Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Шубалий Олександр Михайлович. Стратегічне планування економічної діяльності господарських комплексів (на прикладі лісогосподарських комплексів Волинської області) : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2006.



Анотація до роботи:

Шубалий О.М. Стратегічне планування економічної діяльності господарських комплексів (на прикладі лісогосподарських комплексів Волинської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2006.

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методологічних підходів до формування механізму стратегічного планування економічної діяльності лісогосподарських комплексів Волинської області. У роботі визначено організаційно-економічні засади стратегічного планування економічної діяльності лісогосподарських комплексів. Досліджено практику планування економічної діяльності лісогосподарських підприємств та визначено цільові орієнтири розвитку лісогосподарських комплексів регіону. Запропоновано методичний підхід до організації багаторівневої системи стратегічного планування діяльності лісогосподарських комплексів регіону. Розроблено методику оцінки конкурентних переваг та обґрунтовано практичні аспекти впровадження методології бюджетування на лісогосподарських підприємствах.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано новий методологічний підхід до вирішення наукової задачі формування механізму стратегічного планування економічної діяльності лісогосподарських комплексів на регіональному рівні та зроблено наступні висновки:

1. Опрацювання різних підходів щодо сутності стратегічного планування, а також його місця в ринковій системі управління дає підстави стверджувати, що стратегічне планування – це сукупність дій, що полягають у розробці стратегічних рішень на основі формування ефективного механізму поєднання сукупності принципів, методів, важелів та ресурсів, орієнтованого на досягнення цільового стану системи з врахуванням зовнішніх і внутрішніх обмежень. Методологія стратегічного планування економічної діяльності регіональних господарських комплексів має базуватися на засадах адекватності основним принципам планування; цільового та функціонального підходів до вирішення регіональних проблем; дотримання логічної послідовності здійснення та використання спеціальних методів; передбачає вибір та обґрунтування базових стратегій.

2. Проведене дослідження структурного складу та проблем розвитку лісогосподарського комплексу підтвердило необхідність впровадження принципів та методології стратегічного планування у практику роботи його господарських ланок. У роботі визначено основні етапи здійснення процесу стратегічного планування на лісогосподарських підприємствах, організаційні рівні розробки стратегії та вимоги щодо формування і ресурсного обґрунтування стратегічних планів їх діяльності. Представлено принципові завдання, які потрібно вирішити у ході стратегічного планування діяльності лісогосподарських комплексів.

3. За результатами дослідження виробничо-технічної бази та природно-ресурсного потенціалу регіонального лісогосподарського комплексу зроблено висновок про нерівномірне територіальне розміщення лісосировинної бази та наявність диспропорцій у породно-віковій структурі лісового фонду в більшості лісокористувачів, що може призвести до зменшення пропозиції деревини. Викликає також занепокоєння значна диференціація лісогосподарських підприємств за показниками ефективності заготівлі сировини.

4. Дослідженням встановлено, що в господарській практиці лісогосподарські підприємства не використовують методичні засади стратегічного планування, орієнтуючись на застарілі підходи. За результатами проведеного порівняльного аналізу ефективності функціонування лісогосподарських комплексів Волинської області зроблено висновок про те, що, незважаючи на більш потужну ресурсну базу, держлісгоспи не забезпечують отримання відповідного економічного ефекту. Мобільніші міжгосподарські лісгоспи працюють прибутковіше, поступово нарощуючи трудовий потенціал, розширюючи та оновлюючи виробничо-технічну базу, хоча продуктивність праці та середня заробітна плата в них залишається значно нижчою, ніж у держлісгоспів.

5. Стратегічними цілями економічної діяльності лісогосподарських комплексів регіону виступають: забезпечення сталого розвитку лісового господарства; підвищення еколого-економічної ефективності функціонування лісогосподарських підприємств; забезпечення соціальної ефективності використання лісових ресурсів. Пріоритетними напрямками розвитку лісового господарства у Волинській області визначено: забезпечення ефективності процесів лісовідновлення (в обсягах, що перевищують площі суцільних рубок), охорони та захисту лісу; раціоналізація процесів заготівлі деревини від рубок пов’язаних з веденням лісового господарства; інтенсифікація побічного користування лісом; збереження та відновлення мисливської фауни; розвиток виробництв з поглибленої переробки деревини.

6. У роботі пропонується в доповнення до обласної цільової програми „Ліси Волині” проводити розробку стратегічних планів на усіх рівнях управління з конкретизацією функцій, планових документів та виконавців. Розроблена автором багаторівнева система управління процесом стратегічного планування розвитку регіональних лісогосподарських комплексів передбачає закріплення за кожним рівнем управління функцій по розробці планових документів із синхронізацією завдань виконавчих органів, що дозволить забезпечити систему противаг між функціональними та галузевими структурами управління, а також баланс інтересів між лісокористувачами та територіальними громадами. У дисертації визначено структуру та механізм розробки стратегічного плану діяльності лісогосподарського підприємства, запропоновано основні напрямки удосконалення інституційних, організаційних, фінансових, цінових важелів, що забезпечать реалізацію стратегічних планів на усіх рівнях.

7. Автором удосконалено фінансовий механізм реалізації стратегії регіональних лісогосподарських комплексів, який поєднує в собі різноманітні форми, методи та важелі фінансового забезпечення виконання господарських проектів та передбачає залучення спеціалізованих посередницьких інститутів у процес обороту капіталу. Центральною ланкою даного механізму є поєднання різних організаційно-правових форм підприємницької діяльності в рамках єдиного комплексу в залежності від продуктової спеціалізації та особливостей технологічного циклу, а також стану матеріально-технічної бази та інфраструктурного облаштування. Відповідно до цих форм формується система координації, регулювання, фінансування та контролю і здійснюється розподіл податкових платежів. Для забезпечення ритмічності роботи лісогосподарських підприємств пропонується залучення до співпраці лізингових компаній, банківських та страхових установ, а також зовнішніх інвесторів.

8. Результати використання запропонованої в дисертаційному дослідженні моделі прогнозування показали, що лісистість території Волинської області до 2015 року може досягнути рівня 34,6 %, тобто збільшитися майже на 3 %. На основі застосування розробленої автором методики оцінювання рівня та тенденцій зміни конкурентних переваг, проведено групування держлісгоспів за системою критеріїв (забезпеченості та ефективності використання ресурсів, ефективності роботи в основних сферах та функціональних напрямках діяльності) та визначено базові орієнтири конкурентної стратегії для кожної групи однотипних підприємств.

8. У дисертації розроблено методологічний інструментарій організації процесу бюджетування на лісогосподарських підприємствах. Цей процес передбачає управління фінансовими потоками на основі врахування природно-ресурсних обмежень, виробничих потужностей та міжгалузевої взаємодії і полягає в оптимізації бюджетів доходів і витрат. Бюджетування забезпечить тотальний контроль за зміною фінансової ситуації на підприємстві, дозволить прогнозувати зміну фінансових індикаторів розвитку за сферами діяльності, обґрунтовувати ефективність здійснення інвестицій у реалізацію інноваційних проектів.

9. Впровадження методології стратегічного планування у практику роботи лісогосподарських підприємств в межах окремого регіону дозволить забезпечити обґрунтованість стратегічних рішень щодо напрямків розвитку лісогосподарського комплексу, а також створити ефективну систему організації виконання стратегії та контролю за цим процесом.

Публікації автора:

У монографіях

  1. Ефективність функціонування лісопереробних підприємств регіону (на прикладі ДЛГО “Волиньліс”): Монографія / В.І.Павлов, Б.І.Колісник, В.І.Ткачик, О.М.Шубалий. – Луцьк: Надстир’я, 2000. – 192 с. Особистий внесок: Проведено комплексний аналіз та оцінку результатів роботи підприємств ДЛГО „Волиньліс”, обґрунтовано основні методологічні положення розробки стратегії забезпечення їх ефективного функціонування.

  2. Шубалий О. Проблеми переходу суспільства на модель сталого розвитку: механізми вибору стратегічних альтернатив. // Україна: крок у ХХІ століття (соціально-політичний аналіз). Монографія / Крисаченко В.С., Степико М.Т., Мостяєв О.І., Теслюк С.С. та ін. – К.: Інститут філософії НАН України, 2002. – С.202-210.

У фахових наукових виданнях

  1. Побурко Я.О., Шубалий О.М. Методичні аспекти комплексного оцінювання конкурентних переваг підприємств територіального виробничо-господарського комплексу у процесі стратегічного планування. Економічні науки. Збірник наукових праць ЛДТУ. Серія „Регіональна економіка”. – Луцьк: РВВ ЛДТУ. – 2005. – С.39-50 Особистий внесок: розроблено методику оцінки конкурентних переваг лісогосподарських підприємств.

  2. Шубалий О.М. Про моніторинг регіональних господарських комплексів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Моніторинг соціально-економічного розвитку регіону: методологічні підходи. (Щорічник наукових праць). Вип. № 3 (LIII) / НАН України. ІРД. – Львів, 2005. - С. 366-376.

  3. Шубалий О.М. Стратегічне планування фінансової діяльності підприємств регіонального лісогосподарського комплексу // Вісник Волинського державного університету. Відп. ред. Р.А.Слав’юк. – Луцьк: „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 341-348.

  4. Шубалий О.М. Регіональні аспекти формування механізму стратегічного планування і регулювання діяльності комплексних лісогосподарських підприємств // Стратегія розвитку України. - 2004. - №1-2. – С.444-451.

  5. Шубалий О.М. Стратегічне планування діяльності лісогосподарських підприємств: поєднання зарубіжного досвіду та вітчизняної галузевої специфіки // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Статистичне оцінювання соціально-економічних явищ у регіоні: методологічні підходи (Щорічник наукових праць). Вип. 4’2004 / НАН України. ІРД.– Львів, 2004.- С.417-426.

  6. Шубалий О.М. Концептуальні основи стратегічного планування розвитку регіональних лісогосподарських комплексів // Стратегія розвитку України. - 2004. - № 3-4. – С.702-710.

  7. Шубалий О.М. Перспективи впровадження технології бюджетування на комплексних лісогосподарських підприємствах // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Економіка та менеджмент”. - 2004. – № 3-4. - С.274-278.

  8. Шубалий О.М. Результати впровадження технології бюджетування на підприємстві // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія “Підприємництво, інновації та маркетинг”. Випуск VІІІ, №2. Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я, 2002. – С. 42-48.

  9. Шубалий О.М. Еколого-економічні проблеми оптимізації рекреаційного лісокористування в Шацькому районі // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія “Природокористування та ресурсозбереження”. Випуск VІІ, №4. Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я, 2001. – С. 89-92.

  10. Шубалий О.М. Моделювання ресурсозбереження на підприємствах ДЛГО “Волиньліс” // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія “Природокористування та ресурсозбереження”. Збірник наукових праць. Випуск VІ, №4, Луцьк: Надстир’я, 2000. – С. 49-55.

  11. Талах В.І., Ткачик В.І., Шубалий О.М. Проблеми забезпечення ефективності діяльності лісопереробних підприємств // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія “Підприємництво та зайнятість”. Збірник наукових праць. Випуск VІ, №2, Луцьк: Надстир’я, 2000. – С.51-59. Особистий внесок: Обґрунтовано напрямки використання резервів підвищення ефективності функціонування лісогосподарських підприємств.

У інших виданнях

  1. Шубалий О.М. Проблеми адекватної оцінки соціально-економічних перетворень в суспільстві перехідного періоду // Крисаченко В.С., Канак Ф.Н. та інші. Людина: мислення і реальність. – К.: Інститут філософії НАН України, 2001. – С.80-87.

  2. Шубалий О. Організаційні аспекти впровадження методології стратегічного планування на лісогосподарських підприємствах регіону // Матеріали ІІ Міжнародної конференції „Розвиток підприємницької діяльності в Україні: історія та сьогодення” м. Тернопіль, 10-11 червня 2004р., Тернопіль, 2004. – С. 128-129.

  3. Шубалий О.М. Стратегічні напрямки забезпечення фінансової стабільності лісогосподарських підприємств // Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Тези доп. (4-5 черв. 2004 р.) / Відп. ред. Р.А.Слав’юк. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004. – С. 134-136.

  4. Шубалий О.М. Удосконалення механізму стратегічного планування діяльності лісогосподарських підприємств // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. Том ІІ. – Дніпропетровськ: наука і освіта, 2004. – С. 92-93.