Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Бабич Дмитро Володимирович. Стратегічне регулювання стійкого функціонування і розвитку економічних систем : Дис... д-ра наук: 08.02.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Бабич Д.В. – Стратегічне регулювання стійкого функціонування і розвитку економічних систем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України, Київ, 2002.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню економічної сутності та механізму державного регулювання, розробки моделей стратегічного розвитку суспільства. Доведено, що сучасні методи державного регулювання потребують принципово нових підходів до регулювання ринкових трансформаційних процесів. Проведено аналіз за десять років та зроблено прогноз показників на 2003-2004 рр.

Теоретично обґрунтована і розроблена концептуальна модель державного регулювання економічних систем. Розроблені основні принципи стратегії виживанні, стабілізації та сталого зростання економіки.

Розроблена авторська концептуальна модель забезпечення економічної безпеки. Запропоновані умови, які передбачають регулювання економічної безпеки на трьох рівнях державного впливу: на макро, мезо і мікрорівнях.

Сформульовані основні підходи економічної стратегії розвитку, яка передбачає комплекс заходів щодо оптимізації пропорцій економічних систем.

Важлива увага приділена стратегії регулювання інвестиційних процесів, інвестиційних потоків, оцінки факторів підвищення ефективності використання ресурсів. Ступінь впливу досліджена на фактичному матеріалі діяльності економіки в цілому, промисловості та регіоні.

Обґрунтовані пріоритетні критерії для обліку, оцінки рівня ризику в аналізі ефективності реальних інвестиційних проектів у сучасних умовах вітчизняної економіки.

Сформульовані основні принципи інноваційної стратегії, розроблені моделі інноваційного розвитку, ринкові механізми активізації підприємництва та інноваційної діяльності.

На основі дослідження автором розроблені правові механізми та важелі по забезпеченню державного регулювання економічного розвитку. Сформульовані основи до проекту Закону України “Про державне регулювання соціально-економічного розвитку”.

За результатами виконаної роботи можна сформулювати такі висновки.

1. Проблема механізму державного регулювання економічних систем потребує виділити три підсистеми:

перша –сукупність механізмів, факторів та умов, що забезпечують стабілізацію;

друга - сукупність економіко-організаційних рішень виходу з кризи;

третя – сукупність правил регулювання стійкого росту відтворювальних процесів та досягнення безпеки економічних систем.

Всі підсистеми охоплюють механізми реалізації інтересів, мотиваційні аспекти суб’єктів господарювання.

2. Державне регулювання економічних систем – це багатофункціональний процес основних чинників та умов функціонування ринків, підприємств і держави в цілому.

Регулювання економіки – це розвинута адаптивна система централізованого регулювання суспільного виробництва, реалізації відносин власності, інтенсифікації відтворювальних процесів, реалізації соціальних потреб населення, підтримка економічної рівноваги відповідно до об’єктивних відносин ринкової економіки. Синтез цих складових в механізмі державного регулювання дають змогу сформувати громадське суспільство.

3. В Україні розроблена нова модель державного регулювання виходу з кризи, стабілізації та економічного зростання, що дозволяє вирішувати соціальні та правові аспекти функціонування держави. Сформовані механізми невід’ємні від основ економічної системи, які складають систему організаційних структур, форм, методів та правових норм регулювання діяльності суспільства.

4. Аналіз різних економічних наукових шкіл, теорій і концепцій державного регулювання та етапів їх становлення дає підстави стверджувати існування постійного вдосконалення теоретичних підходів державного регулювання економіки. В теорії та практичних рекомендаціях проходить інтенсивний взаємозв’язок та інтеграція різних форм, методів, інструментів системи державного регулювання економіки.

5. Дослідження результатів трансформаційних перетворень проведене на підставі макроекономічних індикаторів регулювання соціально-економічних систем показує впливовість основних факторів та довгострокових умов, що впливають на темпи росту: обсягів виробництва продукції та послуг; масштабність та комплексність ринкових змін; структуру міжгалузевих пропорцій; зміна форм власності та форм господарювання; місце та роль держави в реалізації ринкових умов та ін.

6. Практика структурних перетворень дозволяє сформулювати ряд закономірностей: діють певні періоди перехідних процесів – одні короткострокові, а другі – довгострокові. Функції держави на цих етапах ринкових перетворень повинні бути цивілізованими, вживати “нові правила” регулювання не порушуючи основних принципів та механізмів гармонізації інтересів структурних складових економічної системи.

7. На сучасному етапі можливе здолання економічної кризи, але це потребує послідовності у трансформації економічних систем, використовуючи важелі державного регулювання. Ринкові механізми у відтворенні економічної рівноваги обумовлені значним зменшенням ефективності виробництва та носить не тільки активний, але і позитивний характер.

8. Вихід з кризи, забезпечення стабілізації та економічного росту потребує значного надходження інвестицій в економіку. Основними джерелами формування інвестицій є як сам бюджет, так і запозичені кошти на фінансовому ринку, у тому числі доходи від приватизації державного майна. У наступному зростання інвестицій дозволить ліквідувати негативні наслідки; завантажити виробничі потужності, збільшити реальні доходи підприємств і їх працівників.

9. Стратегічні цілі розвитку економічних систем визначає: забезпечення стійкого економічного розвитку, поліпшення структури виробництва і національної економіки, широке використання інноваційно-інвестиційних моделей, інтеграцію у світовий ринок і ін. Запропоновані схеми розробки і реалізації стратегії забезпечують подальшу ринкову трансформацію економічних систем.

10. Грошово-кредитні важелі доповнюються адміністративними методами при регулюванні перехідних процесів в економіці, тому що ще висока питома вага державного сектора, а також монопольних підприємств на які поширюються ринкові регулятори.

11. Дослідження наслідків трансформаційних перетворень дозволяє сформувати механізми активізації розвитку економічних систем: організаційно-правовий механізм; фінансово-економічний та соціальний механізм.

До економічного механізму, слід віднести: механізми перерозподілу прав власності; механізми ціноутворення при продажі державного майна; механізми перерозподілу кадрів між державними і не державними секторами економіки; механізми активізації ринку нерухомості (розвиток вторинного ринку приватизованих об’єктів); механізми залучення інвестицій; механізми бізнес планування.

Фінансовими механізмами є: механізми перерозподілу фінансових потоків між державним і недержавним секторами економіки; фіскальні механізми; механізми мікрокредитування; механізми фінансової підтримки.

До організаційно-правових слід віднести: механізми підвищення якості договорів купівлі-продажу державного майна; механізми контролю договірних зобов’язань; механізми інформаційної підтримки; механізми страхування; механізми легалізації тіньової економіки.

До соціальних можна віднести: механізми надання пільг окремим категоріям громадян; механізми створення додаткових робочих місць; механізми захисту прав власності; механізми мотивації і стимулювання.

12. Результати дослідження показують, що при реалізації моделей економічного розвитку не використовуються діючі регулюючі важелі правового характеру. Законодавча неврегульованість, відсутність ефективного правового поля в регулюванні економічної діяльності не дозволяють реалізувати програми економічного і соціального розвитку як у цілому по Україні, так і по окремих регіонах. У зв'язку з цим, необхідно видати Закон України “Про державне регулювання економічного і соціального розвитку України”.

Публікації автора:

1. Бабич Д.В. Державне регулювання підприємницької діяльності. - Харків: Основа, 1996. - 347 с.

2. Бабич Д.В. Державне регулювання економіки в умовах ринку. - Харків: Основа, 1997. – 364 с.

3. Бабич Д.В. Державна підтримка малого бізнесу. // Вісник ХДУ. Серія Економічна: Економічні проблеми регіональної економіки в умовах ринку. - Харків: Основа. – 1995. - № 384. - С.131-134

4. Бабич Д.В. Механізм організації вільно-економічних зон. //Вісник ХДУ. Серія Економічна: Проблеми стабілізації й економічного розвитку. - Харків: Основа. - 1996 -- № 404. - С.37-41.

5. Бабич Д.В. Механізм державного регулювання економіки. //Вісник ХДУ. Серія Економічна: Проблеми регулювання ринкових відносин в Україні. - Харків: Основа. - 1997. - № 401. - С.26-31.

6. Бабич Д.В. Аспекти програми стабілізації соціально-економічної ситуації. //Вісник ХДУ. Серія Економічна: Регульована ринкова економіка: проблеми, закономірності розвитку, ознаки. - Харків: Основа. – 1997.- № 392. - С.13-19.

7. Бабич Д.В. Особливості формування корпоративних відносин на державному і регіональному рівнях. //Регіон: Проблеми і перспективи”, Розд. Проблеми регіональної політики. - Харків: Бізнес-Інформ. - 1998.- №2-3. - С.25-28.

8. Бабич Д.В. Регулювання інвестиційних процесів в економіці. //Вісник Міжнародного Слов'янського університету. Харків: ЧП Радар. – 1999. - № 3. - Т.2. - С.49-52.

9. Бабич Д.В. Проблеми регіонального регулювання економіки. //Регіон. - Харків: Бізнес-Інформ. - 1999. - № 13. – 6 с.

10. Бабич Д.В. Державне регулювання і фінансовий контроль. //Вісник ХДУ. Серія Економічна: Організаційно-економічні умови і механізми розвитку економіки України. - Харків: Основа. - 1999. - № 451. - С. 234-242.

11. Бабич Д.В. Принципи державного регулювання економічних систем. //Вісник ХДУ. Серія Економічна: Організація керування, планування і регулювання економіки. Харків: Основа. – 1999. - № 459. - С. 171-174.

12. Бабич Д.В. Антимонопольне регулювання. //Бізнес-Інформ. - Харків: – 1999. - № 17/18, - 8 с.

13. Бабич Д.В. Регулююча функція соціально-орієнтованої моделі України. //Вісник ХДУ. Серія Економічна. - Харків: Основа. – 1999. - № 446. - С. 254-257.

14. Бабич Д.В. Система оподатковування в умовах ринку. //Вісник Міжнародного Слов'янського університету. - Харків, 1999. - 6 с.

15. Бабич Д.В. Регулювання кредитно-грошових відносин. //Вісник Міжнародного Слов'янського університету – Харків. – 1999. - №5.

16. Бабич Д.В. Основні підходи до регулювання економічних систем. //Вісник ХДУ. Серія Економічна: Реструктуризація підприємств України в умовах конкурентного середовища: теорія і практика. - Харків: ХНУ. - 2000. - №479.- -С. 21-27.

17. Бабич Д.В., Лобас В.М. Становление государственного регулирования // Вестник Донецкой государственной академии управления “Менеджер”. – Донецьк. – 2000. - №4(11)`2000. – С. 49-54. (особистий внесок: проведено аналіз концепцій, що обумовлюють необхідність державного регулювання економіки).

18. Бабич Д.В. Необхідні умови стратегії економічного росту. //Вісник ХДУ. Серія Економічна: Соціально-економічне забезпечення розвитку економічної системи: проблеми і перспективи. - Харків: ХНУ. - 2000. - № 480. – - С. 25-31.

19. Бабич Д.В. Відносини власності до стратегії економічного росту. /Вісник Міжнародного Слов'янського Університету. – Харків. – 2001. - Т.4. - №2. - С.47-50.

20. Бабич Д.В. Особливості стратегії переходу від застою до підйому економіки. // Вісник ХНУ. Економічна серія, Харків, № 508. - 2001. - С. 136-139.

21. Бабич Д.В. Напрямки трансформації економічних систем і формування умов розвитку. //Вісник ХНУ. Економічна серія: Передвісники економічного розвитку промисловості та залізничного транспорту. - Харків: ХНУ. - 2001. - № 512. - С. 145-150.

22. Бабич Д.В., Лушкін В.А. Взаємозв'язок динаміки заощаджень і інвестицій. //Вісник ХНУ. Економічна серія: Проблеми прискорення розвитку економіки. – Харків. – 2001. -№ 530. - С. 187-190. (особистий внесок: проаналізовано структуру витрат і заощаджень населення, як головного джерела інвестиційних ресурсів).

23. Бабич Д.В. Вексельна форма заліку взаємних вимог між підприємствами. – /У кн.: Проблеми і перспективи формування цивілізованого суспільства в Україні. - Харків: Основа, 1996. –Ч.1.- 6 с.

24. Бабич Д.В. Економіко-організаційні умови підприємництва. – /У кн.: Проблеми і перспективи формування цивілізованого суспільства в Україні. Зб. наук. пр. Міжн. конф.-семінар 19-21.11.96. - Харків: Основа, 1996. - С.74-77.

25. Бабич Д.В. Проблеми регулювання конкурентного середовища. - /У кн.: Економічна оцінка конкурентоздатності продукції (послуг). – Харків: Основа, 1998. – С. 103-108.

26. Бабич Д.В. Концепции и модели развития экономических систем. //Вісник ХНУ. Економічна серія: Перспективи розвитку інвестиційних процесів в Україні. – Харків. - 2001. -№ 502. - С. 126-130.

27-41. Статті, тези, доповіді.