Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Коваленко Олександр Михайлович. Стратегічне управління підприємницькою діяльністю в промисловому виробництві: дисертація канд. екон. наук: 08.07.01 / НАН України; Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Коваленко О.М. Стратегічне управління підприємницькою діяльністю в промисловому виробництві. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.07.01 — Економіка промисловості. — Одеса: Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, 2003.

Дисертація присвячена теоретичному і методичному обґрунтуванню стратегічного управляння підприємницької діяльності в промисловому виробництві України.

Розглянуто теоретичні і методологічні основи забезпечення ефективності підприємницької діяльності. Розвивається концепція стратегічного управління підприємницькою діяльністю в промисловому секторі економіки України. Набули розвитку фактори впливу на роботу суб’єкта господарювання, на більш повне використання його потенціалу. Сформульовано і обґрунтовано механізм впровадження в практику підприємницької діяльності стратегічного управління і його основної центральної підсистеми – стратегічного планування. Розроблено та обґрунтовано елементи механізму стратегічного управління підприємницькою діяльністю на основі використання інструментарію контролінгу в системі управління інвестиційними процесами в промисловому виробництві. Запропоновано алгоритм використання інструментарію контролінгу, що дозволяє застосовувати методи стратегічної та оперативної діагностики і оцінити ефективність стратегії промислового виробництва. Розроблено рекомендації щодо оцінки інвестиційної привабливості суб’єкта господарювання, які дозволяють потенційному інвестору оцінити ефективність інвестиційної стратегії та сформувати портфель інвестицій.

В дисертаційній роботі вкладено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі стратегічного управління підприємницькою діяльністю в промисловому виробництві. Виконане дослідження дозволяє зробити такі основні висновки:

1. В роботі показано необхідність теоретичних і методологічних досліджень щодо забезпечення ефективності промислового виробництва на основі підприємницької діяльності, яку передбачається здійснювати на основі сучасних принципів і методів стратегічного управління. Уточнено сучасний зміст категорії “підприємницька діяльність”, яку варто розуміти як сукупність кінцевих кількісних та якісних результатів роботи суб'єктів господарювання, що задовольняють вимоги споживачів та відображають особливості їх функціонування в умовах ринку.

2. З метою визначення стратегічного управління підприємницькою діяльністю розроблено класифікацію факторів впливу на ефективність функціонування промислового виробництва, яка дозволяє досліджувати особливості їх системної взаємодії та взаємовпливу. Показано, що в умовах промислового виробництва основним джерелом підвищення його ефективності є організаційно-технологічні фактори, які спрямовані на поліпшення матеріально-технічної бази та забезпечення конкурентноздатності продукції.

3. За результатами проведеного аналізу основних типів систем управління та планування промисловим виробництвом встановлено, що економічна доцільність його подальшого розвитку та підвищення ефективності викликає необхідність розробки відповідного механізму. Він повинен бути орієнтованим на впровадження в практику підприємницької діяльності стратегічного управління і його основної центральної підсистеми – стратегічного планування, яке базується на ситуаційних методах побудови самої системи планування адекватної впливу зовнішнього середовища.

4. З метою забезпечення стратегічного управління підприємницькою діяльністю, яка спрямована на подальший розвиток промислового виробництва і підвищення ефективності, необхідно розробити загальнофірмову стратегію, що дозволяє визначити і погодити спрямування діяльності всіх його підрозділів на досягнення глобальних цілей виробництва. Автор розглядає стратегію одним із ключових елементів довгострокового управління підприємницькою діяльністю на сучасному етапі становлення ринкових відносин.

5. Забезпечення високоефективної підприємницької діяльності базується на стратегічному плануванні, яке передбачає створення і підтримку стратегічної відповідності між основними цілями розвитку промислового виробництва, його потенційними можливостями і здатністю до зміни у відповідності з вимогами ринкових механізмів управління. Запропоновано алгоритм визначення стратегічної позиції суб'єкта господарювання, що дозволяє визначити найкращі стратегії його розвитку шляхом відповідної оцінки альтернативних варіантів.

6. Розроблено та обґрунтовано елементи механізму використання інструментарію контролінгу в системі стратегічного управління підприємницькою діяльністю на основі стратегічної та оперативної діагностики, інвестиційного аналізу і моніторингу його реалізації. Доведено, що стратегічна діагностика допомагає оцінити ефективність стратегії розвитку промислового виробництва, зрозуміти його стратегічну позицію в кожному із напрямів його діяльності, оцінити слабкі і сильні сторони як суб'єкта виробництва, так і суб'єктів ринку.

7. Розроблено та обґрунтовано на основі відносних і факторних показників послідовність комплексної оцінки інвестиційної привабливості суб’єктів підприємницької діяльності з урахуванням визначених напрямків розвитку фондового ринку як інструмента залучення інвестицій в промисловість.

8. Визначено організаційно-економічні передумови щодо удосконалення підприємницької діяльності, які надають змогу покращити показники функціонування промисловості, а також виділити пріоритетні напрямки її державного регулювання і підтримки.

Публікації автора:

  1. Коваленко А.М. Роль стратегического управления предпринимательской деятельностью в условиях реструктуризации промышленного производства // Труды Одесск. национ. политехн. университета. — Одесса, 2002. — Вып. 2(18). — С. 277—282.

  2. Коваленко А.М. Особенности формирования стратегии управления субъектом хозяйственной деятельности в системе рыночных отношений // Труды Одесск. государст. политехн. университета. — Одесса, 2001. — Вып. 1 (13). — С. 231—234.

  3. Коваленко А.М. Формирование основных стратегических задач субъекта хозяйствования // Труды Одесск. государст. политехн. университета. — Одесса, 1999. — Вып. 3 (9). — С. 238—239.

  1. Коваленко А.М. Стимулирование труда как один из факторов стратегии повышения эффективности производства // Економіка праці: Зб. наук. праць / Технол. ун-т “Поділля”. — Хмельницький, 1999. — Вип. 3. — С. 64—65.

5. Коваленко А.М., Иванишин В.В. Стратегическое управление предпринимательской деятельностью // Труды Одесск. государст. политехн. университета. — Одесса, 1998. — Вып. 2 (6). — С. 217—219.

Особистий внесок здобувача: Наведено суть та зміст стратегічного управління підприємницькою діяльністю в умовах розвитку ринкових відношень. Обґрунтовано роль стратегії в процесі застосування стратегічного підходу до управління.

6. Коваленко А.М. Особенности государственного регулирования социально-экономическими процессами в условиях перехода к рынку // Труди Всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. — Донецьк: ДонНУ, 2000. — Часть 1. — С. 166—167.

7. Гончарук А.Г., Коваленко А.М., Суворов В.Б. Причины возникновения платежного кризиса в экономике Украины // Материалы 2-й Международной научной конференции студентов и молодых ученых “Экономика и маркетинг в ХХI веке”. — Донецк: РВА ДТУ, 2001. — С. 32—33.

Особистий внесок здобувача: Обґрунтовано необхідність розробки спеціальної державної програми подолання кризи неплатежів, як основи подальшого розвитку підприємницької діяльності і підвищення ефективності промислового виробництва