Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


944. Шалабай Леонід Петрович. Стратегічні засади розвитку регіональної теплоенергетики: дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Шалабай Л.П. Стратегічні засади розвитку регіональної теплоенергетики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2004.

Сформульовано комплексний підхід до управління процесами виробництва та споживання теплової та електричної енергії, який об’єднує засади реалізації соціальної та економічної політики в державі, засади економічної ефективності виробництва та споживання електричної та теплової енергії у регіоні.

Сформульовано визначення поняття об’єкту соціально-економічного управління „регіональна теплоенергетика” як сукупності підприємств, діяльність яких підпорядковується вирішенню проблеми виробництва та споживання теплової і електричної енергії для потреб регіону на базі формування нових трансформаційних процесів у соціально-економічному розвитку.

Запропоновано сукупність критеріїв оцінювання ефективності функціонування регіональної теплоенергетики, яка включає чотири групи критеріїв, а саме: економічна ефективність у споживачів; соціальна захищеність населення; економічна ефективність у виробників; енергетична безпека регіону.

Запропоновано системний підхід до розробки стратегії розвитку регіональної теплоенергетики з врахуванням концепції підвищення ефективності використання енергоресурсів, концепції використання джерел відновлювальної енергії, концепції енергозбереження.

Розроблено методологію обґрунтування пріоритетів організаційно-технічних рішень щодо розвитку регіональної теплоенергетики з врахуванням концепції економії енергетичних ресурсів, заміни імпортних ресурсів вітчизняними ресурсами та побутовими відходами.

Розроблено ряд пропозицій щодо економічної підтримки з боку держави і місцевих органів влади та місцевого самоврядування заходів створення ефективної регіональної теплоенергетики.

У дисертації, на основі системотехнічного аналізу тенденцій виробництва і споживання електричної та теплової енергії в Україні і у світі, запропоновано підхід до вирішення актуальної наукової задачі розробки методологічних основ формування стратегій розвитку регіональної теплоенергетики та зроблено наступні висновки:

  1. Для ефективного управління процесами підвищення рівня забезпеченості населення електричною і тепловою енергією, забезпечення енергобезпеки у регіоні доцільно виділити в окремий об’єкт соціально-економічного управління комплекс підприємств, пов’язаних із виробництвом теплової та електричної енергії (комплекс „регіональна теплоенергетика”).

  2. Розробка стратегії розвитку регіональної теплоенергетики повинна ґрунтуватися на використанні комплексу соціально-економічних засад, які умовно можна розділити на чотири групи: соціальні; економічні для підприємств-виробників; економічні для регіону в цілому; економічні для споживачів.

  3. У комплекс засад функціонування і розвитку регіональної теплоенергетики входять як головні такі засади: створення умов для споживання теплової та електричної енергії в обсягах споживання, що мають місце в країнах розвиненої економіки.

  4. Головними економічними засадами розвитку регіональної теплоенергетики є: забезпечення прибутку підприємств, зайнятих у виробництві теплової та електричної енергії; конкуренція між виробниками тепла і енергії; максимальне використання місцевих енергоресурсів, передовсім джерел відновлювальної енергії.

  5. Для оцінювання безпекотворчого потенціалу регіональної теплоенергетики пропонується розраховувати коефіцієнт автономії електровиробництва електричної енергії та коефіцієнт використання газу, що постачається централізовано для виробництва тепла у регіоні.

  6. Верховній Раді України розглянути і прийняти Закони України „Про житлово-комунальні послуги”, „Про теплопостачання”, зокрема визначити форми і методи ліцензованого централізованого теплопостачання, без чого неможливо здійснити заходи щодо тарифного регулювання в цій сфері.

Публікації автора:

  1. Шалабай Л.П. Діяльність комунальної теплоенергетики – на засади ринкових відносин // Регіональна економіка. – 2003. – № 3. – С. 225-229.

  2. Шалабай Л.П. Організаційно-економічна модель комунальної енергетики // Проблеми економії енергії: Збірник матеріалів IV Міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2003. – С. 330-334.

  3. Шалабай Л.П., Побурко О.Я. Оцінка процесів капіталізації з використанням цінних паперів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів. Вип. 3 (XLI). – Львів: ІРД НАН України, 2003. – С. 193–197. Особистий внесок: запропоновано підхід до оцінки інвестиційних проектів, що реалізуються акціонерними товариствами.

  4. Шалабай Л.П. Килимнюк В.Й., Побурко Я.О. Пріоритети регіональної теплоенергетики // Регіональна економіка. – 2004. – № 2. – С. 86-94. Особистий внесок: обґрунтовано застосування когенераційного способу виробництва тепла і електрики.

  5. Шалабай Л.П. Концепційні засади організаційно-економічного розвитку електричного і теплового забезпечення регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів. Вип. 3 (XLI). – Львів: ІРД НАН України, 2003. – С. 256–268.