Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Парасій-Вергуненко Ірина Михайлівна. Стратегічний аналіз в банках: методологія та практика : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Парасій-Вергуненко І. М. – Стратегічний аналіз в банках: методологія та практика. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності) – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2009.

У дисертації розроблено концептуальні, методологічні і організаційні засади стратегічного аналізу та запропоновано практичні методики його проведення в комерційних банках.

Визначена економічна сутність стратегічного аналізу та його місце в стратегічному управлінні банками, обґрунтовано основні етапи та послідовність його проведення. На основі дослідження генезису стратегічного аналізу та з’ясування його взаємозв’язку з іншими функціональними блоками стратегічного управління у дисертації обґрунтована концепція стратегічного аналізу в банках та визначено основні методологічні принципи його проведення. Запропоновано сучасний інструментарій проведення стратегічного аналізу як на мікро-, так і на макрорівні. Виділено найбільш важливі методичні блоки внутрішнього та зовнішнього аналізу в банках. Розроблено збалансовану систему показників (BSC) для банківської установи та опрацьовано основні етапи її впровадження.

Для аналітичної оцінки ефективності поточних стратегій, спрямованих на якнайповніше використання ресурсного потенціалу банку, запропоновано систему економічних моделей, які побудовані на основі кореляційно-регресійного аналізу; рекомендовано систему збалансованих відносних показників дохідності, витратності, прибутковості банківських установ та розроблено алгоритми їх розрахунку і критеріальні значення оцінки їх рівня залежно від стратегічних цілей дослідження; розроблено методику аналізу ефективності використання кадрового потенціалу та ресурсної бази банку.

Особливу увагу приділено питанням удосконалення методик аналізу конкурентоспроможності банків, оцінювання ефективності їх конкурентних стратегій, аналізу конкурентів та клієнтів, внутрішнього потенціалу банку. Коефіцієнтний аналіз пропонується доповнити матричним аналізом на основі динамічного підходу.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукової проблеми щодо обґрунтування концепції та розроблення методологічних засад стратегічного аналізу діяльності суб’єктів господарювання (на прикладі банківських установ) на основі узагальнення напрацювань світової і вітчизняної науки та практики в цьому напрямі досліджень.

Виконане дослідження дозволило сформулювати такі висновки і пропозиції теоретико-методологічного і методичного характеру:

1. У роботі обґрунтовано наукову концепцію стратегічного аналізу та розроблено його методологічні засади через розкриття основних принципів, функцій, завдань, методів, прийомів, предмета та об’єкта дослідження, етапів та послідовності його проведення. Виділено принципові відмінності стратегічного аналізу від традиційного, визначено його місце в системі стратегічного управління. Запропоновано структурно-логічну модель стратегічного аналізу в розрізі основних аналітичних блоків – внутрішнього та зовнішнього аналізу – з виокремленням головних етапів та напрямів дослідження.

2. Ідентифіковано категоріально-понятійний апарат теорії стратегічного аналізу і запропоновано авторське трактування сутності його основних понять, зокрема, таких як «стратегія», «стратегічний аналіз», «конкурентоспроможність», «конкурентна позиція», «конкурентний статус», «конкурентний потенціал», що створює методологічну основу для опрацювання методик аналітичної оцінки їх рівня.

3. Найголовнішим напрямом дослідження в системі стратегічного аналізу банку є визначення його внутрішнього потенціалу, внутрішніх можливостей підвищення ефективності функціонування і, відповідно, посилення власної ринкової позиції. Для реалізації цих завдань запропоновано використовувати інтегрований підхід як комбінацію структурно-функціонального та проблемно-орієнтованого підходу до оцінювання внутрішнього потенціалу банку. Це уможливлює комплексну оцінку реальних і потенційних внутрішніх можливостей економічного суб’єкта, повніше використання його конкурентних переваг з урахуванням впливу зовнішнього середовища та обрання найефективніших способів досягнення стратегічних цілей.

4. Для реалізації основних завдань стратегічного аналізу необхідно забезпечити розширення спектра аналітичних прийомів та відповідну їх систематизацію з урахуванням цілей та завдань дослідження. У роботі розроблено удосконалений варіант класифікації методичних прийомів аналізу через їх систематизацію залежно від функцій та завдань стратегічного дослідження. Інструментарій стратегічного аналізу доповнено новими методами і технологіями аналітичного дослідження, зокрема запропоновано використання збалансованої системи показників, прийомів візуалізації динамічних змін основних факторів впливу на цільові стратегічні показники діяльності банку в системі координат, використання матричного аналізу та АСФ-технологій для оцінювання стратегічних та конкурентних переваг банку.

5. Невід’ємною складовою стратегічного аналізу є дослідження та діагностика зовнішнього середовища, оцінювання його впливу на діяльність банку. У дисертації виділено основні проблеми методичного характеру, які ускладнюють проведення зовнішнього аналізу, та запропоновано способи їх вирішення. Першочерговим кроком розроблення методологічного забезпечення зовнішнього аналізу автор вважає формування системи аналітичних показників для кожного рівня зовнішнього середовища (мега-, мезо- та макросередовища) і вибір аналітичного інструментарію залежно від стратегічних цілей. Запропоновано авторський методичний підхід до діагностики зовнішнього середовища та аналізу його впливу на банківську стратегію на основі методу експертних оцінок.

6. Для обґрунтування вибору власних стратегій і тактичних дій на конкурентному ринку банку слід приділяти належну увагу стратегічному аналізу конкурентів, моніторингу власної конкурентної позиції та розробленню заходів щодо її поліпшення. Враховуючи багатофункціональність більшості сучасних банків, у дисертації запропоновано аналіз стратегій конкурентів проводити в кількох зрізах: функціональному (в розрізі окремих видів банківського бізнесу); територіальному (в розрізі підрозділів); корпоративному (в розрізі банку загалом). У дисертації розроблена система кількісних та якісних показників для аналізу маркетингової, операційної та фінансової стратегій конкурентів та виокремлено основні інформаційні блоки із зазначенням відповідних показників для проведення комплексного аналізу банків-конкурентів (загальна інформація, інформація про конкурентну позицію, про операційну діяльність, фінансова інформація, інформація про персонал, інформація про клієнтську базу).

7. Системне дослідження підтвердило відсутність у вітчизняній літературі єдиних методичних підходів до оцінювання та аналізу конкурентоспроможності організації. На основі уточнення економічної сутності цієї категорії в роботі розроблено методику аналізу конкурентоспроможності банківської установи та запропоновано два методичні підходи до її аналітичної оцінки: коефіцієнтний і матричний, які взаємодоповнюють один одного та посилюють точність і об’єктивність результату оцінки. Авторський варіант матриці забезпечує урахування найважливіших характерних ознак конкурентоспроможності організації, а саме її динамічний та відносний характер, здатність ефективно працювати в конкурентному середовищі та збільшувати свою ринкову нішу. Для цього розроблено матрицю в системі координат «приріст частки ринку – приріст дохідності активів».

8. Для забезпечення стратегічного управління банки мають застосовувати не просто концентровану інформацію про фактичний стан об’єкта дослідження в реальному режимі часу, а з випередженням на перспективу через моделювання цільових параметрів. З цією метою автором розроблено кореляційно-регресійні моделі залежності доходів, витрат, прибутку від розміру загальних активів, які покладено в основу оцінювання розміру ресурсного потенціалу банку. Вони рекомендовані для прогнозування та планування діяльності, формують аналітичну базу оцінки повноти використання ресурсного потенціалу банку шляхом порівняння фактичного рівня доходів, витрат, прибутку з розрахунковим, який пропонується вважати оптимальним для заданого обсягу ресурсів у межах даної групи банків. Максимальні відхилення зі знаком «плюс» свідчать про найефективніше використання банком свого ресурсного потенціалу, від’ємні – про неповне використання внутрішніх можливостей. Використання цих моделей дозволяє порівнювати середні значення показників ефективності діяльності різних банків і на цій основі визначати конкурентні переваги, а також аналізувати та моделювати їх поведінку залежно від зміни обраного фактора.

9. Ураховуючи важливість оціночної функції стратегічного аналізу, яка базується на відносних показниках прибутковості, автором розроблено систему взаємопов’язаних відносних показників, які дають змогу провести порівняльний аналіз на основі бенчмаркінгу та визначити сильні та слабкі сторони банку з використанням SWOT-аналізу. Ураховуючи відсутність критеріальних значень окремих відносних показників дохідності, витратності, прибутковості та стандартизованих алгоритмів їх розрахунку, запропоновано систему взаємопов’язаних відносних показників ефективності і на основі середньостатистичних даних розроблено критерії їх оцінки для кожної групи вітчизняних банків. При цьому алгоритм розрахунку тих чи інших показників диференційовано залежно від цілей дослідження.

10. На конкретних прикладах проілюстровано можливості АСФ-технології, яка дає змогу отримати кількісну оцінку ефективності функціонування банків за відповідний період і обґрунтувати, у який спосіб банку варто змінювати свої вхідні та вихідні параметри для забезпечення високої ефективності. Доведено, що використання АСФ-технології у банківській сфері посилює внутрішній аналіз інформацією про найефективніші шляхи досягнення стратегічних цілей на основі порівняння результатів діяльності банку з результатами інших банків. Сформульований підхід може застосовуватися для моніторингу ефективності стратегій банків, порівняльного аналізу їх інвестиційної привабливості, для прогнозу настання фінансової нестабільності та прийняття превентивних антикризових заходів.

11. Недостатня увага до клієнтського аспекту банківського менеджменту значно знижує можливості підвищення ефективності діяльності банку та не створює передумови для найбільш повного використання цієї складової ресурсного потенціалу. У дисертації розроблено алгоритми розрахунків окремих показників у розрізі таких напрямів аналізу: динаміка та структура клієнтської бази; збереження клієнтів; завоювання ринку; задоволеність та лояльність клієнтів; ефективність роботи з клієнтами. Використання запропонованої системи показників дає змогу комплексно досліджувати клієнтську базу банку як в традиційному ретроспективному, так і у стратегічному аналізі, тому її рекомендовано взяти за основу при розробленні клієнтської складової збалансованої системи показників (BSC) банку.

12. Аналітичне дослідження кадрового потенціалу банку, як найголовнішого банківського ресурсу, здійснюється з використанням специфічних методів та підходів, обумовлених насамперед складністю кількісного вимірювання окремих чинників: якості роботи персоналу банку, його інтелектуального рівня, рівня кваліфікації, ступеня володіння ключовими для організації компетенціями, особистих якостей та здібностей працівників. У дисертації запропоновано систему показників для стратегічного дослідження, використання якої дає змогу комплексно проаналізувати кадровий потенціал банку, визначити його вплив на результативність роботи банку та основні важелі управління персоналом.

13. Доведено, що використання збалансованої системи показників BSC допомагає реалізувати пошукову функцію стратегічного аналізу і дає змогу перевести обрану стратегію у площину конкретних стратегічних завдань та тактичних дій. Ув’язка стратегічних цілей та показників, що відбивають їх досягнення, дозволяє вчасно реагувати на зміну стратегії на основі поточного моніторингу отриманих результатів та узгоджувати стратегічні завдання довгострокового характеру з річними бюджетами. У роботі конкретизовано основні етапи впровадження BSC у практику банківських установ; деталізовано показники та алгоритми їх розрахунку в межах чотирьох класичних груп (перспектив): «внутрішні бізнес-процеси», «фінанси», «клієнти», «персонал» (розвиток та навчання) з урахуванням специфіки банківської діяльності; розроблено стратегічні карти для різних ієрархічних рівнів управління.

14. В дисертації опрацьовано модифікований варіант візуалізації аналітичних досліджень для оцінювання ефективності обраних фінансових стратегій банку на основі динамічного підходу. Зміст запропонованої концепції оцінювання стратегічної поведінки банку полягає в інтерпретації стратегії (в довгостроковому періоді) або тактичних дій (у короткостроковому та середньостроковому періодах) через траєкторію руху вектора в площині системи координат з різними компонентами, а саме: показниками ефективності результатів та показниками, котрі характеризують вхідні ресурси. Застосування цього методу значно розширює інформативність аналітичних досліджень через розрахунок не тільки статичних результативних показників, а й динамічних факторних показників, що входять до алгоритму розрахунку того чи іншого показника. У такий спосіб запропоновано і досліджено пари динамічних показників для окремих банків, зокрема: «власний капітал — доходи», «загальні активи — операційна маржа», «витрати — доходи», «процентні витрати — процентні доходи», «статутний капітал — чистий прибуток», «загальні активи — чистий прибуток» та розроблено карти аналітичної інтерпретації окремих стратегічних зон для зазначених пар динамічних показників. На основі запропонованих у дисертації підходів до аналітичного дослідження ефективності діяльності банків можна не тільки кількісно оцінити кінцеві результати, а й обґрунтувати найбільш ефективні заходи щодо їх досягнення.

Публікації автора:

Монографії, підручники і навчальні посібники:

  1. Парасій-Вергуненко І. М. Стратегічний аналіз у банках: теорія, методологія, практика : [монографія] / Парасій-Вергуненко І. М. — К. : КНЕУ, 2007. — 360 с. (20,93 д.а.).

  2. Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз банківської діяльності : навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. / Парасій-Вергуненко І. М. — К. : КНЕУ, 2003. — 347 с. (20,23 д.а.).

  3. Аналіз банківської діяльності: підручник / [Герасимович А. М., Алексеєнко М. Д., Парасій-Вергуненко І. М. та ін.] ; за ред. А. М. Герасимовича. — К. : КНЕУ, 2003. — 599 с. (Особисто здобувачу належить 8,18 д.а., у т. ч. тема 3 «Аналіз зобов’язань банку», тема 5 «Аналіз кредитних операцій банку», тема 7 «Аналіз валютних операцій», тема 8 «Аналіз інших активно-пасивних операцій банку».)

  4. Економічний аналіз: навч. посіб. / [М. А. Болюх, В. З. Бурчевський, М.І.Горбаток та ін.] ; за ред. М. Г. Чумаченка. — [2-ге вид. перероб. і доп.]. — К. : КНЕУ, 2003. — 556 с. (Особисто здобувачу належить 2,77 д.а., у т. ч. тема 3 «Метод та прийоми економічного аналізу».)

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз прибутковості діяльності банку / І.М. Парасій-Вергуненко, М. Ю. Тюхляєва // Проблеми формування ринкової економіки: міжвідомч. наук. зб. — К. : КДЕУ, 1996. — Вип. 4. — С. 97–106 (0,40 д.а.). (Особисто здобувачу належить 0,35 д.а., запропонована методика аналізу прибутковості діяльності банку.)

  2. Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз диверсифікації кредитних вкладень / І.М.Парасій-Вергуненко // Проблеми формування ринкової економіки: міжвідомч. наук. зб. — К. : КНЕУ,1997. — Вип. 5. — С. 150–153 (0,33 д.а.).

  3. Парасій-Вергуненко І. М. Стратегічний аналіз прибутковості діяльності банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Вчені записки : наук. зб. / Київ. нац. екон. ун-т; відп. ред. В. С. Савчук. — К. : КНЕУ, 1999. — Вип. 2. — С. 92–95 (0,47 д.а.).

  4. Парасій-Вергуненко І. М. Методика аналізу міжбанківських кредитів / І.М.Парасій-Вергуненко // Вчені записки : наук. зб. / Київ. нац. екон. ун-т ; відп. ред. В. С. Савчук. — К. : КНЕУ, 2001. — Вип. 3. — С. 244–249 (0,70 д.а.).

  5. Парасій-Вергуненко І. М. Стратегічний аналіз в системі банківського менеджменту / І. М. Парасій-Вергуненко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць ; відп. ред. А. М. Мороз. — К. : КНЕУ, 2003. — Вип. 2. — С. 235–241 (0,41 д.а.).

  6. Парасій-Вергуненко І. М. Концептуальні засади стратегічного аналізу в банках / І. М. Парасій-Вергуненко // Фінанси України. — 2004. — № 8. — С. 111–117 (0,40 д.а.).

  7. Парасій-Вергуненко І. М. Організація управлінського обліку в банках. Деякі аспекти теорії і практики / І. М. Парасій-Вергуненко // Вісн. Нац. банку України. — 2004. — № 10. — С. 26–29 (0,50 д.а.).

  8. Парасій-Вергуненко І. М. Методологічні засади стратегічного аналізу капіталу банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Формування ринкової економіки: міжвідомч. наук. зб. — К. : КНЕУ, 2004. — Вип. 12. — С. 437–449 (0,50 д.а.).

  9. Парасій-Вергуненко І. М. Методичні аспекти аналізу ресурсного потенціалу як найважливішого напрямку внутрішнього аналізу діяльності банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць; відп. ред. А. М. Мороз. — К. : КНЕУ, 2004. — Вип. 3. — С. 239–245 (0,37 д.а.).

  10. Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз діяльності банку: перспективи та напрямки подальшого розвитку його методології / І. М. Парасій-Вергуненко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць ; відп. ред. А. М. Мороз. — К. : КНЕУ, 2004. — Вип. 4. — С. 265–272 (0,33 д.а.).

  11. Парасій-Вергуненко І. М. Клієнтська складова збалансованої системи показників BSC: особливості її використання в стратегічному аналізі банків / І.М.Парасій-Вергуненко // Формування ринкової економіки : міжвідомч. наук. зб. — К. : КНЕУ, 2005. — Вип. 14. — С. 246–255 (0,64 д.а.).

  12. Парасій-Вергуненко І. М. Перспективи та проблеми впровадження контролінгу в банківську практику / І. М. Парасій-Вергуненко // Вчені записки: наук. зб. / Київ. нац. екон. ун-т. ; відп. ред. В. С. Савчук. — К. : КНЕУ, 2004. — Вип. 6. — С. 114–121 (0,61 д.а.).

  13. Парасій-Вергуненко І. М. Методичні засади економічної оцінки кадрового потенціалу банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Вісн. Нац. банку України. — 2005. — № 5. — С. 52–55 (0,50 д.а.).

  14. Парасій-Вергуненко І. М. Стратегічний аналіз та стратегічний управлінський облік: їх взаємозв’язок та перспективи органічного функціонування / І.М.Парасій-Вергуненко // Вчені записки : наук. зб. / Київ. нац. екон. ун-т ; відп. ред. А. Ф. Павленко. — К. : КНЕУ, 2005. — Вип. 7. — С. 92–98 (0,63 д.а.).

  15. Парасій-Вергуненко І. М. Методика комплексного аналізу клієнтської бази банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Фінанси України. — 2005. — № 10. — С. 68–75 (0,45 д.а.).

  16. Парасій-Вергуненко І. М. Стратегічний аналіз зовнішнього середовища банку: методологічний аспект / І. М. Парасій-Вергуненко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць ; відп. ред. А. М. Мороз. — К. : КНЕУ, 2005. — Вип. 6. — С. 299–306 (0,31 д.а.).

  17. Парасій-Вергуненко І. М. Стратегічний аналіз ефективності цінової політики банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць; відп. ред. А. М. Мороз. — К. : КНЕУ, 2005. — Вип. 7. — С. 269–275 (0,33 д.а.).

  18. Парасій-Вергуненко І. М. Життєздатність економічного аналізу та інструменти її відновлення / І. М. Парасій-Вергуненко // Наукові записки : зб. наук. праць Терноп. нац. екон. ун-ту. — 2006. — Вип. 16.— С. 24–28 (0,52 д.а).

  19. Парасій-Вергуненко І. М. Загальновиробничі витрати: моделювання поведінки витрат на основі кореляційно-регресійного аналізу / Т. О. Мокроусова, І.М.Парасій-Вергуненко // Економіка промисловості. — 2006. — № 4 (35). — С. 102–108 (0,50 д.а.). (Особисто здобувачу належить 0,25 д.а., запропонована методика використання кореляційно-регресійного аналізу при дослідженні та моделюванні витрат виробництва.)

  20. Парасій-Вергуненко І. М. Конкурентоспроможність як об’єкт стратегічного аналізу / І. М. Парасій-Вергуненко // Вчені записки : наук. зб. / Київ. нац. екон. ун-т. ; відп. ред. А. Ф. Павленко. — К. : КНЕУ, 2006. — Вип. 8. — С. 104–112 (0,69 д.а.).

  21. Парасій-Вергуненко І. М. Прогнозування в системі стратегічного аналізу / І.М.Парасій-Вергуненко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць ; відп. ред. В.Г.Лінник. — К. : КНЕУ, 2006. — Спец. вип. — С. 314–321 (0,41 д.а.).

  1. Парасій-Вергуненко І. М. Застосування кореляційних моделей в стратегічному аналізі внутрішнього потенціалу банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Зб. наук. праць Черкас. держ. технолог. ун-ту : Серія «Економічні науки». — Черкаси: ЧДТУ, 2007. — Вип. 18, ч. 3. — С. 18–22 (0,56 д.а.).

  2. Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз ефективності стратегії банку: методичні підходи до уніфікації розрахунку оціночних показників / І. М. Парасій-Вергуненко // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку : Вісн. нац. ун-ту «Львівська політехніка». — 2007. — № 577. — С. 300–306 (0,75 д.а.).

  3. Парасій-Вергуненко І. М. Модель комплексного аналізу конкурентів банку: напрями дослідження та інформаційне забезпечення / І. М. Парасій-Вергуненко // Наук. вісн. Ужгород. нац. ун-ту : Серія економічна. — 2007. — Вип. 22, ч. 2. — С. 100–107 (0,87 д.а.).

  4. Парасій-Вергуненко І. М. Використання систем показників у стратегічному аналізі / І. М. Парасій-Вергуненко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць; відп. ред. А. М. Мороз. — К. : КНЕУ, 2008. — Вип. 12. — С. 314–321 (0,30 д.а.).

  5. Парасій-Вергуненко І. М. Сучасний інструментарій економічного аналізу в системі стратегічних досліджень / І. М. Парасій-Вергуненко // Бухгалтерський облік і аудит. — 2008. — № 9. — С. 30–39 (1,00 д.а.).

Публікації в інших наукових виданнях:

  1. Парасій-Вергуненко І. М. Методичні аспекти стратегічного аналізу фінансових результатів комерційного банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Вісн. Нац. банку України. — 1999. — № 11. — С. 49–51 (0,29 д.а.).

  2. Парасій-Вергуненко І. М. Питання удосконалення національних стандартів бухгалтерського обліку / І. М. Парасій-Вергуненко // Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні : тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 16–18 жовт. 2000 р.). — К. : КНЕУ, 2000. — С. 128–129 (0,10 д.а.).

  3. Парасій-Вергуненко І. М. Облік та аналіз грошових потоків / І. М. Парасій-Вергуненко // Розвиток науки про бух. облік : зб. тез та текстів виступів на міжнар. наук. конф. (Житомир, 23–24 лист. 2000 р.). — Житомир, 2000. — Ч. 3. — С. 31–42 (0,69 д.а.).

  4. Парасій-Вергуненко І. М. Методичні аспекти удосконалення обліку та аналізу фінансових результатів підприємства / І. М. Парасій-Вергуненко // Бухгалтерський облік в Україні на початку ХХІ ст. : тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. (Львів, 26–27 квіт. 2001 р.). — Львів, 2001. — С. 44–47 (0,12 д.а.)

  5. Парасій-Вергуненко І. М. Про деякі теоретичні аспекти стратегічного аналізу в банках / І. М. Парасій-Вергуненко // Сучасні тенденції в розвитку банківської системи : матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 7-8 груд. 2004 р.). — Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. — С. 47–50 (0,23 д.а.).

  6. Парасій-Вергуненко І. М. Сутність стратегічного аналізу та його роль в системі управління банком / І. М. Парасій-Вергуненко // Розвиток грошово-кредитних відносин в Україні : зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. (Київ, 27 лют. 2004 р.). — К., 2004. — С. 20–22 (0,25 д.а.).

  7. Парасій-Вергуненко І. М. Економічна сутність стратегічного аналізу / І. М. Парасій-Вергуненко // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [«Проблеми і перспективи розвитку обліку, аналізу та аудиту у сфері надання послуг»], (Тернопіль, 15–16 груд. 2005 р.). — Тернопіль : Екон. думка, 2005. — Вип. 13. — С. 246–251 (0,35 д.а.).

  8. Парасій-Вергуненко І. М. Економічний аналіз: проблеми та перспективи розвитку теорії та практики / І. М. Парасій-Вергуненко // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції : тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 20–22 квіт. 2005 р.). — К., 2005. — Ч. 1. — С. 115–118 (0,18 д.а.).

  9. Парасій-Вергуненко І. М. Категоріальний апарат теорії конкурентоспроможності в контексті стратегічного аналізу / І. М. Парасій-Вергуненко // Вестн. нац. техн. ун-та «ХПИ». — 2005. — Т. 3, № 58. — С. 88–90 (0,20 д.а.).

  10. Парасій-Вергуненко І. М. Конкурентоспроможність банків: теоретико-методологічні проблеми визначення та вимірювання її рівня / І. М. Парасій-Вергуненко // Формування ринкової економіки в Україні : наук. зб.; спец. вип. 15. Ч.2. Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні: наук. зб. ; за ред. В. Є. Швеця. — Львів : Інтереко, 2005. — С. 250–258. — (0,41 д.а.).

  11. Парасій-Вергуненко І. М. Основні напрями стратегічного аналізу зовнішнього середовища банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю : тези доп. III міжнар. наук.-практ. конф. (Черкаси, 5–7 жовт. 2005 р.). — Черкаси, 2005. — С. 16–18 (0,16 д.а.).

  12. Парасій-Вергуненко І. М. Основні напрями реформування методології економічного аналізу банківської діяльності // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики: материалы VIІ науч.-практ. конф. (Симферополь, 21 апр. 2006 г.). — Симферополь : Изд. центр Крым. ин-та бизнеса, 2006. — С. 29–32 (0,12 д.а.).

  13. Парасій-Вергуненко І. М. Проблеми та перспективи еволюційного розвитку економічного аналізу / І. М. Парасій-Вергуненко // Теорія і практика економічного аналізу: сучасний стан, актуальні проблеми та перспективи розвитку : зб. тез І міжнар. наук.-практ. конф. (Тернопіль, 10–12 жовт. 2006 р.). — Тернопіль : Екон. думка, 2006. — С. 32–33 (0,10 д.а.).

  14. Парасій-Вергуненко І. М. Моделювання та прогнозування загальновиробничих витрат на основі кореляційно-регресійного аналізу / І. М. Парасій-Вергуненко // Оптимум–2006 : тезисы междунар. науч.-практ. конф. (Харьков, 17–18 нояб. 2006 г.). — Харьков : НТУ «ХПИ», 2006. — С. 24 (0,06 д.а.).

  15. Парасій-Вергуненко І. М. Перспективи розвитку економічного аналізу: стратегічний вектор / І. М. Парасій-Вергуненко // Теорія і практика сучасної економіки : матеріали VI міжнар. наук.-практ. конф. (Черкаси, 4–6 жовт. 2006 р.). — Черкаси : ЦДТУ, 2006. — С. 47–49 (0,17 д.а.).

  16. Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз ефективності використання ресурсного потенціалу банка / І. М. Парасій-Вергуненко // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: матеріали IV міжнар. наук.-практ. конф. (Черкаси, 11–13 квіт. 2007 р.). — Черкаси : ЧДТУ, 2007. — С. 171–172 (0,10 д.а.).

  17. Парасій-Вергуненко І. М. Проблеми методики аналізу відносних показників ефективності діяльності банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства: тези доп. наук.-практ. конф. (Львів, 17–18 трав. 2007 р.). — Львів : Вид-во нац. ун-ту «Львівська політехніка», 2007. — С. 164–165 (0,12 д.а.).

  18. Парасій-Вергуненко І. М. Методика аналізу конкурентної позиції банку / І.М.Парасій-Вергуненко // Внутрішній аудит та контроль ризиків бізнесу: тези доп. наук.-практ. конф. (Луцьк, 2–3 лип. 2007 р.). — Луцьк : ЛДТУ. — 2007. — С. 122–124 (0,15 д.а.).

  19. Парасій-Вергуненко І. М. Використання сучасних технологій аналітичного дослідження ефективності фінансових стратегій банку / І. М. Парасій-Вергуненко // Наукові дослідження в сфері бухгалтерського обліку, контролю та аналізу: теоретико-практичне значення та напрями подальшого розвитку: матеріали та тексти виступів на VI міжнар. наук. конф. (Житомир, 18–19 жовт. 2007 р.). — Житомир : ЖДТУ, 2007. — С. 490–495 (0,33 д.а.).

  20. Парасій-Вергуненко І. М. Удосконалення обліково-аналітичної інформації в стратегічному управлінні / І. М. Парасій-Вергуненко // Місце та роль бухгалтерської професії в сучасних інтеграційних процесах економіки України : матеріали IV міжнар. наук.-практ. конф. (Мукачеве, 16–17 жовт. 2008 р.). — Мукачеве : Мукачівський технологічний інститут, 2008. — С. 81–82 (0,10 д.а.).