187. Мельник Наталія Олексіївна. Структура деяких органів нервової та імунної систем за умов демієлінізації та ремієлінізації: дис... д-ра мед. наук: 14.03.09 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Мельник Н.О. Структура деяких органів нервової та імунної систем за умов демієлінізації та ремієлінізації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.09 – гістологія, цитологія, ембріологія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2005.
Дисертація присвячена дослідженню морфологічних змін органів центральної нервової (ЦНС) та імунної систем за умов демієлінізації, ремієлінізації та імунотропних впливів рекомбінантного -інтерферону-1а (препарату “Ребіф”) і лазерного опромінення (ЛО). В експерименті на щурах показано, що в умовах експериментального алергічного енцефаломієліту тіла нейронів у ЦНС зазнають реактивних та деструктивних змін. Введення препарату “Ребіф” та ЛО не впливає на відновлення стану тіл нейронів у ранній термін, а у віддалений термін дослідження покращує стан тіл нейронів та мієлінових нервових волокон. Пролонговане використання препарату “Ребіф” та ЛО нормалізує структуру та клітинний склад лімфоїдної популяції часточок тимуса та білої пульпи селезінки. Препарат “Ребіф” має більшу ефективність на ремієлінізацію, ніж використання ЛО.
У дисертаційній роботі узагальнено та запропоновано вирішення актуальної науково-медичної проблеми, яка полягає у з’ясуванні взаємозв’язку органів центральної нервової та імунної систем при демієлінізації та ремієлінізації в умовах використання різних доз -інтерферону та дистантного лазерного опромінення.
В умовах експериментального алергічного енцефаломієліту (ЕАЕ) тіла нейронів у стовбурі головного мозку, мозочку та поперековому відділі спинного мозку зазнають реактивних та деструктивних змін. Найбільш глибокі патологічні зміни спостерігаються у мозочку.
В умовах ЕАЕ на ранньому терміні дослідження зростає площа мозкової речовини часточок тимуса, а у кірковій речовині визначаються скупчення малодиференційованих клітин, подібні до лімфоїдних вузликів, та збільшується кількість лімфоцитів. У віддалений термін дослідження спостерігається тенденція до зменшення перерахованих змін. У ранні та віддалені терміни дослідження збільшується площа білої пульпи селезінки, що супроводжується збільшенням реактивних центрів. Щільність розміщення лімфоїдних клітин білої пульпи селезінки зменшується у ранній термін дослідження за рахунок малих лімфоцитів, а у пізній – за рахунок усіх форм лімфоцитів, що були досліджені.
Введення -інтерферону-1а (препарату “Ребіф”) не впливає на відновлення стану тіл нейронів у ранній термін дослідження. У віддалений термін дослідження існує дозозалежний ефект впливу препарату “Ребіф” – збільшення дози препарату покращує стан тіл нейронів та мієлінових нервових волокон. Найкраще відновлювальні процеси тіл нейронів та мієлінових нервових волокон проходять у складі стовбура головного мозку.
Використання лазерного опромінення (ЛО) по 3, 5 та 6 хвилин за один сеанс на ділянку тіла у проекції тимуса та селезінки протягом 5 днів не має позитивного впливу на відновлення тіл нейронів та мієлінових нервових волокон у ранній термін дослідження. У віддалений термін дослідження спостерігається дозазалежний ефект відновлення тіл нейронів та мієлінових нервових волокон. Оптимальна доза для їх відновлення у стовбурі головного мозку та мозочку досягається проведенням ЛО по 5 хвилин за один сеанс, а для поперекового відділу спинного мозку – використанням ЛО по 6 хвилин за один сеанс. Найкраще відновлювальні процеси тіл нейронів та мієлінових оболонок проходять у складі стовбура головного мозку. Підтримка стабільності структур мієлінової оболонки залежить від стану тіла нейрона та осьового циліндру нервового волокна.
Після ініціації ЕАЕ та введення препарату “Ребіф” через 21 добу зміни у складі субкапсулярної зони та кіркової речовини часточок тимуса подібні до змін у тимусі у щурів з ЕАЕ. У складі мозкової речовини часточок тимуса підвищується вміст великих та середніх лімфоцитів. Через 39 діб після введення препарату “Ребіф” протягом тижня підвищується щільність розміщення клітин лімфоїдної популяції у часточках тимуса за рахунок великих та середніх лімфоцитів. Пролонговане використання препарату “Ребіф” нормалізує структуру та клітинний склад лімфоїдної популяції часточок тимуса.
Після використання ЛО щільність клітин лімфоїдної популяції у субкапсулярній зоні та кірковій речовині часточок тимуса збільшується за рахунок підвищення чисельності малих лімфоцитів у ранній термін дослідження та малих і середніх лімфоцитів – у пізній термін дослідження. У мозковій речовині після використання ЛО протягом 5 діб, по 3 та 5 хвилин на ділянку тіла у проекціях тимуса та селезінки, 5 сеансів, визначається зменшення кількості малих лімфоцитів та збільшення чисельності великих лімфоцитів у всі терміни дослідження.
Використання препарату “Ребіф” у ранній термін дослідження у дозі 0,55 мкг щоденно протягом 4 днів призводить до збільшення щільності клітин у білій пульпі селезінки за рахунок великих та середніх лімфоцитів. Введення препарату “Ребіф” у дозі 1,1 мкг щоденно протягом 3 днів знижує чисельність малих лімфоцитів у периартеріальній зоні та великих і середніх – у реактивному центрі та маргінальній зоні. Використання препарату “Ребіф” у дозі 0,55 мкг щоденно протягом 4 та 15 діб збільшує щільність розміщення клітин у білій пульпі селезінки за рахунок малих лімфоцитів через 39 діб. Введення препарату “Ребіф” у дозі 1,1 мкг щоденно протягом 3 днів через 39 діб викликає зменшення кількості клітин лімфоїдної популяції у білій пульпі селезінки за рахунок малих лімфоцитів.
Після використання ЛО щільність розміщення лімфоцитів у білій пульпі селезінки у всі терміни дослідження має дозозалежний характер і збільшується прямо пропорційно використаній дозі. Клітинний склад лімфоїдної популяції реактивного центру та маргінальної зони змінюється подібно. ЛО на ранніх термінах дослідження призводить до збільшення чисельності великих та середніх лімфоцитів у периартеріальній зоні та збільшення малих лімфоцитів у реактивному центрі та маргінальній зоні. Використання ЛО нормалізує структуру білої пульпи та підвищує чисельність малих лімфоцитів у віддалений термін дослідження.
Препарат “Ребіф” має більшу ефективність на ремієлінізацію у дозі 0,55 мкг через день протягом 15 днів ніж використання лазерного опромінення. ЛО дає позитивний ефект лише через 39 діб після ініціації ЕАЕ та проведенні опромінення по 5 або 6 хвилин на ділянку тіла у проекціях тимуса та селезінки за 5 сеансів протягом 5 діб.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях та патенти
Мельник Н.О. Мікроскопічні дослідження експериментального алергічного енцефаломієліту у щурів // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 1999. - Вип. 16. - С. 127-128.
Пивнева Т.А., Колотушкина Е.В., Мельник Н.А. Механизмы процесса демиелинизации и его моделирование // Нейрофизиология. - 1999. - Т. 31, №6. - С. 497-509. (Автором самостійно проаналізована спеціальна наукова література з проведенням моделювання, аналіз отриманих даних і написана частина роботи).
Чайковський Ю.Б., Мельник Н.О., Сокуренко Л.М., Моніна Н.Я., Грабовий О.М. Вплив нейромедіаторів, ліпіну та лазеротерапії на регенераторні процеси в нервовій системі в умовах демієлінізації та травми // Український медичний альманах. - 2000. - Т. 3, №3. - С. 175-177. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Melnik Nataly O., Plaksij Yu.S., Mamilov S.A. Research of influence of a laser irradiation on demyelination of nervous fibres // Spie Proceeding. - 2000. - V. 4159. - P. 64-67. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Шобат Л.Б., Чайковський Ю.Б. Морфологія органів центральної нервової системи при експериментальному алергічному енцефаломієліті та в умовах алопластики сідничого нерва // Буковинський медичний вісник. - 2001. - T.5, №1-2. - С. 121-123. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Чайковський Ю.Б., Мельник Н.О. Морфологічні зміни селезінки в умовах демієлінізації та ремієлінізації // Медичний всесвіт. - 2002. - Т. 2, №1-2. - С. 180-183. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Чайковський Ю.Б. Стовбур головного мозку при демієлінізації нервових волокон // Вісник проблем біології та медицини. - 2003. - Випуск 3. - С. 18-20. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О. Стан судин гемомікроциркуляторного русла при демієлінізації в органах нервової системи // Галицький лікарський вісник. - 2003. - Т. 10, №2. - С. 137-139.
Мельник Н.О. Ультрамікроскопічне дослідження стовбура головного мозку при демієлінізації та ремієлінізації // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей, випуск XI. - 2003. - С. 185-188.
Мельник Н.О. Стан тимуса при демієлінізації та ремієлінізації органів нервової системи // Галицький лікарський вісник.- 2003. - Том 10, №4. - С. 62-63.
Мельник Н.О. Вплив лазерного опромінення на тимус при демієлінізації органів центральної нервової системи // Вісник морфології. - 2003. - Т. 9, №2. - С.215-217.
МельникН.О. Особливості будови селезінки при демієлінізації органів центральної нервової системи (ЦНС) і після лазерного опромінення // Науковий вісник Львівської Національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького. - 2004. - Т.6, №1 (частина 2). - С. 222-226.
Мельник Н.О. Морфологічні зміни нейронів Пуркін’є при демієлінізації, після лазерного опромінення та використання препарату “Ребіф” // Вісник морфології. - 2004. - Т. 10, №1. - С. 92-95.
Мельник Н.О., Чайковський Ю.Б. Структурні особливості нейронів стовбура головного мозку та спинного мозку при демієлінізації та після використання препарату “Ребіф” // Таврический медико-биологический вестник. - 2004. - Т. 7, №4. - С. 86-88. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О. Морфометричні показники нейронів Пуркін’є при демієлінізації, після лазерного опромінення та використання препарату “Ребіф” // Медицина сьогодні і завтра. - 2004. - №2. - С. 47-49.
Мельник Н.О., Чекмарьова І.В., Чайковський Ю.Б. Реактивні зміни органів імунної системи під впливом патологічних факторів // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2004. - Т. 3, №3. - С. 5-8. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Чайковський Ю.Б., Плаксій Ю.С., Мамілов С.О. Морфометричні показники нейронів стовбура головного мозку та спинного мозку при демієлінізації, після лазерного опромінення та використання препарату “Ребіф” // Вісник морфології. - 2004. - Т. 10. - №2. - С. 312-315. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Колесник Ю.М., Абрамов А.В. Реактивні зміни клітинного складу часточок тимуса при демієлінізації та після використання препарату “Ребіф” // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. - 2004. - Том 140, ч. ІІІ. - С. 122-124. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О. Клітинний склад часточок тимуса при демієлінізації та після лазерного опромінення // Медицина сьогодні і завтра. - 2005. - №1. - С. 4-8.
Мельник Н.О., Чайковський Ю.Б. Вплив інтерферону--1а на клітинний склад білої пульпи селезінки за умов демієлінізації // Ліки.- 2005. - №2.- С. 113-115. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О. Патент №45240 А, Україна, МПК А61N5/06 Спосіб демієлінізації нервових волокон / Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. Рішення про видачу патенту України за заявкою №2001074662 від 13.02.2002 року. Заявл. 05.07.2001. Опубл. Промислова власність. Офіційний бюлетень. - 2002. - №3. - С. 4.30.
Мельник Н.О. Патент №3911, 7 G09B23/28 Спосіб ремієлінізації нервових волокон при експериментальному алергічному енцефаломієліті / Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. Рішення про видачу патенту України за заявкою №20040403207 від 15.12.2004 року. Заявл. 28.04.2004. Опубл. Промислова власність. Офіційний бюлетень. - 2004. - №12. - С. 5.114.
Тези доповідей
Мельник Н.О. Моделювання алергічних захворювань нервової системи. Актуальні проблеми експериментальної медицини. Друга науково-практична конференція 9-10 травня 1998 року.- Київ, 1998.- С. 17-18.
Мельник Н.О., Мельник К.О. Лазерне опромінення демієлінізуючих захворювань // Фотобиология и экспериментальная фотомедицина. Материалы XIII Международной научно-практической конференции “Применение лазеров в медицине и биологии”. - Харьков, 1999. - С. 21. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Чайковський Ю.Б., Мельник Н.О., Сокуренко Л.М., Монина Н.Я., Грабовий О.М. Вплив нейромедіаторів, ліпіну та лазеротерапії на репаративні процеси в нервовій системі в умовах демієлінізації та травми // Український медичний альманах. - 2000. - Т. 3, №1 (Додаток).- С. 62-63. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Плаксій Ю.С., Мамілов С.О., Мельник К.О. Експериментальний вплив лазерного опромінення на демієлінізацію в центральній нервовій системі // Фотобиология и экспериментальная фотомедицина. Материалы XIV Международной научно-практической конференции “Применение лазеров в медицине и биологии”. - Харьков, 2000. - С. 32-33. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Чайковський Ю.Б., Мельник К.О. Дослідження морфологічних змін спинного мозку під впливом лазерного опромінення при експериментальному алергічному енцефаломієліті // Матеріали науково-методичної конференції “Нейроімунологія в неврології та нейрохірургії”. - Київ, 2000 - С. 60-61. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Чайковський Ю.Б. Вплив лазерного опромінення на органи імунітету при демієлінізуючих захворюваннях // Фотобіологія та фотомедицина. Материалы XV Международной научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». - Харьков, 2001. - T. 4, №1-2. - С. 61. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент, гістологічна обробка матеріалу, статистика та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Мельник К.О. Лазерне опромінення в лікуванні демієлінізуючих захворювань // Фотобіологія та фотомедицина. Материалы XV Международной научно-практической конференции “Применение лазеров в медицине и биологии”. - Харьков, 2001. - T. 4, №1-2. - С. 60-61. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.А. Морфология органов нервной и иммунной систем при экспериментальном аллергическом энцефаломиелите // Материалы II российской конференции молодых ученых России с международным участием. - Москва, 2001. - Том. 1. - С. 156.
Мельник Н.А. Состояние органов центральной нервной системы (ЦНС) и иммунной системы при демиелинизации и после лазеротерапии // “Нейроиммунология”. Материалы 10-й научно-практической конференции неврологов. - Санкт-Петербург, 2001. - С. 184-185.
Мельник Н.А. Применение лазера для лечения демиелинизирующих заболеваний // Материалы 2 Международной конференции молодых ученых и специалистов “Оптика – 2001”. - Санкт-Петербург, 2001. - С. 268.
Мельник Н.О. Особливості морфології нейронів спинного мозку в умовах демієлінізації та лазерного опромінення // Матеріали VI Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених.- Тернопіль, 2002. - C. 277.
Чайковский Ю.Б., Мельник Н.А., Чекмарева И.В. Реактивные изменения тимуса и селезенки в условиях патологии нервной системы // Колосовские чтения. - Санкт-Петербург, 2002. - С. 297-298. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.А., Мельник К.А. Особенности морфологии селезенки при экспериментальном аллергическом энцефаломиелите (ЭАЭ) // «Нейроиммунология». Материалы 11-й научно-практической конференции неврологов. - Санкт-Петербург, 2002. - С. 179-180. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.А. Лечение демиелинизирующих заболеваний лазерным облучением // «Лазеры. Измерения. Информация». Тезисы докладов конференции, 5-6 июня 2002 года. - Санкт-Петербург, 2002.- С. 67-68.
Мельник Н.О. Дослідження органів центральної нервової системи та селезінки за умов експериментального алергічного енцефаломієліту // Тези IV науково-практичної конференції “Актуальні проблеми експериментальної медицини”. - 2002. - С. 49-50.
Мельник Н. А. Сравнительная характеристика отделов центральной нервной системы (ЦНС) в условиях демиелинизации и лазеротерапии // Материалы международной конференции “Лазеры в биомедицине”, 1-3 октября 2002 года. - Гродно, 2002. - С. 100.
Мельник Н.О., Козак Г.І. Морфологія органів імунної системи при демієлінізації // Наукові праці ІІІ Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України. - Тернопіль: Укрмедкнига. - 2002. - С. 208-209. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О. Вплив лазеротерапії при лікуванні демієлінізуючих захворювань // Фотобиология, экспериментальная фотомедицина и сельское хозяйство. Материалы XVIII Международной научно-практической конференции “Применение лазеров в медицине и биологии”, 22-25 октября 2002 года. - Ялта, 2002. - С. 61.
Мельник Н.А. Использование лазерного облучения при патологии центральной нервной системы // “Квантовая электроника”, Материалы IV Международной научно-технической конференции, 18-21 ноября 2002 года. - Минск, 2002. - С. 176.
Мельник Н.О., Мельник К.О., Мельник В.О. Імуномодулююча дія лазерного опромінення та препарата “Ребіф” при демієлінізації // Імунологія та алергологія. Тези доповідей І Всеукраїнської науково-практичної конференції “Аутоімунні захворювання: імунопатогенез, імунодіагностика, імунотерапія”. - 2003. - №1. - С. 24. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз даних і написання роботи).
Мельник Н.А., Плаксий Ю.С., Мамилов С.А. Экспериментальное исследование органов центральной нервной системы (ЦНС) при демиелинизации и лазеротерапии // Тезисы международной конференции “Лазерная физика и применения лазеров”, 14-16 мая 2003. - Минск, 2003. - III-17у. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз даних і написання роботи).
Мельник Н.О. Особливості нейронів стовбура головного мозку при демієлінізації та лазеротерапії // Тези доповідей III Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія”. - 2003. - Частина 2. - С. 128.
Мельник Н.А. Влияние лазерного облучения и препарата Ребиф на нервные волокна при демиелинизации // Вестник Российского государственного медицинского университета. - 2003. - Т. 28, №2.- С. 184-185.
Мельник Н.А., Рыжевич А.А. Состояние спинного мозга в условиях демиелинизации и разных режимов лазеротерапии // Тезисы научно-практической конференции молодых ученых и студентов. - Гродно, 2003. - С.143. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз даних і написання роботи).
Мельник Н.А. Исследование влияния лазеротерапии на демиелинизацию центральной нервной системы // Фотобиология, экспериментальная фотомедицина и сельское хозяйство. Материалы ХIX Международной научно-практической конференции “Применение лазеров в медицине и биологии”. - Одесса, 2003. - С. 63.
Мельник Н.А., Мельник Е.А. Морфологические изменения органов иммунитета и ствола мозга при демиелинизации и лазерной терапии // Нейроиммунология. - 2003. - Том 1, №2. - С. 95-96. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистична обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Бурлака А.А., Мельник Н.О. Тимус при демієлінізації та після лазерного опромінення // Тези 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених НМУ імені О.О. Богомольця з міжнародною участю “Актуальні проблеми сучасної медицини”. - Київ, 2003. - С. 79-80. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник В.О., Мельник Н.О., Добробаба О.А. Демієлінізація зорового нерва у щурів з експериментальним алергічним енцефаломієлітом (ЕАЕ) // Тези 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених НМУ імені О.О. Богомольця з міжнародною участю “Актуальні проблеми сучасної медицини”. - Київ, 2003. - С. 95-96. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз даних і написання роботи).
Мельник Н.О. Дослідження спинномозкових корінців та тіл нейронів спинного мозку при демієлінізації, після лазерного опромінення та використання препарату “Ребіф” // Матеріали наукової конференції “Гістологія та ембріогенез периферійної нервової системи”. - Київ, 2004. - С. 49.
Пархоменко О.В., Мельник Н.О. Вплив препарату “Ребіф” при демієлінізації нервових волокон спинного мозку // Матеріали до наукової конференції студентів та молодих учених з міжнародною участю. - Вінниця, 2004. - С. 72. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Чайковський Ю.Б. Морфометричні показники нейронів стовбура головного мозку та спинного мозку при демієлінізації та після використання препарату “Ребіф” // Матеріали першої Всеукраїнської наукової конференції “Карповські читання”. - Дніпропетровськ, 2004. - С. 37-38. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.А. Определение реактивных изменений органов центральной нервной системы при демиелинизации и лазеротерапии // Фотобиология, экспериментальная фотомедицина и сельское хозяйство. Материалы XXI Международной научно-практической конференции “Применение лазеров в медицине и биологии”. - Одесса, 2004. - С. 98.
Мельник Н.О., Чайковський Ю.Б. Реактивні зміни кровоносних судин стовбура головного мозку та спинного мозку при демієлінізації та після використання препарату “Ребіф” // Матеріали науково-практичної конференції “Гістологія на сучасному етапі розвитку науки”. - Тернопіль, 2004. - С. 46-47. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведені експеримент та гістологічна обробка матеріалу, статистика, аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.А. Морфологические изменения капилляров в органах центральной нервной системы (ЦНС) при демиелинизации и после применения лазерной терапии // Программа и тезисы докладов Международной конференции “Лазерно-оптические технологии в биологии и медицине”. - Минск, 2004. - С. 51.