Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Дубова Світлана Григорівна. Структура персоналу підприємств: методичні аспекти дослідження та напрями удосконалення : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Дубова С.Г. Структура персоналу підприємств: методичні аспекти дослідження та напрями вдосконалення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» - Київ, 2009.

Дисертацію присвячено розвитку теоретичних і методичних положень удосконалення структури персоналу підприємств з метою забезпечення високої ефективності їх діяльності.

Розроблено модель оцінювання впливу структури персоналу на конкурентоспроможність підприємства. Запропоновано методичні підходи до удосконалення структури персоналу підприємств, які враховують темпи природної плинності кадрів, витрати та ризики заходів з удосконалення. Удосконалено метод аналізу факторів, які визначають ступінь впливу структури персоналу на ефективність діяльності підприємства, і методичний підхід до планування чисельності окремих категорій персоналу. Дістали подальшого розвитку поняття сутності “структура персоналу підприємства”, методичні підходи до аналізу ролі структури персоналу в забезпеченні ефективної діяльності підприємства та методичні засади планування заходів із удосконалення структури персоналу підприємства.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано розв’язання наукового завдання щодо вдосконалення структури персоналу з метою підвищення ефективності діяльності підприємств. Результати дослідження дають підстави сформулювати такі основні висновки:

1. Аналіз сучасних наукових думок з питань кількісних і якісних характеристик персоналу дозволяє стверджувати, що узагальненою якісною характеристикою персоналу є його структура. Поняття сутності “структура персоналу підприємства”, яку розвинуто в роботі, передбачає її розуміння як частини персоналу певної категорії у загальній чисельності, а також комплексне застосування різних ознак структурування – за характером трудових відносин, кваліфікацією, участю в господарській діяльності, характером виконуваних функцій, віком, відношенням до власності, що дозволило використати кількісні методи для визначення впливу якості персоналу на ефективність діяльності підприємства. Наукові дослідження у напрямку структуризації персоналу та її впливу на ефективність діяльності підприємств підтверджують, що останнім часом особливої актуальності набувають проблемні питання, пов’язані з удосконаленням структури персоналу.

2. Системний аналіз дає можливість запропонувати методичні підходи до вдосконалення структури персоналу підприємств, визначити характеристики персоналу та засоби вдосконалення структури персоналу (зменшення чисельності окремих категорій персоналу шляхом механізації та автоматизації виконуваних функцій, навчання та переміщення працівників, використання тимчасового, сезонного персоналу та тієї його частини, що працює за договорами цивільно-правового характеру, зміна структури підприємства, перегляд виробничих норм праці, залучення найманого персоналу до участі у прибутках тощо), які дають можливість ефективно вплинути на організаційно-економічні процеси, що сприятиме підвищенню ефективності діяльності підприємства.

3. Удосконалений у роботі метод аналізу факторів, які визначають ступінь впливу структури персоналу на ефективність діяльності підприємства, дозволяє отримати модель впливу структури персоналу на конкурентоспроможність підприємства. Суть удосконалення полягає у порівнянні оцінок конкурентоспроможності як показника ефективності підприємства, отриманих на основі його ринкової позиції, та факторів, які впливають на конкурентоспроможність, а також комплексному застосуванні статистичних і нечітких методів аналізу. Для реалізації вдосконаленого методу необхідно використати запропоновану методику оцінювання конкурентоспроможності підприємств на основі даних про зміни ринкової позиції підприємства, що дозволить отримувати об’єктивну оцінку незалежно від дослідження факторів, які впливають на конкурентоспроможність.

4. Аналіз конкурентної ситуації на вітчизняному ринку соків дозволив оцінити конкурентоспроможність шести підприємств Вінницької області за запропонованою методикою. Отримані показники конкурентоспроможності використано як базові для аналізу впливу структури персоналу в умовах дії інших внутрішніх і зовнішніх факторів на ефективність діяльності підприємств. Для дослідження впливу кількісних факторів необхідно використовувати методи факторного аналізу, а для дослідження впливу якісних факторів – методи експертних оцінок і нечіткої логіки.

5. Проведено статистичні дослідження зв’язку між конкурентоспроможністю, структурою персоналу та іншими внутрішніми та зовнішніми факторами на базі економічних даних шести підприємств із виробництва соків у Вінницькій області за останні 7 років. Розраховано коефіцієнти впливу структури персоналу на конкурентоспроможність підприємства в залежності від дії інших факторів, що дозволяє розв’язати завдання визначення доцільної структури. На основі результатів статистичних досліджень запропоновано нову модель оцінювання впливу структури персоналу на конкурентоспроможність підприємства, яка відрізняється від існуючих урахуванням спільної дії структури персоналу та інших факторів. Аналіз співвідношення характеристик удосконаленої структури персоналу з розрахунковими нормативними показниками показав, що для забезпечення підвищення конкурентоспроможності підприємства доцільні зміни окремих нормативних показників. Зокрема, для підприємств із виробництва соків: збільшення чисельності робітників, зайнятих на нормованих роботах, у середньому на 7%; зростання чисельності фахівців і професіоналів, які відповідають за збут продукції та логістичні операції, на 18%.

6. Методичні підходи до вдосконалення структури персоналу підприємств ґрунтуються на моделі оцінювання впливу структури персоналу на конкурентоспроможність підприємств в умовах дії інших факторів і враховують витрати та ризики, пов’язані з вдосконаленням. Здійснено аналіз заходів запобігання ризикам, серед яких – диверсифікація заходів з удосконалення структури персоналу; диверсифікація доходів працівників, зміна структури персоналу через процедуру банкрутства тощо.

7. Порівняльний аналіз розрахункових показників структури персоналу і результатів статистичних досліджень підприємств із конкурентоспроможністю вищою та нижчою за середню свідчить про необхідність вдосконалення планування чисельності окремих категорій персоналу. З цією метою вдосконалено методичний підхід до планування чисельності допоміжного і постійного персоналу, який відрізняється відбором найсуттєвіших факторів, серед яких обсяг виробництва та реалізації продукції, технічний рівень підприємства та стадія життєвого циклу.

8. Оскільки заходи з удосконалення структури персоналу мають бути узгодженими з загальною стратегією розвитку підприємства, необхідно поглибити методичні засади їх планування, які ґрунтуються на аналізі системи причинно-наслідкових зв’язків технологічних, організаційних, кадрових і фінансових заходів, що дозволяє узгоджувати окремі заходи менеджменту з загальною стратегією розвитку підприємства.

9. Одним із важливих факторів розвитку сучасних підприємств є інформаційні технології. Під цим кутом зору в роботі проаналізовано організаційно-економічне забезпечення, необхідне для вдосконалення структури персоналу. Запропоновано інформаційно-аналітичну систему, яка ґрунтується на сучасних засобах інформаційної техніки, призначена для підтримки стратегії вдосконалення структури персоналу, дозволяє обґрунтовувати рекомендації щодо доцільної структури персоналу.

10. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення структури персоналу підприємств із виробництва соків Вінницької області. Про ефективність зазначених рекомендацій свідчить досвід Вінницького заводу фруктових концентратів і вин, де в 2005 – 2007 роках досягнуто зростання продуктивності праці на 16,4%, рентабельності продукції на 0,9%, конкурентоспроможності підприємства на 0,26%, зменшення плинності кадрів на 18% і сезонності виробництва на 0,15%.

Отримані наукові результати дозволяють розвинути підходи до формування та планування структури персоналу в умовах функціонування вітчизняних підприємств і створюють науково-методичну основу для удосконалення структури персоналу. Реалізація сукупності розроблених теоретико-методологічних положень і практичних заходів, використання в практиці менеджменту персоналу опрацьованих методик сприятиме підвищенню ефективності діяльності підприємств.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Дубова С. Г. Регіональні аспекти формування оптимальної структури персоналу підприємств / С. Г. Дубова // Науковий вісник Чернівецького торгівельно-економічного інституту КНТЕУ. – 2004. – Вип. ІV. – С. 257-265. (0,38 д.а.)

  2. Дубова С. Г. Методика оптимізації структури персоналу з використанням методів нечіткої логіки / С. Г. Дубова // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”: зб. наук. праць; тематичний вип. : Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Х.: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 25. – С. 105-110. (0,45 д.а.)

  3. Дубова С. Г. Формування оптимальної структури власників підприємств / С. Г. Дубова, Л. М. Ігнатов // Регіональні перспективи. – 2004. – № 3-5 – С. 226-229. (0,56 д.а.) (Особисто автору – 0,45 д.а.: запропонована методика аналізу впливу структури власників на ефективність підприємства)

  4. Дубова С. Г. Структура персоналу підприємств та проблеми її формування / С. Г. Дубова // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць; спец. вип. – К.: КНЕУ, 2005. – Т.2. – С. 64-72. (0,48 д.а.)

  5. Дубова С. Г. Вплив факторів зовнішнього середовища на структуру персоналу підприємств / С. Г. Дубова // Вісник Житомирського державного технологічного університету : Економічні науки. – Житомир, 2005. – Ч.ІІ, № 1 (31). – С. 55–62. (0,67 д.а.)

  6. Дубова С. Г. Раціоналізація структури персоналу в системі заходів підвищення конкурентоспроможності підприємств / С. Г. Дубова // Вісник ВПІ. – 2005. – № 6. – С. 56-59. (0,46 д.а.)

  7. Дубова С. Г. Оцінка конкурентоспроможності підприємства на основі його ринкової позиції / С. Г. Дубова // Стратегія економічного розвитку України : зб. наук. праць. – К. : КНЕУ, 2005. – Вип. 18. – С. 122–128. (0,62 д.а.)

  8. Дубова С. Г. Витрати та ризики вдосконалення структури персоналу підприємств / С. Г. Дубова // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць; спец. вип. “Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики”. – К. : КНЕУ, 2007. – Т. 1, ч.1.– С. 232-240. (0,53 д.а.)

В інших наукових виданнях:

  1. Дубова C. Г. Оптимізація структури персоналу за формами трудових відносин / С. Г. Дубова // Вісник ВПІ. – 2003. – № 6. – С. 150-155. (0,68 д.а.)

  2. Дубова С. Г. Фактори впливу на структуру персоналу підприємств / С. Г. Дубова // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції : зб. наук. праць. – Луцьк : Надстир’я, 2004. – Вип. X, № 3-4. – С. 134-141. (0,43 д.а.)

  3. Дубова С. Г. Оцінювання ефективності заходів з удосконалення структури персоналу підприємств / С. Г. Дубова // Соціально-економічні аспекти промислової політики. Актуальні проблеми управління людськими ресурсами і маркетингу в контексті стратегії розвитку України : зб. наук. праць [в 3 т.]. – Донецьк : НАН України. Ін-т економіки пром-ті, 2007. – Т. 2. – С. 333-338. (0,32 д.а.)

  4. Дубова С. Г. Оптимізація витрат на персонал підприємств / С. Г. Дубова // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій : зб. матеріалів ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. вчених, викладачів та практичних співробітників, 14-15 жовтня 2004 р. / М-во освіти і науки України, Вінницька облдержадміністрація [та ін.]. – Вінниця: ВІЕ ТАНГ “Ландо ЛТД”, 2004. – Т. 2. – С. 196-200. (0,38 д.а.)

  5. Дубова С. Г. Оптимізація структури персоналу промислових підприємств / С. Г. Дубова // Теорія і практика сучасної економіки : матеріали V міжнар. наук.-практ. конф., 15-17 вересня 2004 р. / М-во освіти і науки України, Ін-т економ. прогнозування НАН України [та ін.]. – Черкаси : ЧДТУ, 2004. – С. 179–182. (0,2 д.а.)

  6. Дубова С. Г. Вплив інвестиційно-інноваційних процесів на структуру персоналу промислових підприємств / С. Г. Дубова // Інвестиційно-інноваційна модель розвитку економіки Вінничини : матеріали регіон. наук.-практ. конф., 24 листопада 2004 р. / М-во освіти і науки України, ВНТУ [та ін.]. – Вінниця : УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2005. – С. 93-96. (0,33 д.а.)

  7. Дубова С. Г. Вплив структури персоналу на конкурентоспроможність підприємств / С. Г. Дубова // Наука і освіта 2004 : матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конф., 10-25 лютого 2004 р. Том 13. Управління трудовими ресурсами. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. – С. 29-32. (0,19 д.а.)

  8. Дубова С. Г. Вплив факторів зовнішнього середовища на структуру персоналу підприємств / С. Г. Дубова // Розвиток менеджменту в Україні : реалії, проблеми, перспективи : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 8-10 грудня 2004 р. ; [тези доп. наук.-практ. конф.]. – Житомир : ЖДТУ, 2004. – С. 17–19. (0,1 д.а.)

  9. Дубова С. Г. Засоби удосконалення структури персоналу промислових підприємств / С. Г. Дубова // Менеджмент організацій і управління людськими ресурсами : матеріали міжнар. конф. з розповсюдження результатів спільного європейського проекту TEMPUS-TACIS Project № CD-JEP-22044-2001/UKR «Менеджмент організацій і управління людськими ресурсами в Криму», 14-15 березня 2005 р. ; [зб. статей] / М-во освіти і науки України, Університет Ніцца – Софія Антіполіс (Франція) [та ін.]. – Ялта : РВВ КДГІ, 2005. – Ч. 3. – С. 64-70. (0,51 д.а.)

  10. Дубова С. Г. Застосування інформаційних технологій в управлінні персоналом підприємства / С. Г. Дубова // Прогресивні інформаційні технології в науці і освіті: матеріали міжвуз. наук.-практ. конф., 4-5 жовтня 2007 р. ; зб. наук. праць / М-во освіти і науки України, Ін-т проблем реєстрації інформації НАН України [та ін.]. – Вінниця: ВСЕІ Університету “Україна”, 2007. – С. 221–225. (0,38 д.а.)