Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гістологія, цитологія, ембріологія


Тереховська Олена Іванівна. Структура тимуса потомства щурів після попереднього впливу на них пестицидом симазином і результати корекції: Дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2002. - 158арк. - Бібліогр.: арк. 137-158.



Анотація до роботи:

Тереховська О.І. Структура тимуса потомства щурів після попереднього впливу на них пестицидом симазином і результати корекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.09 – гістологія, цитологія, ембріологія.- Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця.- Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню характеру морфологічних змін у тимусі потомства щурів, що до вагітності зазнали різнотривалої інтоксикації пестицидом симазином в малих дозах та при її корекції імуномодулятором тималіном і антиоксидантом вітаміном Е.

Установлено, що експозиція самицям до вагітності пестициду симазину в дозі 1/1000 LD50, що відповідає реальному рівню забруднення оточуючого середовища, приводить до розвитку у потомства структурних змін у тимусі, які характерні для акцидентальної інволюції його. Показано, що із збільшенням терміну експозиції пестициду зростає виразність індукованих ним у тимусі потомства патогенних структурних зрушень.

Використання з профілактичною метою, під час інтоксикації самиць до вагітності симазином, імуномодулятора тималіну або антиоксиданта вітаміну Е вело до зменшення інтенсивності морфологічних зрушень, у тимусі потомства, хоча й не запобігало їх розвитку. При менш тривалій дії пестициду, виявлявся більш суттєвий захисний ефект коректорів. Визначено, що, використаний у режимі профілактики імуномодулятор тималін має більші протекторні властивості, ніж вітамін Е.

У дисертації вирішена актуальна науково-медична задача – виявлення закономірностей морфологічних змін структури тимуса потомства щурів-самиць, які до вагітності отримували малі дози пестициду симазину, що виявлялися ознаками, характерними для його акцидентальної інволюції. Використання імуномодулятора тималіну та антиоксиданту вітаміну Е на фоні інтоксикації мало захисний ефект, але повністю не попереджувало токсичної дії симазину.

1. Як свідчать джерела відповідної наукової літератури, дотепер фактично відсутні відомості про патологічні зміни в тимусі потомства, народженого від матерів, які до вагітності зазнали хронічного впливу малих доз пестицидів. Бракує також уявлень про бажані конкретні засоби запобігання розвитку таких змін або їх ефективної корекції.

2. Експозиція малих доз пестициду симазину 1/1000LD50, що відповідає частим випадкам реальної забрудненості навколишнього середовища, щурам-самицям впродовж 1, 3 або 6 місяців до настання вагітності обумовлює у тимусі потомства розвиток морфологічних змін, які вважаються характерними для акцидентальної інволюції цього органу імунної системи.

3. Інтенсивність структурних змін у тимусі потомства прямо залежить від тривалості попередньої інтоксикації самиць і є найбільш вираженою у тимусі народжених від таких особин, які зазнали найдовшого впливу симазину – протягом шести місяців.

4. Матеріальний субстрат акцидентальної інволюції тимусу потомства, пренатальному онтогенезу якого передувала певна за часом інтоксикація щурів-самиць гербіцидом симазином, свідчить про наслідки передуючої повному дозріванню органа, ініційованого інтоксикацією його напруженої активності, що може обумовити функціональну недостатність цього органу та імунітету в цілому в постнатальному розвитку організму.

5. З часом – від сьомої до 28-ої доби після народження - інволюційні перебудови архітектоніки тимуса потомства щурів, які зазнали різної за тривалістю - 1, 3 або 6 місяців систематичної дії малих доз симазину до вагітності, дещо слабшали, але за змістом зберігались.

6. Періодичне застосування імуномодулятора тималіну за певною схемою в режимі профілактики у дорослих щурів під час інтоксикації симазином справляє захисну дію на структуру тимуса потомства, що проявляється значною збереженістю структури органу порівняно з результатами експериментів без використання тималіну.

7. Пероральний прийом дорослими щурами антиоксиданту альфа-токоферолу ацетату (вітаміну Е) в режимі профілактики на фоні інтоксикації симазином також пом’якшує структурні перебудови інволюційного плану в тимусі новонароджених.

8. Як свідчать результати морфометрії та електронної мікроскопії, тималін, застосований в режимі профілактики під час тривалої інтоксикації малими дозами пестициду симазину дорослих щурів – самиць до вагітності, проявляє більш ефективні протекторні властивості по відношенню до структури тимуса потомства, ніж використаний у тому ж режимі антиоксидант альфа-токоферолу ацетат (вітамін Е).

Публікації автора:

1. Тереховська О.І. Структура тимуса потомства щурів залежно від терміну пренатальної пестицидної інтоксикації та тривалості тималінової корекції. //Вісник морфології.- 2000.- Том 6, №2.- С. 260-261.

2. Тереховська О.І. Ефект використання цитомедина тималіна при хронічній антенатальній інтоксикації пестицидом симазином //Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2000.- Том 4, №2.- С. 429-430.

3. Тереховська О.І., Пушкар М.С. Про можливості корекції змін у структурі тимуса новонароджених після тривалої антенатальної експозиції малих доз пестициду симазину //Вісник морфології.- 2001.- Том7, №1.- С. 93-95. Здобувачем особисто проведено аналіз та узагальнення даних.

4. Тереховська О.І., Пушкар М.С. Ультраструктура тимуса новонароджених щурів після пренатальної інтоксикації пестицидом симазином //Український медичний альманах.- 2000.- Том 3, №3.- С.155-158.

5. Структура тимуса дорослих щурів і новонароджених після тривалої інтоксикації малими дозами симазину /М.С.Пушкар, О.І.Тереховська, І.В.Поліщук, М.Р.Борейко //Буковинський медичний вісник.-2001.- Том 5, №3-4.- С. 197-198. Здобувачем особисто надані матеріали про морфологічні особливості тимуса новонароджених від самиць, що підлягали пестицидній інтоксикації.

6. Тереховська О.І., Пушкар М.С., Соловйова Л.О. Морфологія тимусу нащадків щурів в умовах екологічного хімічного навантаження //Таврический медико-биологический вестник.- 2002.- Том5, №3.- С. 152-153. Здобувач особисто брала участь у постановці експерименту, описанні спостережень.

7. Влияние пренатальной пестицидной интоксикации на тимус потомства и ее корекция /Тереховская Е.И., Кравчук В.В., Король А.П., Пивоварова Л.П., Шевелев В.П. // Морфология.- 2000.- Том 117, №3.- С.120. Здобувачем особисто виконано експериментальну частину роботи.

8. Тереховська О.І. Про доцільність тималінової корекції хронічної антенатальної пестицидної інтоксикації в експерименті //Матеріали VII університетської (XXXVII вузівської) науково-практичної конференції молодих учених та фахівців ВДМУ 5 квітня 2001 року.- Вінниця, 2001.- С.23.

9. Вплив пренатальної пестицидної інтоксикації на тимус потомства щурів і можливості корекції /Тереховська О.І., Кульчиковська Н.В., Шевчук С.М. //Актуальні питання морфології: Наукові праці ІІІ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів. Киів, 21-23 жовтня 2002 р. /Під ред проф. Ю.Б.Чайковського.- Тернопіль.- 2002.-С. 312-313. Здобувач особисто провела експериментальну частину, аналіз результатів експерименту.