Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Меламед Марк Якович. Структура валового внутрішнього продукту України за категоріями доходу: Дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / НАН України ; Інститут економічного прогнозування. - К., 2002. - 283арк. - Бібліогр.: арк. 209-227.



Анотація до роботи:

Меламед М.Я. Структура валового внутрішнього продукту України за категоріями доходу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 - економічна теорія. - Київський національний економічний університет Міністерства освіти і науки України. Київ, 2002.

Дисертацію присвячено дослідженню теорії та методології первинного розподілу ВВП за доходами як чинника ефективного устрою економіки і справедливості існуючого соціального порядку. Сформульовано критерії його відповідності інтересам підтримки економічного зростання та рівноваги з боку факторів виробництва і факторів попиту, світовим структурним закономірностям, паритету цін та купівельної спроможності валюти. З використанням стандартного категоріального апарату системи національних рахунків і міжгалузевого балансу, альтернативних авторських класифікацій та розрахунків проаналізовано особливості формування первинних доходів в економіці України з кінця 1980-х років, їх зв`язок з національними заощадженнями та нагромадженням капіталу. Доведено вирішальну роль недосконалості інституційних відносин в утворенні розподільчих диспропорцій, визначено шляхи їх подолання.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в обгрунтуванні теоретичних та методологічних засад первинного розподілу валового внутрішнього продукту і формування його структури за доходами як передумови ефективного устрою економіки та справедливості соціального порядку; розкрито вузлові інституційні суперечності, які стримують реалізацію стимулюючої функції доходів в Україні; сформульовано рекомендації для посилення дієвості економічної політики. Основні наукові і практичні результати роботи зводяться до такого.

1. З огляду на значне відставання української економіки від розвинутих країн і низький рівень використання факторів виробництва політика розподілу первинного доходу має бути спрямована на послідовну реалізацію рекомендацій теоретиків неокейнсіанської школи - розширення сукупного попиту на продуктивні факторні послуги. Важливим елементом такої політики є субсидіальна підтримка та захист від непрямого оподаткування прибутку на рівні, достатньому для здійснення чистих інвестицій, що забезпечували б високі темпи економічного зростання та раціональну повну зайнятість.

2. Аналіз міжнародного досвіду дозволяє сформулювати такі критерії відповідності дохідної структури ВВП інтересам економічного зростання і рівноваги з боку факторів виробництва і факторів попиту на перехідний період: 1) доведення частки чистого прибутку та чистого змішаного доходу (шляхом регулювання непрямого податкового навантаження та капіталомісткості виробництва) до 20-25%, валового змішаного доходу - до 25% ВВП; 2) акумулювання не менше ніж 4-5% чистого нагромадження основного капіталу у витратній структурі ВВП на кожний відсоток бажаного економічного зростання.

3. У дисертації доведено, що протягом останнього десятиріччя структура ВВП за доходами формується в основному стихійно і залишається далекою від потреб стимулювання сталого економічного розвитку. Боротьба з інфляційними наслідками радянської субсидіальної системи замість усунення їх причини - незбалансованості інвестицій та зайнятості - звелася до монетарних обмежень. Не подолано і властиву соціалістичній економіці підміну прагнення до прибутку прагненням до субсидій, які набувають неявної форми політичної ренти - неплатежів, персоніфікованих податкових пільг. Недостатня інституційна спроможність держави до ефективного розподілу власності та утвердження конкурентних відносин породжує незацікавленість у повному та легальному використанні факторів виробництва, призводить до довгочасного скорочення доходів від праці та капіталу. Загальнодержавні фінансові проблеми розв`язуються зі значним податковим тиском на факторні доходи, причому унаслідок домінування в економіці сировинного, імпортозалежного та капіталомісткого експорту цей тиск, як і цінове навантаження, і тягар прихованого безробіття, лягає на галузі з виробництва кінцевого продукту для потреб внутрішнього ринку, з позбавленням їх інвестиційних ресурсів і можливостей залучення незайнятої робочої сили. У підсумку частки прибутку та змішаного доходу виявляються удвічі нижчими від визначених критеріїв, чисте нагромадження основного капіталу - практично нульовим.

4. З метою розширення інвестиційного потенціалу прибутку пропонуються такі напрями реформування податкової системи: 1) вирівнювання податкового навантаження на імпорт та додану вартість вітчизняних виробників; 2) перекладення через податки на імпорт втрат непрямих податків на експорті; 3) уніфікація галузевих рівнів непрямого оподаткування; 4) поступове перенесення тягаря непрямого оподаткування на доходи і майно фізичних осіб; 5) трансформація податкових пільг у явні та прямі субсидії.

5. Принципом податкової реформи має стати недопустимість податкового вилучення амортизаційних відрахувань, переорієнтація податкових пільг за інвестиційною ознакою. Для цього потрібно якнайшвидше розробити норми споживання основного капіталу і наблизити до них норми амортизаційних відрахувань, використовувані при оподаткуванні прибутку підприємств. Це дасть змогу підвищити і точність визначення національної потреби у чистих інвестиціях та джерел їх покриття.

6. Упорядкування податкових відносин сприятиме відновленню бюджетних ресурсів субсидій як гнучкого інструменту державного впливу на ефективність структурних зрушень в економіці. Гострота проблеми безробіття потребує використання субсидій насамперед на некапіталомісткі проекти розвитку самозайнятості та мікропідприємництва.

7. Передумовою подолання диспропорцій розподілу є повне включення процесу реалізації ВВП у сферу конкурентних грошових відносин з неінфляційною ремонетизацією економіки. З цією метою мають бути вжиті заходи, спрямовані на системне розв`язання платіжної кризи, упорядкування цін на продукцію природних і штучних монополій. Для контролю за ефективністю структурної, конкурентної та антимонопольної політики пропонується доповнювати щорічні державні програми економічного і соціального розвитку оцінкою зрушень у рівні і розподілі прихованих субсидій згідно із запропонованою у дисертації їх класифікацією.

8. Інтереси встановлення цінових паритетів, які б відображали пропорції міжнародного поділу праці, зумовлюють необхідність поступового зближення рівнів національних цін на проміжні, споживчі та капітальні товари і послуги, що сприяло б усуненню підстав для конкуренції купівельної спроможності доходів у сферах їх утворення та використання. Тому вкрай важливо розширити участь України в міжнародних програмах зіставлень ВВП за паритетом купівельної спроможності і покласти результати цих програм в основу стратегії структурної перебудови економіки.

9. Дослідження показало, що держава повинна здійснити рішучі кроки зі зниження ризиків інвестування грошових активів населення, що відкриє шлях до зменшення відсоткових ставок за кредитами і наближення їх до норми прибутку, скорочення розриву між обмінним курсом і паритетом купівельної спроможності гривні, створення умов для прискорення імпорту передових технологій.

Публікації автора:

Монографія:

1. Національні заощадження та економічне зростання. За редакцією д.е.н. Б.Є.Кваснюка. - К.: Інститут економічного прогнозування, МП “Леся” - 2000. - 304 с. (20 д.а.) (особистий внесок: розділ 3. “Інституційна основа заощаджень та інвестицій в економіці України” (3,3 д.а. - С. 115-166)

Статті в наукових фахових виданнях:

2. Меламед М. Методи і проблеми обчислення валового внутрішнього продукту за категоріями доходу // Економіка України. - 1997.- № 2.- С. 40-51, № 3. - С.33-47 (2,5 д.а.).

3. Меламед М. Три виміри вітчизняної економіки. Історичний портрет українського ВВП // Банківська справа. - 1997. - № 5. - С. 24 - 34 (1,7 д.а.).

4. Меламед М. Економічний портрет у міжнародному інтер`єрі. Порівняльний аналіз українського ВВП // Вісник Національного банку України. - 1997. - № 11. - С. 20-28 (2,0 д.а.).

5. Меламед М. Заощадження та інвестиції української економіки в інвестиційних координатах // Вісник Національного банку України. - 1999. - № 11.- С. 6-15 (2,0 д.а.).

6. Меламед М. Методологічні проблеми обчислення та аналізу заощаджень домашніх господарств // Вісник Національного банку України. - 2000. - № 2. - С. 15-18 (0,6 д.а).

7. Меламед М.Я. Валовий внутрішній продукт України за міжнародними паритетами купівельної спроможності // Банківська справа. - 2001. - № 2. С.19-26, № 3. - С.19-26 (1,7 д.а.).

8. Меламед М.Я. Структура ВВП за категоріями доходу і критерії структурної політики // Вісник Національного банку України. - 2002. - № 2. - С. 9-18 (1,6 д.а).

Стаття в інших виданнях:

9. Меламед М. Відображення трудових відносин у системі національних рахунків // Україна: аспекти праці. - 1996.- № 5.- С. 40-46 (1,0 д.а).