Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гістологія, цитологія, ембріологія


Мотуляк Андрій Памфілович. Структурна організація комплексу органів імунної системи в ранньому постнатальному періоді онтогенезу при дії малих доз іонізуючого випромінювання (експериментально-морфологічне дослідження) : дис... д-ра мед. наук: 14.03.09 / Івано-Франківський держ. медичний ун-т. — Івано-Франківськ, 2007. — 303арк. — Бібліогр.: арк. 259-303.



Анотація до роботи:

Мотуляк А.П. Структурна організація комплексу органів імунної системи в ранньому постнатальному періоді онтогенезу при дії малих доз іонізуючого випромінювання (експериментально-морфологічне досліджен-ня). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.09 – гістологія, цитологія, ембріологія. Національний медичний університет імені О.О.Богомольця МОЗ України. – Київ, 2007.

Дисертаційне дослідження присвячено розробці нової концепції впливу малих доз радіації на розвиток органів імунної системи в ранньому постнатальному періоді онтогенезу. Вивчено особливості структурної організації тимуса, селезінки і брижових лімфатичних вузлів ювенільних мишей-самців лінії BALB/c в нормі та після зовнішнього тотального одноразового гамма-опромінення в малих дозах. Зафіксовано чисельні структурні зміни, що є основою різних форм загибелі лімфоцитів і клітин їх безпосереднього мікрооточення. Узагальнення отриманих результатів дозволило окреслити у пострадіаційних морфологічних змінах такі феномени, як «квантування», «кластеризація» та «компартменталізація». Кількісно та якісно вивчено морфологічні прояви окремих фаз радіаційно-індукованого апоптозу лімфоцитів. Встановлено гістотопографію та ультраструктурні особливості найбільш чутливих до дії малих доз радіації лімфоцитів, визначено характер їх пострадіаційних пошкоджень, виявлено структурні механізми їх адаптації і репарації. Визначено фазні зміни у гемомікроциркуляторному руслі тимуса, брижових лімфатичних вузлів та селезінки після опромінення.

Подано морфо-функціональне обґрунтування механізмів, а також прогностичного значення процесів загибелі клітин у становленні та особливостях структурних механізмів міжклітинних взаємодій у постнатальному періоді розвитку органів імунної системи як в нормі, так і при дії малих доз радіації. Представлено узагальнюючу концепцію впливу малих доз радіації на структуру органів імунної системи за умов їх постнатального розвитку, проведено оцінку характеру їх пошкоджуючої і стимулюючої дії.

У дисертаційному дослідженні сформульовано теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми морфологічної сутності впливу малих доз радіації на розвиток органів імунної системи. Отримані дані є підґрунтям для наступних експериментальних досліджень у галузі морфології.

1.Морфологічні зміни в тимусі, селезінці і брижових лімфатичних вузлах ювенільних мишей-самців лінії BALB/c після зовнішнього тотального одноразового гамма-опромінення в дозах 0,05Гр і 0,2Гр відзначаються виразною своєрідністю, яка проявляється специфікою просторових і часових особливостей загибелі лімфоцитів і клітин їх мікрооточення. Узагальнюючи зазначені особливості у пострадіаційних морфологічних змінах клітинних популяцій імунних органів можна виділити феномени «квантування», «кластеризації» та «компартменталізації».

2.Феномен «квантування» проявляється тим, що в ранні строки експерименту одні клітини залишаються інтактними, інші характеризуються ознаками апоптозу, а ще інші – ознаками некрозу. Феномен «кластеризації» характеризується появою спочатку поодиноких змінених лімфоцитів, а згодом і їх груп. У тимусі поєднання цього феномену з евакуацією лімфоцитів проявляється ефектом «зоряного неба» – вогнищевим зникненням лімфоцитів. Збільшення кількості або ж злиття декількох кластерів апоптозних лімфоцитів приводить на 7 добу після опромінення до розвитку феномену «компартменталізації», який в тимусі носить органоспецифічний характер і проявляється утворенням кистоподібних структур, що на світлооптичному ріні мають вигляд тілець Гассаля.

3.Прояв феномену «квантування» у тимусі за часом співпадає із активацією білка р53, яка обумовлює пригнічення поділу клітин (забезпечуючи таким чином можливість репарації багатьох лімфоцитів) і викликає р53-залежну індукцію апоптозу. «Квантування», «кластеризація» та «компартменталізація» у тимусі та селезінці є результатом розгорнутої у часі реалізації різних шляхів трансдукції апоптозного сигналу: а) рецептор-залежного шляху з участю рецепторів Fas(Apo-1/CD95); б) рецептор-незалежних шляхів (р53-залежного та мітохондріального), а також мультиплікації різноманітних проявів апоптозу, який індукований малими дозами іонізуючого випромінювання.

4.Центральні частини кистоподібних структур тимуса опромінених тварин містять клітинний детрит і деградовані апоптозні клітини, серед яких переважають лімфоцити. Іноді вони оточуються моношаром з’єднаних десмосомами епітеліоретикулоцитів, але частіше всього без різкої межі переходять в незмінену тканину тимуса. Такі кистоподібні формуються як результат порушення розпаду апоптозних клітин на апоптозні тільця та порушень їх фагоцитозу.

5.Радіаційно-індуковані зміни клітин досліджуваних органів характеризуються поєднанням ознак їх апоптозу з вираженим локальним руйнуванням плазматичної мембрани розташованих поряд апоптозно незмінених лімфоцитів. При цьому у радіаційно-індукованому апоптозі клітин виділяються 3 фази: 1) фаза ініціації; 2) ефекторна фаза; 3) фаза деградації.

6.Морфологічним проявом фази ініціації є ураження мітохондрій лімфоцитів, що переконливо свідчить про мітохондріальний шлях трансдукції сигналу апоптозу. Для ефекторної фази характерними є агрегація ядерного хроматину у вигляді крупних брилок, розташованих вздовж внутрішньої поверхні ядерної мембрани, ускладнення конфігурації контурів ядра і ядерця, закриття ядерних пор. Фаза деградації включає три послідовних стадії: 1) початкову, в якій ядро та цитоплазма конденсуються і ядро розділяється на декілька фрагментів; 2) стадію утворення апоптозних тілець і 3) стадію – фагоцитозу цих тілець.

7.Апоптоз, що відбувається в нормі, суттєво відрізняється від радіаційно-індукованого апоптозу: наступним шляхом апоптозу асинхронно гинуть лише окремі клітини; він характеризується усіма «класичними» ознаками і не поєднується з некрозом; відбувається «швидко», із-за чого неможливо чітко виділити його фази і розмежувати стадії.

8.Важливу роль в інтегративній клітинній реакції на опромінення малими дозами відіграють макрофаги досліджуваних органів імунної системи, які при різній активності фагоцитарної реакції одними із перших реагують на дію гамма-випромінювання. Зазначена реакція оцінюється як адекватна з боку макрофагів селезінки і брижових лімфатичних вузлів і як спотворена з боку мікрофагів тимуса. Останні, на відміну від макрофагів селезінки та брижових лімфатичних вузлів фагоцитують не лише апоптозні тільця, а й цілі апоптозні лімфоцити, які ідентифікуються в їх цитоплазмі. Зазначене явище свідчить не тільки про своєрідну «обжерливість» макрофагів, а і про їх неспроможність «переварити» фагоцитований матеріал, що веде до їх деградації і цитолізу, з утворенням клітинного детриту, який додається до кистоподібних структур тимуса.

9.При радіаційно-індукованому апоптозі виникають фазні зміни у гемомікроциркуляторному руслі тимуса і брижових лімфатичних вузлів, які проявляються збільшенням «висоти» ендотелію посткапілярних венул у тимусі, трансформацією високого ендотелію посткапілярних венул брижових лімфатичних вузлів у фенестрований ендотелій, що у часі співпадають із активацією трансмуральної міграції лімфоцитів та апоптозними змінами ендотеліоцитів. У зв’язку з трансмуральною міграцією апоптозних лімфоцитів останній набуває хвилеподібного перебігу, а кожна нова хвиля його морфологічних проявів запускається і підтримується каскадною системою продуктів експресії апоптозу.

10.Узагальнюючи досліджувані ефекти впливу малих доз радіації на органи імунної системи і оцінюючи їх прогностичне значення слід зробити висновок, що феномен «квантування» відображає різноманітну первинну реакцію клітин на опромінення, яка проявляється їх різною апоптогенною готовністю, тоді як феномени «кластеризації» та «компартменталізації» свідчать про зміни міжклітинних взаємодій у мікрорегіонах досліджуваних органів, а також про взаємний вплив апоптозних лімфоцитів і клітин мікрооточення, неминучим фіналом чого є їх деградація. В цьому контексті виявлені пострадіаційні морфологічні зміни віддзеркалюють істотне неблагополуччя органів імунної системи в їх постнатальному розвитку і свідчать про їх якісну перебудову, адаптаційна направленість якої носить не зовсім стійкий характер.

Публікації автора:

1.Мотуляк А.П. Ультраструктурні аспекти апоптозу тимоцитів мишей у нормі та при дії низьких доз іонізуючого випромінювання // Вісник проблем біології і медицини. – 2001. – №4. – С.84-88.

2.Мотуляк А.П. До питання про гістогенез кистоподібних структур у тимусі ювенільних мишей після дії іонізуючого випромінювання // Галицький лікарський вісник. – 2001. – Т.8,№4. – С.68-70.

3.Мотуляк А.П. Структурні зміни судин гемомікроциркуляторного русла брижових лімфатичних вузлів мишей після дії низьких доз гамма-випромінювання // Буковинський медичний вісник. – 2002. – Т.6,№2. – С.123-125.

4.Мотуляк А.П, Особливості ультраструктурних механізмів міграції лімфоцитів через стінку посткапілярних венул брижових лімфатичних вузлів мишей після дії низьких доз радіації // Вісник морфології. – 2002. – Т.8,№1. – С.24-26.

5.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М. Морфологічні прояви реактивності ендотелію судин мікроциркуляторного русла брижових лімфатичних вузлів мишей лінії BALB/c при дії низьких доз радіації // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – Т.5,№3. – С.123-125. Здобувачу належить ідея, проведено експеримент, здійснено аналіз результатів.

6.Мотуляк А.П. Структура макрофагів тимуса мишей у нормі та при активації апоптозу під дією низьких доз радіації // Вісник морфології. – 2002. – Т.8,№2. – С.177-179.

7.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М, Шутка Б.В., Хананаєв Л.І. Морфологічні зміни у червоній пульпі селезінки мишей після дії низьких доз гамма-випромінювання // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т.10,№2. – С.144-147. Здобувачу належить ідея, набрано матеріал, проведено аналіз.

8.Мотуляк А.П. Апоптоз лімфоцитів у брижових лімфатичних вузлах мишей лінії BALB/c після дії низьких доз радіації // Вісник проблем біології і медицини. – 2003. – №6. – С.50-53.

9.Мотуляк А.П. Сучасні методи ідентифікації апоптозу // Буковинський медичний вісник. – 2003. – Т.7,№2. – С.210-213.

10.Мотуляк А.П. Ультраструктура посткапілярних венул тимуса ювенільних мишей лінії BALB/c в нормі і після дії низьких доз гамма-випромінювання // Вісник морфології. – 2003. – Т.9,№1. – С.77-79.

11.Нейко Є.М., Левицький В.А., Мотуляк А.П. Радіаційно-індукований апоптоз: сучасні аспекти проблеми // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т.11,№1. – С.12-19. Автору належить ідея, проведено огляд літератури по вказаній проблемі, сформульовані перспективи дослідження.

12.Мотуляк А.П. Морфогенез білої пульпи селезінки після дії низьких доз гамма-випромінювання // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2004. – Т3,№3. – С.29-31.

13.Нейко Є.М., Левицький В.А., Мотуляк А.П. Актуальні аспекти структурної організації імунної системи в нормі та за умов дії низьких доз іонізуючого випромінювання // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т.11,№2. – С.10-14. Здобувачу належить ідея, проведено огляд літератури, сформульовані перспективи подальшого дослідження.

14.Мотуляк А.П. Структурна перебудова лімфоїдної тканини селезінки мишей лінії BALB/c у ранньому періоді постнатального онтогенезу після опромінення низькими дозами гамма-випромінювання // Буковинський медичний вісник. – 2005. – Т.9,№1. – С.85-89.

15.Нейко Є.М., Левицький В.А., Мотуляк А.П. Фазні зміни мікроциркуляторного русла та особливості міграції лімфоцитів у брижових лімфатичних вузлах і тимусі мишей лінії BALB/c у ранні терміни після дії низьких доз гамма-випромінювання // Галицький лікарський вісник. – 2005. – Т.12,№4. – С.76-79. Автору належить ідея, постановка експерименту, аналіз та узагальнення результатів.

16.Мотуляк А.П. Ультраструктурные изменения лимфоцитов при радиационно-индуцированном апоптозе в белой пульпе селезёнки ювенильных мышей линии BALB/c // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т.9,№3. – С.117-121.

17.Мотуляк А.П. Морфологічні феномени «квантування», «кластеризації» та «компартменталізації» при радіаційно-індукованому апоптозі в органах імунної системи ювенільних мишей радіочутливої лінії BALB/с // Буковинський медичний вісник. – 2006. – Т.10,№3. – С.113-115.

18.Мотуляк А.П. Ультраструктурні та морфометричні зміни мітохондрій і ядер лімфоцитів при радіаційно-індукованому апоптозі в тимусі ювенільних мишей-самців лінії BALB/c // Вісник морфології. – 2006. – Т.12,№2. – С.213-117.

19.Стефанов О.В., Шеремета Л.В., Гудивок Я.С., Купновицька І.Г., Мотуляк А.П. Ліпосомальний кварцетин при експериментальному променевому ураженні у мишей – радіопротективна дія // Ліки. – 2006. – №1-2. – С.48-51. Автору належить постановка і відтворення експерименту.

20.Мотуляк А.П., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М Структурно-функціо-нальні характеристики апоптозної трансформації епітеліоретикулоцитів і тимоцитів при дії низьких доз радіації // Спеціальний випуск журналу “Екологічний вісник”, Київ, 2003. – С.142-146. Здобувачем набрано матеріал, проведено аналіз і узагальнено результати.

21.Мотуляк А.П. Морфологічні особливості радіаційно-індукованого апоптозу в тимусі, селезінці та брижових лімфатичних вузлах мишей лінії BALB/c // Збірник наукових статей: «Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики», Запоріжжя, 2003. – випуск IX. – С.103-108.

22.Мотуляк А.П. Ретикулоцити селезінки та брижових лімфатичних вузлів мишей лінії BALB/c у ранньому постнатальному онтогенезі за умов дії малих доз г-випромінювання // Сборник статей «Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения», Труды КГМУ, Симферополь, 2006. – Т.142,ч.1. – С.53-55.

23.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М. Особливості структурної організації макрофагів тимуса за умов дії низьких доз гамма-випромінювання // Імунологія та алергологія: Матеріали VI науково-практичної конференції Українського товариства спеціалістів з імунології, алергології та імунореабілітації (Тези доповідей). – Київ, 2002. – №2. – С.42. Здобувачу належить ідея дослідження, самостійно проведено експеримент, здійснено аналіз результатів.

24.Motulyak A.P., Tarnavska T.G., Sluchyk V.M. Influence of gamma-ray low doses radiation on the apoptosis of thymocytes of BALB/c mice line // Abstract of 32-th Annual Meetings of European Environmental Mutagen Society: «DNA Damage and Repair Fundamental Aspects and Contribution to Human Disorders», Warsaw, Poland (Abstract). – 2002. – Р.133. Здобувач запропонував ідею дослідження, провів експеримент, узагальнив результати.

25.Мотуляк А.П. Ультраструктурные аспекты апоптоза тимоцитов в норме и при действии в эксперименте низких доз радиации // «Науки о человеке»: Сборник статей ІІІ Международного конгресса молодых учёных и специалистов, Томск, Россия (Тези доповідей). – 2002. – С.182-183.

26.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М., Шутка Б.В., Хананаєв Л.І. Особливості морфології кистоподібних структур тимуса ювенільних мишей радіочутливої лінії BALB/c після дії гамма-випромінювання // «Актуальні питання морфології»: Наукові праці ІІІ Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України, Київ (Тези доповідей). – 2002. – С.219-220. Здобувачу належить ідея, проведено експеримент, аналіз і узагальнення результатів.

27.Мотуляк А.П. Морфологічні особливості білої пульпи селезінки ювенільних мишей лінії BALB/c після дії низьких доз гамма-випромінювання // «Актуальні питання морфології»: Наукові праці ІІІ Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України, Київ (Тези доповідей). – 2002. – С.182-183.

28.Мотуляк А.П., Левицкий В.А., Тарнавская Т.Г. Структурные преобразования макрофагической системы тимуса при активации апоптоза под действием низких доз гамма-излучения // International Journal of Immunorehabilitation: Труды Всемирного конгресса по клинической и иммунной патологии, Сінгапур (Тези доповідей). – 2002. – Т.4,№2. – С.252. Автором запропоновано ідею дослідження, проведено експеримент та узагальнено результати.

29.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Хананаєв Л.І. Ультрамікроскопічні особливості макрофагів тимуса і білої пульпи селезінки мишей після дії низьких доз гамма – випромінювання // Спеціальний випуск журналу “Екологічний вісник”: Матеріали міжнародної конференції «Антропогенно-змінене середовище України: ризики для здоров’я населення та екологічних систем», Київ (Тези доповідей). – 2003. – С.105-106. Здобувачу належить ідея дослідження, проведено експеримент, проаналізовано отримані результати.

30.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М., Хананаєв Л.І. Лімфоїдні структури селезінки мишей радіочутливої лінії BALB/c за умов дії низьких доз іонізуючого випромінювання // Наукові праці ІІІ З’їзду з радіаційних досліджень, Київ: Фітосоціоцентр (Тези доповідей). – 2003. – С.175. Автору належить ідея, визначена мета, проведено аналіз отриманих даних.

31.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Случик В.М. Структурные изменения в селезёнке мышей радиочувствительной линии BALB/c после воздействия низких доз ионизирующей радиации // «Медицинские и экологические эффекты ионизирующего излучения»: Материалы ІІ международной научно-практической конференции, Северск, Росія (Тези доповідей). – 2003. – С.133-135. Автор провів експеримент, проаналізував та узагальнив результати.

32.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Тарнавская Т.Г., Толоконникова Н.Н. Субмикроскопические особенности фагоцитоза в органах иммунной системы мишей линии BALB/c при действии низких доз гамма-излучения // International Journal on Immunorehabilitation: Труды ІV Всемирного конгресса по астме и IX Международного конгресса по клинической патологии, Бангкок, Таїланд (Тез доповідей). – 2004. – Т.6,№1. – C.34. Здобувачу належить ідея дослідження, проведено аналіз і сформульовані висновки.

33.Motulyak A., Sluchyk V., Sluchyk I., Tarnavska T., Tolokonnikova N. Post-radiation apoptosis of immunocompetent cells in peripheral immune system organs of BALB/c mice // Abstracts of First (Inaugural) Ukrainian Congress for Cell Biology, Lviv, Ukraine (Abstract). – 2004. – P.361. Здобувачу належить ідея, набрано матеріал, проведено дослідження, сформульовано висновки.

34.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Тарнавская Т.Г., Толоконникова Н.Н. Субмикроскопические особенности индуцированного гамма-излучением апоптоза стромальных элементов иммунных органов // Материалы ХХ Российской конференции по электронной микроскопии, Черноголовка-Москва, Росія (Тези доповідей). – 2004.– С.255. Здобувачу належить ідея дослідження, проведено експеримент, проаналізовано отримані результати

35.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Шутка Б.В., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М. Трансмуральна міграція лімфоцитів у посткапілярних венулах тимуса // Biomedical and Biosocial Anthropology: Матеріали V Міжнародного конгресу з інтегративної антропології, Вінниця (Тези доповідей). – 2004. – №2. – С.55-56. Автору належить ідея дослідження, проведено забір матеріалу, проаналізовано результати та сформульовано загальні висновки.

36.Мотуляк А.П., Хананаєв Л.І., Левицький В.А., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М. Підсумки результатів досліджень реакції стромальних клітин периферійних органів імунної системи в постнатальному онтогенезі після дії малих доз гамма-випромінювання // Парадигми сучасної радіобіології. «Радіаційний захист персоналу об’єктів атомної енергетики»: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, Київ-Чорнобиль (Тези доповідей). – 2004. – С.49. Автору належить ідея, набрано матеріал, зроблено аналіз і сформульовано загальні висновки.

37.Мотуляк А.П., Левицький В.А., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М. Сучасні аспекти біотестування в морфологічних дослідженнях // Матеріали ІІ Національного конгресу з біоетики з міжнародною участю, Київ (Тези доповідей). – 2004. – С.162-163. Здобувачу належить ідея, проведено експеримент, проведено узагальнення та зроблені висновки.

38.Мотуляк А.П., Хананаєв Л.І., Тарнавська Т.Г., Толоконнікова Н.М. Морфо-функціональні особливості організації стромальних елементів вилочкової залози після дії низьких доз іонізуючого випромінювання // «Гістологія на сучасному етапі розвитку науки»: Матеріали науково-практичної конференції, Тернопіль (Тези доповідей). – 2004. – С.47-48. Здобувачу належить ідея, проведено експеримент, зроблені узагальнення.

39.Мотуляк А.П., Левицкий В.А., Шутка Б.В., Ткач-Мотуляк О.В. Морфо-функциональные характеристики некоторых органов иммунной системы после воздействия низких доз гамма-излучения // «Физиология иммунной системы»: Научные труды I Съезда Физиологов СНГ, Сочи, Россия (Тези доповідей). – 2005. – Т.2. – С.123. Автору належить ідея, провів експеримент, проаналізував та узагальнив результати.

40.Мотуляк А.П., Ткач-Мотуляк О.В. Структурні механізми старіння клітин тимуса ювенільних мишей в нормі і при дії низьких доз радіації // «Проблемы старения и долголетия»: Наукові праці ІV З’їзду геронтологів і геріатрів України, Київ (Тези доповідей). – 2005. – Т.14. – С.38. Автор самостійно провів експеримент, проаналізував та узагальнив результати.

41.Мотуляк А.П., Толоконнікова Н.М., Тарнавська Т.Г., Ткач-Мотуляк О.В. Довготривалі клітинні ефекти в ендотелії кровоносних судин мікроциркуляторного русла брижових лімфатичних вузлів після впливу низьких доз г-випромінювання // Імунологія та алергологія (Тези доповідей). – 2006. – №2. – С.88-89. Здобувачу належить ідея дослідження, проведено аналіз результатів і сформульовані загальні висновки.

42.Мотуляк А.П., Толоконнікова Н.М., Левицький В.А., Ткач-Мотуляк О.В. Гетерогенність епітеліоретикулоцитів тимуса після впливу низьких доз гамма-випромінювання // Клінічна анатомія та оперативна хірургія: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції «Актуальні питання вікової анатомії та ембріотопографії», Чернівці (Тези доповідей). – 2006. – Т5,№2. – С.45. Автору належить ідея, визначена мета, проведено аналіз отриманих даних.

43.Мотуляк А.П., Толоконникова Н.Н., Левицкий В.А., Ткач-Мотуляк О.В. Иммунобиологические феномены при радиационно-индуцированном апоптозе в тимусе, селезёнке и брыжеечных лимфатических узлах ювенильных мышей линии BALB/c // Аллергология и иммунология: Труды VI съезда аллергологов и иммунологов СНГ, Москва, Росія (Тези доповідей). – 2006. – Т.7,№3. – С.253. Здобувачу належить ідея, виконано експеримент, проведено аналіз результатів.

44.Мотуляк А.П., Случик В.М., Толоконнікова Н.М., Ткач-Мотуляк О.В. Стереоморфометричні зміни лімфоцитів при радіаційно-індукованому апоптозі в тимусі та селезінці мишей лінії BALB/с // «Механізми функціонування фізіологічних систем»: Матеріали міжнародної наукової конференції, Львів (Тези доповідей). – 2006. – С.103-104. Автору належить ідея, проведено дослідження, сформульовано висновки.