Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


829. Шамрай Наталія Валеріївна. Структурно-функціональні особливості жовчного міхура в нормі та їхні зміни при хронічному холециститі: вікові та статеві аспекти: дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2004.



Анотація до роботи:

Шамрай Н.В. Структурно-функціональні особливості жовчного міхура в нормі та їхні зміни при хронічному холециститі: вікові та статеві аспекти.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія.- Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2003.

Дисертація присвячена встановленню вікових та статевих особливостей морфофункціональної будови стінки неураженого жовчного міхура та архітектоніки його судинного русла в експериментальних тварин і людей, а також закономірностям структурних змін при хронічному холециститі.

Встановлено, що процес старіння супроводжується атрофічними процесами у слизовій та склеротичними змінами у м’язовій оболонках, погіршенням кровопостачання стінки жовчного міхура. Виявлено, що названі процеси домінують у самок морських свинок та осіб жіночої статі.

З’ясовано, що з віком у слизовій оболонці неураженого жовчного міхура диспропорційно зростає кількість плазматичних клітин з основними класами імуноглобулінів (IgIg A, M, G) і зменшується концентрація секреторного IgA (SIgA). Ступінь вікових змін місцевих імунних реакцій у жовчному міхурі переважає у жінок.

Хронічний калькульозний холецистит супроводжується вираженими атрофічними, склеротичними, інфільтративними процесами, судинними розладами та імуноморфологічними змінами в стінці жовчного міхура, які залежать від віку та статі.

Запропоновано нові морфометричні та імуногістохімічні дані для діагностики патології жовчного міхура, які об’єктивно оцінюють ступінь його ураження.

У дисертаційній роботі наведені теоретичні узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що полягає у встановленні морфофункціональних відмінностей жовчного міхура в осіб різної статі та віку в нормі та за умов розвитку хронічного холециститу.

Це завдання вирішене комплексом морфологічних, гістологічних, імуноморфологічних, морфометричних досліджень і призначене для прикладної анатомії.

  1. У процесі старіння зменшується товщина слизової оболонки жовчного міхура та висота її покривних епітеліоцитів, зростає в ній кількість сполучнотканинних елементів. Описані зміни переважають у самок морських свинок та жінок.

  2. З віком погіршується кровопостачання жовчного міхура, що підтверджується зниженням відносних об’ємів судин у його слизовій та м’язовій оболонках, звуженням просвіту дрібних артерій та артеріальних структур мікроциркуляторного русла, розширенням його венозної частини. Домінують описані процеси у самок експериментальних тварин та жінок.

  3. При старінні в слизовій оболонці жовчного міхура людей нерівномірно зростає кількість плазматичних клітин з основними класами імуноглобулінів (IgIg A, M, G) і знижується концентрація секреторного IgA (SIgA). Вікові зміни локальних імунних реакцій у досліджуваному органі переважають у жінок.

  4. У жовчному міхурі 8-місячних морських свинок-самців при тривалому експериментальному холециститі товщина слизової оболонки знижується на 11,0 %, висота покривних епітеліоцитів – на 17,8 %, діаметри їхніх ядер зменшуються на 29,2 %, у самок аналогічного віку відповідно – на 14,0 %, 21,5 %, 27,6 %. При цьому порушуються співвідношення між просторовими характеристиками слизової та м’язової оболонок жовчного міхура, стромально-міоцитарні відношення в останній, ядерно-цитоплазматичні відношення в епітеліоцитах, суттєво погіршується кровопостачання пошкодженого органа, значно зростає відносний об’єм уражених епітеліоцитів. Вираженість описаних явищ посилюється з віком і переважає у морських свинок-самок.

  5. При хронічному калькульозному холециститі у чоловіків зрілого віку товщина слизової оболонки жовчного міхура зменшується на 19,2 %, висота покривних епітеліоцитів – на 35,6 %, відносний об’єм судин – на 10,5 %, просвіт дрібних артерій – на 23,9 %, м’язово-слизовий індекс зрістає на 26,6 %, стромально-міоцитарні відношення – на 28,3 %, відносний об’єм уражених епітеліоцитів – у 50,2 раза, артеріальні судини мікроциркуляторного русла звужуються, а венозні – розширюються. У жінок зрілого віку описані процеси більш виражені порівняно з чоловіками. У людей похилого та старечого віку вказані патологічні явища переважають порівняно з особами 30 – 50 років і домінують у жінок.

  6. Хронічний калькульозний холецистит у людей супроводжується диспропорційними змінами кількості плазматичних клітин з IgIg A, M, G у слизовій оболонці жовчного міхура, порушенням співвідношень між ними та зниженням концентрації SIgA. Дані зміни локальних імунних реакцій у жовчному міхурі домінують у осіб жіночої статі та з віком.

Публікації автора:

  1. Гнатюк М.С., Шамрай Н.В., Лісничук Н.Є. Особливості локальних імунних реакцій при холециститі // Буков. медичний вісник.- 2001.- № 1-2.- С. 211-213. (Здобувачем особисто виконано імуногісто-хімічні дослідження жовчних міхурів в нормі та при холециститах, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  1. Особливості структурно-функціональної перебудови судин жовчного міхура при цукровому діабеті / Гнатюк М.С., Вардинець І.С., Кіт О.М., Шамрай Н.В., Лісничук Н.Є., Угляр Ю.В. // Шпит. хірургія.- 2001.- додаток до № 3.- С. 21-22. (Здобувачем особисто виконано морфологічне дослідження стінки та судин жовчних міхурів, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  2. Гнатюк М.С., Шамрай Н.В. Морфометричний аналіз структурно-функціональних змін судин ураженого жовчного міхура у експериментальних тварин різної статі // Галицькій лікарській вісник.- 2003.- № 2.- С. 62-65. (Здобувачем особисто виконано експериментальне моделювання холециститу, морфометричне та імуногістохімічне дослідження стінки та судин жовчних міхурів, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  3. Гнатюк М.С., Шамрай Н.В. Локальні імунні реакції в жовчному міхурі при хронічних холециститах // Вісник проблем біології і медицини.- 2003.- Вип. 4.- С. 72-73. (Здобувачем особисто виконано гістологічне, імуногістохімічне та морфометричне дослідження жовчних міхурів, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  4. Гнатюк М.С., Шамрай Н.В., Гнатюк Р.М. Структурно-функціональна перебудова судин ураженого жовчного міхура у осіб різного віку // Вісник морфології.- 2003.- Т. 9, № 2.- С. 187-189. (Здобувачем зібрано клінічний матеріал, виконано гістологічне та морфометричне дослідження судин жовчного міхура, аналіз одержаних результатів).

  5. Деклараційний патент на винахід UA 47613 А, G 09В23/28. Спосіб моделювання холециститу / Гнатюк М.С., Шамрай Н.В. (Україна).- № 2001031737; Заявл. 15.03.2001; Опубл. 15.07.2002; Бюл. № 7. (Здобувач особисто виконала експериментальне моделювання холециститу, морфометричне та імуногістохімічне дослідження стінки та судин жовчних міхурів в нормі та при холециститі, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  6. Гнатюк М.С., Шамрай Н.В. Кількісна оцінка структурної перебудови жовчного міхура при його ураженні // Саміт нормальних анатомів України та Росії: Збірник статей міжнародної конференції.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2003.- С. 33-38. (Здобувачем особисто виконані морфологічні, морфометричні дослідження стінки та судин жовчних міхурів, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  7. Гнатюк М.С., Шамрай Н.В. Морфометрична оцінка вікових структурно-функціональних змін судин жовчного міхура // Матеріали 2-ої Міжнародної конференції “Мікроциркуляція та її вікові зміни”.- Київ: ІВЦ “Алкон”, 2002.- С. 58-60. (Здобувач особисто виконала морфологічне та морфометричне дослідження судин жовчних міхурів, аналіз одержаних результатів).

  8. Виклюк Л.Т., Гнатюк М.С., Шамрай Н.В., Рибіцька Л.Н. Вікові зміни локального імунного гомеостазу // Матеріали 3-го національного Конгресу геронтологів і геріатрів України.- 2000.- С. 87. (Здобувач особисто виконала морфологічні, морфометричні та імуногісто-хімічні дослідження, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  9. Куліковський Я., Лісничук Н., Шамрай Н. Зміни мікроциркуля-торного русла частин дванадцятипалої кишки при експерименталь-ному холециститі // Матеріали V Міжнародного медичного Конгресу студентів і молодих вчених.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.- С. 162-163. (Здобувачем особисто виконані експериментальне моделювання холециститу, морфометричне та імуногістохімічне дослідження стінки та судин жовчних міхурів, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  10. Захаров Б., Шамрай Н., Меленчук Л. Морфометрична оцінка змін мікроциркуляторного русла ураженого жовчного міхура у експериментальних тварин різної статі // Матеріали VII Міжнародного медичного Конгресу студентів і молодих вчених.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2003.- С. 228. (Здобувач особисто виконала експериментальне моделювання холециститу, морфологічне та морфометричне дослідження судинного русла жовчних міхурів, аналіз, інтерпритацію та узагальнення одержаних результатів).

  11. Гнатюк М.С., Шамрай Н.В., Вардинець І.С. Локальні імунні реакції в патоморфогенезі уражень жовчного міхура // Збірник наук. праць XLIV підсумк. науков. конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.- С.82. (Здобувачем особисто виконані морфологічні, морфометричні та імуногістохімічні дослідження, аналіз одержаних результатів).

  12. Шамрай Н.В., Гнатюк М.С., Вардинець І.С. Морфометрична оцінка структурних змін стінки жовчного міхура при хронічному калькульозному холециститі // Збірник наукових праць LXV підсумк. науков. конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С. 158. (Здобувач особисто виконала морфологічні та морфометричні дослідження жовчних міхурів в нормі та при хронічному калькульозному холециститі, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  13. Шамрай Н.В. Особливості вікових змін артерій жовчного міхура при хронічному холециститі // Матеріали VI Міжнародного медичного Конгресу студентів і молодих вчених.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2003.- С. 288.