Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Улещенко Дмитро Володимирович. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у хворих на прогресуючі форми сколіозу ІІІ та ІV ступеня: дисертація канд. мед. наук: 14.01.21 / АМН України; Інститут травматології та ортопедії. - К., 2003. - 20 с.



Анотація до роботи:

Улещенко Д.В. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у хворих з прогресуючими формами сколіозу ІІІ та ІV ступеня. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 - травматологія та ортопедія.

Інститут травматології та ортопедії АМН України, Київ, 2003.

У дисертації представлені результати комплексного клініко-рентгенологічного, денситометричного, біохімічного і гістоморфологічного обстеження хворих на сколіоз ІІІ та ІV ступеня у віці від 12 до 40 років. Остеопенічний синдром і остеопороз виявлені у 67,64 % хворих: остеопенічний синдром І ступеня – у 29,34 %, ІІ ступеня - у 23,91 %, ІІІ ступеня - у 25 %, а остеопороз - у 21,73 % хворих.

Остеопенічний синдром і остеопороз у хворих з диспластичним сколіозом виявлений у 68,9 %, з вродженим - у 54,55 %, на підґрунті нейрофіброматозу - у 60 % хворих.

Показники функціонального росту, маси тіла, індексу міцності кісткової тканини, структурно-функціонального віку і ступеня розвитку кісткової системи були нижчі в порівнянні з контрольною групою.

Біохімічні дослідження сироватки крові, сечі і глікозаміногліканів у хворих на сколіоз ІІІ - ІV ступеня виявили порушення в органічному і мінеральному матриксі сполучної тканини хребта.

Гістоморфологічне дослідження виявило виразні дистрофічні і некробіотичні зміни, розлади росту і формування хребців і дисків, які характерні для остеопенічного синдрому та остеопорозу.

Дослідження дозволили на більш грунтовному рівні вивчити і розкрити сутність порушення стану структур хребта у найбільш важких хворих на сколіоз ІІІ та ІV ступеня як доповнюючої ланки в патогенезі захворювання.

  1. Проведене нами комплексне дослідження дозволило вийти на якісно новий, вищий рівень наших знань та уявлення про важливу ланку патогенезу сколіозу, покращити якість діагностики та об’єктивізації процесів метаболізму сполучної тканини на основі вивчення порушень структурно-функціонального стану кісткової тканини і визначити їх як суттєву ланку у формуванні та прогресуванні деформації хребта у хворих на сколіоз ІІІ та IV ступеня.

  2. Встановлено, що остеопенічний синдром І, ІІ, ІІІ ступеня та остеопороз має місце у 67,64% хворих у всіх вікових групах від 12 до 40 років: серед них остеопенічний синдром І ступеня виявлено у 29,34%, ІІ ступеня – у 23,91%, ІІІ ступеня – у 25%, а остеопороз – у 21,73% хворих.

  3. Встановлено, що середні показники функціонального росту, маси тіла, індексу маси тіла, індексу міцності кісткової тканини у хворих нижчі незалежно від ступеня сколіозу у порівнянні з контрольною групою.

  4. Встановлено, що порушення метаболічних процесів обумовлюють первинні зміни спочатку в органічній основі кісткової тканини та вторинні – у мінеральному обміні, що призводить до поглиблення патологічних змін хребців та прогресування сколіозу. В залежності від ступеня сколіозу ці зміни особливих відмінностей не мали.

  5. В результаті гістоморфологічного дослідження встановлено, що патогенетичну основу прогресуючих сколіотичних деформацій хребта ІІІ та IV ступеня складають виразні дистрофічні та некробіотичні зміни кісткової тканини тіл хребців та міжхребцевих дисків, а також порушення їхнього росту і формування. Процеси резорбції й зменшення кількості губчастої тканини, порушення структури епіфізарного хряща, дистрофічні і некротичні зміни в зонах росту тіл хребців свідчать про уповільнення або повну зупинку процесів хондрогенезу й ендохондріального окостеніння. Виразні зміни структурно-функціональної організації, атрофія кісткової тканини тіл хребців, зменшення кісткової маси характерні для остеопенії та остеопорозу.

Публікації автора:

  1. С.Магомедов, Д.В.Улещенко, Т.А.Кузуб, Н.А.Струтинская. Биохимические показатели метаболизма межклеточного вещества соединительной ткани у больных сколиотической болезнью // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2001. – № 2. – С. 72-75.

Особистий внесок здобувача – обстеження хворих, участь у аналізі отриманих матеріалів, участі у підготовці статті.

  1. В.В.Поворознюк, В.Я.Фіщенко, Д.В.Улещенко, В.А.Улещенко. Особливості структурно-функціонального стану кісткової системи у дівчат з тяжкими формами сколіотичної хвороби // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2001. – № 6. – С. 39-44.

Особистий внесок здобувача полягає у обстеженні хворих, систематизації та участі у аналізі отриманих матеріалів, участі у підготовці статті.

  1. А.Т.Бруско, Д.В.Улещенко. Морфологические изменения костной ткани грудных позвонков и межпозвоночных дисков у больных со сколиозом ІІІ – IV степени // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2002. – № 1. – С. 49- 52.

Особистий внесок здобувача полягає у підготовці матеріалу для аналізу та участі у аналізі отриманих матеріалів, підготовці статті.

  1. Д.В.Улещенко. Остеопенічний синдром та остеопороз у хворих на сколіотичну хворобу III та IV ступеня // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2002. – № 2. – С. 44-46.

  2. С.Магомедов, Д.В.Улещенко, Т.А.Кузуб, Н.А.Струтинская. Особенности биохимических изменений в метаболизме костной ткани у больных сколиотической болезнью // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2002. – № 3. – С. 67-70.

Особистий внесок здобувача полягає у обстеженні хворих, систематизації та участі у аналізі отриманих матеріалів, участі у підготовці статті.

6. Фищенко В.Я., Поворознюк В.В., Улещенко Д.В., Улещенко В.А. Структурно-функциональное состояние костной ткани у больных с выраженными формами сколиотической болезни // Матеріали міжнародної конференції “Актуальные проблемы остеопороза” (Евпатория, 2 – 4 сентября, 1999). // Пробл. остеології. – 1999. – Т.2, №3.– С.96.

Особистий внесок здобувача – обстеження хворих, систематизація матеріалів, участь у підготовці тез.

7. Фіщенко В.Я., Поворознюк В.В., Улещенко В.А., Улещенко Д.В. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у дівчаток із сколіотичною хворобою // Актуальні питання охорони здоров’я дівчат і підлітків: Тези доповідей ІІ Укр. наук.-практ. конф. (Харків, 20-21 жовтня 1999 р.). – Харків, 1999. – С. 26-27.

Особистий внесок здобувача – обстеження хворих, систематизація матеріалів, участь у підготовці тез.

8. Povoroznyuk V.V., Fishchenko V.Ya., Uleshchenko D.V., Uleshchenko V.A. Structural-Functional State of Bone in patients with pronounced forms of scoliotic Diseasis // 14th International Bone Densitometry Workshop, September 3 – 7, 2000, Warnemunde, Germany. Abstracts. Osteoporosis International. – 2000. – Vol. 11, Supp. 3. – S. 17.

Особистий внесок здобувача – обстеження хворих, участь у аналізі результатів та підготовці тез.

9. Магомедов С.М., Улещенко Д.В., Улещенко В.А., Кузуб Т.А. Особенности обмена костной ткани у больных сколиозом III-ІV степени // ІІІ Нац. конгрес геронтологів України (26-28 вересня 2000 р.). – К. – С.130.

Особистий внесок здобувача – обстеження хворих, систематизація матеріалів, участь у підготовці тез.

10. В.В.Поворознюк, Д.В.Улещенко. Показатели ультразвуковой денситометрии у девочек с тяжелыми формами сколиотической болезни // Матеріали ХІІІ з’їзду ортопедів-травматологів України (Донецьк, 12 – 14 вересня, 2001). – Донецьк, 2001. – С.252.

Особистий внесок здобувача – обстеження хворих, участь у аналізі результатів та підготовці тез.

11. Улещенко Д.В. Ультразвуковая денситометрия у больных с тяжелыми формами сколиотической болезни //Костная пластика в современной травматологии и ортопеди: – Тези доп. наук.-практ. конф., присвяченій 75-річчю проф. А.С. Імамалієва. – М., – 2001. – С.74.

12. Улещенко Д.В. Значення мінеральної щільності кісткової тканини в патогенезі сколіозу // ІІІ Українська конф. молодих вчених, присвячена пам’яті акад. В.В. Фролькіса: Тези доп. (28 січня 2002 р.). – К. – 2002. – С.196-196.

13. Улещенко Д.В. Показатели физического развития и ультразвуковая характеристика костной ткани у девочек со сколиозом ІІІ – ІV степени // “Паллиативная медицина и реабилитация в здравоохранении”. Збірник наук. праць IV Конгресу з Міжнародною участю (Аланія, 21 – 28 квітня 2002 р.). – М., – 2002. – С.15.

14. Улещенко Д.В. Зміни структурно-функціонального стану кісткової тканини у дітей та підлітків з тяжкими формами сколіотичної хвороби за даними ультразвукової денситометрії // Матеріали конференції молодих вчених ІТО АМН України (Київ, червень 2002). – К. – 2002. – С.4.

15. Фищенко В.Я., Магомедов С., Улещенко Д.В., Улещенко В.А., Кузуб Т.А. Метаболические изменения в межклеточном веществе костной ткани и минеральном обмене у больных сколиозом // Проблема остеопороза в травматологии и ортопеди: Тези доп. ІІ Конференції с міжнародною участю (Москва, 12-13 февраля 2003 р.). – М., 2003.– С. 52-53.

Особистий внесок здобувача – обстеження хворих, участь у аналізі результатів та підготовці тез.