Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Лажімі Карім Бен Хіді. Структурно-функціональний стан щитоподібної залози у хворих на цукровий діабет 2 типу за умов йодної недостатності : дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Буковинський держ. медичний ун-т. — Чернівці, 2007. — 131арк. — Бібліогр.: арк. 101-131.



Анотація до роботи:

Лажімі К.Б.Х. Структурно-функціональний стан щитоподібної залози у хворих на цукровий діабет 2 типу за умов йодної недостатності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. – Інститут ендокринології та обміну речовин ім.В.П.Комісаренка АМН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню структурно-функціонального стану щитоподібної залози у хворих на цукровий діабет (ЦД) 2 типу за умов йодної недостатності, а також зв’язку порушень тиреоїдної функції із проявами діабетичної нейропатії. Основою дисертаційної роботи є матеріали комплексного обстеження 124 хворих на ЦД 2 типу та 9 осіб з порушенням толерантності до глюкози (ПТГ). У дисертації встановлено, що у пацієнтів з ЦД 2 типу частота патології щитоподібної залози досягає 63,2%, перевищуючи популяційний рівень (37%), і перебуває в прямій залежності від статі, віку хворих і тривалості цукрового діабету. Синдром нетиреоїдних захворювань трапляється у 25,7% пацієнтів з ЦД 2 типу і у всіх випадках представлений синдромом “низького” Т3, що є відображенням порушення конверсії Т4 в Т3. Встановлено пряму залежність між погіршенням конверсії Т4 в Т3 і збільшенням рівня тригліцеридів у крові. При досягненні компенсації вуглеводного обміну в хворих на ЦД 2 типу відбувається, поліпшення конверсії Т4 в Т3 і зниження частки осіб із синдромом “низького” Т3. Метаболічний синдром є фактором ризику для розвитку патології щитоподібної залози незалежно від статі, віку пацієнтів і ступеня порушень вуглеводного обміну. У хворих з метаболічним синдромом значно частіше діагностовано гіпотиреоз (в 13,2% проти 2% у контрольній групі) і вузловий зоб – у 15,8% проти 4% відповідно. У хворих на ЦД 2 типу наявність патології щитоподібної залози (особливо явного і субклінічного гіпотиреозу) призводить до частішого розвитку діабетичної полінейропатії і вірогідно впливає на ступінь її вираження.

У дисертації наведено узагальнення результатів вивчення структурно-функціонального стану щитоподібної залози у хворих на цукровий діабет 2 типу за умов йодної недостатності та нове вирішення наукової задачі, що полягає у встановленні частоти і характеру тиреопатій при цукровому діабеті типу 2 та вивченні зв’язку порушень тиреоїдної функції із проявами діабетичної нейропатії.

1. У пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу частота патології щитоподібної залози досягає 63,2%, перевищуючи популяційний рівень (37%), і перебуває в прямій залежності від статі, віку хворих і тривалості цукрового діабету.

2. Синдром нетиреоїдних захворювань трапляється у 25,7% пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу і у всіх випадках представлений синдромом “низького” Т3, що є відображенням порушення конверсії Т4 в Т3. Встановлено пряму залежність між погіршенням конверсії Т4 в Т3 і збільшенням рівня тригліцеридів у крові.

3. При досягненні компенсації вуглеводного обміну в хворих на цукровий діабет 2 типу відбувається, поліпшення конверсії Т4 в Т3 і зниження частки осіб із синдромом “низького” Т3 .

4. Метаболічний синдром є фактором ризику для розвитку патології щитоподібної залози незалежно від статі, віку пацієнтів і ступеня порушень вуглеводного обміну.

5. У хворих з метаболічним синдромом значно частіше діагностовано гіпотиреоз (в 13,2% проти 2% у контрольній групі) і вузловий колоїдний зоб – у 15,8% проти 4% відповідно.

6. У хворих на цукровий діабет 2 типу наявність патології щитоподібної залози призводить до частішого розвитку діабетичної полінейропатії і вірогідно впливає на ступінь її вираження.

Публікації автора:

  1. Лажімі К.Б.Х. Функціональний стан щитоподібної залози при метаболічному синдромі // Проблеми ендокринної патології. – 2004. – №3. – С. 23-28. (Виконана дисертантом особисто).

  2. Лажімі К.Б.Х., Паньків В.І. Вплив функції щитоподібної залози на частоту і перебіг нейропатії у хворих на цукровий діабет типу 2 // Буковинський медичний вісник. – 2004. – №3-4. – С. 183-187. (Виконана дисертантом за участю наукового керівника).

  3. Лажімі К.Б.Х. Частота і особливості патології щитоподібної залози у хворих на цукровий діабет ІІ типу // Буковинський медичний вісник. – 2004. - №1. – С. 71-75. (Виконана дисертантом особисто).

  4. Лажімі К.Б.Х. Показники гормонального статусу у хворих з метаболічним синдромом // Науковий вісник Ужгородського університету. – 2004. – Вип. 23. – С. 79-82. (Виконана дисертантом особисто).

  5. Лажімі К.Б.Х. Особливості перебігу тиреотоксикозу і цукрового діабету при їхньому поєднанні // Матеріали НПК “Сучасні напрямки розвитку ендокринології” (Другі Данилевські читання). - Харків, 2003. – С. 117-118. (Виконана дисертантом особисто).

  6. Pankiv V., Lajimi K. The thyroid functional state in patients with metabolic syndrom // Thyroid (Abstracts 13th International thyroid congress). – Argentina (Buenos Aires), october 30 - november 4, 2005. – Vol.15. – P.77. (Виконана дисертантом за участю наукового керівника).

  7. Лажімі К.Б.Х. Зміни гормонального статусу при метаболічному синдромі // Матеріали НПК “Фундаментальні питання експериментальної та клінічної ендокринології” (Четверті Данилевські читання). - Харків, 2005. – С. 123-124. (Виконана дисертантом особисто).

  8. Лажімі К.Б.Х. Тиреоїдний статус у хворих на цукровий діабет 2 типу за умов йодної недостатності // Ендокринологіяю - 2007. – Т. 12 (додаток). - С. 145. (Виконана дисертантом особисто).