Мисливець Світлана Онисимівна. Створення композиції координаційних сполук біометалів і вітамінів групи В та експериментальне обгрунтування її застосування для підвищення резистентності організму: Дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / Інститут фармакології та токсикології АМН України. - К., 2002. - 187арк. - Бібліогр.: арк. 162-187.
Анотація до роботи:
Мисливець С.О. Створення композиції координаційних сполук біометалів і вітамінів групи В та експериментальне обгрунтування її застосування для підвищення резистентності організму. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія. – Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2002.
Дисертація присвячена створенню та дослідженню нової композиції координаційних сполук біометалів і вітамінів групи В з метою обгрунтування клінічного застосування лікарського засобу для підвищення резистентності організму.
Створено оригінальну композицію, до складу якої входять мікроелементи (Fe, Zn, Cu, Mn, Co, Cr) у вигляді координаційних сполук з N-2,3-диметилфенілантраніловою кислотою, з мольним співвідношенням 50:50:15:10:1:1, і вітаміни групи В (В1, В2, В3, В5, В6) (КМВ). Експериментально доведено наявність широкого спектру фармакологічних властивостей КМВ щодо підвищення резистентності організму в моделях іммобілізаційного стресу, динамічних та статичних навантажень, а також при старінні. Геріатричні особливості КМВ проявляються у гальмуванні інволюції внутрішніх органів, активації метаболічних процесів, стимуляції гемопоетичної функції, подовженні “працездатного віку”. За рівнем фармакологічної активності КМВ в 1,5-1,9 рази переважає відомий препарат Юнікап-М, в якому мікроелементи знаходяться в іонній формі. Повторне введення КМВ тваринам протягом 6 місяців не справляло негативної дії на функціонування органів і систем організму. Результати експериментального доклінічного дослідження КМВ стали обгрунтуванням розробки і впровадження нового препарату Вітам.
1. Запропоновано склад і створено нову вітамінно-мікроелементну композицію, яка містить комплекси шести мікроелементів (Fe, Zn, Cu, Co, Cr) з N-2,3-диметилфенілантраніловою кислотою із мольним співвідношенням 50:50:15:10:1:1 і вітаміни групи В (тіамін – В1, рибофлавін – В2, нікотинамід – В3, кальцію пантотенат – В5, піридоксин – В6). На підставі фізико-хімічних досліджень доведено індивідуальність вітамінно-мікроелементної композиції та стабільність її складу.
2. Вітамінно-мікроелементна композиція за показником ЛД50 (3250-5000 мг/кг) при введенні білим мишам, щурам, собакам внутрішньошлунково та проявами клінічних симптомів отруєння належить до IV класу токсичності, тобто до малотоксичних речовин.
3. В умовах експериментального нервово-м’язового стресу фармакологічний ефект композиції мікроелементів і вітамінів проявляється у запобіганні гіпертрофії наднирників (до 30%, p<0,05), інволюції тимуса (на 67%, p<0,05) і селезінки (на 63%, p<0,05), ульцерації слизової оболонки шлунка (у 3,9 рази), а також у нормалізації показників функції печінки, вуглеводного та азотного обміну, морфологічного статусу периферичної крові і покращенні інтегральних показників стану тварин.
4. Профілактичне введення вітамінно-мікроелементної композиції білим щурам в дозі 26 мг/кг на протязі 30 діб один раз на добу підвищує адаптивні властивості організму до багаторазових статичних та динамічних навантажень, підвищуючи працездатність тварин в 1,8-2,3 рази (p<0,05).
5. Вітамінно-мікроелементна композиція підвищує працездатність старих тварин (в 1,2-1,4 рази) в умовах статичних і динамічних навантажень, рівень детоксикуючої функції печінки (в 1,3-2,3 рази, p<0,05), гемоглобіну (на 11%) і еритроцитів (на 15,3%). Профілактичне введення вітамінно-мікроелементної композиції старим тваринам сприяє стабілізації маси тіла, попереджує гіперплазію жирової тканини, протидіє віковій інволюції органів і подовжує працездатний вік.
6. За ступенем підвищення резистентності організму до дії стресорних факторів і фізичних навантажень композиція мікроелементів і вітамінів в 1,5-1,9 рази переважає препарат порівняння Юнікап-М, який містить мікроелементи у вигляді простих солей.
7. Повторне введення вітамінно-мікроелементної композиції тваринам (собаки та щури) внутрішньошлунково у дозах 26 мг/кг та 130 мг/кг в хронічному експерименті протягом 6 місяців не спричиняє негативного впливу на загальний стан тварин, не змінює показники периферичної крові, функцій печінки, стану серцево-судинної, центральної нервової, дихальної і видільної систем, а також морфологічні характеристики внутрішніх органів.
8. Результати експериментального доклінічного дослідження композиції мікроелементів і вітамінів використано для обгрунтування її клінічного застосування, розробки аналітично-нормативної документації та Інструкції для медичного застосування на новий препарат Вітам.
Публікації автора:
1. Григор’єва Г.С., Киричок Л.М., Конахович Н.Ф., Мисли- вець С.О. Мохорт М.А. Комплексоутворення як спосіб підвищення нешкідливості сполук мікроелементів // Современные проблемы токсикологии. - 1998. - №1. - С. 21-23 (дисертантом виконано набір і обробку експериментального матеріалу, написання і оформлення статті).
2. Мисливець С.О., Григор’єва Г.С., Киричок Л.М., Мохорт М.А. “Юнікап” як засіб для підвищення резистентності організму при експериментальному стресі // Таврический медико-биологический вестник. -1999. - № 1-2. - С. 89-92 (дисертантом проведено патентний пошук, виконані основні експериментальні дослідження, обробка і аналіз матеріалу, узагальнення, написання тексту статті).
3. Григор’єва Г.С., Мохорт М.А., Клеменцева Т.С., Киричок Л.М., Мисливець С.О., Охріменко Т.В. Корекція токсичного впливу ембіхіну на гемопоез композицією мікроелементів і вітамінів // Современные проблемы токсикологии. - 2001. - №1. - С. 53-56 (дисертантом проведено патентний пошук, частково проведені експериментальні дослідження, статистична обробка, написання і підготовка матеріалів до друку).
Мисливець С.О. Геропротекторні властивості нового мікроелементно-вітамінного засобу “Вітам” // Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского (К 70-летию КГМУ). - 2001. - Т.137, Ч.3. - С. 125-129.
5. Мохорт М.А., Григор’єва Г.С., Киричок Л.М., Мисливець С.О., Конахович Н.Ф., Охріменко Т.В. Геріатричні особливості фармакодинаміки нового мікроелементно-вітамінного засобу «Вітам» // Матеріали III Національного Конгресу геронтологів і геріатрів України: Тези. - Київ, 2000. - С. 33-34.
6. Конахович Н.Ф., Киричок Л.М., Мохорт М.А, Мысливец С.А. Первый отечественный микроэлементно-витаминный препарат: от идеи до внедрения // Мат. Всеукраїнської наук.-практ. конференції. - Харків, 2000. - С. 66-68.
7. Мохорт М.А., Григор’єва Г.С., Киричок Л.М., Мисливець С.О., Конахович Н.Ф., Серединська Н.М., Притула Т.П Перспектива використання мікроелементно-вітамінних комплексів в ревматологічній практиці // Ревматологічний журнал. - Мат. III національного конгресу ревматологів України. - Дніпропетровськ, 2001. - С. 58.