Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Скитський Віталій Юрійович. Створення вихідного матеріалу для селекції гороху на підвищену технологічність в умовах Степу України : Дис... канд. наук: 06.01.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Скитський В.Ю. Створення вихідного матеріалу для селекції гороху на підвищену технологічність в умовах Степу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. – Інститут рослинництва
ім. В.Я. Юр’єва УААН, Харків, 2008.

У роботі висвітлено визначення параметрів математичних моделей сортів гороху різних морфотипів за ознаками “продуктивність” та “стійкість до вилягання”. Обґрунтовані механізми формування високотехнологічних модельних параметрів.

Встановлено різницю тривалості періоду “сходи–цвітіння” між сортами–еталонами та селекційними лініями, необхідну для визначення приналежності останніх до конкретних груп стиглості в польових умовах.

Виявлено специфічність формування продуктивності у зразків в залежності від типу будови листя, а також від їх приналежності до тієї чи іншої групи стиглості.

Виділено зразки-джерела поєднання високого рівня ознак елементів структури врожаю з відносною їх стабільністю та підвищеною продуктивністю.

Визначено особливості формування стійкості рослин до вилягання в залежності від типу листка та ознак вегетативної та генеративної частин рослини.

Виділено гібридні комбінації, що відповідають параметрам високотехнологічних та високопродуктивних сортів. Показано можливість вдосконалення гібридів за умови оптимального розвитку у них елементів архітектоніки рослин.

Доведено, що навантаження на плодовий вузол та його складові добре відтворюються в наступних поколіннях та мають несуттєву мінливість за різних погодно-кліматичних умов.

Виділено селекційний матеріал з підвищеною технологічністю та передано на державне сортовипробування сорти гороху Комбайновий 1, Степовик та Меліор, з яких Комбайновий 1 та Степовик занесено до Реєстру сортів рослин України.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення нового важливого наукового завдання з встановлення оптимальних параметрів модельних сортів гороху, відмінних за морфотипом листка, та створених на їх основі селекційних номерів. Виявлені кореляції між господарсько цінними ознаками, встановлені сортові специфічності за екологічною пластичністю, посухостійкістю та якістю продукції колекційних сортозразків дозволили виділити гібридний матеріал, який поєднує високу продуктивність з підвищеною технологічністю, що має суттєве значення для розвитку подальшої селекції гороху та сільськогосподарського виробництва посушливої зони Степу України.

  1. Встановлено суми активних температур, необхідних для проходження певних фаз розвитку рослин гороху. Від сходів до цвітіння середньоранньостиглим зразкам необхідно накопичити 528,5 тепла, середньостиглим – 631,2, середньопізньостиглим – 654,8, пізньостиглим – 762,7. Повний цикл розвитку рослин гороху – від сходів до достигання – проходить за сумою активних температур 1210,1, 1290,1, 1304,8 та 1387,1 у відповідних групах стиглості.

  2. Доведено, що вирішальне значення у підвищенні продуктивності відіграє ознака “кількість фертильних вузлів”: в колекції звичайного морфотипу за середньою довжиною стебла – коефіцієнт регресії = 0,57*–0,74* та в колекції з вусатим типом листа – = 0,80*–0,94*. Зростання рівня ознак “кількість насіння в бобі” та “маса 1000 насінин” призводило до ефективного підвищення навантаження плодового вузла серед форм із звичайним морфотипом – = 0,49* та = 0,62*, серед форм з вусатим типом листа – = 0,54* та = 0,49*. Збільшення ознаки “кількість бобів на вузлі” мало суттєвий вплив на продуктивність серед матеріалу з вусатим типом листа в середньопізній групі – = 0,68*.

  3. Встановлено специфічність залежності стабільності ознаки “продуктивність рослин” від пластичності елементів структури врожаю: достовірний позитивний зв’язок для сортозразків листочкового та “вусатого” типу найбільшим був за ознаками “кількість фертильних вузлів” – = 0,642* та = 0,682* і “кількість насіння в бобі” – = 0,642* та = 0,682*, негативний зв’язок – за ознакою “маса 1000 насінин” – = -0,384* та = -0,050.

  4. Визначено структуру рослини з високою посухостійкістю, яка характеризується інтенсивними темпами росту на всіх етапах її розвитку. Показано, що посухостійкість зразків листочкового типу зростає за збільшенням тривалості вегетаційного періоду (r = 0,213*), а серед зразків з вусатим типом листка такої закономірності не встановлено (r = 0,023).

  5. Не виявлено залежності вмісту білка в насінні гороху від його продуктивності. Показано, що вміст білка у сортозразків колекції не залежить від його пластичності (r = -0,187).

  6. Виділено цінні сортозразки, що поєднують стабільно високе відтворення господарсько цінних ознак з підвищеною продуктивністю:

– “продуктивність” – 25 сортозразків листочкового типу і 3 з вусатим типом листа;

– “кількість фертильних вузлів” – 14 сортозразків листочкового типу і 1 з вусатим типом листа;

– “кількість бобів на вузлі” – 10 сортозразків листочкового типу і 3 з вусатим типом листа;

– “кількість насіння в бобі” – 14 сортозразків листочкового типу і 2 з вусатим типом листа;

– “маса 1000 насінин” – 8 сортозразків листочкового типу і 1 з вусатим типом листа;

– “посухостійкість” – 11 сортозразків листочкового типу і 4 з вусатим типом листа;

– “вміст білка в насінні” – 7 сортозразків листочкового типу і 4 з вусатим типом листа;

– “коефіцієнт стійкості до вилягання” – 2 сортозразки листочкового типу і 7 з вусатим типом листа.

  1. Визначено оптимальні параметри високопродуктивних сортів. Показано, що перспективний селекційний матеріал листочкового типу повинен мати більший рівень ознак “кількість насіння в бобі” та “маса 1000 насінин”, ніж у сорту Надійний, а у матеріалі з вусатим типом листка – збільшення ознаки “маса 1000 насінин” в порівнянні з сортом Комбайновий 1 за умови формування інших ознак на рівні сортів–еталонів.

  2. Визначено оптимальні параметри стійкого до вилягання сорту. Доведено, що вусатий тип листка дозволяє поєднувати високу продуктивність з підвищеною стійкістю рослин до вилягання за середньої довжини стебла. Високостійкі форми (з коефіцієнтом стійкості до вилягання більше 0,70) листочкового типу мають карликове або напівкарликове стебло (19 –39 см).

  3. Встановлено специфічність впливу елементів продуктивності на стійкість рослин до вилягання в залежності від морфотипу листка: серед зразків з вусатим типом листка суттєве зниження стійкості відбувається за збільшенням кількості фертильних вузлів, а серед зразків листочкового типу – за зростанням навантаження на плодовий вузол.

  4. Встановлено особливості формування високотехнологічного матеріалу. Його утворення відбувалося за умови схрещуваня технологічних сортів другого типу Надійний та Комбайновий 1 з сортами першого типу Вусач ранньостиглий та Степовик.

  5. Виявлено реципрокний ефект в успадкуванні продуктивності та її елементів, причому переваги мають комбінації, в яких форма з більш високою продуктивністю використовувалася в якості материнського компоненту.

  6. Доведено стабільність формування ознаки “навантаження на плодовий вузол” у гібридів F1 за різних умов року та значну залежність від погодних умов кількості фертильних вузлів та елементів структури стебла.

  7. Встановлено, що навантаження на плодовий вузол та прості елементи, що його складають, а саме: кількість бобів на вузлі, кількість насіння в бобі та маса 1000 насінин – добре відтворюються в наступних поколіннях.

  8. У процесі виконання роботи створено та передано на держсортовипробування нові сорти гороху з вусатим типом листка Комбайновий 1, Степовик та Меліор, з яких сорти Комбайновий 1 та Степовик занесено до Реєстру сортів рослин України.

  9. Переваги створених високотехнологічних сортів гороху підтверджуються показниками економічної ефективності їх використання. Рівень чистого прибутку при їх вирощуванні складає 984–1032 грн./га.

Публікації автора:

  1. Трунов А. Современные сорта гороха, их продуктивность и технологичность в условиях Степи Украины / Александр Трунов, Виталий Скитский // Збірник наукових праць Луганського ДАУ. – Луганськ, 2000. – № 6 (15) – С. 93 – 96. (авторство складає 50%, включає виконання польових досліджень, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  2. Скитский В. Пути создания сортов гороха с показателями повышенной технологичности / Виталий Скитский, Александр Трунов // Збірник наукових праць Луганського ДАУ. – Луганськ, 2001. – №11 (23) – С. 94 – 99. (авторство складає 70%, включає виконання польових та лабораторних досліджень, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  3. Скитский В. Эффективное использование коллекционного материала гороха в селекционном процессе на современном этапе / Виталий Скитский, Анатолий Шевченко // Збірник наукових праць Луганського НАУ. – Луганськ, 2005. – №47 (70) – С. 129 – 132. (авторство складає 70%, включає виконання польових досліджень, аналіз та узагальнення одержаних результатів).

  4. Скитський В.Ю. Оптимальні параметри сортів гороху відмінних за морфотипом та типом використання / В.Ю. Скитський // Збірник наукових праць Луганського НАУ. – Луганськ, 2007. – № 80 (103) – С. 93 – 98.

  1. Шевченко А.М. Селекція гороху на технологічність при вирощуванні / А.М. Шевченко, В.Ю. Скитський, О.П. Трунов // Генетика і селекція в Україні на межі тисячоліть. – Київ.: Логос, 2001. – С. 153 – 156. (авторство складає 20%, включає виконання польових та лабораторних досліджень, узагальнення одержаних результатів).

  2. Шевченко А.М. Генетические ресурсы – на обеспечение селекции технологичных сортов гороха / А.М. Шевченко, И.А. Шевченко, В.Ю. Скитский // Фактори експериментальної еволюції організмів. – К.: Логос, 2006. – С. 325 – 329. (авторство складає 30%, включає виконання польових досліджень, узагальнення одержаних результатів).

  3. А.с. № 04132. Україна. Сорт гороху Комбайновий 1 / Шевченко А.М., Іванова З.Ф., Грицай Н.П., Лисогор О.Д., Скитський В.Ю., Трунов О.П., Полатовська Л.В., Шуйська Н.П. – № 99001003; Заявл. 01.00. (авторство складає 10%).

  4. А.с. № 04134. Україна. Сорт гороху Степовик / Шевченко А.М., Трунов О.П., Скитський В.Ю., Іванова З.Ф., Грицай Н.П., Лисогор О.Д., Полатовська Л.В., Шуйська Н.П. – № 01001006; Заявл. 01.02. (авторство складає 15%).

  5. Технологічний сорт гороху Комбайновий 1 / Шевченко А.М., Іванова З.Ф., Скитський В.Ю. [та ін.] // Аграрна наука – виробництву: Науково-інформаційний бюлетень завершених наукових розробок. – Київ, 2003. – № 1– С. 7.

  6. Шевченко А.М. Вихідний матеріал для селекції технологічних сортів гороху / А.М. Шевченко, В.Ю. Скитський // Наукові основи стабілізації виробництва продукції рослинництва: Міжнародна конференція, присвячена 90-річчю від заснування Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва. – Харків, 1999. – С. 315 – 316. (авторство складає 30%, включає виконання польових та лабораторних досліджень, узагальнення одержаних результатів).

  7. Скитський В.Ю. Сортозразки гороху цінні для селекції / В.Ю. Скитський // Наукові проблеми виробництва зерна в Україні та сучасні методи їх вирішення: Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених і спеціалістів. – Дніпропетровськ, 2000. – С. 87.

  8. Шевченко А.М. Состояние и перспективы селекции и производства гороха на Востоке Украины / А.М. Шевченко, А.П. Трунов, В.Ю. Скитский // Материалы Х Международного симпозиума “Нетрадиционное растениеводство. Эниология. Экология и здоровье ”. – Симферополь, 2001. – С. 392 – 393. (авторство складає 20%, включає виконання польових досліджень, узагальнення одержаних результатів).

  9. Методологічне забезпечення селекції зернобобових культур в сучасних умовах / Шевченко А.М., Шевченко І.А., Скитський В.Ю. [та ін.] // Сучасні технології селекційного процесу сільськогосподарських культур: Міжнародний науковий симпозіум. Харків, 7-9 липня 2004 р. – Харків, 2004. – С. 9 – 10. (авторство складає 10%, включає виконання польових досліджень, узагальнення одержаних результатів).