Безуглий Ігор Миколайович. Створення вихідного матеріалу для селекції сортів гороху з детермінантним типом росту : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут рослинництва ім. В.Я.Юр'єва УААН. — Х., 2004. — 156. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 129-150.
Анотація до роботи:
Безуглий І.М. Створення вихідного матеріалу для селекції сортів гороху з детермінантним типом росту. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин.- Інститут рослинництва ім. В.Я.Юр’єва УААН, Харків, 2004.
Виявлено закономірності онтогенезу детермінантних форм гороху різних моделей в умовах східного Лісостепу України. Доведено перспективність використання детермінантів як вихідного матеріалу для селекції більш технологічних і продуктивних сортів гороху. Створено новий цінний вихідний матеріал для селекції детермінантних сортів гороху. Виявлено специфічність корелятивних зв’язків елементів продуктивності у гороху детермінантного та індетермінантного типу росту. Визначено орієнтовні параметри для оптимальної моделі детермінантного сорту гороху. Виведений у співавторстві на базі детермінантного вихідного матеріалу сорт гороху Благодатний вивчається у державному сортовипробуванні.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення важливої наукової задачі щодо розробки основ селекції детермінантних форм гороху шляхом встановлення закономірностей формування і взаємозв’язку цінних господарських ознак, внаслідок чого показано перспективність використання детермінантів як вихідного матеріалу для селекції більш технологічних і продуктивних сортів , що має суттєве значення для селекції гороху.
Встановлено можливість створення нового селекційного матеріалу, який поєднує детермінантний тип росту з комплексом господарськи-цінних ознак. На основі створених ліній сформовано і вивчено робочу колекцію з 57 сортозразків, в якій виділено джерела продуктивності (Л 90-162, ДК 35-23, ДК 35-30, ДК 35-53), багатоплідності (Л 94-120, Л 88-181), стійкості до вилягання (Л 88-176, ДК 35-55) та осипання насіння.
Вперше в умовах Східного Лісостепу України встановлено закономірності онтогенезу детермінантних форм гороху. Детермінантні та індетермінантні сорти гороху мають різну тривалість міжфазних періодів, що обумовлює різну реакцію цих сортів на погодні умови конкретного року. У детермінантів на 1...4 дні коротший період дозрівання, що позитивно впливає на їх технологічність. Коротший період цвітіння та триваліший період “кінець цвітіння – початок дозрівання” у детермінантних сортів гороху в порівнянні з індетермінантними обумовлюють їх більшу чутливість до умов зволоження.
Показано рецесивний характер успадкування ознаки детермінантного типу росту стебла у гороху незалежно від гена af, що контролює безлисточковість.
Одержано детермінантні лінії гороху 90-148, 90-152, 90-161, які перевищують стандарт за урожайністю на 1,0...3,9 % і за збором білка з одиниці площі – на 1...5 %.
Показано високу стійкість до вилягання детермінантних ліній з вусатим типом листа і довжиною рослин 65-75 см, серед яких виділилась лінія 88-176 (коефіцієнт стійкості = 0,81). Висота стеблостою у детермінантів зі звичайним типом листа в фазу повної стиглості була на 2...12 см нижчою від стандарту.
Встановлено високу позитивну залежність продуктивності детермінантних сортів гороху від кількості насінин з рослини (r=0,88...0,91), кількості бобів на продуктивний вузол (r=0,63...0,74) та кількості бобів з рослини (r=0,51...0,64). Через нижчу кількість продуктивних вузлів у детермінантів значно зростає вплив на продуктивність плодового навантаження на продуктивний вузол.
Встановлено вищу адаптивність до умов східного Лісостепу України детермінантних форм гороху самарської моделі. Обмежена кількість продуктивних вузлів у сортів московської та луганської моделей ДТР обумовлює їх нижчу продуктивність в порівнянні з сортами самарської моделі.
Визначено основні параметри для оптимальної моделі детермінантного сорту гороху: довжина стебла 65...75 см, вусатий тип листа, 3...4 продуктивних вузли, 2...3 боби на продуктивний вузол, 5...6 насінин в бобі, насіння з ознакою неосипаємості.
На лінії 88-176, 88-181, 90-162, 94-120 в Національному центрі генетичних ресурсів рослин України одержано “Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні ”.
В процесі виконання роботи створено сорт гороху Благодатний зі звичайним типом росту, який проходить державне сортовипробування.