Рябуха Сергій Станіславович. Створення вихідного матеріалу для селекції стійких до збудників фузаріозу та аскохітозу сортів гороху в умовах східної частини Лісостепу України : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут рослинництва ім. В.Я.Юр'єва УААН. — Х., 2007. — 201арк. — Бібліогр.: арк. 149-183.
Анотація до роботи:
Рябуха С.С. Створення вихідного матеріалу для селекції стійких до фузаріозу та аскохітозу сортів гороху в умовах східної частини Лісостепу України.– Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин.– Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва УААН, 2007.
В дисертації наведено результати досліджень із створення вихідного матеріалу гороху, стійкого до збудників фузаріозу та аскохітозу з комплексом цінних господарських ознак.
Встановлено видовий склад та динаміку популяцій збудників фузаріозу та аскохітозу гороху залежно від гідротермічних умов.
Розроблено метод визначення стійкості зразків гороху до збудників фузаріозної кореневої гнилі, який полягає в інокуляції насіння гороху збудниками фузаріозу з наступним вивченням мінливості морфометричних показників у 11–добових рослин під впливом патогенів.
Визначено широкий діапазон мінливості основних господарськи цінних ознак у стійких до фузаріозу та аскохітозу колекційних зразків гороху, що вказує на необхідність ідентифікації стійких форм серед різноманітного колекційного та вихідного матеріалу. Проведено генетичний аналіз стійкості до збудників фузаріозу та аскохітозу.
Виявлено специфічність кореляцій між селекційно цінними ознаками та стійкістю до збудників захворювань.
Вперше в умовах східної частини Лісостепу України створено новий високопродуктивний вихідний матеріал гороху з підвищеною стійкістю до фітопатогенів, який використовується в селекційному процесі. Виділені 10 нових стійких до фузаріозу та темноплямистого аскохітозу ліній включено до Національного генбанку України.
В дисертації теоретично узагальнено і практично вирішено важливе наукове завдання зі створення вихідного матеріалу гороху, стійкого до збудників фузаріозу та аскохітозу, який відрізняється комплексом цінних господарських ознак. В результаті вивчення закономірностей взаємовідносин рослин і збудників хвороб в агроценозах гороху та добору стійких форм виділено з колекції та створено нові стійкі до фузаріозу і аскохітозу лінії і форми. Встановлені закономірності і створений вихідний матеріал мають практичне значення для селекції сортів гороху, стійких до хвороб.
1. Встановлено особливості фітопатогенного мікоценозу селекційних посівів гороху та чинники, які детермінують мінливість місцевих популяцій збудників фузаріозу та аскохітозу гороху. Щорічно за роки досліджень на посівах гороху зустрічалися найбільш спеціалізовані, патогенні, агресивні, конкурентоздатні і адаптовані до коливань гідротермічного режиму види збудників фузаріозних хвороб: F. oxysporumSchlecht. var. pisi (Hall.) Raillo (66,4%) та F. solani (Mart.) App. et Wr. (15,8%). Патогени F. moniliforme Sheld., F. sambucinum Fuck. і F. avenaceum (Fr.) Sacc. виділялися з уражених рослин спорадично, в окремі роки. Виділені збудники є поліфагами, мають широкий спектр інфекційної здатності і пристосувальних реакцій, що забезпечує їм здатність уражувати рослини гороху на протязі всього вегетаційного періоду.
2. Визначальним чинником збільшення видового різноманіття та зміни способу життя збудників роду FusariumLink. є наявність достатньої кількості вологи у ґрунті. Оптимальним для накопичення в ґрунті та переходу до паразитизму для факультативних паразитів є гідротермічні умови, які характеризуються значенням ГТК у межах 0,67–1,08 при величині ГТК в попередній рік на рівні 1,08–1,91.
3. Основним видом аскохітозу на посівах гороху є темноплямистий аскохітоз, що викликається збудником Аscochyta (Мycosphaerella) pinodes Jones (92,4%), який найбільш пристосований до кліматичних умов регіону.
4. Встановлено, що сорти гороху вусатого (безлисточкового) морфотипу мають більш високий рівень урожайності у порівнянні з листочковими сортами, однак вони більш чутливі до коливань гідротермічного режиму під час вегетації.
5. Визначено ефективність різних методів оцінки вихідного матеріалу за стійкістю до фузаріозу. Показано ефективність використання додаткового інфекційного навантаження при оцінці вихідного та селекційного матеріалу на стійкість до захворювання. При штучному зараженні спостерігалося зниження рівня стійкості до патогенів у переважної більшості досліджуваних сортозразків.
6. Розроблено лабораторну методику експрес-оцінки вихідного матеріалу гороху на стійкість до фузаріозної кореневої гнилі, яка полягає в інокуляції насіння гороху фузаріями з наступним вивченням мінливості морфометричних показників у 11–добових рослин під впливом патогенів. Встановлено закономірності шкодочинної дії фузарієвих грибів на рослини гороху. Методика дозволяє підвищити ефективність селекційної роботи по створенню нових стійких до хвороб сортів гороху.
7. Виділено 29 зразків гороху зернового та зерноукісного напрямів використання та 6 зразків гороху овочевого напряму використання, які поєднують високу стійкість до хвороб при природному інфекційному навантаженні та високу насіннєву продуктивність з високим рівнем вираження селекційно цінних ознак. Ці зразки показали стабільне відтворення ознак стійкості до аскохітозу та фузаріозу впродовж трьох років, незалежно від гідротермічних умов вегетаційного періоду.
8. Визначено широкий діапазон мінливості основних господарськи цінних ознак у стійких до фузаріозу та аскохітозу колекційних зразків гороху, що вказує на необхідність ідентифікації стійких форм серед різноманітного за походженням колекційного та вихідного матеріалу.
9. В групі зернових та зерноукісних зразків істотний вплив на насіннєву продуктивність рослин мали кількість бобів (r=0,79) та кількість насінин з рослини (r=0,79). Високим рівнем взаємозв’язку відрізнялись кількість продуктивних вузлів та кількість бобів на рослину (r=0,78). Суттєво корелювали також кількість бобів на рослині та кількість насінин з рослини (r=0,77). В групі овочевих зразків високу та стабільну кореляцію зареєстровано між продуктивністю та стійкістю до аскохітозу (r=0,80) і фузаріозу (r=0,81). На масу 1000 насінин істотно впливала стійкість до фузаріозу (r=0,80). Загальною для обох груп колекційного матеріалу була істотна кореляція між кількістю бобів та кількістю насіння з рослини (r=0,77 та r=0,76 відповідно).
10. Встановлено різний ступінь успадкування стійкості до фузаріозних хвороб: позитивне наддомінування, повне та неповне домінування і негативне наддомінування. Складний характер успадкування стійкості до грибів роду FusariumLink. обумовлено нестабільністю патогенного комплексу збудників та мінливістю способу життя фітопатогенів в залежності від гідротермічних умов. Виявлено відмінності між реципрокними гібридами та наявність материнського ефекту при успадкуванні ознак стійкості до комплексу збудників фузаріозних хвороб, що вказує на необхідність залучення до гібридизації стійких форм як материнського компоненту.
11. Підтверджено домінантну природу контролю стійкості до темноплямистого аскохітозу гороху та незалежний характер успадкування ознак стійкості до фузаріозу та аскохітозу, що вказує на можливість їх поєднання в межах одного генотипу.
12. Показано ефективність внутрішньопопуляційного поліпшуючого добору рослин гороху на штучному інфекційному фоні. Вперше в умовах східної частини Лісостепу України створено новий високопродуктивний вихідний матеріал гороху з підвищеною стійкістю до фітопатогенів, який використовується в селекційному процесі. Виділено 10 нових, стійких до фузаріозу та темноплямистого аскохітозу ліній, які включено до Національного генбанку України.
Публікації автора:
Рябуха С.С., Лучна І.С., Посилаєва Г.А. Джерела для селекції гороху на стійкість проти фузаріозу в умовах східної України // Актуальні проблеми ефективного використання зрошуваних земель: Збірник наукових праць Інституту зрошуваного землеробства УААН.– Херсон, 1999.– № 2.– С. 165–169 (авторство складає 40%, включає виконання польових та лабораторних досліджень, аналіз та узагальнення одержаних результатів).
Рябуха С.С. Створення вихідного матеріалу гороху з підвищеною стійкістю до кореневої гнилі та аскохітозу // Науковий вісник Національного аграрного університету.– К., 2002.– № 48.– С. 135–139.
Костромітін В.М., Огурцов Ю.Є., Колісник В.І., Рябуха С.С. Результати агроекологічного сортовивчення гороху різного морфотипу // Селекція і насінництво.– Харків, 2004.– Вип. 88.– С. 197–206 (авторство складає 30%, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення).
Рябуха С.С., Посилаєва Г.А., Потьомкіна Л.М. Створення вихідного матеріалу гороху стійкого до фузаріозу і темноплямистого аскохітозу в умовах східного Лісостепу України // Вісник Сумського НАУ.– 2005.– №. 12 (11).– С. 26–28 (авторство складає 60%, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Рябуха С.С., Потьомкіна Л.М. Вивчення вихідного матеріалу гороху за стійкістю до фузаріозу та аскохітозу у східному Лісостепу України // Корми і кормовиробництво.– 2006.– №. 57.– С. 28–34 (авторство складає 70%, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Рябуха С.С., Василенко А.О. Успадковування стійкості до фузаріозу у гороху // Таврійський науковий вісник.– 2006.– Випуск 47.– С. 51–55 (авторство складає 70%, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Рябуха С.С., Потемкина Л.М., Тымчук С.М. Изучение устойчивости коллекционных образцов гороха НЦГРРУ к фузариозу и аскохитозу в восточной Лесостепи Украины // Научные труды Крымского государственного агротехнологического университета.– Симферополь, 2005.– С. 185–191 (авторство складає 60%, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Рябуха С.С., Посылаева Г.А., Потёмкина Л.М. Доминирующие болезни гороха в восточной Лесостепи Украины и создание устойчивого к ним исходного материала // Бюллетень научных работ БГСХА.– Белгород: Из–во БГСХА, 2006.– С. 131–136 (авторство складає 60%, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Ryaboukha S.S., Posylaeva G.A., Louchnaya I.S. Sources of resistance of pea to Fusarium oxysporum f. pisi in conditions of the Eastern Ukraine // Poster Abstracts Mendel Centenary Congress (March 7–10, 2000):– Brno (Czech Republic).– P. 186 (авторство складає 30%, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Рябуха С.С. Видовой состав возбудителей корневой гнили гороха в северо–восточной Лесостепи Украины // Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений: Сборник тезисов междунар. конф. молодых ученых (2–7 июля 2001 г.):– Харьков, Институт растениеводства им. В.Я. Юрьева УААН, 2001.– С. 108–109.
Рябуха С.С. Реакція сортів гороху на ураження фузаріозом // Актуальні проблеми ботаніки та екології: Матеріали конф. молодих вчених–ботаніків України (20–23 серпня 2001 р.):– Ніжин: Деснянсько–Старогутський Національний природний парк, 2001.– С. 101–102.
Рябуха С.С. Изучение устойчивости гороха к основным заболеваниям на северо–востоке Лесостепи Украины // Актуальные проблемы генетики: Материалы 2–й конф. МОГиС им. Н.И. Вавилова (20–21 февраля 2003 г.):– М.: Институт общей генетики им. Н.И. Вавилова РАН, 2003.– Т. 1.– С. 214–215.
Рябуха С.С., Потьомкіна Л.М. Вивчення колекційних зразків гороху НЦГРРУ за ознаками високої продуктивності і стійкості до хвороб // Генетичні ресурси для адаптивного рослинництва: мобілізація, інвентарізація, збереження, використання: Тези доповідей міжнар. науково–практ. конфер. (29 червня–1 липня 2005 р.):– Оброшино: Інститут землеробства і тваринництва західного регіону, 2005.– С. 173–174 (авторство складає 70%, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Рябуха С.С., Посилаєва Г.А., Потьомкіна Л.М. Добір стійких зразків гороху проти фузаріозу і темноплямистого аскохітозу на штучному інфекційному фоні // Новітні технології виробництва конкурентноспроможної продукції рослинництва: Матер. науково–практ. конф. мол. вчених і спеціалістів (29–30 листопада 2005 р.):– Чабани: Інститут землеробства УААН, 2005.– С. 85–87 (авторство складає 60 %, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Рябуха С.С., Посылаева Г.А., Потемкина Л.М. Отбор устойчивых к фузариозу и темнопятнистому аскохитозу образцов гороха на искусственном инфекционном фоне // Проблемы сельскохозяйственного производства на современном этапе и пути их решения: Матер. X междунар. научно-произв. конфер. (15–19 мая 2006 г.):– Белгород: Белгородская ГСХА, 2006.– Т. I.– С. 74 (авторство складає 60 %, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Рябуха С.С. Особенности наследования признаков устойчивости к фузариозу и аскохитозу при гибридизации сортов гороха // Інноваційні напрямки наукової діяльності молодих вчених в галузі рослинництва: Збірник тез ІІІ–ої міжнародної наук. конф. молод. вчених (20–22 червня 2006 р.):– Харків: Інститут рослинництва ім В.Я. Юр’єва УААН, 2006.– С. 222–223.
Каталог источников продуктивности, качества и устойчивости зернобобовых культур против вредителей и болезней (горох, соя, фасоль, чечевица, нут); Сост.: Г.А. Посылаева, В.К. Рябчун, Л.Н. Кобызева, О.Н. Безуглая, П.М. Чекрыгин, Н.М. Чекалин, В.А. Матушкин, Л.И. Полянская, Л.М. Потёмкина, И.С. Лучная, М.В. Решетников, С.С. Рябуха, Т.В. Димитру. – Харьков, 2000. – 30 с (авторство складає 10 %, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Красиловець Ю.Г., Зуза В.С., Петренкова В.П., Кузьменко Н.В., Литвинов А.Є., Огурцов Ю.Є, Рябуха С.С., Сокол Т.В. Оптимізація інтегрованого захисту. Горох // Оптимізація інтегрованого захисту польових культур (довідник); За редакцією В.В. Кириченка, Ю.Г. Красиловця.– Харків, 2006.– С. 100–115 (авторство складає 15 %, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).
Каталог сортів гороху селекції Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єваУААН; Укл.:П.М. Чекригін, І.М. Безуглий, А.О. Василенко, С.С. Рябуха, М.І. Загинайло.– Харків: Магда LTD, 2006.– 22 с (авторство складає 20 %, включає результати виконання досліджень, аналіз і узагальнення одержаних даних).