Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Токар Ігор Володимирович. Створення вихідного матеріалу, стійкого до високої температури та посухи в селекції соняшнику. : Дис... канд. наук: 06.01.05 - 2004.



Анотація до роботи:

Токар І.В. Створення вихідного матеріалу, стійкого до високої температури та посухи в селекції соняшнику. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 - селекція рослин.- Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр`єва, УААН, Харків, 2004 р.

Дисертація присвячена вивченню питання селекції соняшнику на стійкість до високої температури та посухи. Встановлений комплекс компонентів, характеризуючих термо- і посухостійкість різних генотипів соняшнику.

Опрацьована методика термотестування. Визначена критична температура теплового впливу при термотестуванні насіння. Проведена диференціація ліній і гібридів в лабораторних умовах на генотипи з високою, середньою і низькою термостійкістю.

Визначені перспективи подальшого використання високотермостійких батьківських форм в гетерозисній селекції.

Стверджена можливість застосування методу лабораторного термотеста для прогнозування польової посухостійкості ліній і гібридів. Визначено збіг результатів лабораторного термотеста і польових досліджень, який складає більше 80%.

Виділені високопосухостійкі лінії – стерильні аналоги (Сх 2122А і Сх 2111А) і лінії – відновлювачі фертильності пилку (Х 601, Х 602В, Х 604В і Х 947В).

Доведена можливість отримання міжлінійних гібридів з високотермо- і посухостійкістю шляхом схрещування батьківських форм, контрастних за цими ознаками.

Створено нові лінії – відновлювачі фертильності пилку з підвищеною термостійкістю шляхом багатократного інцухту із високотермо- і посухостійких гібридних комбінацій.

На основі узагальнення і аналізу результатів наших досліджень визначені подальші шляхи в селекційних програмах на стійкість соняшнику до високої температури і посухи.

  1. В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення важливої наукової задачі, яка полягає в формуванні і створенні вихідного матеріалу соняшнику, стійкого до високої температури та посухи, шляхом встановлення закономірностей мінливості і успадкування комплексу ознак, характеризуючих термо-і посухостійкість, а також екологічної стабільності різних генотипів соняшнику, в результаті чого виділено селекційно-цінні форми та визначені шляхи їх подальшого використання в гетерозисній селекції, створено нові гібриди соняшнику з підвищеною термо-і посухостійкістю, що має суттєве значення для селекції соняшнику і сільськогосподарського виробництва України.

  2. Порівняно з відомим методом оцінки підвищеної життєдіяльності гібридів F1 над вихідними батьківськими формами, нами опрацьовано і удосконалено метод термотесту стосовно до термодіагностики лінійного і гібридного матеріалу в лабораторних умовах шляхом встановлення критичної сублетальної температури теплової дії на насіння соняшнику, яка складає +55С для ліній і +60С для гібридів з оптимальною експозицією 20 хвилин.

  3. Встановлено, що дія критичною напівлетальною температурою дозволяє диференціювати лінійний і гібридний матеріал на групи з високою, середньою і низькою термостійкістю.

  4. Показано, що ступінь зниження порівняльних значень показника П (процент досліда до контролю) по виживаємості рослин в різних екологічних польових умовах, висоті рослин, діаметру кошика, врожайності насіння в контрастних кліматичних регіонах Харківської і Херсонської областей є критерієм рівня посухостійкості ліній та гібридів соняшнику.

  5. Доведена ефективність застосування методу лабораторного термотесту для прогнозування польової посухостійкості ліній і гібридів соняшнику на основі виявленої достовірної позитивної кореляції на рівні 0,45*0,99* між величинами ознак, які характеризують порівняльну посухостійкість в польових дослідженнях, і показниками термостійкості в лабораторних дослідженнях.

  6. Виявлено збіг результатів лабораторного термотесту і розподілених на групи посухостійкості генотипів в польових дослідженнях, що складає більше 80%.

  7. Встановлено перевищення по термо-і посухостійкості гібридів над кращими вихідними батьківськими формами в процесі вивчення термостійкості ліній і гібридів соняшнику в лабораторних умовах, а також посухостійкості і екологічної стабільності в польових дослідженнях.

  8. Доведена залежність екологічної стабільності ліній і гібридів від ступеня реакції потенціалу генотипів на різні екологічні умови. Аналіз результатів екологічних досліджень підтвердив висновки про результати польових досліджень в контрастних кліматичних регіонах, тому що найбільш високотермо-і посухостійкі генотипи мали високу стабільність генотипового потенціалу за рядом фізіологічних ознак в умовах посухи.

  9. Доведено успадкування ознак термо- і посухостійкості при схрещуванні контрастних по термостійкості вихідних батьківських ліній.

  10. Показник термостійкості може служити критерієм при підборі пар вихідних ліній, при схрещуванні яких будуть отримані високогетерозисні гібридні комбінації із стабільним врожаєм в посушливих умовах, що дозволяє вести спрямовану селекцію на термо-і посухостійкість.

  11. Встановлено інцухт-депресію по термостійкості. Максимальна інцухт-депресія спостерігається в І1, а до І45 практично згасає по морфологічним ознакам і фізіологічним функціям.

  12. Методом інцухта із термо- і посухостійких гібридних комбінацій можливо створення ліній-відновлювачів фертильності пилку з підвищеною термостійкістю, як нового вихідного матеріалу для подальшого використання в гетерозисній селекції соняшнику.

  13. Доведено ефективність селекції соняшнику на стійкість до високої температури та посухи шляхом схрещування контрастних по термостійкості батьківських форм, в результаті чого отримано 12 нових високотермо- і посухостійких гібридних комбінацій і 2 трилінійні гібриди: Ковчег (в Реєстрі сортів рослин України з 2003 р.) і Етюд (в Держсортовипробуванні з 2001 р.), які мають високу термо- і посухостійкість.

Публікації автора:

1. Токар І.В., Кириченко В. В. Оцінка стійкості ліній соняшнику до високої температури проростання та посухи // Селекція і насінництво. - 2000. - Вип. 83. - С. 87-91 (80% авторства, особисто досліджено і узагальнено результати).

2. Токар І.В., Кириченко В. В. Характеристика терморезистентності та посухостійкості гібридів соняшнику // Селекція і насінництво. –2001.- Вип. 85. - С. 135-140 (80% авторства, особисто досліджено і узагальнено результати).

3. Кириченко В. В., Токар І.В. Реакція нових гібридних комбінацій соняшнику на теплові удари // Вісник Сумського Національного аграрного університету: Агрономія і біологія. - 2002. - Вип. 6.- С.100-102 (50% авторства, особисто досліджено і узагальнено результати).

4. Токар І.В., Кириченко В. В. Порівняльна оцінка жаро- та посухостійкості нових гібридних комбінацій соняшнику // Селекція і насінництво.- 2003. - № 87.- С. 76-82 (80% авторства, особисто досліджено і узагальнено результати).

5. Токарь И.В. Изучение термоустойчивости и засухоустойчивости линий и гибридов подсолнечника // Тез. Докл. Межд. конф. «Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений». - Харьков, Институт растениеводства им. В.Я. Юрьева, 2001. - С. 264-265.

6. Токарь И.В. Характеристика терморезистентности и засухоустойчивости гибридов подсолнечника // Матер. Межд. конф., посвященной 70-летию образования кафедры генетики в Московской сельхозакадемии им. К.А. Тимирязева. - Москва, Сельхозакадемия им. К.А. Тимирязева, 2002. - С. 322-324.

7. Токарь И.В. Экологическая пластичность подсолнечника в контрастных климатических условиях // Тез. Межд. конф. «Адаптивная селекция растений. Теория и практика». - Харьков, Институт растениеводства им. В.Я. Юрьева, 2002.- С.68.

8. Гібрид соняшнику Ковчег: А.с. № 0332 Україна / І.В. Токар, В.В. Кириченко, З.К. Аладьїна, В.І. Повякало, В.І. Сивенко, К.М. Макляк, Н.В.Кузьмишена, В.П. Петренкова (Україна). – № 00017007; Державний реєстр сортів рослин України 2003 р.