Самогальська Олена Євгенівна. Сучасні аспекти патогенезу, діагностики та лікування цирозів печінки : Дис... д-ра наук: 14.01.36 - 2007.
Анотація до роботи:
Самогальська О.Є. Сучасні аспекти патогенезу, діагностики та лікування цирозів печінки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.36 – гастроентерологія. - Івано-Франківський державний медичний університет МОЗ України, Івано-Франківськ, 2007.
У дисертаційній роботі наведено результати комплексного дослідження клінічних проявів, біохімічних показників, стану системи перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту, ендотоксикозу, імунного статусу, цитокінового профілю, продуктів обміну сполучної тканини в 298 хворих на цироз печінки алкогольного, вірусного, алкогольно-вірусного генезу і при неалкогольній жировій хворобі печінки. Розроблено прогностичні критерії при хронічній патології печінки різного генезу. Доведено дозозалежний ефект при призначенні тіотриазоліну в комплексній терапії невірусних і декомпенсованого вірусного цирозів печінки. Обгрунтовано доцільність використання комбінації тіотриазоліну і азатіоприну в експерименті і у хворих на субкомпенсований цироз печінки невірусного генезу, тіоцетаму при цирозах печінки з явищами печінкової енцефалопатії.
У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичної проблеми, яке полягає в з’ясуванні особливостей розвитку та прогресування цирозу печінки різної етіології, що дозволило розробити алгоритм діагностики з визначенням неінвазивних маркерів прогресування патологічного процесу в печінковій тканині, розробці методів диференційованого лікування з застосуванням різних доз тіотриазоліну, його комбінації з азатіоприном (при невірусному цирозі печінки), тіоцетаму при печінковій енцефалопатії.
В обстежених хворих на цироз печінки середня тривалість захворювання печінки від перших симптомів до діагностики цирозу за анамнестичними даними становила (2,08+0,85) роки, при цьому у 41,25 % хворих - до 0,5 року. Найбільша вираженість абдомінально-больового і астеновегетативного синдрому спостерігалася при вірусній етіології цирозу печінки, диспепсичного, портальної гіпертензії і печінкової енцефалопатії – при алкогольній. Явища гастропатії виникали у 93,75 % хворих, міокардіодистрофії – у 67,08 %, зміни мінеральної щільності кісткової тканини – у 74,42 %. Частота змін мінеральної щільності кісткової тканини корелювала з наростанням декомпенсації процесу, вираженість відповідала остеопенії ІІІ ст. У хворих на цироз печінки з порушеннями мінеральної щільності кісткової тканини спостерігалося вірогідне підвищення рівня малонового діальдегіду, із максимальним його значенням при наявності остеопенії ІІІ ст. і остеопорозу. При наявності остеопорозу відмічаються вірогідні зміни індексу ендогенної інтоксикації еритроцитів порівняно з хворими з остеопенією різного ступеня: (76,30±2,42) % проти (46,92±3,87) %.
Перебіг хронічної печінкової патології супроводжувався вираженим дисбалансом окисно-відновної системи, найбільш значущим при алкогольно-вірусній етіології процесу. Поглиблення дисбалансу спостерігалося при формуванні цирозу печінки і його подальшому прогресуванні. При декомпенсованому цирозі втрачався кореляційний зв’язок між рівнем продуктів перекисного окислення ліпідів і біохімічними маркерами цитолітичного синдрому, водночас, незалежно від компенсації процесу, визначався виражений прямий кореляційний зв’язок маркерів анаболізму сполучної тканини з рівнем малонового діальдегіду і зворотній – із супероксиддисмутази, що дозволяє запропонувати підвищення рівня малонового діальдегіду більше як в 2 рази і співвідношення рівня малонового діальдегіду до супероксиддисмутази більше 0,12 як несприятливі прогностичні критерії при хронічних захворюваннях печінки.
В обстежених хворих зафіксовано значне підвищення рівня індексу ендогенної інтоксикації еритроцитів - у 1,8 рази порівняно з практично здоровими (p<0,05), а рівнів середньомолекулярних пептидів обох видів – у 1,6 рази (p<0,05), що є свідченням виражених проявів ендотоксикозу при хронічній патології печінки. Більш вірогідними змінами відрізнялися показники ендогенної інтоксикації у хворих на алкогольно-вірусний цироз і при неалкогольній жировій хворобі печінки, що свідчить про значну роль ендотоксемії при їх формуванні. Поглиблення ендогенної інтоксикації, як і наростання інтенсифікації перекисного окислення ліпідів, відмічалося при декомпенсації цирозу печінки. Встановлений сильний кореляційний зв’язок показників ендотоксикозу з маркером колагеноутворення оксипроліном дозволяє рекомендувати використання цих показників як маркерів фібротизації печінкової тканини і для прогнозування перебігу цирозу печінки.
Цироз печінки супроводжувався вірогідними змінами з боку імунного статусу, відмінними залежно від етіології: при алкогольно-вірусній - найістотніші зміни клітинної ланки і імунорегуляторного індексу, при вірусній - вірогідно відрізнялися зміни з боку гуморальної ланки, алкогольний характеризувався найвищим рівнем IgA, при неалкогольній жировій хворобі печінки зміни з боку імунного статусу були найменшими. В усіх етіологічних групах відмічено значне підвищення рівня циркулюючих імунних комплексів у 3,3-4,2 рази. Виявлене при цирозі печінки пригнічення клітинної ланки імунітету пов’язане з впливом етіологічного фактору (вірусна інфекція, алкоголь), оксидативним стресом, вираженим ендотоксикозом. Виявлено зворотній кореляційний зв’язок між рівнем оксипроліну і показниками клітинної ланки, поряд із цим – сильний прямий кореляційний зв’язок оксипроліну з рівнем циркулюючих імунних комплексів. Таким чином, підвищення рівня циркулюючих імунних комплексів більше як в 3 рази може використовуватися як негативна прогностична ознака перебігу цирозу печінки.
При цирозі печінки спостерігалося значне підвищення рівня прозапальних цитокінів на тлі пригнічення клітинної ланки імунітету і значної активізації процесів перекисного окислення ліпідів і ендогенної інтоксикації. Аналіз взаємозв’язку між прозапальними цитокінами і оксипроліном виявив сильний прямий кореляційний зв’язок із рівнем ФНП- (г=0,827; р<0,05), ІЛ-1 (г=0,794; р<0,05), що підтверджує значення даних цитокінів як маркерів фібротичних процесів.
При хронічних дифузних захворюваннях печінки встановлено високу активність процесів анаболізму колагену, про що свідчить вірогідне збільшення вмісту в крові білковозв’язаного оксипроліну відносно практично здорових осіб. Залежно від етіології: при алкогольному цирозі печінки - на 74,40 %, при вірусному – на 36,18 %, при алкогольно-вірусному – на 54,02 %, при неалкогольній жировій хворобі печінки – на 53,31 %. Рівень продуктів катаболізму сполучної тканини був вірогідно знижений у всіх групах, що свідчить про переважання процесів колагеноутворення над катаболізмом сполучної тканини при цирозах печінки різної етіології. При цьому втрачався кореляційний зв’язок оксипроліну з основними показниками цитолітичного і мезенхімального синдромів із наростанням декомпенсації процесу.
У результаті аналізу особливостей перебігу алкогольної хвороби печінки виділено наступні прогностичні критерії: при алкогольному хронічному гепатиті - біохімічні маркери цитолізу; зміни в системі перекисного окислення ліпідів-антиоксидантного захисту (малоновий діальдегід/супероксиддисмутаза > 0,05); вірогідне пригнічення клітинної ланки імунітету; вірогідний підйом рівня циркулюючих імунних комплексів; вірогідне підвищення рівня оксипроліну при зниженні церулоплазміну. При алкогольному цирозі печінки це - диференційований підхід до біохімічних маркерів цитолізу (підйом рівня білірубіну, трансаміназ, лужної фосфатази використовувати тільки при компенсованому цирозі); малоновий діальдегід/супероксиддисмутаза > 0,10; вірогідне пригнічення клітинної ланки імунітету, зниження імунорегуляторного індексу; вірогідний підйом рівня циркулюючих імунних комплексів; вірогідне підвищення рівня оксипроліну при зниженні церулоплазміну.
У хворих на цироз печінки при використанні тіотриазоліну виявлено його дозозалежний ефект. Завдяки вираженому антиоксидантному впливу, мембраностабілізуючому ефекту препарату, поряд із клінічною ремісією у хворих на цироз печінки спостерігалася нормалізація маркерів фібротичних процесів або вірогідне їх зниження і стабілізація цих позитивних зрушень протягом 6 місяців. За шкалою SF-36 виявлено достовірне покращення якості життя хворих. Проведені через 1 рік у хворих з остеопатією дослідження стану мінеральної щільності кісткової тканини виявили позитивну динаміку показників, що може бути обумовлено покращенням функції печінки і, як наслідок, мінерального обміну.
Безпечність призначення комбінації тіотриазоліну і азатіоприну була доведена в експерименті на моделі печінково-клітинної недостатності, створеної на білих статевозрілих щурах. У клінічному дослідженні виявлено вірогідне покращення або нормалізацію рівня біохімічних показників, імунного статусу, значне зниження рівня оксипроліну, стабільні протягом одного року. За показниками опитувальника SF-36 виявлено достовірне покращення якості життя хворих. Аналіз впливу тіоцетаму на прояви печінкової енцефалопатії виявив їх значний регрес в результаті одномісячного курсу терапії.
Публікації автора:
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Чорна Л.М. Комплексна терапія алкогольних уражень печінки //Гастроентерологія. Міжвідомчий збірник. - Дніпропетровськ, 2000. - Випуск 30. - С.459-463 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М. – науковий консультант, Лазарчук Т.Б., Чорна Л.М.– підготовка до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Чорна Л.М. Зміни мінеральної щільності кісткової тканини у хворих з хронічною патологією печінки //Гастроентерологія. Міжвідомчий збірник. - Дніпропетровськ, 2001. - Випуск 32. - С.79-83 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів, підготовку до друку; Стародуб Є.М. – науковий консультант, Чорна Л.М.– підготовка до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Чорна Л.М. Мінеральна щільність кісткової тканини у хворих з патологією органів травлення //Вісник наукових досліджень. - 2001. - №1. - С.35-36 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М. – науковий консультант, Лазарчук Т.Б., Чорна Л.М.– підготовка до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Чорна Л.М. Особливості діагностики хронічних вірусних гепатитів. Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи и их исходы. - Киев, 2001. - С.228-230 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М. – науковий консультант, Лазарчук Т.Б., Чорна Л.М.– підготовка до друку).
Самогальська О.Є. Стан кісткової тканини у хворих з патологією печінки // Експериментальна і клінічна медицина. - 2002. - № 1. - С.88-90.
Самогальська О.Є. Зміни мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на цироз печінки //Проблеми остеології. Т5. - 2002. - № 2-3. - С.118-121.
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Мельник І.І., Лазарчук Т.Б. Тіотриазолін в комплексній терапії цирозів печінки //Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей. - Випуск VIII. – Запоріжжя, 2002. - С. 206-210 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М.– науковий консультант; МельникІ.І., Лазарчук Т.Б.– підготовка до друку)
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є. Застосування антиоксидантів у лікуванні хронічних захворювань печінки //Сучасна гастроентерологія. – 2003. - № 2(12). - С. 54-56 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів, підготовку до друку; Стародуб Є.М.– науковий консультант).
Самогальська О.Є. Вплив тіотриазоліну на перебіг алкогольної хвороби печінки //Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей. - Випуск ХІІ. – Запоріжжя, 2004. - С.280-284.
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Волошин М.А., Кучеренко Л.І., Лазарчук Т.Б., Шостак С.Є. Патогенетичне обґрунтування комплексної терапії цирозу печінки препаратами з антиоксидантними властивостями //Запорожский медицинский журнал. – 2005. - № 1(28). – С. 84-86 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М.– науковий консультант, Волошин М.А., Кучеренко Л.І., Лазарчук Т.Б., Шостак С.Є.– підготовка до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б. Зміни мінеральної щільності кісткової тканини у хворих з хронічною патологією печінки //Український морфологічний альманах. - 2005. – Том 3, № 1.- С.105-106 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М.– науковий консультант, ЛазарчукТ.Б.– підготовка до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Шостак С.Є. Корекція ендотоксикозу, про- та антиоксидантного дисбалансу у хворих на цироз печінки //Гастроентерологія: Міжвідомчий збірник / Філіппов Ю.О., Мосійчук Л.М., Скирда І.Ю. та інші. – Днепропетровськ: Журфонд, 2005 - С.323-327 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів, підготовка до друку; Стародуб Є.М.– науковий консультант, Лазарчук Т.Б., Шостак С.Є.– підготовка до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Шостак С.Є. Особливості медикаментозної терапії при хронічних дифузних захворюваннях печінки, що супроводжуються синдромом холестазу та змінами мінеральної щільності кісткової тканини //Сучасна гастроентерологія. – 2005. - № 3(23). - С. 19-23 (здобувач провела клінічні дослідження, аналіз їх результатів, підготовка до друку; Стародуб Є.М.– науковий консультант, Лазарчук Т.Б., Шостак С.Є. – статистична обробка результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Мазур І.А. Сучасні аспекти діагностики і лікування алкогольної хвороби печінки //Методичні рекомендації. - Тернопіль, 2005. – 18 с. (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів, оформила 75 % роботи, Стародуб Є.М., Мазур І.А. – науковий консультант, Волошин М.А., Грошовий Т.А.– підготовка до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Мазур І.А., Волошин М.А., Грошовий Т.А. Азатіоприн і тіотриазолін в комплексній терапії цироза печінки //Запорожский медицинский журнал. – 2006. - № 1(34). – С. 33-36 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів, оформлення результатів; Стародуб Є.М.– науковий консультант, Мазур І.А., Волошин М.А., Грошовий Т.А.– підготовка до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Олійник Н.М. Ефективність тіоцетаму в лікуванні печінкової енцефалопатії у хворих на цироз печінки //Гастроентерологія: Міжвідомчий збірник, випуск 37 / Філіппов Ю.О., Мосійчук Л.М., Скирда І.Ю. та інші. – Днепропетровськ: Журфонд, 2006. - С.568-572 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів, оформлення роботи; Стародуб Є.М.– науковий консультант, Лазарчук Т.Б., Олійник Н.М. – підготовка до друку).
Самогальська О.Є. Дослідження ефективності різних доз тіотриазоліну при хронічних дифузних захворюваннях печінки //Сучасна гастроентерологія. – 2006. - № 2(28). - С. 34-39.
Самогальська О.Є. Ефективність використання препарату тіоцетам при печінковій енцефалопатії //Міжнародний неврологічний журнал.-2006.-№ 3(7).- С 49-54.
Стародуб Є.М., Масик О.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б. Особливості цитокінового профілю при цирозі печінки // Вісник наукових досліджень. - 2006. - № 4. - С.29-31 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М.– науковий консультант, Масик О.М., Лазарчук Т.Б. – підготовка до друку).
Самогальська О.Є. Особливості розвитку цирозів печінки різної етіології //Ліки України. - 2006. - № 105. - С. 78-80.
Пат. № 75211 Україна Спосіб лікування алкогольної хвороби печінки №2004042428 / Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Мазур І.А., Авраменко М.О. Заявл. 01.04.2004. Опубл. 15.03.2006 Бюл. № 3 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М., Мазур І.А. – наукові консультанти; Авраменко М.О. – підготовка до друку).
Пат. № 2286785 Російська Федерація Способ лечения алкогольных болезней печени № 200414005/14 / Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Мазур І.А., Авраменко М.О..- Заявл. 06.05.2004. Опубл. 10.11.2006 Бюл. № 31 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів; Стародуб Є.М., Мазур І.А. – наукові консультанти; Авраменко М.О. – підготовка до друку).
Проблеми остеопорозу/ За ред. Ковальчука Л.Я. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. - 446 с. (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів, підготовку до друку р. 3.2. Цироз печінки).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Шостак С.Є. Алгоритми діагностики і лікування хронічних захворювань органів травлення. Тернопіль, Укрмедкнига – 2004. – 180 с. (здобувачем підготовлено 40 % роботи).
Сімейна медицина // під ред. проф. Стародуба Є.М., Гощинського В.Б.- Тернопіль, Укрмедкнига, 2005.- 780 с. (здобувач особисто підготувала розділ “Гастроентерологія”).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Зоря А.В., Лазарчук Т.Б., Яковлєв В.Є., Чорна Л.М. Додаткові неінвазивні методи діагностики цирозів печінки //Здобутки клінічної та експериментальної медицини: Збірник наукових праць.-Тернопіль: Укрмедкнига,2000.-Випуск 5.-С.111-114. (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Журбенко Н.В., Чорна Л.М. Ефективність комплексного лікування цирозу печінки з використанням гепатофальку //Актуальні питання сімейної медицини. Матеріали III Української науково-практичної конференції з міжнародною участю. Одеса. 19,20 жовтня 2000.-С.103-104(здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є. Сучасні аспекти лікування цирозів печінки //Ваше здоров’я. – 2001. – №15(589). - С.13 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів, оформлення роботи).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Мельник І.І., Лазарчук Т.Б., Журбенко Н.Г. Використання тіотриазоліну в комплексному лікуванні цирозів печінки //Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування. Збірник наукових праць присвячений 80-річчю ХМАПО. - Харків, 2002.-С.91(здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Я., Мельник І.І., Журбенко Н.В., Шустер В.Ю., Королюк О.М. Мінеральна щільність кісткової тканини у пацієнтів з хронічними захворюваннями печінки //Сучасна гастроентерологія.-№ 2.-2002.-С.104 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Мельник І.І., Мартинюк Л.П., Ярема Н.І., Лазарчук Т.Б., Журбенко Н.В., Блінова Н.Г., Дуць Р.П., Королюк О.М. Динаміка показників денситометрії у процесі лікування хронічних захворювань печінки / Матеріали ХLVI підсумкової науково-практичної конференції “Здобутки клінічної і експериментальної медицини”. - 2003. - №1.-С.94 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б.,Шостак С.Є., Дуць Р.П. Глутаргін в комплексній терапії декомпенсованого цирозу печінки /Збірник робіт науково-практичної конференції ”Глутаргін – нові принципи фармакотерапії захворювань печінки” – Харків, 2003 – С. 53 – 58 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є. Механізми формування алкогольної хвороби печінки і її прогностичні критерії //Здобутки клінічної і експериментальної медицини. Тернопіль. - 2003. - №1. - С.68-70 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів, підготовку до друку).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Шостак С.Є., Дуць Р.П., Радецька Л.В., Королюк О.М. Стан мінеральної щільності кісткової тканини при алкогольній хворобі печінки. / Матеріали XV з’їзду терапевтів – 21-23 квітня 2004 р. – С. 95 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є. Застосування антиоксидантів у лікуванні хронічних захворювань печінки //Здоров’я України. – 2004. - № 5(90). - С. 36 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів, підготовку до друку.
Стародуб Е.М., Самогальська Е.Е., Лазарчук Т.Б., Шостак С.Е. Антиоксидантная терапія циррозов печени //Материалы V съезда Научного общества гастроэнтерологов России. ХХХІІ сессия Центрального НИИ гастроэнтерологии. 3-6 февраля 2005, Москва. – С. 195 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є. Про доцільність і ефективність застосування урсодезоксихолевої кислоти в комплексному лікуванні хронічних дифузних захворювань печінки //Здоров’я України. - № 13-14(122-123). - 2005. -С.21 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів, оформлення роботи).
Фітотерапія алкогольних уражень печінки /Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Мартинюк Л.П., Радецька Л.В, Шостак С.Є., Криськів О.І., Дуць Р.П. //Матеріали ІІ науково-практичної конференції з міжнародною участю “Оздоровчі ресурси Карпат і прилеглих регіонів”, Чернівці, 6-7 жовтня 2005 року. - Чернівці. - 2005. - С. 130-131 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є. Ефективність тіотриазоліну при декомпенсованому цирозі печінки //Матеріали VІ Національного з’їзду фармацевтів України, 28-30 вересня 2005 р., м. Харків, 2005. – С.184 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів, підготовку до друку).
Перекисне окислення ліпідів і патологія печінки /Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Масик О.М., Шостак С.Є.//Здобутки клінічної і експериментальної медицини. Матеріали XLIX підсумкової науково-практичної конференції, 2 червня 2006 р. - Тернопіль: ТДМУ, 2006. - С.53-54 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів).
Стародуб Є.М., Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Шостак С.Є. Эффективность тиотриазолина в комплексной терапии хронических заболеваний печени //Материалы 8 Межнародного Славяно-Балтийского научного форума "Санкт-Петербург – Гастро-2006" (Санкт-Петербург, 2006). – С.М145 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку їх результатів).
Самогальська О.Є. Підвищення ефективності лікування печінкової енцефалопатії //Здоров’я України. - 2006. - № 4(137). – С.45.
Самогальська О.Є., Лазарчук Т.Б., Блінова Н.Г., Самогальська О.Р. Особливості імунного статусу при цирозі печінки різного походження //Матеріали науково-практичної конференції, 25-26.10.2006. – Тернопіль, 2006. – С. 142-144 (здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз їх результатів).