Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Голов Сергій Федорович. Сучасний стан та перспективи розвитку бухгалтерського обліку в Україні : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Голов С.Ф. Сучасний стан та перспективи розвитку бухгалтерського обліку в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». – Київ, 2009.

У дисертації досліджено сучасний стан та напрями подальшого розвитку бухгалтерського обліку в Україні в контексті міжнародних тенденцій гармонізації фінансової звітності та сучасних потреб управління бізнесом.

Здійснено ідентифікацію сучасної системи бухгалтерського обліку в Україні та надано пропозиції щодо диференціації вимог до фінансової звітності.

Визначено заходи, необхідні для запровадження МСФЗ.

Розглянуто та узагальнено методи калькулювання з метою підготовки проектів управлінських рішень.

Обґрунтовано необхідність створення стратегічно орієнтованої системи обліку.

Визначено теоретичні та методологічні основи глобальної системи бухгалтерського обліку.

Дисертація містить теоретичні узагальнення і нове вирішення наукової проблеми подальшого розвитку системи бухгалтерського обліку в Україні.

На основі проведеного дослідження сформульовано висновки і надано пропозиції та рекомендації щодо вдосконалення теорії, методології та організації бухгалтерського обліку, що відображають виконання основних завдань відповідно до поставленої мети.

1. У сучасних умовах спостерігається розширення сфери застосування міжнародних стандартів фінансової звітності, спрямованих на уніфікацію подання інформації у фінансовій звітності й орієнтованих на потреби ринків капіталу. Проведений аналіз змін у МСФЗ свідчить про ускладнення стандартів, подальше обмеження можливості застосування альтернативних облікових політик, розширення сфери застосування справедливої вартості, конвергенцію зі стандартами фінансового обліку США. З’ясовано, що для гармонізації бухгалтерського обліку важливе значення має узгодження всіх професійних стандартів, які складають інфраструктуру бухгалтерського обліку, насамперед міжнародних стандартів фінансової звітності, аудиту, оцінки та професійної освіти.

2. Процеси гармонізації бухгалтерського обліку на міжнародному та регіональному рівнях багато в чому визначають напрями та сфери реформування вітчизняної системи бухгалтерського обліку, яка складається з керівної (система регламентації бухгалтерського обліку на рівні країни) та керованої (система бухгалтерського обліку підприємства) підсистем. Визначено сутність трансформації керівної підсистеми бухгалтерського обліку в Україні на концептуальному, структурному та технологічному рівнях. Доведено, що сучасна вітчизняна система бухгалтерського обліку поєднує риси континентальної (державне регулювання обліку, уніфіковані форми звітності та план рахунків) та англосаксонської (інтегрована система рахунків, функціональний підхід до визначення фінансового результату, розширення сфери застосування професійного судження) систем. Ідентифікація сучасної системи бухгалтерського обліку є підґрунтям для визначення напрямів її подальшого розвитку.

3. Реформування бухгалтерського обліку сприяло інтеграції фінансового сектору України у міжнародну систему, підвищенню прозорості фінансової звітності та розвитку професії бухгалтера. Проте проведений аналіз свідчить, що форми фінансових звітів вітчизняних підприємств мають певні відмінності від форм фінансових звітів, передбачених Четвертою Директивою Ради ЄС, а критерії поділу підприємств на малі, середні та великі, встановлені Господарським кодексом України, не відповідають рекомендації Європейської Комісії.

З огляду на ускладнення положень міжнародних стандартів фінансової звітності пропонується вимоги складання звітності згідно з МСФЗ застосовувати лише до підприємств, які мають оприлюднювати фінансову звітність; форми і зміст фінансової звітності інших підприємств узгодити з Директивами ЄС та значно спростити звітність малих і середніх підприємств, які не є товариствами. Запропонована диференціація вимог до фінансової звітності сприятиме адаптації законодавства України до законодавства ЄС, розвиткові фондового ринку в Україні й спрощенню обліку та звітності некорпоративних суб’єктів господарювання.

4. Хоча Положення (стандарти) бухгалтерського обліку не мають суперечити міжнародним стандартам, між ними існують певні невідповідності. Встановлено, що значні розбіжності між міжнародними та національними стандартами спостерігаються у сфері обліку об’єднання бізнесу, консолідації фінансових звітів, подання інформації про фінансові інструменти та основні засоби. Надано пропозиції щодо внесення змін та доповнень до П(с)БО, які забезпечать відповідність їх норм основним положенням МСФЗ.

5. На основі аналізу розбіжностей між П(с)БО та МСФЗ опрацьовано методику трансформації фінансової звітності вітчизняних підприємств, яка забезпечує подання інформації у повній відповідності з МСФЗ.

Водночас зазначено, що трансформація доцільна лише як тимчасовий захід, а надалі слід дозволити підприємствам складати звітність лише за МСФЗ.

6. Практичне застосування норм П(с)БО вимагає професійного судження щодо визнання, оцінки та розкриття інформації у фінансовій звітності. З урахуванням цього визначено алгоритми застосування професійного судження щодо визнання, оцінки та розкриття інформації на основі П(с)БО і МСФЗ.

Відповідні алгоритми можна наводити як додаток до певного П(с)БО, що сприятиме їх опануванню та адекватному застосуванню.

Для забезпечення належного рівня професійного судження пропонується:

визначити підрозділи, які відповідають за надання інформації та експертних оцінок, необхідних для прийняття рішень щодо питань, пов’язаних із фінансовою звітністю;

передбачити в П(с)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» норму, що вимагає розкриття інформації в примітках про судження та основні припущення у процесі попереднього оцінювання і застосування облікових політик;

забезпечити системне вивчення МСФЗ, координувавши для цього зусилля державних органів, професійних організацій і вищих навчальних закладів.

7. В умовах державного регулювання бухгалтерського обліку в Україні доцільно законодавчо закріпити зміни щодо статусу, представництва і фінансування діяльності Методологічної ради з бухгалтерського обліку. Пропонується забезпечити паритетне (на пропорційній основі) представництво у цьому органі всіх зацікавлених сторін: органів, що регулюють облік та звітність; користувачів інформації; професійних бухгалтерів, аудиторів, викладачів і науковців. Фінансування діяльності методологічної ради має бути передбачено в бюджеті, а керівника слід обирати з числа її членів. Це уможливить залучення до процесу розробки стандартів усіх зацікавлених сторін, дасть змогу врахувати досвід фахівців різних галузей, зробити цей процес більш прозорим і послідовним.

8. Розбіжності у підходах до тлумачення категорії «справедлива вартість» зумовлені насамперед відсутністю єдиної чіткої класифікації та визначень оцінок, які застосовуються в бухгалтерському обліку, різноманіттям видів оцінок, використовуваних у тексті МСФЗ. З’ясовано, що справедлива вартість не є синонімом ринкової вартості та характеризує не час операції обміну, а її умови. На основі проведеного аналізу запропонована уточнена класифікація оцінок, яка сприяє адекватному тлумаченню та застосуванню П(с)БО і МСФЗ.

9. Реформування системи бухгалтерського обліку на рівні керованої підсистеми значною мірою зумовлене розповсюдженням західних концепцій управлінського обліку (контролінгу). З’ясовано, що багатоваріантність організації управлінського обліку, відсутність його регламентації унеможливлюють єдине загальноприйнятне визначення управлінського обліку. Найбільш перспективною визнано побудову управлінського обліку у вигляді інформаційної системи, яка охоплює і традиційний бухгалтерський облік. Це дасть змогу розширити сферу бухгалтерського обліку, сприятиме розвитку його методології та зростанню ролі бухгалтерських служб у господарській діяльності.

10. Традиційні методи бухгалтерського обліку в системі управлінського обліку використовуються не лише ретроспективно, а й перспективно, поєднують касовий облік та облік на основі нарахування, мають ширшу інваріантність та сферу практичного застосування. На основі аналізу методів управлінського обліку визначено підхід до релевантної оцінки прямих матеріальних витрат і витрат на оплату виконання замовлення та систематизовано методи калькулювання релевантних грошових потоків. Це дає змогу визначати релевантну інформацію для різних типів рішень та методи її оцінювання.

11. Формування релевантної інформації в бухгалтерського обліку для прийняття управлінських рішень обмежено через уніфікований план рахунків. Тому пропонується відмовитися від жорсткої регламентації бухгалтерського обліку, передусім від регламентації системи обліку витрат. Це дасть змогу вести облік витрат з урахуванням системи показників, обраних керівництвом підприємства для оцінки його діяльності.

12. Облік витрат і доходів за центрами відповідальності вимагає систематизації та кодування показників за кожним з них. Для комплексного оцінювання центрів відповідальності запропоновано типову структуру коду витрат і показники для оцінки діяльності. Для забезпечення оцінювання центрів відповідальності в умовах трансфертного ціноутворення запропонована вдосконалена методика обліку із застосуванням субрахунків 683 «Внутрішньогосподарські рахунки» і 795 «Результат внутрішніх операцій», яка дає можливість відображати операції між центрами відповідальності та їх результати.

13. У сучасних умовах головним завданням управлінського обліку є інформаційне та методичне забезпечення досягнення стратегічних цілей підприємства. Для цього пропонується створити на рівні керованої підсистеми бухгалтерського обліку стратегічно орієнтовану систему бухгалтерського обліку – інформаційну систему, спрямовану на створення вартості та досягнення стратегічних цілей підприємства. Для практичної побудови такої системи автором розроблено моделі стратегічних фінансових звітів, а також процедури коригування для визначення показника економічної доданої вартості. Це уможливить моніторинг стратегії підприємства та оцінювання його стратегічного потенціалу.

14. Узгодження інтересів різних груп користувачів в облікових даних потребує певних змін структури та змісту звітної інформації. З урахуванням рівнів та ступеня регламентації звітності підприємства пропонується виділити державну, корпоративну і внутрішню звітність та встановити різні підходи до визначення їх змісту та форми. Це дасть змогу усунути існуючу суперечність інтересів державних органів і суспільства щодо підходів до оцінювання та подання інформації у фінансовій звітності.

15. Система бухгалтерського обліку має теоретичні, методологічні та регуляторні обмеження, які стримують її подальший розвиток. Виходячи з цього обґрунтувано необхідність створення глобальної системи бухгалтерського обліку – системи збирання, перетворення й надання зовнішнім і внутрішнім користувачам надійної, доречної та своєчасної фінансової та нефінансової інформації про минулі й майбутні параметри діяльності підприємства та зовнішнього середовища. Така система сприятиме подоланню виявлених обмежень бухгалтерського обліку та забезпечуватиме паритетність інформаційних потреб користувачів.

16. Зростання вимог до бухгалтерського обліку в умовах глобалізації та постіндустріального суспільства зумовлює необхідність перегляду його теоретичних основ, зокрема предмета, принципів і методів. Автором визначено, що в сучасних умовах предметом бухгалтерського обліку як практичної діяльності є ретроспективні та перспективні параметри господарської діяльності підприємства та його середовища, визначені органами, що регулюють бухгалтерський облік, та власником підприємства або уповноваженим ним органом (посадовою особою). Методи бухгалтерського обліку визначаються його предметом і метою певних осіб, а тому не обмежуються певною сталою кількістю елементів. Запропоновані визначення предмета, підходи до методів і принципи бухгалтерського обліку створюють теоретичні передумови для подальшого розвитку бухгалтерського обліку в Україні.

17. На основі парадигми глобального бухгалтерського обліку доведена необхідність класифікувати рахунки на: зовнішні та внутрішні; ретроспективного і перспективного обліку; діграфічного та уніграфічного обліку.

Щоб отримати інформацію для різних цілей шляхом її запису одночасно у кількох аналітичних розрізах, пропонується застосовувати фасетну класифікацію аналітичних рахунків. Запропоновані підходи до класифікації рахунків уможливлюють практичне застосування системи глобального бухгалтерського обліку на підприємствах.

Публікації автора:

Монографії, підручники, посібники:

  1. Голов С. Ф. Бухгалтерський облік в Україні: аналіз стану та перспективи розвитку / С. Ф. Голов. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 522 с. (33 друк. арк.).

  2. Голов С. Ф. Управлінський облік : [підруч. для студ. вищ. навч. закл.] / С. Ф. Голов. – [4-те вид]. – К. : Лібра, 2008. – 704 с. (56,76 друк. арк.).

  3. Голов С. Ф. Фінансовий облік : [підруч. для студ. вищ. навч. закл.] / Голов С. Ф., Костюченко В. М., Кравченко І. Ю., Ямборко Г. А. – К. : Лібра, 2005. – 976 с.(78,7друк. арк.). (Особисто автору належить 24,3 друк. арк., розділи 1, 2, 4, 6.6, 9, 11.1, 11.5, 11.9 – 11.11, 12).

  4. Голов С. Ф. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами : [практ. посіб.] / С. Ф. Голов, В. М. Костюченко – К. : Лібра, 2004. – 840 с. (71,52 д.а.). (Особисто автору належить 28,6 друк. арк., розділи 1, 6, 7, 11, 12, 13, 16, 18, 20, 22, 26, 27, 29, 30, 31, 32).

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Кузьмінський А. Концепція національного плану рахунків бухгалтерського обліку в Україні / [Кузьмінський А., Сопко В., Єфіменко В., Голов С. і др. ] // Бухгалтерський облік і аудит. – 1994. – № 1. – С. 4–9 (0,4 друк. арк.) (Особисто автору належить 0,2 друк. арк., визначено підходи до створення національного плану рахунків на основі розмежування фінансового та управлінського обліку).

  2. Голов С. Учет долгосрочных финансовых вложений и консолидированная отчетность / С. Голов // Бухгалтерский учет и аудит. – 1994. – № 11. – С. 5–12 (0,6 друк. арк.).

  3. Голов С. Облік і звітність в іноземних валютах / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1995. – № 10. – С. 2–7, № 11. – С. 10–14, № 12. – С. 14–23 (1,3 друк. арк.).

  4. Голов С. Принципы и проблемы учета деловой репутации фирмы (гудвилла) / С. Голов // Бухгалтерский учет и аудит. – 1995. – № 3. – С. 14–16, № 4. – С. 15–17 (0,4 друк. арк.).

  5. Голов С. Трансформація звітності українських підприємств згідно з міжнародними стандартами обліку / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1996. – № 2. – С. 17–24, № 3. – С. 6–16 (1,2 друк. арк.).

  6. Голов С. Бухгалтерський облік в Україні: проблеми та рішення / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1997. – № 10. – С. 12–23 (0,8 друк. арк.).

  7. Голов С. Бухгалтерський облік: від рахівництва до інтегрованої інформаційної системи / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1998.– № 5. – С. 9–17 (0,7 друк. арк.).

  8. Голов С. Ф. Підготовка та подання фінансової звітності згідно з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку / С. Ф. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1998. – № 10. – С. 7–18 (2,2 друк. арк.).

  9. Голов С. Чи відповідає бухгалтерська звітність українських підприємств вимогам МСБО / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1999. – № 1. – С. 42–47 (0,5 друк. арк.).

  10. Голов С. Звіт про рух грошових коштів згідно МСБО / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1999. – № 2. – С. 5–12, № 3. – С. 17–23 (0,6 друк. арк.).

  11. Голов С. Облік основних засобів за МСБО / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1999. – № 4. – С. 19 –23, № 6. – С. 36–41 (0,8 друк. арк.).

  12. Голов С. Коментар до проекту Плану рахунків бухгалтерського обліку підприємств, організацій і установ / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1999. – № 5. – С. 10–18 (0,8 друк. арк.).

  13. Голов С. Облік нематеріальних активів за МСБО / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1999. – № 7–8. – С. 42–50 (0,7 друк. арк.).

  14. Голов С. Облік орендних операцій за МСБО / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 1999. – № 9. – С. 33–42, № 10. – С. 30–37 (1,3 друк. арк.).

  15. Голов С. Учет совместной деятельности согласно МСБУ / С. Голов // Бухгалтерский учет и аудит. – 2000. – № 8. – С. 40–44 (0,8 друк. арк.).

  16. Голов С. Відображення впливу змін валютних курсів згідно з МСБО / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2000. – № 9. – С. 35–46 (0,8 друк. арк.).

  17. Голов С. Проблеми та перспективи реформування бухгалтерського обліку в Україні / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2000. – № 11. – С. 15–23 (0,8 друк. арк.).

  18. Голов С. Організація бухгалтерського обліку за спрощеним планом рахунків / С. Голов, В. Пархоменко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2001. – № 5. – С. 5–17. (1,0 друк. арк., особисто автору належить 0,4 друк. арк., обґрунтовано субрахунки до рахунків спрощеного плану рахунків та показано їх взаємозв’язок зі статтями фінансових звітів суб’єктів малого підприємництва).

  19. Голов С. Облік операцій пов’язаних сторін та розкриття інформації про них у фінансовій звітності / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2001. – № 7. – С. 5–11 (0,6 друк. арк.).

  20. Голов С. Бухгалтерський облік в США: стандарти і практика / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2001. – № 10. – С. 37–44 (0,6 друк. арк.).

  21. Голов С. Застосування справедливої вартості в бухгалтерському обліку / С. Голов // Торгівля і ринок України : тематич. зб. наук. праць з проблем торгівлі і громадського харчування / гол. ред. О. О. Шубін. – вип. 13. – т. ІІІ, Донецьк : ДонДУТ. – 2002. – С. 220–225 (0,2 друк. арк.).

  22. Голов С. Трансформація фінансової звітності: панацея чи вимушений крок? / С. Голов // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє : вип. 7. – Тернопіль : Підручники, посібники, – 2003. – С. 52–59 (0,45 друк. арк.).

  23. Голов С. Ф. Облік зменшення корисності активів / С. Ф. Голов // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал. – 2003. – № 2–3. – С. 75–78 (0,36 друк. арк.).

  24. Голов С. Ф. Наступний крок реформи бухгалтерського обліку в Україні / С. Ф. Голов // Торгівля і ринок України : тематич. зб. наук. праць з проблем торгівлі і громадського харчування / гол. ред. О. О. Шубін. – Донецьк : ДонДУТ, – 2003. – вип. 15. – т. ІІІ. – С. 165–171 (0,3 друк. арк.).

  25. Голов С. Ф. Методика аналізу відповідності фінансової звітності українського підприємства міжнародним стандартам / С. Ф. Голов // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – № 5. – ч. 2. – т. 1. – С. 11–14 (0,17 друк. арк.).

  26. Голов С. Концепції амортизації та їх вплив на облік і управління в сучасних умовах / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 8. – С. 9–15 (0,69 друк. арк.).

  27. Голов С. Ф. Фінансова звітність як об’єкт контролю / С. Ф. Голов // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць : в 4 т. : вип. 191. – Дніпропетровськ : ДНУ, т. ІV. – 2004. – С. 956–962 (0,26 друк. арк.).

  28. Голов С. Передумови створення ефективної системи податкового аудиту / С. Голов // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць : в 4т. : вип. 196: Дніпропетровськ: ДПУ. –т. III. – 2004. – С.571–576 (0,2 друк. арк.).

  1. Голов С. Гармонізація фінансової звітності відповідно до плану дій Україна – ЄС / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 4. – С. 7–16 (0,7 друк. арк.).

  2. Голов С. Дискусійні аспекти амортизації / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 5. – С. 3–8 (0,6 друк. арк.).

  3. Голов С. Ретроспективний погляд на реформування бухгалтерського обліку в Україні. Антиміфологія / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 11. – С. 5–10; 2005. – № 12. – С. 10–20; 2006. – № 1. – С. 42–54; 2006. – № 2. – С. 10–20 (4,0 друк. арк.).

  4. Голов С. Ф. Проблема обліку курсових різниць / С. Ф. Голов // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць. : вип. 5. / відп. ред. А. А. Мороз. – К. : КНЕУ, 2005. – С. 285–193 (0,37 друк. арк.).

  5. Голов С. Ф. Концепція подальшого розвитку бухгалтерського обліку в Україні / С. Ф. Голов // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць / відп. ред. В. Г. Лінник. – К. : КНЕУ, 2006. – С. 112–118. – (Спецвипуск) (0,3 друк. арк.).

  6. Голов С. Ф. Облік надзвичайних витрат і доходів / С. Ф. Голов // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць : вип. 7 / відп. ред. А. А. Мороз. – 2006. – К. : КНЕУ. – С. 193–199 (0,32 друк. арк.).

  7. Голов С. Ф. Облік сільськогосподарських активів за справедливою вартістю: проти течії / С. Ф. Голов // Облік і фінанси АПК. – 2006. – № 11. – С. 87–90 (0,28 друк. арк.).

  8. Голов С. Розвиток бухгалтерського обліку та аудиту на пострадянському просторі / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 7. – С. 3–16; № 8. – С. 3–15 (2,2 друк. арк.).

  9. Голов С. Справедлива вартість та її місце в системі оцінок бухгалтерського обліку / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – № 4. – С. 3–18 (1,3 друк. арк.).

  10. Голов С. Чи перешкоджає П(С)БО 16 «Витрати» економічній роботі на підприємстві? / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – №5. – С. 3–10 (0,64 друк. арк.).

  11. Голов С. Ф. Обмеження бухгалтерського обліку та шляхи їх подолання / С. Ф. Голов // Вісник Національного університету «Львівська політехніка» / відп. ред. О. С. Кузьмін. – Львів: «Львівська політехніка», 2007. – № 577. – С. 88–92. – (Менеджмент та підприємництво в Україні: Етапи становлення і проблеми розвитку) (0,42 друк. арк.).

  12. Голов С. Ф. Прийняття рішень і облік в умовах трансфертного ціноутворення / С. Ф. Голов // Облік і фінанси АПК. – 2007. – № 3–5. – С. 159–164 (0,4 друк. арк.).

  13. Голов С. Ф. Управлінський облік і контролінг: концепції та застосування / С. Ф. Голов // Вісник КНТЕУ. – 2007. – №5. – С.82–87 (0,35 друк. арк.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Голов С. Ф. В пошуках сучасної парадигми економічного аналізу / С. Ф. Голов // Економічний аналіз діяльності підприємства : міжвід. наук. зб. / за ред. М. Г. Чумаченко, М. В. Кужельного та ін. – К. : КНЕУ. – 2002. – С. 112–117. (0,2 друк. арк.).

  2. Голов С. Ф. Застосування критеріїв суттєвості в бухгалтерському обліку / С. Ф. Голов // Проблемы теории и практики учета, аудита, анализа и пути их решения : матер. Всеукр. науч.-метод. конф., 6–8 мая 2003 г. – Севастополь : СевНТУ, 2003. – С. 3–5. (0,18 друк. арк.).

  3. Трансформація фінансової звітності українських підприємств у фінансову звітність за МСБО : метод. рекоменд. / [О. Величко, С. Голов, В. Костюченко та ін.] ; за ред. С. В. Голова. – [2-е вид., перероб. та доп.]. – Вінниця : Консоль, 2003. – 362 с. (29,8 друк. арк.). (Особисто автору належить 13,7 друк. арк.; розкрито методику трансформації фінансових звітів, подання та розкриття їх статей).

  4. Голов С. Ф. Тенденції та перспективи розвитку управлінського обліку / С. Ф. Голов // Вісник Львівської комерційної академії. – Львів : Львівська комерційна академія, 2004. – С. 35–38. – (Серія економічна, вип. 16) (0,3 друк. арк.).

  5. Голов С. Ф. Реформа бухгалтерского учета на Украине: результаты, проблемы, перспективы / С. Ф. Голов // Бухгалтерский учет. – 2003. – № 17. – С. 50–53. (0,37 друк. арк.).

  6. Голов С. Ф. Предмет і метод бухгалтерського обліку: міфи та реалії / С. Ф. Голов // Облік і фінанси АПК. – 2004. – № 1. – С. 17–23. (0,5 друк. арк.).

  7. Регулювання у сфері бухгалтерського обліку та аудиту в ЄС та перспективи адаптації законодавства України: Порівняльно – правове дослідження регулювання правовідносин у галузі бухгалтерського обліку та аудиту в ЄС та в Україні / [Величко О., Голов С., Зубілевич С. та ін. ] – К. : «АРТ – МЕДІА», 2005. – 584 с. (36,5 друк. арк.) (Особисто автору належить 5,1 друк. арк.; розкрито сучасний стан та перспективи розвитку правовідносин ЄС у сфері бухгалтерського обліку та відповідність законодавства України acquis communautaire ЄС щодо річної звітності товариств).

  8. Голов С. Гармонізація фінансової звітності малих підприємств відповідно до законодавства ЄС / С. Голов // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції : наук. конф., 20 – 22 квітня 2005 р. : тези доповідей / відп. ред. А. Д. Бутко. – К. : КНТ-ЕУ, 2005. – ч. 1. – 2005. – С. 48–51. (0,14 друк. арк.).

  9. Голов С. Міжнародні стандарти фінансової звітності: сучасний стан та застосування / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 8–9. – С. 88–100. (1,3 друк. арк.).

  10. Голов С. Модернізація Директив ЄС у сфері бухгалтерського обліку та аудиту / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 10. – С. 29–36 (0,75 друк. арк.).

  11. Голов С. Ф. Глобальні тенденції розвитку фінансової звітності / С. Ф. Голов // Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти : матер. міжнар. наук.-практич. конф., 16–17 травня 2006 р. – Полтава : РВЦ ПУСКУ, 2006. – ч. 1. – С. 198–200. (0,2 друк. арк.).

  12. Голов С. Ф. Интеллектуальные активы – ключевой фактор конкурентоспособности и объект бухгалтерского учета / С. Ф. Голов // Міжнародні тенденції розвитку бухгалтерського обліку і аудиту та перспективи для України : міжнар. наук.-практич. конф., 19 травня 2006 : тези доп. – К. : КНЕУ, 2006. – С. 79–81. (0,1 друк. арк.).

  13. Голов С. Ф. Парадигма конкурентоспроможного обліку / С. Ф. Голов // Управлінський облік і конкурентоспроможність бізнесу : міжнар. наук.-практич. конф., 30 жовтня 2006 р. : тези доп. – К. : ФПБАУ, 2006. – С.88–93. (0, 27 друк. арк.).

  14. Голов С. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку «Інвестиційна нерухомість» у вітчизняному форматі (коментар до П(с)БО 32 «Інвестиційна нерухомість») / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – № 9. – С.8–17. (0,85 друк. арк.).

  15. Голов С. Ф. Управлінський облік витрат на якість / С. Ф. Голов // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи: ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., 29–30 листопада 2007 р. : тези доп. / відп. за вип. В. М. Жук. – К. : «Юр-Агро-Веста», 2007. – С. 70–72. (0,14 друк. арк.).

  16. Голов С. Гармонізація бухгалтерського обліку: сутність, тенденції та перспективи / С. Голов // Роль бухгалтерів і аудиторів в сучасному світі : міжнар. форум бухгалтерів і аудиторів, 7 грудня 2007 р. : матер. конф. – К. : ФПБАУ, 2007. – С. 52–65. (0,8 друк. арк.).