Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Соціологічні науки / Спеціальні та галузеві соціології


Cіда Юлія Станіславівна. Судова влада в умовах трансформації українського суспільства. : Дис... канд. наук: 22.00.04 - 2005.



Анотація до роботи:

Сіда Ю.С. Судова влада в умовах трансформації українського суспільства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.04 – спеціальні та галузеві соціології. – Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. – Харків, 2004.

Дисертаційна робота присвячена вивченню судової влади в умовах трансфомації українського суспільства на прикладі змін, що відбувалися в сучасній вітчизняній правовій системі.

У роботі розкриті основні позиції щодо дослідження судової влади в українській соціології. Автор відзначає, що в Україні сутність судової влади досліджують в основному юристи, і лише нечисленні моніторинги суспільної думки досліджують ступінь довіри до судів. Відсутність гносеологічних концепцій про специфіку функціонування судової влади під кутом соціального аспекту, дає можливість авторові довести існування спеціалізованої галузі соціологічного знання, що вивчає специфіку взаємодії судової влади і суспільства. Дана галузь названа судовою соціологією, об'єктом якої є суд як соціальний інститут. Як предмет судової соціології пропонується розгляд таких категорій: особистість судді, судове рішення і процес його прийняття, феномен суду в суспільній свідомості, соціальна значущість суду. Доведено, що застосування соціологічних методів у вивченні судової соціології дозволяє визначити ряд напрямів для вивчення сутності правосуддя.

У дисертаційному дослідженні проаналізовано зв'язок між рівнем правової культури суспільства, використанням правової комунікації і соціальних технологій та процесом розвитку і функціонування судової влади.

Аналіз судової влади в Україні досліджувався шляхом використання ряду соціологічних методів. Аналіз літературних творів дозволив зробити висновок про те, що негативне ставлення до судової влади в даний час і низький рівень довіри до українських судів зумовлений тим, що в нашій країні відсутня традиція захищати свої права в суді, тому що тоталітарне минуле зробило судову владу невід'ємною частиною виконавчого механізму.

Відзначається, що реформування судової влади в Україні знаходиться лише на початковому етапі свого становлення – етапі впровадження й освоєння законодавчих актів (юридичний етап). Соціальний етап реформування судової влади практично не розробляється. Основні причини уповільнення судового реформування на юридичному і соціальному етапах автор пов‘язує з особливостями трансформації українського суспільства.

Публікації автора:

1. Седая Ю.С. Феноменологическое понимание правового реализма // Матеріали VIII Харківських міжнародних Сковородинівських читань.- Харків; 2001- С. 141-143.

2. Седая Ю. С. К вопросу о предмете социологии права // Вестник международного славянского университета, серия «Социология». – Х.: Міжнародний Слов‘янський університет, 2003.Т.6. - № 2.- С. 27 – 30.

3. Седая Ю. С Историко - социологическое осмысление феномена суда // Методологія теорія та практика соціологічного аналізу сучасного суспільства: збірник наукових праць. - Х.: Видавничий центр Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, 2003. - С. 328-331.

4. Седая Ю.С. Развитие правовой культуры в новых демократических обществах // Молодь в умовах нової соціальної перспективи: Матеріали 5 Міжнародної науково-практичної конференції.: Житомир - 2003. – С. 126-128.

5. Седая Ю. С. Соціальне значення правової комунікації // Вісник національного університету внутрішніх справ. – 2004. - № 27 - С.412 - 416.