Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Судова медицина


Соляний Олександр Миколайович. Судово-медична оцінка давності ушкоджень органів грудної клітки гістологічними і гістохімічними методами. : Дис... канд. наук: 14.01.25 - 2009.



Анотація до роботи:

Соляний Олександр Миколайович. Судово-медична оцінка давності ушкоджень органів грудної клітки гістологічними і гістохімічними методами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.25 – судова медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена визначенню гістологічних, біохімічних, гістохімічних та біофізичних критеріїв діагностики давності утворення ушкоджень органів грудної клітки.

В роботі визначені та узагальнені особливості динаміки випадків смерті внаслідок механічних ушкоджень серед населення Луганської області за 5 років. Зокрема, показано, що в структурі смертності від механічної травми превалювала кількість загиблих внаслідок черепно-мозкової травми, другому місцю відповідала поєднана травма, а третьому - травма органів грудної клітки та черевної порожнини. У 51,3% випадках загиблі перебували у стані алкогольного сп'яніння, яке відповідало легкому або середньому ступеню, що виявляється у живих осіб. Найбільшу кількість серед них складали особи чоловічої статі працездатного віку, що ставить боротьбу з травматизмом в один ряд з іншими важливими соціальними проблемами.

Проведений аналіз мікроскопічних ознак патоморфологічних змін бронхо-легеневої системи і шлуночків серця в залежності від давності заподіяння поєднаної механічної травми. Визначені морфологічні критерії зажиттєвості, давності утворення ушкоджень та тривалості життя після заподіяння поєднаної механічної травми за особливостями змін бронхо-легеневої системи потерпілих протягом перших годин після травмування. Встановлений вплив запальних процесів легень і бронхів, а також алкогольного сп’яніння, що прередували механічним ушкодженням, на перебіг післятравматичного процесу при поєднаній механічній травмі.

Встановлено, що дослідження рівня оксиду азоту в сироватці крові та активності ферменту е-NOS в міокарді експериментальних щурів, що загинули внаслідок поєднаної механічної травми, комплексно підвищують точність верифікації давності отримання ушкоджень протягом перших 1-12 годин.

Шляхом дослідження біофізичних властивостей сердець осіб, що загинули внаслідок поєднаної механічної травми, були виявлені відмінності електропровідних властивостей міокарда лівого шлуночка і на їх основі запропоновані критерії давності утворення ушкоджень.

У дисертації вперше вирішене актуальне науково-практичне завдання, яке полягало у підвищенні ефективності визначення давності отримання ушкоджень органів грудної клітки на підставі розробки гістологічних, біохімічних та біофізичних критеріїв діагностики.

1. Медико-соціальний аналіз показників смертності серед мешканців Луганської області за 5-ти річний термін свідчить про те, що серед причин насильницької смерті левова частка належить механічним ушкодженням, серед яких найбільшу кількість складали загиблі від черепно-мозкової травми, сполученої травми, а також від травми органів грудної клітки. Найбільшу кількість померлих складали особи працездатного віку (26-55 років), переважно чоловіки, а у 51,3 % осіб, що загинули внаслідок механічної травми, був виявлений етиловий алкоголь, кількість якого відповідала легкому або середньому ступеню алкогольного сп`яніння у живих осіб.

2. При смерті внаслідок ізольованої черепно-мозкової травми, поєднаної механічної травми з ушкодженням і без ушкодження голови протягом першої години після травмування мало місце 3-4-х кратне, у порівнянні з контрольною групою, потовщення міжальвеолярних перегородок, збільшення ширини просвіту вен дрібного калібру і венул, утворення в капілярній сітці гемокапілярів чіткоподібної форми за рахунок агрегації еритроцитів, а також плазматичних гемокапілярів з шириною просвіту до 2 мкм. У наступні 3 години після травмування відмічалось прогресування патоморфологічних змін бронхо-легеневої системи, проявами яких були чергування вогнищ ателектазів та емфізематозних розширень, потовщення міжальвеолярних перегородок, розлади мікроциркуляції. Через 24 години після травмування в окремих спостереженнях у просвітах судин МЦР виявлялись мікротромби. Міжальвеолярні перегородки за рахунок повнокров`я і плазматичного просочування були нерівномірно потовщеними.

3. В легенях осіб, що загинули внаслідок поєднаної механічної травми, у 60% випадків були виявлені гострі і хронічні запальні процеси, у тому числі гнійні бронхіти і бронхопневмонії, що передували травмі. Майже у 20% загиблих були виявлені інтерстіціальний і інтраальвеолярний набряки легень у ранні терміни (до 1 години) після заподіяння травми. Фонові запальні захворювання легень сприяли посиленню їх гострих ушкоджень при заподіянні поєднаної механічної травми.

4. При смерті внаслідок поєднаної механічної травми у загиблих, що перебували на момент травми у стані алкогольного сп`яніння, особливо при наявності концентрації етилового спирту в крові 3,5%о і більше, була відсутньою фаза судинної реакції мікроциркуляторного русла у вигляді спазму і малокров`я гемокапілярів бронхів і легень, що потребує враховування фонового стану алкогольної інтоксикації при визначенні термінів заподіяння травмування.

5. У випадках смерті внаслідок поєднаної механічної травми протягом першої години в епікарді шлуночків серця мало місце переповнення кров`ю венулярного відділу, спазмування і зменшення ширини просвіту артеріол, наслідком чого були збільшення артеріоло-венулярного коефіцієнта до 0,65, підвищення опору крові у периферійному відділі гемомікроциркуляторного русла та набряк епікарда з подальшим утриманням такого стану протягом 2, 3, до 24 годин. У терміни 24-48 годин мали місце дистрофічні зміни гемомікроциркуляторного русла епікарда серця.

6. Як при тупій поєднаній механічній травмі, що супроводжувалась забоєм серця, так і при його ізольваному ушкодженні, навіть за відсутності макроскопічних ушкоджень, мали місце такі мікроскопічні прояви морфологічних змін міокарда як: 1) крововиливи як між окремими м`язовими волокнами, так і між їх пучками; 2) фуксинофільна дегенерація та вакуольна дистрофія кардіоміоцитів, зменшення ядерно-цитоплазматичного індексу; 3) агрегація еритроцитів, утворення сладжів у мікросудинах травмованого міокарда. Усі названі зміни відбувались протягом перших 5-20 хвилин і протягом досліджуваних періодів мали стабільний характер.

7. Вивчення змін рівня оксиду азоту в сироватці крові щурів, який регулює гомеостатичні параметри організму, приймає участь у формуванні судинного тонуса та активності пов’язаного з ним ферменту е-NOS в міокарді експериментальних тварин, є обгрунтуванням виявлених морфологічних змін мікроциркуляторного русла в легенях та серці загиблих внаслідок поєднаної механічної травми у діапазоні 1-12 годин пяслятравматичного періоду.

8. Біофізичне дослідження сердець загиблих внаслідок поєднаної механічної травми визначило статистично достовірні відмінності термінів давності утворення ушкоджень. Застосування розробленого способу визначення біофізичних властивостей біологічних тканин, який ґрунтується на вивченні комплексної відносної діелектричної проникності, не тільки підвищує точність встановлення давності утворення ушкоджень, а й прискорює проведення дослідження.

Публікації автора:

  1. Бабкіна О.П. Результати вивчення показників смертності серед населення Луганської області та м. Луганська за останні 5 років / О.П. Бабкіна, Ф.О. Лосєв, ОМ. Соляний // Український судово-медичний вісник. – 2006. - №19(1). – С. 26-29 (особисто здобувачем виконані медико-статистичні дослідження).

  2. Бабкіна О.П. Характеристика летальних механічних ушкоджень в залежності від обставин травмування / О.П. Бабкіна, О.М. Соляний, С.О. Долотін // Український судово-медичний вісник. – 2006. - № 19(2). – С. 39-41 (особисто здобувачем виконані медико-статистичні дослідження).

  3. Соляний О.М. Визначення давності та зажиттєвості ушкоджень за морфологічними змінами бронхо-легеневої системи при поєднаній механічній травмі / О.М. Соляний // Український морфологічний альманах – 2007. – Т.5. - №3. – С. 72-75.

  4. Соляний О.М. Особливості морфологічних змін легень та бронхів, які виникли внаслідок механічної травмі на фоні захворювань легень, що передували травмі / О.М. Соляний // Український медичний альманах – 2007. – Т. 10. - №5. – С.171-172.

  5. Соляний О.М. Динаміка змін показників смертності серед населення Луганської області та м. Луганська за останні 5 років / О.М. Соляний // Тези міжн. науково-практ. конф. «Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини» 25-26 квітня. Суми. – 2007. Ч.1.- С.100.

  6. Соляний О.М. Визначення давності утворення ушкодження шляхом дослідження біофізичних властивостей тканин / О.М. Соляний // Матер. наук-практ. конф. «Сучасні методичні підходи до аналізу стану здоров’я». – Луганський мед. унів-т. – Луганськ. – 2007. Український морфологічний альманах. – 2007. - № 2. -2007.– С.112.

  7. Мішалов В.Д. Спосіб визначення давності утворення ушкодження шляхом дослідження біофізичних властивостей внутрішніх органів трупа / В.Д. Мішалов, В.Г. Бурчинський, О. М. Соляний [та ін.] /Деклараційний патент України № 14413 МПК7 G01N 33/483, G01N 27/00 заяв. 17.11. 2006, опуб. 15.05.2006 р. Бюл. №15 (особисто здобувач провів біофізичні дослідження та виконав обґрунтування результатів).

  8. Соляний О. М. Можливість судово-медичного визначення давності отримання ушкоджень за змінами ферменту NO-синтази у міокарді /О.М. Соляний // Український медичний альманах – 2008. – Т.11. - №. 8 – С. – 143-145.