Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Богомолець Ольга Вадимівна. Судинні невуси: патогенез, діагностика, лікування: Дис... д-ра мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 293 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 257-293.



Анотація до роботи:

Богомолець О.В. Судинні невуси: патогенез, діагностика, лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2002.

Дисертація містить результати обстеження, діагностики та лікування 726 пацієнтів з судинними ураженнями шкіри, на базі яких встановлено клініко-діагностичні критерії судинних невусів, мальформацій та капілярних гемангіом, розроблено клініко-топографічні класифікації, створено спосіб прогнозування розвитку асоційованої патології, описано морфологічні зміни в уражених тканинах, психоемоційні зміни у пацієнтів з косметичними дефектами, епідеміологічні особливості, проведено аналіз ендо- та екзогенних факторів ризику, виявлено можливість спадкової передачі схильності до формування уражень. Запропоновано комбіновану методику лікування методом селективного фототермолізису. Розроблено практичні рекомендації з діагностики, нагляду та лікування різних форм судинних уражень. Механізм утворення мальформацій - механізм гіпонейротопії - розглянуто як один з можливих шляхів формування інших вад розвитку в ембріогенезі (хвороба Гіршпрунга, синдром Дауна, вроджений міоз, атрезія жовчних протоків, діафрагмальна кила та інші), що дало підставу оптимізувати методи їх лікування.

У дисертації викладено нове вирішення важливої актуальної наукової проблеми — діагностики та лікування судинних мальформацій без пошкодження оточуючих тканин. Розроблено критерії діагностики та методологію диференціальної діагностики судинних невусів, мальформацій та капілярних гемангіом. З'ясовано роль механізму гіпонейротопії у виникненні судинних уражень.

  1. Аналіз 726 клінічних випадків уражень шкіри (судинних невусів, мальформацій, гемангіом та асоційованих з ними синдромів) виявив, що існують два основні типи таких уражень — проліферативний і непроліферативний. До першого слід віднести капілярні гемангіоми, для яких типовим є прогресуючий розвиток. До другого — судинні невуси, що характеризуються регресивним перебігом, та судинні мальформації зі сталим перебігом і асоційованими формами системної судинної патології. Розроблено практичні рекомендації для кожної нозологічної групи, які дозволяють своєчасно встановити правильний діагноз, призначити адекватне і ефективне лікування з урахуванням косметичного аспекту, нормалізувати процес адаптації пацієнта в суспільстві, запобігти розвитку асоційованих захворювань та системних порушень.

  2. Розроблена методика встановлення діагнозу дозволила провести чітку диференціальну діагностику судинних невусів, судинних мальформацій та капілярних гемангіом на підставі аналізу трьох головних клінічних критеріїв — наявності захворювання при народженні, тенденції до проліферації, проявів спонтанної регресії.

  3. Створена клініко-топографічна класифікація судинних мальформацій та судинних невусів, побудована з урахуванням їх анатомічного розташування, дала можливість прогнозувати і своєчасно коригувати прояви асоційованої патології органа зору, глибоких судин мозку, кінцівок, м'яких тканин, а також обирати оптимальну тактику лікування або очікування.

  4. Морфофункціональні дослідження продемонстрували порушення в структурі нервових закінчень і наявність місцевого компенсаторного механізму та показали, що ектазія мікроциркуляторного русла у хворих із судинними мальформаціями є вторинною і виникає внаслідок дефекту іннервації.

  5. Аналіз можливих ендогенних та екзогенних факторів ризику розвитку судинних мальформацій продемонстрував, що ця патологія виникає втричі частіше у пацієнтів жіночої статі, в родинах, де ураженими є інші члени, а також у осіб, які мешкають у сільскій місцевості, переважно в західних областях України.

  6. Існує високоймовірна спадкова схильність до утворення судинних мальформацій, ризик у 5–10 разів вищий в родинах з ураженням одного із членів. Передача схильності може відбуватися через покоління та через інших членів родини. Ризик формування іншого проліферативного захворювання судин, такого, як капілярна гемангіома, в родинах пацієнтів з судинними мальформаціями не підвищується. Перспективним є проведення досліджень в родинах пробандів з метою виявлення генів, що можуть відповідати за формування вад розвитку судин шкіри.

  7. Судинні мальформації та капілярні гемангіоми мають географічні особливості поширення в Україні. Ризик виникнення вад розвитку судин шкіри зростає у дітей, які народились у західних районах України (Львівська, Вінницька, Хмельницька, Івано-Франківська області); у дітей — мешканців міста частіше утворюються доброякісні судинні пухлини (капілярні гемангіоми), а у дітей, що мешкають в селах — вади розвитку (судинні мальформації). Співвідношення мешканців села і міста серед пацієнтів з судинними мальформаціями в Україні 3,6:1.

  8. Оптимальна тактика сучасної терапії судинних уражень шкіри полягає у застосуванні біофізичного методу селективного фототермолізису, при якому енергія лазерного променя вибірково впливає на розширені судини без пошкодження оточуючих структур дерми. Метод може бути застосований у пацієнтів будь-якого віку, забезпечує лізис ектатичних судин без порушення текстури шкіри та подальшого утворення рубців. Віддалені результати лікування 226 пацієнтів (з 1994 р.) свідчать, що метод забезпечив позитивну медичну і косметичну ефективність у 92% пролікованих. У жодного з пацієнтів не відмічали формування рубців. Традиційні методи лікування судинних мальформацій (кріодеструкція, електрокоагуляція, склерозування, рідина Ходоровича та ін.) спричинюють формування рубців без позитивного косметичного ефекту.

  9. Розроблений і застосований нами метод комбінованого впливу за допомогою спеціального судинного лазеру на барвнику та гелієво-неонового лазеру дозволив висвітлити ураження, зменшити ризик утворення гіперпігментації, нормалізувати колір та текстуру шкіри пацієнтів з судинними мальформаціями, ускладненими рубцями.

  10. Вивчення психоемоційного стану виявило прогресивне вікове зростання кількості пацієнтів з агресією, станом тривоги, депресією, скептичним ставленням до своєї зовнішності і майбутнього. Критичним періодом необоротного формування комплексів визначено вік від 14 до 18 років. У 83 (80,58%) осіб відзначали тривогу різного ступеня на фоні вербальної агресії, у 72 (69,9%) — захисну агресію, у 37,4% — фобії, невротизм і переживання з ознаками дисфорії. У пацієнтів чоловічої статі були відмічені слабші компенсаторні здібності.

  11. В основі утворення судинних мальформацій лежить механізм гіпонейротопії, коли патологічні зміни у “тканині–мішені” виникають в результаті порушення передачі нервових імпульсів. Внаслідок цього структура та функція "тканини–мішені" частково або повністю порушуються.

  12. Судинні мальформації є не лише косметичною, а і медико-соціальною проблемою, від якої залежить якість життя пацієнтів. Ефективне вирішення проблеми діагностики і лікування природжених судинних уражень шкіри потребує координації та інтеграції роботи неонатологів, педіатрів, дитячих хірургів, дерматологів, невропатологів, окулістів, медичних психологів, що дозволить своєчасно встановити діагноз, обрати оптимальну тактику та метод лікування, запобігти розвитку ускладнень та психосоціальних порушень у пацієнтів та в їх родинах.

Публікації автора:

  1. Богомолец О.В. Решение проблемы лечения доброкачественной сосудистой патологии кожи с помощью новейших лазерных технологий // Український журнал медичної техніки і технології. – 1997. – № 3–4. – С. 23–27.

  2. Богомолец О.В. Использование хирургических лазеров в дерматологии и косметологии// Український журнал медичної техніки і технології. – 1999. – № 1. – С. 71–72.

  3. Богомолец О.В. Лечение дерматозов карбондиоксидными и аргоновыми лазерами// Український журнал медичної техніки і технології. – 1999. – № 2–3. – С. 5–9.

  4. Богомолець О.В. Лазери у лікуванні доброякісної судинної патології шкіри//Український науково–медичний молодіжний журнал. – 2000. – № 1. – С. 64–66.

  5. Богомолец О.В. Диагностика «винных» пятен//Український медичний часопис. – 2000. – № 1. – С. 73–77.

  6. Богомолец О.В. Побочные эффекты воздействия высокоинтенсивного лазерного излучения на кожу // Фотобиология и фотомедицина. – 2000. – Т. 3, № 1–2. – С. 56–58.

  7. Богомолець О.В. Особливості поширення плоских та капілярних гемангіом в Україні // Український медичний часопис. – 2000. – № 4. – С. 122–124.

  8. Богомолец О.В. Проблемы лазерной дерматологии в Украине // Український журнал медичної техніки і технології. – 2000. – № 1–2. – С. 8–11.

  9. Стеченко Л.О., Богомолець О.В. Ультраструктура шкіри хворих з плоскими гемангіомами// Науковий вісник Ужгородського університету. Серія "Медицина". – 2000. – Вип. 12.– С. 37–39.

  10. Богомолець О.В. Статеві кореляції порушень психоемоційного стану у пацієнтів з “палаючими” невусами // Практична психологія та соціальна робота. – 2000. – № 7. – С. 36–38.

  11. Богомолець О.В. Вплив косметичного дефекту на психоемоційний стан пацієнтів різного віку з “палаючими” невусами // Практична психологія та соціальна робота. – 2000. – № 3. – С. 39–42.

  12. Богомолець О.В. Лікування “винних” плям методом селективного фототермолізису// Український науково–медичний молодіжний журнал. – 2000. – № 2–3. – С. 56–59.

  13. Богомолец О.В. Гемомикроциркуляторное русло кожи человека при пункционной биопсии в условиях инъекционной анестезии // Вісник морфології. – 2000. – № 2. – С. 179–180.

  1. Богомолец О.В. Сосудистые невусы: диагностика, прогноз, лечение // Журнал дерматологии и венерологии. – 2000. – № 1. – С. 7–11.

  2. Богомолець О.В. Особливості анамнезу та перебігу вагітності у матерів пацієнтів з плоскими гемангіомами // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – № 6. – С. 53–55.

  3. Богомолец О.В. Подходы к лечению больных с плоскими гемангиомами//Дерматология и венерология. – 2001. – № 1. – С. 58–61.

  4. Богомолец О.В. Лазерная профилактика рецидивирования келоидов после хирургического иссечения // Фотобиология и фотомедицина. – 2000. – Т. 3, № 3–4. – С. 48–51.

  5. Богомолец О.В. Особенности лечения плоских гемангиом методом селективного фототермолизиса у пациентов разного возраста//Український журнал медичної техніки і технології. – 2001. – № 1. – С. 46–48.

  6. Богомолець О.В. Психосоціальний обшир краніофаціальних судинних мальформацій// Український медичний альманах. – 2001. – Т.4, № 3. – С. 16–19.

  7. Богомолець О.В. Аналіз показників спадковості у дітей з плоскими гемангіомами// Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2001. – № 4. – С. 56–58.

  8. Богомолець О.В., Стеченко Л.О. Зміни в ультраструктурі пласкої гемангіоми, що виникли під впливом опромінення аргоновим лазером // Вісник морфології. – 2001. – № 1. – С. 16–18.

  9. Богомолець О.В., Чалий О.В. Гіпотеза та фізико–математична модель формування передньо– та задньомедіальних судинних невусів // Дерматология и венерология. – 2002. – № 1. – С. 15–18.

  10. Bogomolets O. To hit the spot: 100% effective treatment of capillary hemangiomas (CH) // Skin and Environment – Perception and Protection. 10th EADV Congress, Munich. – 2001. – P. 1053–1058.

  11. Пат. України №38538А, А61N5/06 від 21.07.2000 р. "Спосіб лікування плоских гемангіом шкіри у дорослих". Богомолець О.В. Бюл. №4/01.

  12. Пат. України №39426А, А61N5/06 від 21.07.2000 р. "Спосіб лікування плоских гемангіом шкіри у дітей" Богомолець О.В. Бюл. №4/01.

  13. Пат. України 38539 А, А61N5/06 від 21.07.2000 р. "Спосіб лікування плоских гемангіом шкіри у осіб похилого віку" Богомолець О.В., Усенко Г.Д. Бюл. №4/01.

  14. Богомолец О.В. Использование высокоинтенсивного импульсного дерматологического лазера для лечения капиллярных гемангиом у детей//XII Международная научно–практическая конференция "Применение лазеров в медицине и биологии". – Харьков – 1999. – С. 116–117.

  15. Богомолець О.В. Лікування фаціальних телеангіектазій, ботріоміком, зірчастих та вишневих ангіом імпульсним лазерним випромінюванням//Сб. тез. и науч. докл. по лазерной медицине. – Киев. – 1997. – С. 5.

  16. Богомолец О.В. Селективный фототермолизис в лечении больных с доброкачественной сосудистой патологией кожи // Сб. тез. и научн. докл. по лазерной медицине. – Киев. – 1997. – С. 6.

  17. Богомолец О.В. Решение проблемы лечения доброкачественной сосудистой патологии кожи с помощью новейших лазерных технологий//Лазеры и жизнь. – №4. – Харьков – 1999. – С. 5–7.

  18. Богомолец О.В. Лечение капиллярных мальформаций у пациентов разного возраста методом селективного фототермолизиса//Укр. наукова конференція з міжнародною участю: Мікроциркуляція у людей різного віку. – Київ. – 1999. – С. 15.

  19. Богомолец О.В. Состояние микроциркуляторного русла кожи у больных с сосудистыми невусами по данным электронной микроскопии//Укр. наукова конференція з міжнародною участю: Мікроциркуляція у людей різного віку. – Київ. – 1999. С. 15–16.

  20. Богомолец О.В. Воздействие высокоинтенсивного импульсного лазерного излучения на состояние микрофлоры кожи человека//XII Международная научно–практическая конференция "Применение лазеров в медицине и биологии". – Харьков. – 1999. – С. 20.

  21. Богомолец О.В. Сравнительный анализ действия высокоинтенсивных импульсных лазеров у пациентов с расширенными сосудами на нижних конечностях//XII Международная научно–практическая конференция "Применение лазеров в медицине и биологии". – Харьков. – 1999. – С. 114–115.

  22. Богомолец О.В. Лечение гипертрофических рубцов высокоинтенсивным дерматологическим лазером//XII Международная научно–практическая конференция "Применение лазеров в медицине и биологии". – Харьков. – 1999. – С. 115–116.

  23. Богомолец О.В. Морфологические изменения в коже человека, индуцированные инъекцией анестетика // VII съезд дерматовенерологов Украины. – Киев. – 1999. – С. 93–94.

  24. Богомолец О.В. Новые подходы к лечению доброкачественной сосудистой патологии кожи // VII съезд дерматовенерологов Украины. – Киев. – 1999. – С. 66–67.

  25. Богомолець О.В. Диференціальна діагностика судинних невусів, "винних" плям та капілярних гемангіом // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1999. – № 4. – С. 167.

  26. Богомолець О.В. Проблеми організаціі своєчасної діагностики та лікування дітей з доброякісною судинною патологією шкіри//Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1999. – №4. – С. 166.

  27. Богомолець О.В. Лікування "винних" плям методом селективного фототермолізису// Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1999. – № 4. – С. 176.

  28. Богомолец О.В. Болезнь красоты//1 Національний Конгрес дерматологів та косметологів. Сучасні питання дерматокосметології. – Донецьк. – 2000. – С. 5.

  29. Богомолец О.В. Проблемы диагностики и лечения капиллярных гемангиом//Актуальні проблеми лазерної медицини, ендоскопічної хірургії та гінекології. Матеріали науково–практичної конференції, 29–30 жовтня 1999 р. – Одеса. – 1999. – С. 118–120.

  30. Богомолець О.В. Теоретичне обгрунтування лікування "винних" плям лазерним випромінюванням з довжиною хвилі 585 нм//Актуальні проблеми лазерної медицини, ендоскопічної хірургії та гінекології. Матеріали науково-практичної конференції, 29–30 жовтня 1999 р. – Одеса. – 1999. – С. 121–123.

  31. Богомолец О.В. Особенности лечения плоских и капиллярных гемангиом хирургическим импульсным лазером на красителе//8-й Международный Конгресс Европейской Медицинской Лазерной Ассоциации (ELMA) и 1–й Российский Конгресс Медицинской Лазерной Ассоциации (РМЛА). – Москва. – 2001. – С. 147.

  32. Богомолец О.В. Побочные эффекты, осложнения и эффективность применения импульсных лазеров на красителе в лечении сосудистых заболеваний//8-й Международный Конгресс Европейской Медицинской Лазерной Ассоциации (ELMA) и 1–й Российский Конгресс Медицинской Лазерной Ассоциации (РМЛА). – Москва. – 2001. – С. 146–147.

  33. Bogomolets O. To hit the spot: 100% effective treatment of capillary hemangiomas // Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology. – 2001. – V.15 (Suppl.2). – P. 77.

  34. Bogomolets O. Heredity and other risk factors in portwine stains patients // Ann. Dermatol. Venerol. – 2002. – vol. 129. – P. 1S315.

Автор щиро вдячний науковому керівнику — завідувачу кафедри дерматовенерології Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця проф. В.Г. Коляденку, своїм вчителям проф. Б.Т. Глухенькому, к.м.н. Н.С.Куценко, проф. С. Біннику (Пенсильванський університет), проф. Б.Аккерману (Нью–Йоркський університет). Доценту кафедри анатомії НМУ С.В. Стеценко, завідувачу кафедри нейрохірургії НМУ проф. В.І. Цимбалюку, директору Інституту психології проф. С.Д. Максименку, проф. кафедри педагогіки і психології медико-психологічного факультету НМУ О.Ф.Бондаренку, директору Державного науково-дослідного центру "НОРТ" НАН України проф. В.Я. Березовському автор дякує за можливість дискутування і обговорення наукових ідей. За технічну та моральну підтримку автор висловлює подяку всім співробітникам Клініки Лазерної Медицини і особисто В.Б. Жушмі, Т.В. Анопрієнко та Г.Д. Усенко, а також пацієнтам з ПСУШ та членам їх родин. Особлива подяка директору Інституту клінічної патології Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького, члену-кореспонденту НАН і АМН України, проф. Д.Д. Зербіно за власний приклад наукової відданості, професіоналізму, щирості, працездатності та стимулюючу критичну доброзичливість.