Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Теоретична фізика


Уваров Дмитро Вячеславович. Суперсиметрія і k-симетрія у моделях релятивістських частинок, струн та р-бран : Дис... канд. наук: 01.04.02 - 2005.



Анотація до роботи:

Уваров Д.В. Суперсиметрія і -симетрія у моделях релятивістських частинок, струн та р-бран. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.02 – теоретична фізика. – Інститут монокристалів НАН України, Харків, 2005р.

Дисертацію присвячено дослідженню калібрувальних та просторово-часових симетрій у моделях точкових і протяжних релятивістських об’єктів з частковим спонтанним порушенням просторово-часових суперсиметрій.

Досліджено природу порушення -симетрії у D=4 N=2 суперсиметричному мінімальному лагранжіані взаємодії масивної суперчастинки з зовнішнім електромагнітним суперполем. Показано, що врахування внеску аномального магнітного моменту суперчастинки компенсує це порушення. Побудовано -інваріантну дію D=4 N=2 масивної зарядженої суперчастинки з аномальним магнітним моментом, яка немінімально взаємодіє з абелевим N=2 калібрувальним суперполем, та встановлено, що точна -симетрія однозначно фіксує величину аномального магнітного моменту.

Запропоновано нові моделі суперструн та супер р-бран, які спонтанно порушують лише одну из 4-х глобальних суперсиметрій D=4 N=1 суперпростору, розширеного координатами тензорних центральних зарядів. Вивчено рівняння руху цих моделей та знайдено їх точні розв’язки. Досліджено гамільтонове формулювання моделей, проведено коваріантний та незвідний поділ в’язей за родами. Виявлено лоренц-коваріантну некомутативність суперпросторових координат р-бран в алгебрі дужок Дірака.

В дисертаційній роботі розв’язано задачі побудови нових моделей точкових та протяжних релятивістських об’єктів з частковим спонтанним порушенням просторово-часових суперсиметрій і дослідження їх глобальних та калібрувальних симетрій. Висновки можна сформулювати таким чином:

1. Досліджено природу порушення -симетрії у D=4 N=2 суперсиметричному мінімальному лагранжіані взаємодії масивної суперчастинки з зовнішнім електромагнітним суперполем. Показано, що врахування внеску аномального магнітного моменту суперчастинки компенсує це порушення і відновлення -симетрії фіксує величину аномального магнітного моменту.

2. Побудовано незвідну реалізацію усіх калібрувальних симетрій дії D=4 N=2 масивної суперчастинки, як у випадку вільного лагранжіану, так і за присутності немінімальної взаємодії з зовнішнім електромагнітним суперполем. Показано, що введення допоміжних полів, які описуються діадою Н’юмена-Пенроуза, розв’язує проблему нескінченної звідності калібрувальних симетрій у моделі D=4 N=2 масивної суперчастинки.

3. Запропоновано нові твістороподібні моделі струн та р-бран зі спонтанно порушеними фракціями D=4 N=1 суперсиметрії у суперпросторі, розширеному координатами тензорних центральних зарядів та допоміжними спінорними полями. Показано, що БПС стани з посиленою N=1 суперсиметрією може бути реалізовано станами суперструн та супербран з нульовим натягом на додаток до раніше відомих станів, що реалізуються у моделях суперчастинок.

4. Встановлено зв’язок між додатковою -симетрією та глобальною R-симетрією у моделях р-бран з екзотичною спонтанно непорушеної фракцією суперсиметрії. Показано, що посилення суперсиметрії у запропонованих моделях струн та р-бран досягається включенням додаткових координат, асоційованих з тензорними центральними зарядами, та допоміжного переставного спінорного поля, яке може бути ототожнене з компонентою діади Н’юмена-Пенроуза.

5. Розв’язано рівняння руху запропонованих моделей струн та р-бран і встановлено, що їх загальні розв’язки у розширеному D=4 N=1 суперпросторі описують статичні конфігурації струн та р-бран з нульовим натягом.

6. Проведено гамільтонів аналіз моделей супер р-бран з екзотичною фракцією суперсиметрії, побудовано коваріантні на незвідні в’язі першого роду і геометрично описані калібрувальні симетрії, що їм відповідають. Показано, що запропоновані моделі р-бран допускають переформулювання у термінах ортосимплектичного OSp(1|8) супертвістора, інваріантного відносно калібрувальних симетрій, який є складеним полем, побудованим з просторово-часових координат, координат тензорних центральних зарядів та допоміжного спінорного поля;

7. Побудовано коваріантний та незвідний набір в'язей другого роду, додатковий до в’язей першого роду п.6, і обчислено їх матрицю Дірака, яку було приведено до канонічної блочно-діагональної форми, що визначає гамільтонову симплектичну структуру у моделях супер р-бран з екзотичною фракцією суперсиметрії. Визначено відповідні дужки Дірака та з їх використанням встановлено некомутативність узагальнених координат супер р-бран.

Публікації автора:

  1. Желтухин А.А., Уваров Д.В. -Симметрия и аномальный магнитный момент суперчастиц // Письма в ЖЭТФ. – 1998. – Т.67, №11. – С.847-853.

  2. Uvarov D.V., Zheltukhin A.A. N=2 massive superparticle: the minimality principle and -symmetry // Phys. Rev. – 2000. – V.D61, №1. – 015004 (12 pages).

  3. Zheltukhin A.A., Uvarov D.V. An inverse Penrose limit and supersymmetry enhancement in the presence of tensor cеntral charges // J. High Energy Phys. – 2002. – V.0208. – 008 (23 pages).

  4. Zheltukhin A.A., Uvarov D.V. Exactly solvable p-brane model with extra supersymmetry // Phys. Lett. – 2002. – V.545B, N1-2. – P.183-189.

  5. Zheltukhin A.A., Uvarov D.V. Extra gauge symmetry for extra supersymmetry // Phys. Lett. – 2003. – V.565B. – P.229-236.

  6. Uvarov D.V. N=2 supersymmetric Yang-Mills theory and the superparticle: twistor transform and -symmetry // Mod. Phys. Lett. – 2003. – V.A18, N23. – P.1611-1624.

  7. Uvarov D.V., Zheltukhin A.A. Hamiltonian structure and noncommutativity in p-brane models with exotic supersymmetry // J. High Energy Phys. – 2004. – V.0403. – 063 (33 pages).

  8. Uvarov D.V., Zheltukhin A.A. Hamiltonian of superstring and super p-branes with enhanced supersymmetry // Proc. Inst. Math. of NAS of Ukraine. – 2004. – V.50, Part 2. – P.593-600.