Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Скабара Роман Михайлович. Суспільно-географічні аспекти злочинності (на матеріалах Львівської області): дисертація канд. геогр. наук: 11.00.02 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Скабара Р.М. Суспільно-географічні аспекти злочинності (на матеріалах Львівської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00. 02 – економічна та соціальна географія. – Львівський національний університет імені Івана Франка. Львів, 2003.

У дисертації досліджено структурні та територіальні особливості злочинності у Львівській області. Встановлено, що динаміка, загальний стан та структура злочинності визначається сукупною дією загальних, регіональних і локальних чинників. До основних чинників злочинності належать геокриміногенне положення, демографічні, соціально-економічні та соціально-правові. Злочинність розглядається нами у взаємозв’язку з іншими негативними соціальними явищами (нелегальна міграція, “тінізація” економіки, наркоманія і алкоголізм тощо), а також з іншими сферами життєдіяльності. Проаналізовано структурні особливості основних видів злочинності – проти держави, загальнокримінальної корисливої, насильницької та рецидивної. Серед зареєстрованих злочинів відзначаємо зростання кількості випадків розкрадання державного і громадського майна, злочинів проти особистої власності громадян, навмисних вбивств і замахів на вбивство. Просторовий аналіз злочинності розкрив поширення основних її видів та дозволив виділити територіально-структурні елементи в межах Львівської області.

Актуальним напрямком дослідження злочинності є вивчення її у територіальному аспекті. Такий підхід дає можливість з урахуванням отриманих результатів диференціювати боротьбу зі злочинністю в умовах кожного окремого регіону держави. Важливими та актуальними є теоретичні результати суспільно-географічних досліджень злочинності. За їх допомогою з’являється можливість глибше проникнути у механізм детермінації злочинності та її змін, встановити закономірності виникнення та функціонування злочинності у різних за соціально-економічними, соціально-культурними та іншими характеристиками регіонах. Усе це сприяє обгрунтуванню системи заходів боротьби зі злочинністю.

У результаті проведеного комплексного суспільно-географічного дослідження злочинності можна зробити наступні висновки:

1. Зміст поняття суспільно-географічні аспекти злочинності охоплює: загальний стан злочинності у межах досліджуваного регіону; вплив суспільно-географічних чинників на сучасний стан, динаміку та головні характеристики злочинності; видову та територіальну структуру злочинності.

2. Динаміка, загальний стан та структура злочинності в області визначається сукупною дією загальних, регіональних і локальних чинників. До головних чинників злочинності належать геокриміногенне положення, демографічні, соціально-економічні, соціально-правові та соціально-культурні. Встановлено, що між головними характеристиками злочинності і соціального середовища існує причинна, функціональна та статистична залежність.

3. Аналіз правової статистики засвідчив, що Львівська область належить до територій з найнижчими в Україні коефіцієнтами судимості і злочинності. Використання порівняльного методу дозволило встановити місце Львівської області у загальноукраїнській структурі злочинності і у Західному реґіоні, простежити відмінності криміногенної ситуації всередині реґіону.

4. Серед зареєстрованих у Львівській області злочинів виділено зростання розкрадання державного і громадського майна, злочинів проти особистої власності громадян, навмисних вбивств і замахів на вбивство та навмисних тяжких тілесних ушкоджень. Характерною рисою загального стану злочинності в області є постійне зростання кількості і питомої ваги нових для регіону і України в цілому видів злочинів (порушення податкового законодавства, окремі злочини в економічній сфері та наркозлочинність).

5. Встановлено, що адмістративні райони, місто Львів і міста обласного підпорядкування значно різняться за питомою вагою різних видів злочинності. Спільною рисою для більшості територіальних одиниць є переважання у структурі складу засуджених осіб тих, хто скоїв злочини проти індивідуальної власності громадян або проти державної і колективної власності. Лише у місті Трускавець перше місце у структурі судимості займає хуліганство.

6. Показано зміни у соціально-демографічній структурі складу злочинців. В Львівській області серед осіб, що скоїли злочини, неповнолітні складають 8,6%. Для осіб, які не досягли віку, з якого можлива кримінальна відповідальність, характерними є переважно дрібні крадіжки, грабежі і розбійні напади. Майже кожен п’ятий злочин в області скоюють жінки, а більше половини – особи працездатного віку, які не працювали і не навчалися.

7. У результаті проведеного дослідження визначено, що для міст обласного підпорядкування характерними є вищі, ніж у сільських адміністративних районах показники рівня злочинності і рівня судимості. Серед засуджених у містах різко переважають злочини проти індивідуальної власності громадян. Львів та інші міста обласного підпорядкування мають у структурі засуджених свої особливості, які визначаються їх функціями. Злочинності в містах області притаманні високі показники рецидивності. Причиною такого стану є своєрідне міське криміногенне середовище і відсутність можливості реабілітації в’язнів. У той же час сільські адміністративні райони Львівської області виділяються більшою строкатістю як кількісних, так і якісних показників злочинності. Найвищий рівень злочинності реєструють у промисловому Миколаївському, Пустомитівському і Перемишлянському (приміська зона Львова) районах. Коефіцієнт судимості найвищий у Буському, Мостиському, Радехівському та Сколівському районах.

8. Обгрунтовано, що головним елементом територіальної структури злочинності є геокриміногенний район. Це - значна цілісна ділянка території з своєрідною сукупністю взаємопов’язаних елементів демографічного, соціально-економічного, соціально-правового, соціально-політичного та природно-географічного характеру, які прямо чи опосередковано впливають або у майбутньому впливатимуть на специфіку криміногенної ситуації.

9. За допомогою використання багатовимірного аналізу на території області виділено шість геокриміногенних районів та окремо - Трускавецьку курортно-відпочинкову зону. Львів та його приміська зона утворюють Центральний геокриміногенний район. Визначальною ознакою для виділення цієї групи як окремої є високі показники у структурі складу засуджених за видами посягань проти індивідуальної власності громадян. Східний ГКР виділений за коефіцієнтом судимості, який є найвищим серед усіх адміністративно-територіальних одиниць. Південний ГКР відзначається високою питомою вагою у злочинності посягань проти індивідуальної власності громадян. Трускавецька курортно-відпочинкова зона має найвищі в області показники судимості за злочини проти індивідуальної власності громадян та хуліганства. У Південно-західному (гірському) ГКР основна кількість засуджених скоює злочини проти приватної або проти державної і колективної власності. Визначальним для структури злочинності Західного ГКР є прикордонне розташування, адже сьогодні він є основним місцем концетрації злочинності проти держави, особливо різного роду контрабанди та випадків нелегального перетину кордону. Північно-західний ГКР є лідером у області за кількістю зареєстрованих злочинів і засуджених осіб серед міст обласного підпорядкування, окрім Львова, та адміністративних районів.

Публікації автора:

1. Скабара Р.М. Роль суспільно-географічних досліджень у боротьбі зі злочинністю // Україна та глобальні процеси: географічний вимір: Зб. наук. праць. В 4-х т. - Київ: Вид-во географічної літератури «Обрій», 2001 - Т.4. - С.117-119.

2. Скабара Р.М. Суспільно-географічне дослідження злочинності неповнолітніх регіону//Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені В.Гнатюка. Серія географічна, 2000. - С.85-89.

3. Скабара Р.М. Стан і перспективи транскордонного співробітництва Львівської області у боротьбі зі злочинністю // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Вип. XV/НАН України. Інститут регіональних досліджень. - Луцьк: Ред.-вид.відд. «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2000. - С. 278-282.

4. Скабара Р.М. Суспільно-географічні аспекти злочинності у прикордонних адміністративних районах Львівської області//Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені В.Гнатюка. Серія: географія. Вип. 1(6).-Тернопіль, 2002.- С.60-62.

5. Скабара Р.М. Суспільно-географічні аспекти криміногенної ситуації у Львівській області // Географічні дослідження в Україні на межі тисячоліть: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів і аспірантів. - К.: ВЦ «Київський університет», 2000. - С. 45-47.

6. Скабара Р.М. Суспільно-географічні дослідження злочинності: генеза, сучасний стан і перспективи в Україні // Матеріали Всеукраїнської студентсько-аспірантської наукової конференції «Сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку досліджень з географічних дисциплін та картографії в Україні. - Тернопіль, 2000. - С.78-80.

7. Скабара Р.М. Суспільно-географічне дослідження рецидивної злочинності в реґіоні // Наукові записки Тернопільського педагогічного університету імені В.Гнатюка. Серія: географія. Вип. 2 (7).- Тернопіль, 2002. - С.99-105 (у співавторстві з М.Білецьким).

8. Скабара Р.М. Територіальні особливості поширення наркоманії в Львівській області // Вісник Львівського університету. Серія географічна. - 1999. - Випуск 24. - С. 90-96.