Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Рудницька Уляна Борисівна. Свобода людини та її світоглядне сприйняття: соціально-філософський аналіз. : Дис... канд. наук: 09.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Рудницька У.Б. Свобода людини та її світоглядне сприйняття: соціально-філософський аналіз. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.03 — соціальна філософія та філософія історії. —Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертація присвячена соціально-філософському дослідженню свободи людини та її світоглядного сприйняття. У ній визначаються зміст та своєрідність свободи як багатовимірного, складного суспільного явища. Обґрунтовано, водночас, розуміння свободи як феномена людського світоглядного сприйняття.

Авторкою показано, що світоглядне сприйняття свободи людиною здійснюється в основному шляхами освоєння та соціалізації. Освоєння постає як процес інтеріоризації навколишнього світу в процесі якого відбувається формування образу свободи в контексті внутрішнього духовного світу людини. Соціалізація виступає як процес перетворення біологічного індивіду в природно-соціальну істоту, зрілу людську особистість як дедалі свідомішого суб’єкту свободи.

У роботі обґрунтована думка, що формування світосприйняття свободи людиною включає декілька рівнів: „особистісний” (визначений тілесною організацією людини, її психологією та «індивідуальним успіхом»), „міжособистісний” (фокусується на відношеннях особистості і соціуму), „інституційний” (характеризується взаємодією людини із суспільними інститутами), „політичний” (корегується владним й правовим полем).

У висновках на основі здійсненого дисертанткою системного філософського аналізу особливостей явища свободи людини подано основні теоретичні підсумки роботи, що відображають основний зміст та сутність дисертаційного дослідження.

Поняття свободи в межах різних філософських течій використовується для висвітлення якоїсь однієї грані цього багатоаспектного й складного явища. Для кожної доби є характерним своє розуміння свободи. Філософським класикам теорії свободи належить заслуга обґрунтування ідеї пріоритету особистості як суб’єкта свободи поряд з іншими її носіями. Вони показали основні парадокси свободи: “свобода живе тільки тоді, коли є вільні люди”, встановили закономірність появи нових видів несвободи і відчуження в процесі зростання ступеня свободи в цілому. Видатні філософи протягом століть окреслювали основні види свободи, віддаючи явну перевагу свободі духу, думки та вчинків. У працях видатних мислителів різних епох запропоновані як строго окреслені дефініції свободи, так і метафоричні її визначення, розкриті основні зв’язки незалежності, автономності та її детермінації (“вільна причинність”, “необхідна свобода”).

Свобода – складне явище і відповідно - полісемантичне поняття, що відображає означене явище. Існує безліч праць, які висвітлюють ту чи іншу грань, межу, рівень цього поняття, бо своєрідність свободи як багатовимірного, складного суспільного явища зумовлює можливість і необхідність різноманітних підходів у його осмисленні. Зокрема, ступінь розробки цього феномена можна характеризувати відповідно до ступеня загальності: свобода як філософська категорія - зіставлення визнання зумовлюваної необхідності людських дій із визнанням свободи їх здійснення породжує філософське питання про суперечність між необхідністю й свободою; соціальна свобода - світ свободи – це сфера соціального, яка є протилежна світу природи; свобода людини - свобода іманентна людській природі, вона проявляється у дії (чи може людина робити те, що хоче, якщо цьому не заважає її власний організм?), виборі (чи здатна людська свобода вибирати між мотивами, або вона (свобода) є лише реєстратором, що приводить у дію найбільш сильний мотив, волі людини (чи існує свобода бажання, що є вибір?). Враховуючи, що своєрідність свободи як багатовимірного, складного суспільного явища, зумовлює можливість і необхідність різноманітних підходів у його осмисленні, запропоновано розгляд свободи не лише, як складного суспільного явища, а й водночас - як феномена людського світосприйняття.

Визначення свободи як феномена світосприйняття людини дає можливість враховувати статичні й процесуальні характеристики свободи. У загальному сенсі, світосприйняття - це цілісний образ дійсності. У межах дослідження проблеми свободи, яке здійснено, світосприйняття свободи людини, з одного боку виступає як формування й усвідомлення уявлень, поглядів, переконань стереотипів свідомості, мислення щодо образу свободи людиною в суспільстві, а з іншого боку - сформований образ свободи постає істотною передумовою, найважливішим чинником взаємин, поведінки, спілкування, діяльності людини.

Формування світосприйняття свободи людиною включає декілька рівнів: „особистісний” (визначений тілесною організацією людини, її психологією та ”індивідуальним успіхом”), „міжособистісний” (фокусується на відношеннях особистості і соціуму), „інституційний” (характеризується взаємодією людини із соціальними інститутами), „політичний” (корегується владним й правовим полем). Продемонстрована ієрархія рівнів свободи, дозволяє нам розглянути особливості впливу глобальних соціальних процесів (глобалізації) на свободу людини.

Публікації автора:

  1. Рудницька У.Б. Концепції свободи і необхідності: основні етапи становлення від Демокрита до Гегеля // Мультиверсум. Філософський альманах: Зб. наук. праць/ Гол. ред. В.В. Лях. – Вип. 40 – К.: Український центр духовної культури, 2004. – С. 36-43.

  2. Рудницька У.Б. Свобода людини за глобалізації суспільства: своєрідність та ієрархія рівнів // Філософські проблеми гуманітарних наук. – К.: Міжнародний освітній фонд імені Ярослава Мудрого, 2005. - №5 – С. 229-233.

  3. Рудницька У.Б. Взаємодія феноменів насилля й свободи як соціальна проблема суспільства, що глобалізується // Філософські проблеми гуманітарних наук. – К.: Міжнародний освітній фонд імені Ярослава Мудрого, 2006. - №8 – С. 114-119.

  4. Рудницька У.Б. Свобода людини в контексті глобалізації сучасного світу // Людина Світ Культура. Актуальні проблеми філософських, політичних і релігіознавчих досліджень (До 170 – річчя філософського факультету Київського Національного університету імені Тараса Шевченка). Матеріали міжнародної наукової конференції (20/21 квітня 2004 року). – С. 909-910.

  5. Рудницька У.Б. Свобода людини: своєрідність та ієрархія рівнів // Дні наук філософського факультету – 2005. міжнародна наукова конференція (26-27 квітня 2005 року): Матеріали доповідей та виступів. – Ч. IІІ. – С. 70-71.

  6. Рудницька У.Б. Поняття насилля і соціального обмежника в контексті соціології свободи // Дні наук філософського факультету – 2006. міжнародна наукова конференція (12-13 квітня 2006 року): Матеріали доповідей та виступів. – Ч. IV. – С. 64-66.