Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Неорганічна хімія


Бойко Роман Сергійович. Синтез, будова та властивості подвійних фосфатів лужних металів, галію та індію : дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2006. — 147арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 130-147.



Анотація до роботи:

Бойко Р.С. “Синтез, будова та властивості подвійних фосфатів лужних металів, галію та індію”.–рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.01 – неорганічна хімія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню взаємодії та кристалоутворення у розплавлених фосфатах та фосфато-фторидах лужних металів, які містять у своєму складі оксиди тривалентних металів (Ga2O3, In2O3), а також вивченню властивостей подвійних фосфатів з метою їх подальшого практичного використання. Встановлено, що взаємодія в розплавлених фосфатних та фосфато-фторидних системах має складний характер. При цьому в системах зафіксовано утворення ряду подвійних фосфатів. Показано, що додавання фторидів лужних металів до фосфатних систем M2O-P2O5-In2O3 призводить до змін у взаємодії. По-перше, спостерігається явище термогідролізу, яке призводить до втрати розплавами фторид-іону, та порушення вихідного співвідношення компонентів. По-друге, збільшується розчинність оксиду полівалентного металу та відбувається кристалоутворення подвійних фосфато-фторидів. Так, в системах M2O-P2O5-In2O3-MF кристалізуються сполуки NaInPO4F, Na3In2(PO4)2F3, KInPO4F, а також Li3In2(PO4)3 за рахунок збільшення розчинності In2O3. На основі подвійних фосфатів лужних металів та індію синтезовано та встановлено межі існування твердих розчинів замещення МIIn1-xMIIIxP2O7, Na7(In1-xMIIIxP2O7)4PO4, Na3In2-xMIIIx(PO4)3, K3In1-xMIIIx(PO4)2, де МI = Li, Na, K; MIII = Cr, Fe, Mn. Для деяких сполук встановлено залежність електропровідність–температура. Проведено дослідження спектрально-люмінесцентних властивостей подвійного дифосфату NaInP2O7, легованого іонами Ce3+ та показано перспективність використання даного метеріалу як сцинтилятора. Як матрицю для довгострокового зберігання радіоактивних відходів запропоновано сполуку NaTi2(PO4)3, леговану іонами р.з.е. Встановлено, що подвійні титанвмісні фосфати лужних металів характеризуються наявністю „червоної” люмінесценції в області спектру 720 – 800 нм, що дозволяє використовувати їх як перспективні тверді люмінесцентні матеріали.

  1. Вперше проведено систематичні дослідження розчинності та взаємодії оксидів галію та індію в розплавлених фосфатних системах MI2O-P2O5-MIII2O3 (MI = Li, Na, K) в широкому інтервалі мольних співвідношень MI2O/P2O5 та температур. Встановлено, що розчинність оксидів тривалентних металів зменшується в фосфатних розплавах в ряду солей від Li до К. Визначено області існування простих та подвійних фосфатів.

  2. Досліджено процеси термогідролізу в розплавлених фосфато-фторидних системах MI2O-P2O5-MIF (MI = Li, Na) та вивчено вплив фторидів лужних металів на розчинність та взаємодію оксиду In2O3 у фосфато-фторидних системах MI2O-P2O5-In2O3-MIF. Встановлено, що розчинність In2O3 значно зростає при додаванні фторидів лужних металів та збільшується в ряду солей від Na – K – Li.

  1. Визначено межі існування та умови одержання твердих розчинів заміщення твердих розчинів на основі подвійних фосфатів лужних металів та індію МIIn1-хМIIIхP2O7, Na7(In1-xMIIIxP2O7)4PO4, Na3In2-xMIIIx(PO4)3, K3In1-xMIIIx(PO4)2 (MI = Li, Na, K; MIII = Cr, Fe, Mn). Показано, що у випадку заміщення індію на хром або ферум утворюються неперервні тверді розчини в широкому інтервалі значень |х|. При заміщенні індію на манган утворюються обмежені розчини (|хmax| = 0,12), що пояснюється особливостями електронної будови атомів Mn.

  2. Методом диференційно-термічного аналізу досліджено прості та подвійні фосфати лужних та тривалентних металів GaPO4, Ga(PO3)3, MIGaP2O7, MIIn(PO3)4, K3In(PO4)2 (MI = Li, Na, K). Показано, що подвійні фосфати лужних металів, крім MIGaP2O7, плавляться вище 1000 оС. Для сполук встановлені температури прямих та зворотніх фазових переходів.

  3. Показано, що подвійні фосфати лужних та полівалентних металів можуть застосовуватись як матриці люмінесцентних матеріалів. Синтезовано люмінесцентні матаріали на базі подвійного дифосфату NaInP2O7, легованого іонами Ce3+ та подвійного ортофосфату NaTi2(PO4)3, легованого іонами Pr3+, Sm3+, Dy3+; вивчено їх властивості.

  4. Встановлено умови синтезу монокристалів подвійних фосфатів МTi2(PO4)3 (M = Na, К), які містять іони Ti3+. Вивчено спектрально-люмінесцентні властивості сполук і показано, що вони можуть бути перспективними лазерними матеріалами.