Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Короткий Юрій Васильович. Синтез і утеростимулююча активність похідних 1-алкокси-3-діалкіламіно-2- пропанолу : дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Короткий Ю.В. “Синтез і утеростимулююча активність похідних 1-алкокси-3-діалкіламіно-2-пропанолу”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія – Національний фармацевтичний університет, м. Харків 2005.

Одержана група раніше не досліджених біологічно активних похідних 1-алкокси-3-діалкіламіно-2-пропанолу, які виявляють значну утеростимулюючу дію. Запропоновано новий метод одержання 1-алкокси-3-діалкіламіно-2-пропанолу взаємодією 1-діалкіламіно-2.3-епоксипропану з первинними та вторинними спиртами в присутності кислот Льюіса (SnCl4, BF3.Et2O). В результаті модифікації структури b–адреноблокаторів знайдено ряд сполук, які мають виражену утеростимулюючу дію.

Вперше синтезовано новий оригінальний утеростимулюючий препарат адемол (1-адамантилетокси-3-морфоліно-2-пропанол гідрохлорид). Показано, що адемол виявляє також анальгетичний, транквілізуючий та ноотропний ефекти, що вигідно відрізняє його від інших утеротропних засобів. Встановлені елементи зв’язку “структура-дія”. Перспективно застосування адемолу для підвищення відтворювальної функції корів. Адемол потенційно може бути використаним для лікування втрати пам’яті (хвороба Альцгеймера).

Синтезовано структурні аналоги адемолу, які містять N-піперазин, піперидин, морфолін заміщенні фрагменти. Деякі з них виявляють значний ноотропний ефект і відібрані для поглибленого дослідження.

Будова синтезованих сполук доведена методами ПМР, ІЧ спектроскопії, а також елементним аналізом.

Розроблено тимчасовий технологічний регламент на одержання субстанції препарату адемол, Тимчасові фармакопейні статті (субстанція і лікарська форма).

Адемол зареєстровано в Україні і дозволено його застосування в якості родостимулюючого та родопідсилюючого засобу.

  1. Синтезовано ряд раніше невідомих похідних 1-алкокси-3-діалкіламіно-2-пропанолу, які мають утеростимулюючу активність.

  2. Запропоновано новий метод одержання похідних 1-алкокси-3-діалкіламіно-2-пропанолу при взаємодії 1-діалкіламіно-2,3-епоксипропанів з первинними та вторинними спиртами в присутності кислот Льюіса (SnCl4, BF3.Et2O)

  3. Хімічна будова і склад синтезованих сполук підтверджена даними елементного аналізу, ПМР-, ІЧ- спектроскопії, а в деяких випадках - зустрічним синтезом.

  4. Встановлені певні закономірності залежності утеростимулюючої активності від хімічної структури 1-алкокси-3-діалкіламіно-2-пропанолу. Досліджено утеростимулюючу дію синтезованих сполук.

  5. По результатам фармакологічних досліджень знайдена нова високоефективна сполука - 1-адамантилетокси-3-морфоліно-2-пропанол гідрохлорид (адемол), яка має яскраво виражену утеростимулюючу активність. Розроблено тимчасовий технологічний регламент на одержання лікарського засобу адемол (субстанція) N 64-05417325-01-2001.

  6. По результатам фармакологічних дослідженнь, доклінічного вивчення та клінічних іспитів було встановлено наступне:

Адемол крім утеростимулюючих властивостей виявляє анальгетичний, транквілізуючий та ноотропний ефекти, що вигідно відрізняє його серед інших утеростимулюючих засобів, що свідчить про його комплексний вплив на організм.

Адемол підвищує відтворювальну здатність корів молочного напрямку, перевищує по цьому показнику тест-препарати доцитол та прозерін, знижує післяпологові ускладнення у тварин.

Адемол рекомендовано для комплексного лікування слабості пологової діяльності як родостимулюючий та родопідсилюючий засіб. При цьому адемол практично не має побічних ефектів і добре переноситься хворими.

  1. Синтезовані нові структурні аналоги адемолу в ряду 1-адамантилетокси-3-діалкіламіно-2-пропанолу, які містять в якості фармакофорних груп N-піперазини, заміщені піперидини, які мають виражений вплив на ЦНС. Найбільш активні з них відібрані для подальшого вивчення.

  2. Розроблені та затверджені тимчасові фармакопейні статті на субстанцію (42У-126/46-1447-99) та лікарську форму препарату адемол (42У-1/125-1448-99).

  3. Адемол зареєстровано в Україні. Регістраційне посвідчення N Р.08.01/03548 /від 30.08.01 (субстанція), N Р.03.01/02877 від 26.03.01 (лікарська форма).

  4. Лікарський препарат адемол дозволено до застосування в якості родостимулюючого та родопідсилюючого засобу (Наказ МОЗ України N 484 від 10.12.01).