Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Власенко Юрій Дмитрович. Синтез, хімічні властивості та біологічна активність 3,5-діамінотіофенів з електроно-дефі-цит-ними замісниками в положеннях 2 та 4 : Дис... канд. наук: 15.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Власенко Ю.Д. „Синтез, хімічні властивості та біологічна активність 3,5-діамінотіофенів з електронодефіцитними замісниками в положеннях 2 та 4“. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія. Національний фармацевтичний університет, Харків, 2008.

Розроблено методи синтезу нових похідних 3,5-діамінотіофенів та проведено цілеспрямований пошук речовин з анальгетичною, протизапальною, антимікробною та гіполіпідемічною активністю серед сполук зазначеного ряду.

Вперше розроблено „one-pot“ технологію рідинно-фазного паралельного синтезу 3,5-ДАТ з електронодефіцитними замісниками в положеннях 2 та 4, шляхом взаємодії заміщених ацетонітрилів, арилізотіоціанатів та фенацилбромідів за умови основного каталізу та гомогенного середовища. Шляхом заміни похідних ацетонітрилу та метиленактивних галогенпохідних досліджена можливість введення різних замісників в положення 2 та 4. Вивчена взаємодія похідних ацетонітрилів з арилізотіоцианатами. Вперше отримані та описані солі N,S-ацеталькетенів та DBU, які можуть бути використані як вихідні сполуки для препаративного синтезу сірковмісних гетероциклів. Вивчено властивості похідних 3,5-ДАТ в реакціях ацилування. Вперше синтезовано 2-нітро-3,5-діамінотіофени шляхом взаємодії вихідних 3,5-діамінотіофенів з нітрозуючими реагентами. Будову синтезованих сполук підтверджено даними ІЧ, УФ/Вид, ЯМР-спектроскопії, хромато-мас-спектрометрії та рентгеноструктурним дослідженням. Розроблена та отримана комбінаторна бібліотека похідних 3,5-діамінотіофенів. Здійснено віртуальний скринінг синтезованої комбінаторної бібліотеки заміщених 3,5-діамінотіофенів за допомогою програми PASS, що дозволило спланувати цілеспрямований пошук серед синтезованих сполук речовин з анальгетичною, протимікробною, гіполіпідемічною та протизапальною дією. Вперше отримано дані про анальгетичну, протимікробну, гіполіпідемічну та протизапальну активності похідних 3,5-діамінотіофенів. За результатами фармакологічного скринінгу синтезованих сполук знайдено найбільш перспективну біологічно активну речовину – 2-(4-метилбензоїл)-3-аміно-4-ціано-5-(3’-метоксифеніламіно)-тіофен та для неї розроблена аналітична нормативна документація (АНД).

  1. Розроблено методи синтезу нових похідних 3,5-діамінотіофенів та проведено цілеспрямований пошук речовин з анальгетичною, протизапальною, антимікробною та гіполіпідемічною активністю серед сполук зазначеного ряду.

  2. Вперше розроблено „one-pot“ технологію синтезу заміщених 3,5-діамінотіофенів, шляхом взаємодії заміщених ацетонітрилів, арилізотіоціанатів та заміщених фенацилгалогенідів.

  3. Вивчено взаємодію похідних ацетонітрилів з арилізотіоцианатами. Вперше отримано та описано солі N,S-ацеталькетенів та DBU, які можуть бути використані як напівпродукти для синтезу сірковмісних гетероциклів.

  4. Досліджено взаємодію заміщених ацетонітрилів, що мають різні за природою замісники, з арилізотіоціанатами та різними метиленактивними алкілуючими агентами з утворенням 3,5-діамінотіофенів заміщеними в положеннях 2 та 3.

  5. Досліджено реакційну здатність 3,5-діамінотіофенів в реакціях ацилювання та отримано тієно[3,4-d]піримідин-4-они.

  6. Вперше синтезовано 2-нітро-3,5-діамінотіофени шляхом взаємодії вихідних 3,5-діамінотіофенів з нітрозуючими реагентами. Запропоновано вірогідний механізм реакції.

  7. При виконанні роботи синтезовано 280 не описаних в літературі сполук, структура та індивідуальність яких доведена методами УФ/Вид-, ІЧ-, ЯМР 1Н-, хромато-мас-спектрометрії, даними рентгеноструктурного та елементного аналізів.

  8. Проведено віртуальний скринінг комбінаторної бібліотеки заміщених 3,5-діамінотіофенів за допомогою програми PASS, що дозволило спланувати цілеспрямований синтез речовин зазначеного класу з анальгетичною, протимікробною, гіполіпідемічною та протизапальною дією.

  9. Проведено фармакологічний скринінг та вивчено анальгетичну, протимікробну, гіполіпідемічну та протизапальну активності похідних 3,5-діамінотіофенів.

  10. За результатами фармакологічного скринінгу відібрано найбільш перспективну біологічно активну сполуку – 2-(4’-метилбензоїл)- 3-аміно-4-ціано-5-(3-метоксифеніламіно)-тіофен, на яку розроблено проект АНД.

Публікації автора:

  1. Cинтез 2-ароїл-3-аміно-4-арилсульфоніл-5-ариламінотіофенів / Ю.Д.Власенко, О.О.Пархоменко, С.М.Коваленко, І.С.Гриценко // Журнал орг. та фарм. хімії. – 2005. – Т. 3, вип.. 4 (12). – С. 43-49. (Особистий внесок – виконання експериментальних досліджень, узагальнення результатів та участь у написанні статті)

  2. Синтез заміщених 2-ароїл-3-аміно-4-арил(алкіл)сульфоніл-5-ариламінотіофенів / Ю.Д.Власенко, О.О.Пархоменко, С.М.Коваленко // Журнал орг. та фарм. хімії. – 2006. – Т. 4, вип. 2 (14). – С. 48-53. (Особистий внесок – виконання експериментальних досліджень, узагальнення результатів та участь у написанні статті)

  3. [3-Amino-5-(3,5-dimethylanilino)-4-phenylsulfonyl-2-thienyl]phenylmethanone / I.S.Konovalova, V.N.Baumer, O.V.Shishkin, Yu.D.Vlasenko, O.O.Parkhomenko, S.M.Kovalenko // Acta Cryst. – 2007. – E63. – P.3011. (Особистий внесок – виконання синтезу та отримання монокристалів досліджуваної сполуки, участь у інтерпретації отриманих даних щодо будови сполуки та участь у написанні статті)

  4. Вивчення гіполіпідемічної активності 2-ароїл-3-аміно-4-нітрило-5-ариламінотіофенів / С.А.Гращенкова, Ю.Д.Власенко, Л.В.Яковлєва, С.М.Коваленко // Фармацевтичний журнал. – 2007. – № 4. – С. 69-73. (Особистий внесок – виконання експерименту, обробка та аналіз даних біологічних досліджень та участь у написанні статті)

  5. 2,3,4,6,7,8,9,10-Octahydropyrimido[1,2-a]azepin-1-ium 2-cyano-1-(2,6-dimethylanilino)-2-(phenylsulfonyl)ethenethiolate / S.V.Shishkina, O.V.Shishkin, Yu.D.Vlasenko, O.O.Parkhomenko, S.M.Kovalenko // Acta Cryst. – 2008. – E64. – P.255. (Особистий внесок – виконання синтезу та отримання монокристалів досліджуваної сполуки, участь у інтерпретації отриманих даних щодо будови сполуки та участь у написанні статті)

  6. Синтез 2-R-бензоїл-3-аміно-4-арилсульфоніл-5-ариламінотіофенів / Ю.Д.Власенко, С.М.Коваленко // Матеріали VI Національного з’їзду фармацевтів України „Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України“. – Харків. – 2005. - С. 67-68.

  7. Антимікробна активність похідних 2-ароїл-3-аміно-4-арилсульфоніл- 5-ариламінотіофенів / Ю.Д.Власенко, О.О.Пархоменко, С.М.Коваленко, Т.П.Осолодченко // Тези доповідей на конференції присвяченій 120-річчю Інституту мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова – Харків. – 2006.– С. 70-71.

  8. Комбінаторний синтез похідних 2-ароїл-3-аміно-4-арил(алкіл)сульфонал-5-ариламінотіофенів / Ю.Д.Власенко, О.О.Пархоменко, С.М.Коваленко // Тези доповідей ХХІ укр. конф. з органічної хімії. – Чернігів. – 2007. – С. 124.

  9. Синтез систематичних рядів похідних 2-ароїл-3-аміно-5-ариламінотіофенів / Ю.Д.Власенко, О.О.Пархоменко // Тези доповідей X конференції “Молодих учених та студентів-хіміків південного регіону України”. – Одеса. – 2007. – С. 11.

  10. Исследование гиполипидемической активности 2-ароил-3-амино- 4-нитрило-5-ариламинотиофенов / Ю.Д.Власенко, О.О.Пархоменко // Материалы VII международной научно-практической конференции „Студенческая медицинская наука ХХI века“. – Витебск. – 2007. – С. 256-257.