Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Промисловий транспорт


Берестовой Анатолій Михайлович. Синтез процесів та об'єктів у матеріальних потоках транспорту затвердіваючих рідин : Дис... д-ра наук: 05.22.12 - 2002.



Анотація до роботи:

Берестовой А. М. Синтез процесiв та об’єктiв у матеріальних потоках транспорту затвердiваючих рiдин. Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора технічних наук із спеціальності 05.22.12. - промисловий транспорт. Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Луганськ, 2002 р.

Проведені теоретичні та експериментальні дослідження транспорту затвердіваючих рідин, які містять: структурний аналіз транспорту; методики вибору та реалізації його варіантів з урахуванням транспортної економетрії та комплексної еколого - економічної оцінки шкідливого впливу на навколишнє середовище; комплементарного зниження впливу; трендової моделі розвитку параметрів та ситуацій; комплекс нових інженерних та наукових рішень по винаходах автора. Запропонована та розроблена нова концепція процесного синтезу розвитку транспорту затвердіваючих рідин, сутність якої полягає в поданні та дослідженні системи ТЗР за принципами декомпозиції її на окремі взаємодіючі між собою процеси, змодульовані у вигляді потоків з виділенням головних системоутворюючих потоків (матеріального, техногенного, енергетичного, інформаційного, інноваційного) з роздрібленням останніх на модуль-потоки з структуризацією їх об’єктів та процесів, з дослідженням функцій кожного з них, оптимізацією їх параметрів і наступним синтезом потоків в єдину керовану процесну систему ТЗР, де всі суб’єкти управління діють на підставі економічної зацікавленості на компромісній основі з акцентуванням уваги на захист навколишнього середовища і енергоресурсозбереження.

У дисертаційній роботі здійснені нові науково-обгрунтовані розробки в області промислового транспорту, що забезпечують вирішення значної прикладної проблеми для України – підвищення ефективності перевезення техногенно небезпечних і найбільш енергозатратних при транспортуванні речовин, що мають температуру плавлення - затвердіння +80 оС,…,+300 оС.

1.На основі вивчення процесів транспорту затвердіваючих рідин виявлені істотні протиріччя в інтересах його учасників, особливо в організації інноваційних процесів з удосконалювання вимог до технологій і об'єктів, а також у незбалансованості процесів енергоспоживання і захисту навколишнього середовища. Одночасно виявлена недостатня ефективність організації логістичного ланцюга матеріального потоку, коли керування транспортуванням рідини здійснюється за окремими етапами.

2.Установлено, що існуюча на даний час методологія вирішення практичних завдань транспорту затвердіваючих рідин не досконала: методи й алгоритми розрізнені, особисті завдання вирішуються окремо у виробника, перевізника і споживача. При цьому, в основу вирішення завдань, покладений прицип удосконалювання окремих об'єктів без належного урахування особливостей єдиного процесу транспорту з балансом інтересів кожного з його учасників.

3.Установлено, що процеси, які пов'язують об'єкти, є основними при вирішенні завдань транспорту затвердіваючих рідин, при цьому необхідно використовувати принципи логістики. Дослідження і планування розвитку транспорту затвердіваючих рідин на процесній основі названо "процесним синтезом". Синтез транспорту затвердіваючих рідин у такій постановці для даної області знань розроблений уперше. Такий підхід дозволяє сформулювати й оцінити основні напрямки удосконалювання транспорту.

4. Розроблено методологію дослідження процесів і об'єктів у матеріальних потоках транспорту затвердіваючих рідин, що включає взаємозалежну сукупність методів досліджень і економіко-математичних моделей структури і розвитку транспорту, заснованих на єдності всіх складових транспортно-технологічного циклу перевезення вантажу. Це дозволяє врахувати інтереси всіх учасників логістичного ланцюга доставки вантажу від ринку сировини до ринку збуту.

5. Для реалізації розробленої методології запропонована система алгоритмів і моделей здійснення синтезу транспорту, починаючи з декомпозиції його на елементи, що генерують, перетворюють і використовують потоки транспорту затвердіваючих рідин. Розроблено економіко-математичні моделі оцінки розвитку варіантів процесу, а також критерії оптимізації й інформаційне забезпечення. Це дозволяє здійснювати ефективні дослідження сформованого транспорту затвердіваючих рідин і його перспективні структурні перетворення.

6. Розроблено загальну методологію синтезу процесів і об'єктів транспорту затвердіваючих рідин, що включає : логістичну схему та алгоритми вирішення проблем транспорту, керування ним, його структурні взаємозв'язки і принципи трансформації процесів, балансову матрицю місій (програм) формування стратегії транспорту, його комплексні показники надійності. Для реалізації розробленої методології запропонована схема розвитку транспорту затвердіваючих рідин від його проектування до рециклінгу, під назвою “Стрижнева система каркасу практичної реалізації й оцінки логістики транспорту затвердіваючих рідин”. Схема включає методи оцінок та логістичні критерії. Вони є основою для структурування вихідної інформації і використання її в синтезі транспорту затвердіваючих рідин.

7. У обсязі синтезу процесів та об'єктів транспорту розроблено метод енергозбереження, що включає структуроване на процесній основі внутрішнє середовище якості енерговикористання і його взаємодію із зовнішнім середовищем, а також методи і моделі досліджень енерговитрат на етапах і в об'єктах транспорту. Це дозволяє зробити оцінку ефективності енергопроцесу і здійснити напрямки удосконалювання енергоємних технологій і об'єктів, що приводять до зниження енерговитрат до 20 %.

8. Розроблено методи оцінки і вирішення практичних завдань захисту навколишнього середовища від шкідливого впливу на нього транспорту затвердіваючих рідин. З цією метою розроблені принципи аналізу стану екології транспорту, інформаційні моделі і структурована база даних у вигляді таблиць, а також схема процесної структури шкідливого впливу транспорту на навколишнє середовище у вигляді масштабної номограми. У номограмі тектоніка шкідливих впливів зображена у формі "гриба", внутрішній обсяг якого відповідає обсягу нагромадження шкідливих впливів у координатах часу перевезень з урахуванням комплементарного усунення шкідливих техногенних факторів на основі разроблених принципів процесного синтезу. Розроблені методи розрахунку й оцінки обсягів шкідливих впливів транспорту на навколишнє середовище дозволяють оцінити їхній склад, кількість і якість, намітити шляхи зниження цих шкідливих впливів і практично знизити їх на 10-15 %.

9. З системних позицій процесного синтезу розроблено метод вибору раціонального варіанта транспорту затвердіваючих рідин. Метод базується на застосуванні багатоцільового програмування, що використовує людино-машинні процедури, в алгоритмі яких бере участь особа, яка приймає рішення і використовує підготовлену з цієї роботи інформаційну базу даних. Зокрема, для вирішення завдань становлення раціонального перевізного процесу з погляду вибору транспортних засобів, операційно-технологічних і транспортних впливів на вантаж, економії часу й енергоресурсів, розглянутий варіант транспортування затвердіваючих рідин у стані розплаву. При цьому розроблені графіки полів резерву економії часу й енергоресурсів у залежності від вибору способу транспортування рідини. Методика випробувана для транспортування конкретного продукту (сірки). Економія енергії при розігріві складає до 17,6 % і часу транспортування до 19,3 % .

10. Розроблено метод вибору варіанта транспортування затвердіваючих рідин у залежності від використовуваних транспортних засобів, витрат енергоресурсів, дальності перевезення, температури навколишнього середовища, агрегатного і температурного стану рідини при навантаженні, перевезенні і вивантаженні. Метод враховує технологічні можливості транспорту, виробників і споживачів під час перевезення затвердіваючих рідин у твердому вигляді або наливом у термоцистернах з розігрівом перед зливом або з підігрівом на шляху перевезення. Побудована номограма з встановлення витрати енергії при перевезенні сірки в залежності від реалізованого варіанта, а також для порівняння обраних варіантів у залежності від дальності перевезення. Розроблені методи призначені для перспектив розвитку транспорту затвердіваючих рідин і використання в практичній діяльності промислового транспорту.

11. Здійснено системне узагальнення практичних результатів синтезу процесів і об'єктів транспорту, у тому числі розробок з діагностики і ремонту котлів цистерн, видачі рекомендацій з удосконалювання системи навантаження-вивантаження, установлення норм з переведення параметрів вантажу в нові транспортні умови на межах логістичного ланцюга: збереження, навантаження, транспортування, вивантаження, очищення, повернення порожньої цистерни, підготовка під навантаження і далі до повторного циклу. Це узагальнення дозволяє оцінити реальні процеси й об'єкти транспорту і розробити напрямки і методи їхнього удосконалювання.

12. На основі проведених теоретичних і експериментальних досліджень, побудовані графіки і розроблені аналітичні залежності (68 трендових моделей) за прогнозом розвитку процесних факторів транспорту затвердіваючих рідин. Залежності враховують всі основні фактори процесу транспорту. Вони дозволяють розрахувати основні параметри перевізного процесу і, зокрема: температурні режими рідини в котлі цистерни при її охолодженні і розігріві, а також час розігріву рідини перед зливом стосовно до перевезення сірки і пеку. Вірогідність результатів досліджень підтверджена адекватністю їхньої практичної реалізації.

13. Результати роботи використані в практичній діяльності підприємств транспорту, у тому числі ближнього і далекого зарубіжжя, а також у навчальному і науково-дослідному процесі Приазовського державного технічного університету і вищих навчальних закладів інших країн при підготовці фахівців промислового транспорту. Загальний економічний ефект від впровадження удосконалень з використанням результатів досліджень у роботі склав більше 33522 тисяч гривень (за курсом 1999 року), без урахування використання в далекому зарубіжжі (Фінляндія). При цьому, зниження загальних енерговитрат досягає 10-13%, а шкідливий вплив на навколишнє середовище знижується на 15-20%. Час транспортування скорочується на 16-21%. Збереження якості рідини, що транспортується, підвищується більше ніж на 12%. Порівняльний аналіз теоретичних і експериментальних досліджень, розроблених якісних і кількісних показників транспорту підтвердив їхню адекватність і правильність розробки.

Публікації автора:

1. Берестовой А.М. Моделирование выбора рационального варианта транспорта затвердевающих жидкостей и разработка методики оценки его развития // Вестник Приазов. госуд. техн. ун-та: Сб. науч. тр. - Мариуполь, -1996.-Вып. 2.- С. 216 - 219.

2. Берестовой А.М. Экологические проблемы транспорта // Вестник Приазов. госуд. техн. ун-та: Сб. науч. тр.-Мариуполь,-1997.-Вып. 3.- С. 213-216.

3. Берестовой А.М. Методический подход к построению концептуальной модели системы транспорта затвердевающих жидкостей // Вестник Приазов. госуд. техн. ун-та: Сб. науч. тр. -Мариуполь,-1997.- Вып. 5.- С. 321 - 323.

4. Берестовой А.М. Синтез многокритериальности системы транспорта затвердевающих жидкостей // Вісник Східноукраїнського держ. ун-ту: Зб. наук. пр. – Луганськ, -1999.- № 6 (22). - С. 136 - 139.

5. Берестовой А.М. Процессный синтез транспорта затвердевающих жидкостей // Вісник Східноукраїнського держ. ун-ту: Зб. наук. пр. – Луганськ, 1999. - № 2 (18). - С. 38 - 43.

6. Берестовой А.М. Моделирование функциональных связей в транспорте затвердевающих жидкостей // Вісник Східноукраїнського держ. ун-ту: Зб. наук. пр.- Луганськ, 1999.- № 3 (16).- С. 59 - 63.

7. Берестовой А.М. Принципы декомпозиции в процессном синтезе транспорта затвердевающих жидкостей // Вісник Східноукраїнського держ. ун-ту: Зб. наук. пр.- Луганськ, 1999.- № 4 (21). - С. 152 - 153.

8. Берестовой А.М. Анализ наружных систем обогрева котлов железнодорожных цистерн для транспортировки затвердевающих жидкостей // Вісник Приазов. держ. техн. ун-ту: Зб. наук. пр. – Маріуполь, 1999.- Вып. 8.-С. 217 - 219.

9. Берестовой А.М. Выявление трещин в котле цистерны после перевозки затвердевающей жидкости // Захист металургійних машин від поломок: Зб. наук. пр. Приазов. держ. техн. ун-ту.- Маріуполь, 1999.- Вып. № 4.- С. 228 - 230.

10. Берестовой А.М. Исследование основных параметров теплоизоляции котла цистерны для затвердевающих жидкостей // Вісник Східноукраїнського держ. ун-ту: Зб. наук. пр. – Луганськ, 2000.- № 1 (23). - С. 132 - 133.

11.Берестовой А.М. Нормирование времени разогрева затвердевшей жидкости в котле железнодорожной цистерны // Зб. наук. пр. Київського ін-ту залізничного транспорту.- Київ, 1999.- Т. 3.- С. 82 - 84.

12. Берестовой А.М. Зоны очистки стенок котла цистерны от затвердевшего пека для заварки трещин // Автоматическая сварка.- 2000.- № 4 .-С. 51 - 52.

13. Берестовой А.М. Процессный синтез энергосбережения в транспорте затвердевающих жидкостей // Вісник Приазов. держ. техн. ун-ту: Зб. наук. пр.- Маріуполь, 1999.-Вып. 9. - С. 249 - 253.

14. Берестовой А.М. Подготовка к ремонту дуговой сваркой внутренней поверхности котла специальной железнодорожной термоцистерны // Зб. наук. пр. / Харків: ХДАЗТ, 2000.-Вып. 41.- С. 71-76.

15. Берестовой А.М. Логистика энергосбережения в системе транспорта затвердевающих жидкостей // Вісник Приазов. держ. техн. ун-ту: Зб. наук. пр.-Маріуполь, 2000.- Вып. 10.- С. 277 - 280.

16. Берестовой А.М. Методика выбора рационального варианта перевозки высокотемпературной затвердевающей жидкости в зависимости от затрат энергоресурсов // Вісник Приазов. держ. техн. ун-ту: Зб. наук. пр.- Маріуполь, 2001. –Вып. 11.- С. 277 - 280.

17. Берестовой А.М., Хлестова 0.А. Синтез транспорта грузов, изменяющих своё агрегатное состояние в процессе перевозки // Вестник Приазов. госуд. техн. ун-та: Сб. науч. тр. - Мариуполь, -1995. - Вып. 1.- С.235-238.

18. Кузнецов А.Г., Жданов В.Н., Сурнев В.И., Берестовой А.М., Гулак В.А. Ремонт вагонов промышленного транспорта. Учебное пособие для вузов ж. д. трансп. // М.: УМК-МПС, 1996.-180с.

19. Берестовой А.М., Хлестова О.А. Методологический подход к экологической оценке этапов технолого-транспортного процесса доменного производства // Металл и литье Украины. – Київ, № 3 - 4, -2000.- С.48-49.

20. Берестовой А.М., Хлестова О.А., Дубовкина М.Ю. Автоматизация ускорения расплавления затвердевшего вещества в котле транспортного средства // Зб. наук. пр. Східноукраїнського держ. ун-ту.-Луганськ,1999.-С.76-78.

21. Берестовой А.М., Капустин Е.А., Хлестова О.А. Мониторинг эколого -энергетической эконометрии транспортно-технологических циклов промышленных производств // Экотехнологии и ресурсосбержение. –Київ, 2001. № 1.- С.49-52.

22. Берестовой А.М., Дубовкина М.Ю., Хлестова О.А. Проблемы энергосбережения при перевозке наливных грузов // Залізничний транспорт України.- Київ.- 2001. № 1.-С. 21-22.

23. Устройство для управления процессом стабилизации разогрева цистерн с затвердевающей жидкостью: А.с. 1367001 СССР, М. Кл. G 05 D 23/27; / А.М. Берестовой, Л.К. Чепик, И.В. Жариков (СССР).-№ 4105738/24-24; Заявлено 27.05.86; Опуб. 15.01.88, Бюл. № 2 - 5с.

24. Железнодорожная цистерна для транспортировки затвердевающих жидкостей: А.с. 998240 СССР, М.Кл. В 65 D 88/74 / А.М. Берестовой, В.К. Губенко, Г.А. Тугай, Е.П. Сафонов (СССР).-№ 2952085/28-13; Заявлено 27. 05. 80; Опубл. 23.02.83, Бюл. № 7. - 7с.

25. Устройство для наружной очистки железнодорожных вагонов: А.с. 1008037 СССР, М.Кл. В 60 S 3/04 / А.М. Берестовой, А.К. Клименко, Н.В. Шатунова, Ю.Н. Борисов, Н.А. Динченко, В.И. Костюк (СССР).-№ 3395827/27-11; Заявлено 15. 02. 82; Опубл. 30.03.8З, Бюл. № 12-Зс.

26. Железнодорожная цистерна для затвердевающих жидкостей: А.с. 1211171 СССР, М.Кл. В 65 D 88/74 /А.М. Берестовой, Н.В. Шатунова, Г.Ф. Шабалин, Н.Ф. Данилов, В.Ф. Верхотуров (СССР),- №3642659/28-13; Заявлено 22.07.83; Опубл. 15.02.86, Бюл. № 6 - 8с.

27. Сливной прибор железнодорожной цистерны, имеющей в днище выемку: А.с. 1261899 СССР, М.Кл. В 67 D 5/00 / А.М. Берестовой, Н.В. Шатунова, В.А. Линник, Г.Ф. Шабалин, Н.Ф. Данилов, Е.М. Шкутов (СССР). -№ 3601599/28-13; Заявлено 03.06.83; Опубл. 07.10.86.; Бюл. № 37 - 4с.

28. Железнодорожная цистерна для транспортировки затвердевающих жидкостей: А.с. 1423464 СССР, B 65 D 88/74. / Берестовой А.М., Боцман В.А., Бубнов В.М., Шатунова Н.В., Шкутов Е.М., Горбунов В.К. (СССР). - № 4096791/31-13; Заявлено 16.05.86; Опубл. 15.09.88, Бюл. № 34. - 4 с.

29. Пат. 3992 Україна. МКИ Е 05 D 7/04. Завіса що регулюється. / А.М.Берестовий, О.В. Кохтенко (Україна); № 94220163; Заявл. 01.03.93.; Опубл. 27.12.94. Бюл. № 6-1.-3с.

30. Пат. 8139 Україна. МКИ В 61 D 5/04. Цистерна для транспортування затвердiваючих рідин / А.М. Берестовой, Е.М. Шкутов, С.О. Азаренко, Ф.М. Заяц, Л.П. Улан, Л.I. Боровська, Г.П. Солодкий (Україна); № 2484869/SU; Заявл. 26.12.95. Опубл. 26.12.95; Бюл. № 4 - 3с.

31. Пат. 8154 Україна. МКИ В 65 D 90/08, В 61 D 5/06, В 61 F 1/14. Залiзнична цистерна / Л.М. Клопков, В.М. Бубнов, А.М. Берестовой, М.П. Павлюченко, В.С. Брук. (Україна); №2996600/SU; Заявл. 23.10.80. Опубл. 26.12.95. Бюл. №4.

32. Пат. 8194 Україна. МКИ В 65 D 87/38, В 61 D 5/04. Залiзнична цистерна для транcпортування затвердiваючих рiдин / А.М. Берестовой, Г.П. Солодкий, Е.М. Шкутов, С.0. Азаренко (Україна); № 2613697/SU; Заявл. 29.03.96. 0публ.29.03.96; Бюл. № 1- 3 с.

33. Пат. 13581 Україна. МКИ В 61 D 7/30. Пристрiй для вiдкривання люкiв залiзничних пiввагонiв / А.П. Котюк, А.М. Берестовой, Л.Н. Клопков, М.П. Павлюченко, I.А. Лутаенко (Україна); № А1 846351; Заявл. 25.04.97. Опубл.25.04.97; Бюл. № 2 - 3с.

34. Отраслевая инструкция по эксплуатации и техническому обслуживанию вагон-цистерны для пека модели 15-1532: ОИН №22-2-18: Утв. Зам. министра Минцветмет 28.10.87. / А.М. Берестовой, Н.В. Шатунова, Г.Ф. Шабалин // Иркутск :ИфВАМИ ; Жданов: ЖдМИ; - 1987. – 69 с.

35. Отраслевые технические условия на деповской ремонт. Вагон-цистерна для пека. Модель 15-1532: ТУ-22-2-25: Утв. Зам. министра Минцветмет 23.06.88. /А.М. Берестовой, Н.В. Шатунова, Г.Ф. Шабалин // Иркутск: ИфВАМИ; Жданов: ЖДМИ;-1988.-126с.

36. Отраслевые технические условия на капитальный ремонт. Вагон-цистерна для пека. Модель 15-1532: ТУ-22-2-26: Утв. Зам. министра Минцветмет 11.04.85. /А.М. Берестовой, Н.В. Шатунова, Г.Ф. Шабалин // Иркутск: ИфВАМИ; Жданов: ЖДМИ;-1984.-130 с.

37. Берестовой А.М. Эконометрия транспорта затвердевающих жидкостей // Вестник Приазов. госуд. техн. ун-та: Сб. науч. тр. - Мариуполь, -1997.-Вып. З. - С.202-204.

38. Берестовой А.М. Эколого-энергетическая эконометрия транспорта затвердевающих жидкостей // Мариуполь: ПГТУ, - 1997.-98с.

39. Берестовой А.М. Электрогидродинамическое расплавление затвердевающей в цистерне жидкости // Приднепров. науч. вестн. (научный журнал).-Днепропетровск,- 1998. -№ 13 (80) - С. 10-12.

40. Берестовой А.М. Теоретическая концепция развития транспорта затвердевающих жидкостей в рамках национальной и европейской логистики // Приднепров. научн. вестн. (научный журнал), -Днепропетровск, -1998. - № 29 (96). С.42-47.

41. Берестовой А.М. Роль инновационного процесса в решении экологических проблем логистической системы транспорта // Сборн. докл. междун. научно-практич. конф.: "Логистика Приазовья - евротехнология материальных потоков" (ПГТУ, 22-24 сентября 1998 г.). - Мариуполь, ПГТУ, 1998 - С.44-47.

42. Берестовой А.М., Андрющенко Д.В. Анализ потерь навалочных грузов при перевозке их в полувагонах //Вестник Приазов. госуд. техн. ун-та: Сб. науч. тр. - Мариуполь, -1997.-Вып. З. - С.217-218.

43. Берестовой А.М., Андрющенко Д.В. Исследование потерь сырьевых материалов в окружающую среду при их транспортировке в металлургической промышленности // Вестник Приазов. госуд. техн. ун-та: Сб. науч. тр. - Мариуполь, -1998. -Вып. 5.-С. 330 - 332.

44. Берестовой А.М., Андрющенко Д.В. Анализ потерь сырьевых материалов в системе "производство-транспорт-потребление" Приазовского региона // Сборн. докл. междун. науч.-практич. конф.: "Логистика Приазовья - евротехнология материальных потоков" (ПГТУ, 22-24 сентября 1998г.). - Мариуполь, ПГТУ, 1998 – С. 50 - 52.

45. Берестовой А.М., Лямзин А.А. Метод прогнозирования числа отказов подвижного состава промышленного транспорта // Вісник Приазов. держ. техн. ун-ту: Зб. наук. пр.- Маріуполь, 2001. –Вып. 11.- С. 281-283.

46. Губенко В.К., Берестовой А.М. Логистический подход к оценке вредного воздействия на окружающую среду транспортировки техногенно- опасных наливных грузов. // Зб. доп. III міжнар. наук. - практ. конф.: "Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики" (Транспорт + Логістика. ІнтерСклад '2001). Київ: Автоекспо. - 2001. - С. 40 - 44.

47. Губенко В.К., Берестовой А.М. Логистический подход к транспортировке техногенно-опасных грузов. // Зб. доп. III міжнар. наук. - практ. конф.: "Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики" (Транспорт + Логістика. ІнтерСклад '2001). Київ: Автоекспо. - 2001. - С.138-142.

48. Губенко В.К., Берестовой А.М., Лямзин А.А. Логистический подход к решению проблем системы технического обслуживания локомотивов промышленного транспорта. // Зб. доп. III міжнар. наук. - практ. конф.: "Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики" (Транспорт + Логістика. ІнтерСклад '2001). Київ: Автоекспо. - 2001. С.143-147.

У роботах, опублікованих у співавторстві, Берестовому А.М. належать:

[17]-розробка методики, схема і модель синтезу транспорту вантажів, що змінюють свій агрегатний стан у процесі перевезення;

[18] -автором написана глава VII п. 3,4,5,6,7;

[19]-розроблена методика синтезування транспортно-технологічних процесів (ТТП) промислових виробництв, запропоновані розрахункові формули оцінки ефективності структур ТТП;

[20]-запропонована схема автоматизації і регулювальні параметри спарених термореле в системі автоматизації обігріву цистерн для сірки;

[21]-розроблена методологія економічної оцінки і регулювання захисту навколишнього середовища, запропонована наочна модель у вигляді гриба і розрахункові формули до неї, складена інформаційна таблиця;

[22]-розроблена методика оцінки і запропоновані шляхи удосконалювання енергозбереження під час перевезення наливних вантажів;

[23-33]-постановка завдань, розробка конструкцій, участь у проведенні іспитів і обговоренні отриманих результатів;

[34-36]-розробка структури, основних положень і конкретних вимог нормативної документації, її узгодження, затвердження і впровадження в практику, загальне керівництво при її узгодженні;

[42-44]- постановка завдань, розробка методу аналізу втрат вантажів;

[45,48]-розробка методу прогнозування й оцінки надійності рухомого складу;

[46-47]-розробка методу логістичного підходу до оцінки шкідливих впливів транспорту на навколишнє середовище під час перевезення небезпечних вантажів.