Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


88. Голтвенко Валерій Олександрович. Синтез системи управління діловою активністю персоналу підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Голтвенко В.О. „Синтез системи управління діловою активністю персоналу підприємства”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - Економіка, організація і управління підприємствами. Донецький національний університет, Донецьк, 2005.

У дисертації на методологічному, теоретичному і інструментальному рівні розроблено концепцію синтезу системи управління діловою активністю персоналу підприємства, яка сприяє підвищенню ефективності всієї системи управління в умовах переходу до ринкових відносин.

На основі запропонованої концепції розроблено механізм розвитку персоналу підприємства, який включає формування мети і задач розвитку персоналу; розробку моделей розвитку і оцінку ефективності системи розвитку персоналу підприємства. Застосування механізму розвитку дозволяє сформувати на підприємстві більш досконалу систему розвитку персоналу, об'єднати інтереси працівників з цілями підприємства і підвищити ефективність персонального менеджменту.

Розроблено механізм системної діагностики персоналу підприємства, яка проводиться на рівні підприємства, структурного підрозділу і окремого працівника із застосуванням методів експертного аналізу і обробки рангових оцінок, що дозволяє сформувати нормативні показники рівня ділової активності.

Дістав подальшого розвитку метод побудови ефективної системи мотивації і стимулювання персоналу, який базуються на дослідженні структури мотивів персоналу і дозволяє встановити залежність зміни розміру заробітної плати від рівня ділової активності працівника, що сприяє збільшенню прибутку підприємства за рахунок підвищення продуктивності використання і якості праці його персоналу.

У дисертаційній роботі на методологічному, теоретичному й інструментальному рівнях поставлено і вирішено актуальну науково-практичну задачу синтезу системи управління діловою активність персоналу підприємства. Результати дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. Теоретично обґрунтовано економічну сутність поняття «ділова активність», визначено показники, за допомогою яких оцінюють її рівень. Виділено і охарактеризовано типи ділової активності, що пов'язані з соціально-професійним статусом персоналу: інноваційний, професійний і вимушений. Розглянуто мотиваційні типи персоналу, кожний з яких описує активну або пасивну поведінку працівника.

2. Проаналізовано стан існуючих систем управління персоналом на українських підприємствах та зроблено висновки про те, що основними причинами, які заважають розвитку ділової активності персоналу, є низька внутрішня трудова мотивація персоналу, недієва система матеріального стимулювання і неефективна організація роботи з підвищення професійно-кваліфікаційного рівня персоналу, невідповідність посадових вимог і психофізіологічних характеристик працівника, несприятливий соціально-психологічний клімат на підприємстві.

3. Проведено аналіз нетрадиційних систем стимулювання, що підвищують мотивацію праці персоналу і дозволяють вирішити проблему відповідності ефективності діяльності робітника і розміру його зарплати. Розглянуто проблему розвитку персоналу в сучасних умовах і зроблено висновки про необхідність переходу від періодичного до безперервного навчання персоналу, розвитку його різних форм і видів; здійснення підготовки персоналу на рівні випереджаючого навчання; оцінки доцільності інвестицій в навчання персоналу і ефективності управління системою навчання.

4. З урахуванням зарубіжного і вітчизняного досвіду управління персоналом розроблено концепцію синтезу системи управління діловою активністю персоналу підприємства, яка включає системну діагностику ділової активності, організацію ефективної системи мотивації і стимулювання персоналу підприємства, механізм розвитку персоналу і сприяє підвищенню ефективності всієї системи управління в умовах переходу до ринкових відносин.

5. З метою реалізації важливої задачі оцінки якісного складу і динаміки персоналу і, виходячи з умов, від яких залежать якість управлінських рішень і результати їх реалізації (загальноосвітній і кваліфікаційний рівень персоналу, вік, умови праці, причини звільнення з підприємства), запропоновано алгоритм, який дозволяє виявити проблеми існуючої системи управління персоналом і сформувати мету і задачі розвитку персоналу підприємства.

6. Розроблено механізм системної діагностики на рівні підприємства, структурного підрозділу і окремого працівника за деякими показниками, що характеризують ділову активність персоналу - терміни і якість підвищення кваліфікаційного рівня, здатність до інноваційної діяльності, якість і обсяг робіт, дисципліна, рівень ініціативності, лояльність працівників до підприємства і деякі інші професійні та особові якості працівника. Такий механізм дозволив сформувати нормативні значення за цими показниками і визначити напрямки для планомірної і цілеспрямованої роботи з регулювання чисельності працівників.

7. На основі дослідження структури мотивів персоналу та нормативних значень показників ділової активності визначено коефіцієнти загальної оцінки, які можуть бути використані при нарахуванні премій і заохочувальних виплат до заробітної плати, що дозволяє збільшити прибуток підприємства за рахунок підвищення ефективності використання і якості праці його персоналу.

8. Запропонований механізм розвитку персоналу підприємства розроблено з використанням маркетингової технології, що дозволяє підтримувати на належному рівні корпоративну культуру підприємства і реалізувати загальну стратегію розвитку. Він реалізує два напрямки: перший пов'язано з оцінкою кадрового потенціалу і можливостями його розвитку, тобто врахуванням людського аспекту; другий - безпосередньо з системою навчання персоналу підприємства, що істотно відрізняє його від нині діючих.

9. Основні результати дослідження пройшли наукову та практичну апробацію на ВАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь» (м. Маріуполь). Економічний ефект від впровадження склав 203 тис. грн., що підтверджено актом.

Публікації автора:

Монографії:

1. Модели управления квалифицированной рабочей силой: Монография /Под ред. Лисенко Ю.Г. - Донецк: ООО „Юго-Восток, Лтд”, 2005. - 183 с. (Особистий внесок здобувача: запропоновано механізм управління процесом працевлаштуванням молодих фахівців в регіональній системі зайнятості).

2. Стратегическое управление персоналом: Изд. 2-е, пер. и доп. / Андриенко В.Н., Беликова Т.Ю., Голтвенко В.А., Лисенко Ю.Г. и др. - Донецк: ООО „Юго-Восток, Лтд”, 2005. - 201 c. (Особистий внесок здобувача: сформульовано положення, на яких має бути заснована ефективна система мотивації і стимулювання персоналу підприємства; побудовано механізм розвитку персоналу підприємства).

У провідних наукових фахових виданнях:

3. Голтвенко В.А., Беликова Т.Ю. Оценка уровня качества работы персонала на промышленном предприятии // «Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности». Сборник научных трудов. – НАН Украины, ИЭП. – Донецк, 2004. Том 3 . - С. 335-339. (Особистий внесок здобувача: розроблено модель оцінки рівня якості роботи персоналу на промисловому підприємстві, побудовано графік залежності розмірів компенсації від рівня якості роботи).

4. Голтвенко В.А. Нетрадиционные модели заработной платы // Модели управления в рыночной экономике. Сб. науч. тр. - Донецк: ДонНУ, Том 2, 2004. – Вып. 7 - С. 118-124.

5. Голтвенко В.О., Белікова Т.Ю. Концепція синтезу системи управління діловою активністю персоналу //”Торгівля і ринок України”. Тематичний збірник наукових праць. Випуск 17, т.1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – С. 62-67. (Особистий внесок здобувача: розроблено концепцію синтезу системи управління діловою активністю персоналу).

За матеріалами конференцій:

6. Голтвенко В.А. Методы повышения эффективности управления кадрами на крупном промышленном предприятии //Тези доповідей VIII Всеукраїнської науково-методичної конференції „Проблеми економічної кібернетики” (6-8 жовтня 2003 р., м. Алушта). – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2003. – С. 102-106.

7. Голтвенко В.А. Руководитель в системе управления персоналом. – Материалы научно-практического семинара «Актуальные проблемы управления персоналом». – Донецк: ТОВ «Апекс», 2004. – С. 31-44.

8. Голтвенко В.А., Збуривский Д.Н. Подсистема кадрового учета в системе управления персоналом //Тези доповідей IX Всеукраїнської науково-методичної конференції „Проблеми економічної кібернетики” (17-18 вересня 2003 р., м. Запоріжжя). – Донецьк: ТОВ „Апекс”, 2004. – С. 126-128. (Особистий внесок здобувача: охарактеризовано підсистему кадрового обліку в системі управління персоналом підприємства, яка є складовою частиною автоматизованої системи управління персоналом).

9. Голтвенко В.А. Система планирования и контроля работ управленческого персонала в условиях компьютерной системы поддержки принятия решений //Тезисы докладов и сообщений Всеукраинской научно-практической конференции «Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях» (20-21 мая 2004 г., г. Донецк). – Донецк: НАН Украины, ИЭП, 2004. – С. 368-370.