Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія та організація промислового та цивільного будівництва


Тугай Олексій Анатолійович. Система адаптації організації будівництва до євростандартів : Дис... д-ра наук: 05.23.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Тугай О.А. Система адаптації організації будівництва до євростандартів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.23.08. –„Технологія і організація промислового та цивільного будівництва”.

Дисертація присвячена розробці інноваційного теоретико-методологічного комплексу адаптації процесів організації будівництва до євростандартів. Інновація запропонованого підходу полягає в розробці на засадах інжинірингу та достовірному узагальненні процесів трансформації змісту операційної діяльності та структур управління провідних виконавців будівельних об’єктів, в запровадженні „функціонально-технічного стандарту будівництва” як нової інтегральної категорії якості проектних рішень, надійності команди управління проектом та готовності виконавців до його успішної реалізації.

Запропоновані моделі та програмні продукти – складові розглянутої системи – дають можливість розробити раціональні варіанти структур будівельно-інжинірингових фірм як провідних виконавців будівельних проектів та знизити трудомісткість виконання аналітичних робіт передінвестиційної фази. Результати роботи дають змогу забезпечити наочність у розробці варіантів організації будівництва, достовірність у їхній оцінці та виборі, що в цілому підвищує рівень адаптації та гнучкості використання ресурсів інвестора будівельних проектів. Подані в роботі проекти реорганізації ОСУ відображають процес інтенсивної внутрішньої структурної перебудови будівельної галузі України від виключно підрядної форми до проектно-інжинірингової. Вони разом з теоретичними моделями та програмними продуктами створюють належні умови для діяльності будівельно-інжинірингових фірм як центрів регулювання ресурсів інвестора в процесі підготовки та впровадження будівельних проектів.

Розроблено інноваційний теоретико-методологічний комплекс адаптації процесів організації будівництва до євростандартів. Науково-теоретична інновація роботи полягає в розробці на засадах інжинірингу та достовірному узагальненні процесів трансформації змісту операційної діяльності та структур управління провідних виконавців будівельних об’єктів, та в принциповому оновленні підходів та змісту організаційно-технологічного моделювання будівництва.

1. Викладено прагнення України до Євроінтеграції, що потребує посилення вимог до якості продукції підрядного будівництва – виконуваних БМР та готових об’єктів будівництва. Такі прагнення та потреби не можливі без докорінної зміни традиційних механізмів організації будівництва. Оновлення процесів організації будівництва має відповідати засвідченим європейською практикою тенденціям принципової зміни ролі генпідрядника – від організацій, що виконують переважний обсяг БМР, до юридичної особи, відповідальної перед інвестором за раціональність управління ресурсами замовника та ритмічність виконання робіт по об’єкту в межах укладеної з замовником угоди.

2. Створено цілісний методологічний інструмент, який визначає на засадах інжинірингу шляхи та механізми оновлення процесів організації будівництва, зміну змісту провідного виконавця, що реалізований в інноваційних моделях та методиках організаційно-технологічного моделювання, визначає науково-теоретичну та практичну актуальність даної дисертаційної роботи.

3. Розроблено комплекс організаційно-технологічних моделей нового змісту для потреб зростання якості виконання БМР та готових будівельних об’єктів з метою додержання їх відповідності вимогам євростандартів. Їх зміст слід підпорядкувати окремим стадіям взаємодії провідного виконавця із замовником. „Модель взаємодії провідного виконавця із замовником на засадах інжинірингу” передбачає дев’ять стадій такої взаємодії від „передконтрактної підготовки” до „здачі об’єкта в експлуатацію” та визначає провідного виконавця як юридичну особу, що приймає перед замовником у межах контракту відповідальність:

за підсумки використання його ресурсів;

за постачання проекту ТМЦ в межах відведеного бюджету;

за ритмічність виконання БМР, технологічну дисципліну та додержання попередньо встановлених стандартів.

4. Запропоновано для пристосування науково-методичних інструментів організаційно-технологічного моделювання будівництва до сучасних вимог ринку, врахування в них нової ролі будівельно-інжинірингових фірм, своєчасної протидії ризикам при виконанні БМР та внесення необхідних коректив. У хід їх виконання запропоновано такі складові методу: моделі „Підготовка без форс-мажору” та „Ресурс-будова”. Найважливішою інновацією є запроваджена нова категорія організаційно-технологічного моделювання будівництва - поняття „функціонально-технічний стандарт будівництва” та модель його розрахунку. Змістовна інновація тут полягає в тому, що в одному показнику оцінюється три групи факторів - ідентифікаторів надійності, які дають змогу оцінити:

- відповідність проектних рішень задуму та стратегії інвестора, рівень їх достовірності та деталізації ;

- функціонально-технічну, інформаційну та фінансову готовність інвестора та команди проекту до його впровадження;

- порівняльну конкурентоспроможність виконавців будівельного проекту як основу додержання організаційно-технологічних, вартісних та інших параметрів проекту в процесі виконання БМР.

5. Запропоновано обрати процесною основою моделі організації будівництва - сітьову модель „Роботи-вершини”, та її визначальним параметром обрати „функціонально-технічний стандарт будівництва”. Це дає можливість комплексно забезпечити переваги тієї чи іншої альтернативи організації будівництва якості організації будівництва ще на етапі задуму і завчасно попередити ризики замовника шляхом достовірного організаційно-технологічного моделювання.

6. Винесено теоретичну цінність впровадження в роботі „Системи функціонально-технологічного оновлення організації будівництва”, що полягає в розробці на засадах інжинірингу та достовірному узагальненні процесів трансформації змісту операційної діяльності та структур управління провідних виконавців будівельних об’єктів, в запровадженні „функціонально-технічного стандарту будівництва” як нової інтегральної категорії якості проектних рішень, надійності команди управління проектом та готовності виконавців до його успішної реалізації. Це визначає внесок результатів роботи в оновлення методологічної бази будівельної науки - „Організація будівництва”.

7. Розроблені моделі та прикладний програмний комплекс визначають наукову та практичну інновацію запропонованого підходу до моделювання підготовки та організації будівництва. Вони дають можливість розробити раціональні варіанти структур будівельно-інжинірингових фірм як провідних виконавців будівельних проектів, знизити трудомісткість виконання аналітичних робіт передінвестиційної фази, забезпечити наочність у розробці варіантів організації будівництва, достовірність їхньої оцінки та вибору, підвищити рівень адаптації та гнучкості використання ресурсів інвестора будівельних проектів.

8. Подані в роботі проекти реорганізації ОСУ відображають процес інтенсивної внутрішньої структурної перебудови будівельної галузі України в напрямі від виключно підрядної форми до проектно-інжинірингової. Запропонована модель оцінки організаційних структур управління відображає особливості призначення та побудови операційної системи будівельно-інжинірингових фірм та організацій. Зміст семантичних факторів та якісна шкала їх оцінки дає змогу забезпечити достовірність та простоту процесів оцінки альтернатив ОСУ і раціоналізувати, в такий спосіб, витрати на організацію нових структур управління, їх реорганізацію та адаптацію, передінвестиційну та інвестиційну фази, операційні витрати інвестора, а також створити належні умови для діяльності будівельно-інжинірингових фірм як центрів регулювання ресурсів інвестора в процесі підготовки та впровадження будівельних проектів.

Список праць, опублікованих за темою дисертаційної роботи

Монографії

  1. Ушацький С.А. та ін. Інноваційні концептуальні та формально-аналітичні інструменти обґрунтування, підготовки та впровадження будівельних інвестиційних проектів / С.А.Ушацький, В.О.Поколенко, О.А.Тугай, Г.В. Лагутін, Н.О. Борисова, О.С.Рубцова: Монографія / За наук. ред. В.О. Поколенка. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2008. – 208 с. (Здобувачу особисто належать розділи 3 та 5).

  2. Тугай О.А., Лагутін Г.В. Новітні суб’єкти організації будівельного виробництва: методологія, інформаційно-аналітична база, практика впровадження: Монографія. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2006. – 180 с. (Здобувачу особисто належать розділи 1, 2, 5-7).

  3. Ушацький С.А. та ін. Системно-управлінські та інжинірингові засади впровадження інновацій в організацію будівництва: Монографія / С.А.Ушацький, В.О.Поколенко, О.А. Тугай, Г.В. Лагутін, Н.О. Борисова. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – 247 с. (Здобувачу особисто належать розд. 4, 8, 9, 11, 13, 14).

Статті у фахових виданнях, що входять до переліку, затвердженого ВАК України

  1. Тугай О.А. Багатостадійна інжинірингова модель організації взаємодії провідного виконавця із замовником / О.А.Тугай // Техніка будівництва – К.,: КНУБА, 2008. – №21. – С. 85-97.

  2. Тугай О.А. Передумови запровадження передових організаційних технологій та інжинірингових засад до оновлення процесів та структур управління організації будівництва / О.А.Тугай // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.19. – С. 122-149.

  1. Тугай О.А. Трансформація змісту діяльності генпідрядника в інвестиційному процесі – передумова адаптації процесів організації будівництва до євростандартів / О.А.Тугай // Містобудування і територіальне планування. Наук.-техн. зб.. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.31. – С. 280-297.

  2. Тугай О.А. Організація діяльності генпідрядника на інжиніринговій основі – запорука пристосування процесів організації будівництва до євро стандартів / О.А.Тугай // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць – К.: КНУБА, 2008.– Вип.18. – С. 3-19.

  3. Тугай О.А. Основи діяльності генпідрядника на інноваційній інжиніринговій основі як передумова адаптації процесів організації будівництва до євростандартів / О.А.Тугай // Прикладна геометрія та інженерна графіка. Міжвідомчий наук.-техн. зб.. Доповіді 5-ї Кримської науково-технічної конференції «Геометричне та комп’ютерне моделювання, енергозбереження, екологія та дизайн». – К.: Національна академія природоохоронного та курортного будівництва, КНУТД, 2008. – Вип.80. – С. 134-142.

  4. Тугай О.А. Функціонально-технологічний індикатор проекту та структури будівельно-інжинірингових фірм як комплекс інновацій в організаційно-технологічному моделюванні будівництва / О.А.Тугай // Прикладна геометрія та інженерна графіка. Міжвідомчий наук.-техн. зб.. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.79. – С.140-150.

  5. Тугай О.А. Метод функціонально-технологічного оновлення організації будівництва / О.А.Тугай // Містобудування і територіальне планування. Наук. - техн. зб.. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.30. – С. 398-419.

  6. Тугай О.А. Інноваційні основи розширення метричної конструкції та меж застосування сітьових моделей організації будівництва із нечіткими аргументами / О.А.Тугай // Будівельне виробництво. Наук.-техн. зб. . Матеріали конференції „Шляхи активізації інноваційної діяльності в Україні”. – К.: НДІ БВ, 2008.– Спецвипуск . – С.96-98.

  7. Тугай О.А. Методологічні основи позиціонування будівельно-інжинірингових фірм як провідних виконавців будівельних проектів та проектування їх операційних систем / О.А.Тугай // Містобудування і територіальне планування. Наук.-техн. зб. . – К.: КНУБА, 2008.– Вип.29. – С. 395-405.

  8. Тугай О.А. Визначення інвестиційної та інноваційної привабливості будівельного проекту з використанням процедури нечіткого аналізу параметрів / О.А.Тугай // Прикладна геометрія та інженерна графіка. Міжвідомчий наук.-техн. зб.. – К.: КНУБА, 2007.– Вип.78. – С. 330-333.

  9. Тугай О.А. Функціонально-технологічний індикатор проекту як комплексне відображення якості організаційно-технологічних рішень / О.А.Тугай // Коммунальное хозяйство городов. Зб. наук. праць. – Харків: НАМГ, 2008.– Вип.82. – С.101-110.

  10. Тугай О.А. Розробка програмних продуктів з підготовки організації будівництва під орудою будівельно-інжинірингових фірм / О.А.Тугай // Науковий вісник будівництва - Харків : ХДТУБА, ХОТВ АБУ, 2008.-Вип.48. – С. 345-352.

  11. Тугай О.А. Будівельно-інжинірингові фірми як інноваційні суб’єкти управління інвестиційними ресурсами при підготовці та впровадженні будівельних проектів / О.А.Тугай // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Інвестиційні пріоритети епохи глобалізації: вплив на національну економіку та окремий бізнес” Зб. наук. праць – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008.– Т.3. – С.65-67.

  12. Тугай О.А. Нечіткі дані як основа формалізації ризиків при виконанні БМР / О.А.Тугай // Містобудування та територіальне планування. Наук.-техн. зб.. – К.: КНУБА, 2007. – Вип.28. – С. 327-332.

  13. Тугай О.А. Методологія побудови варіативних моделей процесів організації будівництва за допомогою теорії нечітких мір / О.А.Тугай // Містобудування та територіальне планування. Наук.-техн. зб.. – К.: КНУБА, 2007.– Вип.27. – С. 301-305.

  14. Тугай О.А. Теоретичні основи оцінки надійності виконання будівельних проектів з використанням нечітких мір і нечітких критеріїв / О.А.Тугай // Вентиляція, освітлення та теплогазопостачання. Наук.-техн. зб.. – К.: КНУБА, 2007.– Вип.11. – С. 117-123.

  15. Тугай О.А. Методологічні засади подолання ризиків при спорудженні будівельних об’єктів із застосуванням елементів нечіткої логіки / О.А.Тугай // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць. – К.: КНУБА, 2007.– Вип.17. – С. 29-40.

  16. Тугай О.А. Формування інформаційно-аналітичного підґрунтя врахування стохастичних факторів при організації будівництва та шляхи подолання відмов організаційних систем / О.А.Тугай // Техніка будівництва. – К: КНУБА, 2007.– Вип. 20. – С. 97-104.

  17. Тугай О.А. Концептуальні основи застосування нечітких мір як складових багатокритеріального аналізу у будівництві / О.А.Тугай // Техніка будівництва. – К: КНУБА, 2006.– Вип. 19. – С. 79-83.

  18. Тугай О.А., Чертков О.Ю. Розробка інноваційних основ організації підготовки будівельного виробництва / О.А.Тугай, О.Ю. Чертков // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць. – К.: КНУБА, 2006.– Вип.16. – С. 107-113. (Здобувачу в роботі належить математична формалізація задачі, що впроваджена ним в моделі „Підготовка без форс-мажору”).

  19. Четверіков Ю.В. та ін. Логістичні аспекти господарсько-комерційної діяльності генпідрядної будівельної організації. / Ю.В.Чєтвєріков, А.П.Цепелев, О.А.Тугай // Ринок послуг комплексних транспортних систем та прикладні проблеми логістики. Зб. доповідей 7-ої Міжнародної науково-практичної конференції. – К.: Мін. транспорту та зв’язку України, 2005. – С. 194-197. (Серед інших інновацій в логістиці будівництва викладено основи належної здобувачеві моделі „Ресурс-будова” з нейтралізації ризиків замовника та провідного виконавця).

  20. Федосова Е.В. та ін. Принципи підбору комплектів провідних машин для зведення об’єктів масового будівництва / Е.В. Федосова,, А.В. Давидюк , О.А. Тугай, С.В. Падука // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин Зб. наук. праць.-К.:КНУБА, 2004.-Вип.13. – С. 176-186. (В роботі викладено принципи підбору комплектів провідних машин з урахуванням моделі „Ресурс-будова”)

  21. Тугай О.А. Організаційно-структурні та аналітичні основи створення та функціонування технопарків як факторів інноваційного оновлення будівельної галузі / О.А.Тугай // Тези доповідей першої всеукраїнської науково-технічної конференції “Оздоблювальні роботи у будівництві” Зб. наук. праць . – Вінниця: ВНТУ, 2004.– Спецвипуск . – С. 81-83.

Додаткові публікації та матеріали конференцій,
де здійснено апробацію роботи

  1. Тугай О.А. Зміст та структура прикладного програмного комплексу „Адаптація організації будівництва до євростандартів” та його впровадження в практику будівництва / О.А.Тугай // Містобудування і територіальне планування. Наук.-техн. зб.. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.31. – С. 121-134.

  2. Поколенко В.О. та ін. Теоретичні основи, методологія та практика ухвалення управлінських рішень у будівництві / В.О. Поколенко, Н.О. Борисова, О.А. Тугай, Г.В. Лагутін // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.18.– С. 71-89. (Серед інших інновацій в прийняті та ухвалені управлінських рішень, відображено здобувачем моделі „Ресурс-будова” з нейтралізації ризиків замовника та провідного виконавця).

  3. Тугай О.А., Скакун В.А. Науково-теоретичні проблеми адаптації організації підготовки будівництва до євро вимог / О.А. Тугай, В.А. Скакун // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.18. – С. 19-31. (В роботі викладені новітні підходи до організації підготовки будівництва)

  4. Тугай О.А., Скакун В.А., Чуприна Ю.А. Системно-управлінський інжиніринг як передумова формування раціональних моделей організаційних структур управління для будівельних компаній, що готові до оновлення ролі провідного виконавця в будівельно-інвестиційному процесі / О.А. Тугай, В.А. Скакун, Ю.А. Чуприна // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.18. – С. 31-42. (В роботі викладено принципи використання інжинірингу для формування раціональних моделей організаційних структур управління)

  5. Поколенко В.О. та ін. Організаційно-технологічні моделі нейтралізації ризиків реального інвестування щодо ліквідності активів будівельних об’єктів. Програмна реалізація моделей / В.О Поколенко, Н.О. Борисова, О.А. Тугай, Г.В. Лагутін, О.С. Рубцова, Г.М. Рижакова // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць. – К.: КНУБА, 2008.– Вип.18. – С. 58-71. (В роботі викладено використання моделі „Підготовка без форс-мажору”)

  6. Тугай О.А., Скакун В.А. Трансформація змісту діяльності провідного виконавця будівельних проектів як передумова успішної адаптації будівництва до євроінтеграції / О.А. Тугай, В.А. Скакун // Містобудування і територіальне планування Наук.-техн. збірник.-К.: КНУБА, 2008.-Вип.30. – С. 409-429. (В роботі викладено модель взаємодії провідного виконавця із замовником на засадах інжинірингу)

  7. Тугай О.А. Розробка програмних продуктів з підготовки організації будівництва під орудою будівельно-інжинірингових фірм / О.А.Тугай // Коммунальное хозяйство городов Зб. наук. праць. – Харків: НАМГ, 2008.– Вип.84. – С. 362-370.

  8. Тугай О.А., Ісаєнко Ю.В. Організаційні аспекти оновлення виробничих систем в будівництві / О.А. Тугай, Ю.В. Ісаєнко // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відноси.” Зб. наук. праць.-К.: КНУБА, 2007.-Вип.17. – С. 202-206. (В роботі викладені новітні концепції вдосконалення ОСУ)

  9. Анін В.І. та ін. Адаптація аналітичного забезпечення будівельного виробництва до потреб забезпечення високих стандартів / В.І.Анін, О.А.Тугай, А.В. Шпаков, Г.М. Рижакова // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Зб. наук. праць. - К.: КНУБА, 2006.-Вип.16. – С. 66-73. (В роботі викладено принципи використання організаційно - логістичної моделі )

  1. Тугай О.А., Чєтвєріков Ю.В. Європейська навчальна програма дистанційної освіти “Менеджмент персоналу та виробничі відносини / О.А. Тугай, Ю.В. Чєтвєріков // Тези доповідей Всеукраїнської науково-методичної конференції. – К.: КНУБА, 2002. – С. 62-63. (Серед поданих в доповіді матеріалів щодо організації дистанційної освіти в КНУБА відображено належну здобувачу методику сітьового моделювання з використанням нової системи параметрів, яка рекомендувалась для запровадження в межах дисципліни ”Організація будівництва”).

  2. Тугай О.А., Чєтвєріков Ю.В. Використання досвіду Фернуніверситету (ФРН) при розробці навчальних програм / О.А. Тугай, Ю.В. Чєтвєріков // Тези доповідей 65-ї науково-практичної конференції КНУБА. – К.: КНУБА, 2004. – С. 155-156. (Здобувачу належать матеріали про інтеграцію підготовки випускників університету в штабних підрозділах ОСУ будівельно-інжинірингових компаній).

  3. Тугай О.А. Методичні підходи до формування раціональної структури технопарків / О.А.Тугай // Програма 64-ї науково-практичної конференції КНУБА. – К.: КНУБА, 2003.

  4. Тугай О.А. Визначення інвестиційної та інноваційної привабливості будівельного проекту з використанням процедури нечіткого аналізу параметрів О.А.Тугай // Робоча програма 4 Кримської науково-практичної конференції „Геометричне та комп’ютерне моделювання: екологія. Енергозбереження, екологія та дизайн”. /Секція комп’ютерне моделювання К.: Національна академія природоохоронного та курортного будівництва, КНУТД, 2007.

  5. Тугай О.А. Методологічні основи запровадження інноваційних стандартів якості виконання будівельно-монтажних робіт (БМР) в організаційно-технологічному моделюванні будівництва / О.А.Тугай // Програма 69-ї науково-практичної конференції КНУБА. – К.: КНУБА, 2008.

  6. Тугай О.А. Інноваційні аналітичні інструменти управління підготовкою та впровадженням будівельних проектів / О.А.Тугай // Програма 69-ї науково-практичної конференції КНУБА. – К.: КНУБА, 2008.