Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Микитюк Ігор Сергійович. Система державного фінансового контролю в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Микитюк І. С. Система державного фінансового контролю в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Науково-дослідний фінансовий інститут Академії фінансового управління Міністерства фінансів України, Київ, 2009.

У дисертації досліджуються теоретичні засади побудови єдиної системи державного фінансового контролю. Визначено роль і місце державного фінансового контролю в системі управління фінансовою діяльністю держави. Уточнено принципи та основні вимоги до формування єдиної системи. Здійснено комплексний аналіз сучасного стан державного фінансового контролю в Україні та виявлено проблеми, що існують у цій сфері. Досліджено інституціональні засади державного фінансового контролю.

Здійснено оцінку ефективності державного фінансового контролю, запропоновано систему показників ефективності контролю. Обґрунтовано концептуальні засади формування єдиної системи державного фінансового контролю. Розроблено пропозиції щодо формування механізму побудови єдиної системи, її організаційної структури та координації діяльності контролюючих органів в єдиній системі. Запропоновано систему управління якістю державного фінансового контролю.

У дисертаційній роботі теоретично узагальнено та запропоновано нове вирішення важливого наукового завдання, яке полягає в обґрунтуванні концептуальних підходів до формування єдиної системи державного фінансового контролю, що стало підґрунтям для розробки рекомендацій прикладного характеру щодо побудови та функціонування єдиної системи державного фінансового контролю, зокрема:

1. У процесі виконання дисертаційної роботи поглиблено теоретичні засади визначення сутності державного фінансового контролю як однієї з важливих функцій державного управління, яка полягає в сприянні реалізації фінансової політики держави, забезпеченні процесу формування й ефективного використання фінансових ресурсів держави для досягнення поставлених нею цілей у сфері фінансів. Розробка теоретичних засад становлення і функціонування системи державного фінансового контролю сприяла формуванню науково обґрунтованих пропозицій щодо побудови єдиної системи державного фінансового контролю.

2. На основі проведеного аналізу системи державного фінансового контролю встановлено, що для побудови дійсно цілісної системи необхідно, по-перше, щоб вона розвивалася у повній відповідності до тих цілей, для досягнення яких створюється, по-друге, у рамках цього цілого має бути забезпечено певну взаємодію усіх її елементів. Система ДФК має бути єдиною і цілісною, оскільки її побудову визначає принцип єдності бюджетної системи, дотримання якого має базуватись на єдиних законодавчих нормах, принципах і вимогах функціонування, на вирішенні поставлених завдань щодо контролю за коштами державного і місцевих бюджетів з чітким розмежуванням функцій та повноважень органів державного фінансового контролю.

3. Виявлено проблеми і передумови побудови єдиної системи державного фінансового контролю України та окреслено фактори, які впливають на її функціонування, що дало змогу визначити ряд взаємопов’язаних завдань, які потребують вирішення. Головними з них є розробка і реалізація концептуальних засад побудови ЄСДФК, організаційно-управлінських основ системи, механізму взаємодії органів державного фінансового контролю на державному та регіональному рівні; приведення методологічної і методичної бази державного фінансового контролю у відповідність до умов сьогодення та досягнень світової науки і міжнародної практики; впровадження інформаційних технологій з метою підвищення інформаційної взаємодії контролюючих органів; розробка та впровадження системи управління якістю державного фінансового контролю.

4. На підставі сформульованих концептуальних засад побудови ЄСДФК зроблено висновок, що умовою досягнення мети та завдань державного фінансового контролю є дотримання єдиних принципів і вимог, що охоплюють процедури контролю у цілому. Обґрунтовано доцільність їх доповнення такими принципами, як якість державного фінансового контролю; завершеність контрольного заходу; системність в організації діяльності органів ДФК. Визначено основні вимоги до побудови ЄСДФК – якісне інформаційно-технічне забезпечення; комплексність та пріоритетність; економічна ефективність; регламентація; чітка взаємодія всіх підсистем та координація дій для вирішення завдань державного фінансового контролю; єдність і оптимальний рівень децентралізації її організаційної структури; безперервність розвитку та вдосконалення контролю; підконтрольність кожного суб’єкта ДФК; компетентність та добропорядність контролерів.

5. Проведений аналіз системи чинного нормативно-правового забезпечення державного фінансового контролю засвідчив її недосконалість та необхідність створення такої системи, яка відповідала б реаліям сьогодення і була орієнтована на досягнення конкретних результатів, відчутних для економіки країни, і охоплювала всі сфери фінансової діяльності держави.

6. Аналіз діючої системи державного фінансового контролю дав змогу виявити причини, що зумовлюють фінансові порушення при використанні бюджетних коштів. Найсуттєвішими є: недостатність попереднього та належного поточного контролю з боку органів управління та розпорядників бюджетних коштів усіх рівнів; відсутність методики визначення ефективності використання фінансових ресурсів та порядку визнання недійсними угод, укладених без проведення тендерних угод; недосконалість механізму виділення бюджетних коштів суб’єктам підприємницької діяльності; недосконалість законодавчої бази регулювання порядку здійснення державних запозичень та їх використання; послаблення вимогливості і недостатнє реагування з боку керівників усіх рівнів на фінансові порушення.

7. Оцінка ефективності державного фінансового контролю свідчить про наявність розбіжностей у розумінні цього питання, що пов’язано з різними підходами науковців до даної проблеми та відсутністю єдиного підходу до оцінки ефективності. Розробка системи оцінки ефективності державного фінансового контролю потребує вирішення ряду принципових питань загальнометодичного характеру, що пояснюється недоліками існуючого понятійного і термінологічного апарата оцінки, відсутністю загальноприйнятої ідентифікації змістових аспектів поняття “ефективність”; системних розробок показників оцінки ефективності державного фінансового контролю; науково обґрунтованої системи критеріїв ефективності; інформаційної бази як основи реалізації відповідних розрахункових алгоритмів. З метою подолання виявлених недоліків запропоновано систему показників оцінки ефективності державного фінансового контролю на основі динамічних, відносних і спеціальних показників, які характеризують ефективність контролю як з точки зору управляючої системи, так і щодо ефективності формування і витрачання фінансових ресурсів. Запропоновано і апробовано методику розрахунку рейтингу територіальних контрольно-ревізійних управлінь, яка дозволяє оцінити результативність діяльності контролюючого органу та виявити недоліки в її організації.

8. Однією із основних складових функціонування ефективної і дієвої єдиної системи державного фінансового контролю є її організаційна структура. На основі критичного аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду розроблено пропозиції щодо побудови організаційної структури ЄСДФК, яка дозволить створити на всій території держави єдине поле фінансового контролю і може бути представлена таким чином: єдина державна інформаційно-аналітична система ДФК; державний фінансовий контроль – зовнішній і внутрішній, відомчий, муніципальний; державні органи, що наділені контрольними повноваженнями; науково-дослідні установи, що займаються дослідженням питань державного фінансового контролю; вищі навчальні заклади, що здійснюють підготовку кадрів для контролюючих органів. Ця загальна схема організаційної структури ЄСДФК має бути представлена на кожному рівні бюджетної системи України.

9. З метою об’єднання зусиль державних контролюючих органів окреслено напрями співпраці та координації їхніх дій, зокрема обмін інформацією та відповідними матеріалами; спільне виконання нормотворчої функції та проведення профілактичної роботи; координація та спільне проведення контрольних заходів; запровадження однакових форм звітності; надання у межах компетенції відповідної правової допомоги; створення єдиної системи підготовки кадрів для органів фінансового контролю та підвищення їхньої кваліфікації; створення єдиної бази даних про фінансові порушення; проведення спільних нарад. Запропоновано механізм взаємодії територіальних управлінь Рахункової палати з іншими контролюючими органами, органами влади в регіонах та місцевого самоврядування, що сприятиме підвищенню результативності та дієвості фінансового контролю на місцевому рівні.

10. Значущість чіткого визначення та впровадження системи управління якістю державного фінансового контролю обумовлена відсутністю єдиних для всіх контролюючих органів стандартів і процедур діяльності; низькою якістю значної кількості контрольних заходів, які потребують доопрацювання; потребою у здійсненні додаткових заходів щодо запобігання проявам корупції серед посадових осіб, уповноважених на виконання функцій держави. З метою подолання названих недоліків запропоновано систему управління якістю державного фінансового контролю, яка складається з окремих елементів, що згруповані в три основні блоки. Кожний елемент системи управління якістю містить набір відповідних вимог, яких необхідно дотримуватися. Практична реалізація моделі оцінки якості здійснюється за допомогою критеріїв, які ґрунтуються на припущенні, що якість державного фінансового контролю – це результат порівняння очікування і сприйняття за визначеними критеріями. Апробація запропонованих критеріїв дозволила оцінити дійсний стан якості вжитих контрольних заходів, виявити недоліки в діяльності контролюючих органів.

Публікації автора:

У монографіях і підручниках:

  1. Казначейська система виконання бюджету: підруч. [Булгакова С. О., Єрмошенко Л. В., Сушко Н. І., Колодій О. Т., Микитюк І. С., Чечуліна О. О., Шаповал Т. А., Гізатуліна Л. В.]; за ред. С.О. Булгакової. – [2-е вид. перероб. і доп.]. – К.: Київ. нац. торг.-екон. у-н, 2005. – 417 с. (Особистий внесок підрозд. 10.1 “Сутність фінансового контролю” – 0,3 друк. арк.).

  2. Страховий ринок України: монографія [Булгакова С.О., Василенко А. В., Василенко Л. І., Волосович С. В., Єрмошенко А. М., Єрмошенко Л. В., Зимовська Л. І., Манько І. О., Микитюк І. С., Ротова Т. А., Савченко Н. Г., Тринчук В. В., Фурман В. М., Цензура О. М.]; за заг. ред. А.А. Мазаракі. – К.: Київ. нац. торг.-екон. у-н, 2007. – 460 с. (Особистий внесок підрозд. 1.3 “Державне регулювання учасників страхового ринку” – 1,2 друк. арк.).

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Микитюк І. С. Стандартизація державного фінансового контролю / І. С. Микитюк // Вісник Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. (спецвипуск). – 2005. – № 3. – С. 98–100 (0,1 друк. арк.).

  2. Микитюк І.С. Сутність оцінки ефективності державного бюджету / І.С. Микитюк // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 4(58). – С. 52–57 (0,4 друк. арк.).

  3. Микитюк І. С. Контроль складання і виконання бюджету: І. С. Микитюк // Вісник Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. – 2006. – № 3. – С. 81–86 (0,54 друк. арк.).

  4. Микитюк І.С. Основні вимоги до побудови єдиної системи державного фінансового контролю / І. С. Микитюк // Світ фінансів. – 2006. – Вип. 2(7). – С. 109–113 (0,5 друк. арк.).

  5. Микитюк І. С. Принципи організації та здійснення державного фінансового контролю / І. С. Микитюк // Вісник Терноп. держ. екон. ун-ту. – 2006. – № 3. – С. 88–94 (0,6 друк. арк.).

  6. Микитюк І. С. Державний фінансовий контроль у системі управління фінансовою діяльністю держави / І. С. Микитюк // Вісник Дон. держ. ун-ту економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського. – 2006. – № 3(31). – С. 230–238 (0,7 друк. арк.). – (Серія: Економічні науки).

  7. Микитюк І. С. Теоретичні положення концепції єдиної системи державного фінансового контролю / І. С. Микитюк // Вісник Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. – 2007. – № 1. – С. 63–68 (0,43 друк. арк.).

  8. Микитюк І.С. Система управління якістю державного фінансового контролю / І.С. Микитюк // Вісник Київ. нац. торг.-екон. у-н. – 2008. – № 3. – С.41–48(0,40 друк. арк.).

в інших виданнях:

  1. Микитюк І. С. Критерії оцінки бюджетної політики України: Матеріали Міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених [“Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту, бухгалтерського обліку”], (Донецьк, 21 берез. 2002 р.). – Донецьк: Дон. держ. ун-т економіки і торгівлі імені М. Туган-барановського, 2002. – С. 42–43 (0,45 друк. арк.).

  2. Микитюк И. С. Финансовый контроль за исполнением государственных средств: тезисы ІІ Междунар. науч. студ. конф. [“Тенденции и проблемы экономического роста России”], (Москва, 29-30 окт. 2002 г.) / Фин. академия при правительстве Российской Федерации. – М., 2002. – С. 71–72 (0,1 друк. арк.).

  3. Микитюк І. С. Питання фінансового контролю в Бюджетному кодексі України / І. С. Микитюк // Вісник Київ. нац. торг.-екон. ун-ту (спецвипуск наукових робіт студентів). – 2002. – № 6. – С. 12–14 (0,2 друк. арк.).

  4. Микитюк І. С. Державний контроль та його реформування / І. С. Микитюк // Вісник Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. – 2003. – № 6. – С. 164–167 (0,3 друк. арк.).

  5. Микитюк І. С. Роль фінансового контролю в умовах ринкової трансформації економіки: матеріали Міжнар. форуму молодих вчених [“Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”], (Харків, 19-20 трав. 2005 р. – Харків, 2005. – С. 171–172 (0,2 друк. арк.).

  6. Микитюк І. С. Аудит ефективності як новий метод державного фінансового контрою: зб. тез доп. на третій Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених [“Економічний і соціальний розвиток України в 21 столітті”], (Тернопіль 23-24 лют. 2006). – Тернопіль, 2006. – С. 558–560 (0,1 друк. арк.).

  7. Микитюк І. С. Запровадження новітніх методів у бюджетний процес: зб. матеріалів ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. вчених, викладачів та практичних працівників [“Розвиток фінансової системи України в умовах ринкової трансформації”], (Вінниця 16-17 лют. 2006 р.). – Вінниця, 2006. – С. 191–194 (0,3 друк. арк.).

  8. Микитюк І. С. Державний фінансовий контроль в управлінні коштами адміністративно-територіальних одиниць: матеріали міжвуз. наук. конф. студентів та молодих вчених [“Фінансово-бюджетне регулювання соціально-економічного розвитку адміністративно-територіальної одиниці”], (Чернівці, 23-24 груд. 2005 р.). – Чернівці, 2005. – С. 24–25 (0,15 друк. арк.).

  9. Микитюк І. С. Концептуальні основи формування єдиної системи фінансового контролю: зб. тез доп. і виступів на 8 Міжнар. наук. конф. студентів і молодих вчених [“Фінансовий і банківський менеджмент: досвід і проблеми”], (Донецьк 15-16 лист. 2006 р.). – Донецьк, 2006. – С. 125–127 (0,15 друк. арк.).

  10. Микитюк І. С. Управлінський облік і внутрішній контроль у діяльності компаній на ринку цінних паперів: тези доп. на Всеукр. наук.-практ. конф. студентів і молодих вчених [“Реструктуризація розвитку фінансового ринку в Україні: філософія, стратегія, тактика”], (Київ, 20-22 берез. 2007 р.). – К., 2007. – С. 141–142 (0,15 друк. арк.).

  1. Микитюк І. С. Методичні основи оцінки ефективності державного фінансового контролю: матеріали ХІ Міжнар. наук.-практ. конф. [“Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону”], (Чернівці, 17-18 трав. 2007 р.). – Чернівці, 2007. – С. 337–339 (0,15 друк. арк.).

  2. Микитюк І. С. Управління якістю державного фінансового контролю: матеріали Всеукр. наук.-метод. конф. [“Современные аспекты финансового управления экономическими процессами”], (Севастополь, 5-8 сент. 2007 г.). – Севастополь, 2007. – С. 67–68 (0,2 друк. арк.).

  3. Микитюк І. С. Вдосконалення організаційної структури державного фінансового контролю: матеріали наук.-практ. конф. [“Напрями розвитку фінансової системи України в сучасних умовах”], (Київ, 23-24 берез., 2007 р.). – К., 2007. – С. 30–34 (0,4 друк. арк.).

  4. Микитюк І.С. Функціональне моделювання державного фінансового контролю матеріали наук.-практ.конф.[“Моделювання систем і процесів обліку, аналізу та аудиту ’’],(Киів, 10-11 квітня 2008р.). –К., 2008.-С.80-84 (0,35 друк.арк.)