Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


252. Єна Анатолій Іванович. Система професійного психофізіологічного відбору працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки: дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / Інститут медицини праці АМН України. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Єна А.І. Система професійного психофізіологічного відбору працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.01. – Гігієна. – Інститут медицини праці АМН України, Київ, 2004.

У роботі науково обгрунтовано вирішення актуальної проблеми – побудови в Україні державної Системи професійного психофізіологічного відбору працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки (СППВП). Вперше встановлено, що для ефективної професійної діяльності працівник повинен мати такий комплекс психофізіологічних гармонійно взаємопов’язаних якостей (КПГВЯ), що достатньо жорстко забезпечує відповідність його можливостей і вимог трудового середовища. Виявлено комплекси професійно важливих якостей та побудовані розв’язувальні правила для професійного психофізіологічного відбору (ППВ) фахівців 9 професій. Сформульовано основні принципи ППВ, розроблено нормативно-правові та структурно-функціональні засади СППВП. Розроблено концептуальну модель Системи психофізіологічних заходів забезпечення діяльності військових фахівців Збройних Сил України.

  1. Високим є рівень аварійності на виробництві з вини „людського фактору”, особливо – при виконанні робіт підвищеної небезпеки.

Науково обгрунтовано вирішення актуальної проблеми – побудови державної системи професійного психофізіологічного відбору працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки (СППВП) – шляхом уточнення існуючих і обгрунтування нових стратегічних напрямів розвитку професійного психофізіологічного відбору (ППВ), формування принципів ППВ, вивчення впливу умов напруженої діяльності на стан і ефективність діяльності працівників, розробки уніфікованих підходів до проведення професіографічних досліджень, психофізіологічного тестування, розробки критеріїв і розв’язувальних правил ППВ, вивчення психофізіологічних механізмів забезпечення ефективної діяльності працівників в умовах підвищеної небезпеки, розробки нормативно-правових і структурно-функціональних засад побудови СППВП в Україні.

  1. Висока напруженість праці (3.2 – 3.3 згідно “Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпеки факторів виробничого середовища, тяжкості та напруженості праці”) як вагомий узагальнюючий фактор для робіт з підвищеною небезпекою пред’являє значні жорсткі вимоги до організму працівника. Із усієї популяції працездатних осіб лише біля 30 % спроможні ефективно і без суб’єктивного напруження виконувати свої професійні функції в умовах підвищеної небезпеки (“генетична придатність”). Зокрема, дія напруженості праці на льотчиків настільки вагома, що у них виникають ранні прояви синдрому “вигоряння”, а високе нервово-емоційне напруження, зумовлене детренованістю професійно важливих якостей (ПВЯ) внаслідок низького рівня і нерегулярності льотного навантаження та низької складності льотних завдань, призводить до погіршення функціонального стану організму і ефективності діяльності.

  2. За даними покрокового дискримінантного аналізу виявлені інформативні психофізіологічні характеристики, що дозволили побудувати розв’язувальні правила для визначення ступеня професійної придатності кандидатів до виконання робіт у досліджених професіях (водія, охоронця спецоб’єктів, оператора, радіотелеграфіста, телеграфіста, льотчика, вертольотчика, диспетчера, вибухівця) і розробити уніфіковану комплексну комп’ютерну батарею психофізіологічних тестів для ППВ та автоматизовану систему аналізу і стандартизації результатів обстеження працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки.

  3. Військові фахівці (водії, оператори, охоронці спецоб’єктів, радіотелеграфісти, телеграфісти), визнані за результатами ППВ придатними до визначеної спеціальності (групи Р1 – “придатні в першу чергу” і Р2 – “придатні”), мають достовірно (р<0,001) вищі показники успішності навчання, військово-професійної діяльності, меншу відносну кількість порушень дисципліни, грубих помилок і смертельних випадків з вини цих фахівців у порівнянні з цими ж показниками ефективності військово-професійної діяльності фахівців групи “непридатних” (НР); у той же час має місце вища за більшістю показників успішність військово-професійної діяльності фахівців групи “придатних” (Р2) у порівнянні з групою “придатних в першу чергу” (Р1). Відсутність достовірних розбіжностей у частини показників ефективності діяльності фахівців груп Р1 і Р2 обумовлює доцільність об’єднання їх в одну групу “придатних” у зв’язку з низькою диференціальною здатністю зовнішніх критеріїв ППВ. ППВ працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки повинен проводитися не для вибору придатних за психофізіологічними характеристиками до роботи, а навпаки, для скринінгового виявлення непридатних, що є економічно доцільним і соціально виправданим.

  4. Група “придатних” (Р2) характеризується значною структурованістю аналізованих характеристик (наявністю великої кількості достовірних коефіцієнтів кореляції на рівні 0,69 – 0.77), а групи “умовно придатних” (Р3) і “непридатних” (НР) – більшою хаотичністю виявлених взаємозв’язків між психофізіологічними характеристиками льотчиків і вертольотчиків та оцінками успішності навчання. Імовірно, структурна організація ПВЯ фахівців групи Р2 забезпечує їх більш адекватну (“гармонійну”) адаптацію до умов професійної діяльності, що підтверджується більшою кількістю кореляційних зв’язків між ПВЯ і ефективністю праці цих фахівців.

  5. Розвиток у людини визначеного комплексу психофізіологічних гармонійно взаємопов’язаних якостей (КПГВЯ) є основою механізму формування придатності особи до ефективного виконання професійних обов’язків: для успішного виконання професійних функцій працівник повинен мати такий КПГВЯ, що достатньо жорстко забезпечує відповідність його можливостей і вимог виробничого середовища. “Кореляційний каркас”, що відображає взаємозв’язок психофізіологічних функцій в структурі КПГВЯ, може служити класифікаційною ознакою для встановлення ступеня придатності до професійної діяльності для професій, що характеризуються дуже високою напруженістю праці. Виявлені закономірності були покладені в основу розробленої класифікаційної моделі за “методом мозаїчного портрету”, що дозволяє диференціювати обстежуваних на групи професійної придатності до льотної діяльності з прогностичною валідністю відбору на рівні 90-95 %.

  6. Факторна структура психофізіологічних якостей осіб із різним ступенем придатності до навчання за спеціальністю “льотна експлуатація літаків” має суттєві особливості; вона в певній мірі відображає КПГВЯ льотчика, що забезпечує успішну льотну підготовку і включає фактори: “головних льотних якостей”, “дефіциту часу”, “емоційної стійкості”. Професійно важливими якостями (ПВЯ) льотчиків є: гарні зорова і оперативна пам'ять, просторове сприйняття і мислення, координація рухів і емоційна стійкість, розподіл і переключення уваги, швидкість прийняття рішень в умовах дефіциту часу при повільному і швидкому темпі подання інформації. В якості зовнішніх критеріїв ППВ льотчиків доцільно використовувати середню величину екзаменаційних і курсових оцінок, середню оцінку зі спеціальних дисциплін і, певною мірою, середню оцінку з природничих дисциплін.

  7. Трансформація факторної структури психофізіологічних якостей осіб від групи “придатних” до групи “непридатних” для навчання за спеціальністю “льотна експлуатація вертольотів” є досить плавною, без різких змін складу цих факторів; структуру КПГВЯ вертольотчиків відображають фактори: “головних професійних якостей вертольотчика”, “емоційної стійкості та координації рухів”, “сенсомоторних якостей та розподілу уваги”. ПВЯ вертольотчиків є: координація рухів, швидкість мислення, швидкість і точність сенсомоторних реакцій, просторова орієнтація, оперативна пам’ять і якості уваги (стійкість, концентрація, переключення, розподіл). Для вертольотчиків зовнішнім маркером професійної придатності доцільно обрати загальну середню оцінку успішності навчання.

  8. Сформульовано основні принципи ППВ і на їх основі науково обгрунтовано структуру системи професійного психофізіологічного відбору працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки (СППВП), до складу якої повинні входити: Центр психофізіологічної експертизи працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки; Регіональні відділи психофізіологічної експертизи працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки; Міжвідомча комісія з питань ППВ працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки. СППВП спрямована на підвищення рівня безпеки праці та ефективності виконання робіт, зменшення кількості аварій та катастроф, збереження здоров'я і забезпечення високого рівня працездатності шляхом урахування психофізіологічних можливостей та проведення ППВ працівників і видачі їм висновку психофізіологічної експертизи.

  9. Розроблено нормативно-правові та структурно-функціональні засади СППВП, що відображені у проекті постанови Кабінету Міністрів України “Про Систему професійного психофізіологічного відбору працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки” та наказі Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 10.10.2002 р. за № 130.

  10. Розроблено концептуальну модель Системи психофізіологічних заходів забезпечення діяльності військових фахівців Збройних Сил України, що включає в себе ППВ і раціональний розподіл за військовими спеціальностями військовослужбовців, психофізіологічний супровід їх діяльності та заходи психофізіологічної реабілітації. Реалізація приведених заходів передбачена Довгостроковою програмою медичної реабілітації військовослужбовців миротворчих контингентів Збройних Сил України, що введена в дію наказом Міністра оборони України від 22.07.2004 р. за № 291.

Публікації автора:

Статті у наукових провідних виданнях, затверджених ВАК України та інших країн:

  1. Єна А.І. Задачі, перспективи і проблеми психофізіологічного забезпечення Збройних Сил України // Проблемы военного здравоохранения и пути его реформирования / Сборник научных трудов. – К.: “Логос”, 1998. – С.164–167.

  2. Єна А.І. Індивідуальні особливості динаміки вегетативних і психофізіологічних показників при адаптації до умов складання екзамену // Проблеми військової охорони здоров’я і шляхи її реформування (військово-медична освіта та наука в Україні). – Київ: УВМА, 1998. – С.159–165.

  3. Єна А.І. Актуальні проблеми і організаційні засади психофізіологічного забезпечення Збройних Сил України // Військова медицина України / Щоквартальний наук.-практ. журнал МО України. –2001. – № 1. – Т. 1. – С.54-62.

  4. Єна А.І. Актуальні проблеми, завдання і перспективи психофізіологічного забезпечення Збройних Сил України / Зб. наук. праць ЦНДІ озброєння та військової техніки ЗС України. – К.: ЦНДІ ОВТ, 2001. – Вип.8. – С. 17-27.

  5. Єна А.І. Методичні підходи до професійного психофізіологічного відбору як важливого чинника забезпечення ефективності професійної діяльності військовослужбовців // Військова медицина України / Щоквартальний наук.-практ. журнал МО України. - 2003.- № 3-4. - Т.3. - С.27-37.

  6. Ена А.И., Кальниш В.В. Эффективность критериев профессионального психофизиологического отбора // Гигиена труда. – Вып. 33. – 2002.– С.111–117 (узагальнення матеріалів і математична обробка результатів, участь в оформленні статті, формування висновків).

  7. Єна А.І., Кальниш В.В. Професійний психофізіологічний відбір як вагома складова збереження здоров’я і трудового потенціалу населення України // Ліки України. – 2002. – № 2 (55). – С. 7– 9 (початок). – № 3 (56). – С. 17–18 (закінчення) (задум, підбір і огляд літературних джерел, участь у підготовці рукопису статті).

  8. Єна А.І., Кальниш В.В. Система психофізіологічного забезпечення професійної діяльності фахівців, що працюють в умовах підвищеної небезпеки // Гигиена труда. – Вып. 33. – 2002.– С.137–142 (сформовано концепцію, підготовлено рукопис статті).

  9. Кальниш В.В., Єна А.І. Принципи професійного психофізіологічного відбору // Гигиена труда. – Вып. 32. – 2001.– С.131-144 (задум і участь у підготовці рукопису статті).

  10. Кальниш В.В., Єна А.І. Структурно-функциональные механизмы повышения негэнтропийного эффекта профессионального психофизиологического отбора // Информация и космос. – С-Пб: “Политон”, 2001. – № 2. – С.19–21 (підбір і огляд літературних джерел, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  1. Кальниш В.В., Ена А.И. Изоморфность парадигмы профессионального психофизиологического отбора и фундаментальных биологических закономерностей // Гигиена труда. – Вып. 34. – Т. 2. – 2003.– С.579–600 (огляд літературних джерел, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  2. Кальниш В.В., Єна А.І. Біоетичні проблеми професійного психофізіологічного відбору і шляхи їх вирішення // Гигиена труда. – Вып. 34. – Т. 2. – 2003.– С.610–621 (підбір і огляд літературних джерел, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  3. Кальниш В.В., Ена А.И. Современные направления совершенствования профессионального психофизиологического отбора (обзор литературы) // Журнал АМН України. – 2004. – Т. 10. – № 2. – С.368-384 (огляд літературних джерел, підготовка рукопису статті, формування висновків).

  4. Єна А.І., Єщенко В.В., Озерянський А.В. Метод психофізіологічного дослідження передумов до успішного навчання і схильності до високої розумової працездатності - модифікований метод А.Є.Хільченка // Проблемы военного здравоохранения и пути его реформирования / Сборник научных трудов. - К.: “Логос”, 1998. – С.74–77 (задум і участь у проведенні експерименту, аналіз і узагальнення результатів, систематизація матеріалу, формування висновків).

  5. Єна А.І., Кальниш В.В., Кравчук В.В. Особливості взаємозв’язку професійно важливих якостей льотчиків з різним ступенем придатності до професійної діяльності // Фізіологічний журнал. – 2004. – Т.50. – № 3. – С.71–78 (задум і участь у проведенні експерименту, систематизація і аналіз результатів, підбір і огляд літературних джерел, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  6. Єна А.І., Кальниш В.В., Кравчук В.В. Особливості формування синдрому професійного вигорання серед осіб, робота яких пов’язана з підвищеною небезпекою // Актуальні проблеми психології. Екологічна психологія. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д.– К.: 2004. – Т.7. – Вип. 3. – С. 87–95 (участь у проведенні експерименту, аналіз і узагальнення результатів, формування висновків).

  7. Єна А.І., Фартушний Є.М., Семененко В.Ю. Результати психофізіологічного обстеження військовослужбовців багатонаціональних миротворчих сил // Проблеми військової охорони здоров’я / Збірник наукових праць. - Київ: УВМА, 2004.- Вип. 14. - С.310-318 (організація і участь у проведенні обстежень, систематизація і аналіз результатів, редагування рукопису статті).

  8. Кальниш В.В., Єна А.І., Кравчук В.В. Профілактичні технології у збереженні здоров’я і працездатності фахівців в умовах підвищеної небезпеки // Охорона здоров’я України. – 2004. – № 1 (12). – С.36–41 (підбір і огляд літературних джерел, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  9. Кравчук В.В., Єна А.І., Кальниш В.В. Характеристика структури захворюваності основних параметрів та здоров’я осіб льотного складу ВПС ЗС України // Охорона здоров’я України. – 2003. – № 4 (11). – С.37–40 (систематизація і математична обробка матеріалу, аналіз, узагальнення та інтерпретація результатів, формування висновків).

  10. Кравчук В.В., Єна А.І., Кальниш В.В. Особливості змін стану здоров’я льотного складу ВПС України за віком // Проблеми військової охорони здоров’я / Збірник наукових праць. - Київ: УВМА, 2004.- Вип. 14. - С.324-329 (організація і участь у проведенні досліджень, редагування рукопису статті).

  11. Кравчук В.В., Єна А.І., Кальниш В.В. Особливості структурних зрушень стану здоров’я осіб льотного складу // Гигиена труда. – Вып. 35. – 2004.– С.402-410 (огляд літературних джерел, участь у проведенні досліджень і підготовці рукопису статті, формування висновків).

  12. Моісеєнко Є.В., Єна А.І., Чегодар С.В. Особливості впливу підводного середовища на організм людини і професійний добір водолазів // Військова медицина України / Щоквартальний науково-практичний журнал Міністерства оборони України.– 2003. – № 1–2. – Т.3. – С.99–103 (підбір і огляд літературних джерел, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  13. Єна А.І., Кальниш В.В., Лях Г.Д., Мусієнко С.Б. Удосконалення професійного психофізіологічного відбору льотчиків // Військова медицина України / Щоквартальний науково-практичний журнал Міністерства оборони України.– 2004. – № 1-2. – Т.4. – С.100–105 (організація і участь у проведенні обстежень, аналіз матеріалу, підготовка рукопису статті, формування висновків).

  14. Єна А.І., Кальниш В.В., Лях Г.Д., Мусієнко С.Б. Успішність навчання за різними предметами як зовнішній критерій для здіснення професійного психофізіологічного відбору // Військова медицина України / Щоквартальний науково-практичний журнал Міністерства оборони України.– 2004. – № 1–2. – Т.4. – С.122–128 (задум, організація і участь у проведенні обстежень, систематизація і аналіз матеріалу, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  15. Пасько В.В., Єна А.І., Дорошенко М.М., Єщенко В.І. Професійний психофізіологічний відбір абітурієнтів та кандидатів у слухачі Української військово-медичної академії // Проблеми військової охорони здоров’я / Збірник наукових праць. – К.: УВМА, 2002.– Вип.9.– С. 33–37 (формування батареї тестів, організація проведення обстежень, аналіз результатів, підготовка рукопису статті).

  16. Сергієнко А.В., Єна А.І., Нечипоренко В.В., Сергієнко Е.А. Корекція астенічних станів – один із шляхів подолання наслідків оперативно-бойової психічної травми // Проблеми військової охорони здоров'я / Збірник наукових праць. – Київ: УВМА, 2001.– Вип.8. – С.271–277 (систематизація і узагальнення матеріалів, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  17. Чікіна Л.В., Горго Ю.П., Єна А.І., Маслюк В.В. Динаміка повільних електричних потенціалів в активних зонах шкіри при різних навантаженнях // Проблеми військової охорони здоров’я / Збірник наукових праць.– К.: УВМА, 2002. – Вип.10.– С.249–256 (участь у проведенні експерименту, систематизація і аналіз матеріалу, формування висновків).

  18. Єна А.І., Фартушний Є.М., Дем’янова В.Б., Кальчук О.В., Кальчук Р.Д. Експрес-оцінка психофізіологічного стану // Проблеми військової охорони здоров’я / Збірник наукових праць. – К.: УВМА, 2002.– Вип.9.– С. 274–278 (задум і участь у проведенні експерименту, систематизація і узагальнення результатів, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  19. Ена А.И., Маслюк В.В., Нерода В.И., Селина О.Г., Скалецкий Ю.Н., Фартушный Е.Н. Психосоматические расстройства у участников боевых действий // Проблемы реабилитации.– СПб: 2000. – № 1.– С.60–64 (задум, організація і участь у проведенні обстежень, систематизація і аналіз матеріалу, участь у підготовці рукопису статті, формування висновків).

  20. Єна А.І., Сергієнко А.В., Марчук А.І., Худецький І.Ю., Несен І.Ю., Сергієнко Т.А. Індивідуально-особистісний аналіз стреспротективної дії фармакологічних засобів // Проблеми військової охорони здоров’я / Збірник наукових праць. – Київ: УВМА, 2000. – Вип. 6. – С.88-100 (участь у проведенні досліджень, узагальнення і математична обробка результатів, участь у підготовці рукопису статті).

  21. Деклараційний патент на винахід (Україна UA) № 34959 А від 15.01.2001, Бюл. № 2 2001 р. Седаков І.О., Єна А.І., Худецький І.Ю., Скалецький Ю.М., Павленок Ю.П. “Спосіб рефлексометричного тестування для визначення професійно важливих якостей людини в умовах стресу” / Міністерство освіти і науки України, Державний департамент інтелектуальної власності, № 6 А61В5/16 (організація і участь у проведенні експерименту, систематизація і узагальнення результатів, редагування).

  22. Деклараційний патент на винахід (Україна UA) № 36505 А від 16.04.2001, Бюл. № 3 2001 р. Седаков І.О., Єна А.І., Гудзенко Л.І. та ін. (всього 10 осіб). “Спосіб “ДІМАгл” психофізіологічного визначення функціонального стану мозку людини з урахуванням її індивідуально-типологічних особливостей” / Міністерство освіти і науки України, Державний департамент інтелектуальної власності, № 6 А61В5/16 (задум, організація і участь у проведенні експерименту, систематизація, математична обробка і узагальнення результатів, редагування).

  23. Патент на винахід (Україна UA) № 64717 від 15.03.2004, Бюл. № 3 2004 р. Седаков І.О., Єна А.І., Скалецький Ю.М., Худецький І.Ю. “Спосіб психофізіологічного визначення типу міжкульової асиметрії” / Міністерство освіти і науки України, Державний департамент інтелектуальної власності, № 7 А61В5/103, А61В5/22 (організація і участь у проведенні експерименту, систематизація і узагальнення результатів, редагування).

Публікації в інших наукових виданнях:

  1. Єна А.І. Психофізіологічне забезпечення надійності “людського фактора” у виробництві // Недержавна система безпеки підприємництва як суб’єкт національної безпеки України: Зб.матеріалів наук.-практ. конференції 16–17 травня 2001 р. в м. Київ.- К.: Вид-во Європейського ун-ту, 2001.– С.367–373.

  2. Єна А.І., Кальниш В.В. Професійний відбір як важливий чинник підвищення ефективності бойових дій ВМФ України // Напрямки та шляхи реалізації програми реформування та розвитку ВМФ України / Зб. наукових праць. – Севастополь: СВМІ, 2000. – С.96–99 (задум і підготовка рукопису статті).

  3. Єна А.І., Кальниш В.В. Етична проблема свободи вибору професії та її вирішення у рамках системи професійного психофізіологічного відбору // Матеріали міжнародної наукової конференції “Етичні проблеми медицини праці та гігієни довкілля” 9-10 грудня 2003 р. в м. Київ. – К.: 2003. – С. 25–26 (підбір і огляд літературних джерел, підготовка рукопису статті, формування висновків).

  4. Єна А.І., Кальниш В.В. Моніторинг психофізіологічних функцій // Охорона праці. – 2003. – № 1. – С.43–44 (сформульовано концепцію, підготовлено рукопис статті, сформовано висновки).

  5. Єна А.І., Кальниш В.В. Професійний психофізіологічний відбір як важливий чинник зменшення кількості аварій і катастроф // Матеріали міжнародної конференції “Антропогенно-змінене середовище України: ризики для здоров’я населення та екологічних систем”. – Київ: 2003. – CD-диск (8 с.) (сформульовано концепцію, підготовлено рукопис статті, сформовано висновки).

  6. Єна А.І., Кальниш В.В. Психофізіологічна реабілітація як фактор підтримки професійної працездатності // Охорона праці. – 2003. – № 2. – С.39– 40 (підбір і огляд літературних джерел, задум і підготовка рукопису статті).

  1. Кальниш В.В., Єна А.І. Психологічно-соціальні та економічні аспекти професійного відбору // Охорона праці. – 2002. – № 11. – С.37–38 (підбір і огляд літературних джерел, підготовка рукопису статті).

  2. Єна А.І., Кальниш В.В., Кравчук В.В. Професійний психофізіологічний супровід спеціалістів як важлива проблема гігієни праці // Гігієнічна наука та практика на рубежі століть / Матеріали XIV з‘їзду гігієністів України, 19-21 травня 2004 р. – Дніпропетровськ: АРТ–ПРЕС, 2004. – Т.ІІ. – С.54-55 (задум і підготовка рукопису статті, формування висновків).

  3. Сергієнко А.В., Єна А.І., Хмельницький В.І. До питання створення єдиної системи психо-інформаційної безпеки і психофізіологічного забезпечення населення, як невід’ємної складової частини національної безпеки України // Матеріали всеукраїнської наук.-практ. конф. “Проблеми безпеки Української нації на порозі ХХІ сторіччя”. – Київ-Чернівці: КВГІ, 1998. – Ч.1. – С.202-209 (задум і розробка концепції, підготовка рукопису статті, формування висновків).

  4. Баженов О.К., Хмельницький В.І., Єна А.І., Кальниш В.В. Психофізіологічне забезпечення надійності діяльності персоналу ядерних об’єктів // Матеріали міжнародної конференції “Радіаційна безпека здоров’я людини та оточуюче середовище. Проблеми та шляхи їх вирішення на сучасному етапі”. - Маріуполь, 2002. – С.165–167 (підбір літературних джерел, участь у підготовці рукопису).

  5. Ена А.И., Кальниш В.В., Баженов А.К., Хмельницкий В.И. Требование времени: создание системы профессионального психофизиологического отбора // Охрана труда. – 2002. – № 3. – С. 33–35 (підготовка рукопису статті).

  6. Ена А.И., Кальниш В.В., Баженов А.К., Хмельницкий В.И. Нормативно-правовая основа профессионального психофизиологического отбора // Охрана труда. – 2002. – № 4. – С. 36–37 (підбір і аналіз нормативно-правових документів, підготовка рукопису статті, формування висновків).

  7. Організація проведення професійного психофізіологічного відбору // Методичні рекомендації Міністерства охорони здоров’я України і Держнаглядохоронпраці України / Єна А.І., Кальниш В.В., Баженов О.К. та ін. (всього 9 осіб). – К.: “Поліграф Центр”, 2003. – 27 с. (задум, участь у підготовці рукопису, редагування).

  8. Організація роботи зі створення професіограм // Методичні рекомендації Міністерства охорони здоров’я України і Держнаглядохоронпраці України / Єна А.І., Кальниш В.В., Баженов О.К. та ін. (всього 8 осіб). – К.: “Поліграф Центр”, 2003. – 56 с. (задум, участь у підготовці рукопису, редагування).

  9. Пасько В.В., Єна А.І., Маслюк В.В., Кальниш В.В. Концептуальна модель системи психофізіологічного забезпечення Збройних Сил України // Україна – НАТО: Стратегічне партнерство (випуск V) / Матеріали міжнародної наукової конференції. – Луцьк: Настир’я, 2001. – С.67-76 (розроблено концептуальну модель, підготовлено рукопис статті, сформовано висновки).

  10. Психопрофілактична робота серед ветеранів ліквідації Чорнобильської катастрофи: навчальний посібник / А.В. Сергієнко, А.І. Марчук, А.І.Єна та ін.; Під ред. А.В.Сергієнка. – Київ: НАВСУ, 2002. – 160 с (підбір і огляд літературних джерел, систематизація матеріалів, участь у підготовці рукопису посібника).