Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Булгакова Наталія Борисівна. Система пропедевтичної підготовки іноземних громадян з природничих дисциплін у технічному університеті : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Булгакова Н.Б. Система пропедевтичної підготовки іноземних громадян з природничих дисциплін у технічному університеті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. Інститут педагогіки Академії педагогічних наук України, Київ, 2002 .

У дисертації здійснено дослідження теоретико-методологічних, історико-педагогічних і методичних основ організації навчання іноземних громадян у технічному університеті.

Науково обґрунтовано і розроблено концепцію цілісної системи пропедевтичної підготовки формування предметних знань на основі структурування змісту навчальних дисциплін відповідно до законів природних систем і перетворення предметно-змістовної складової в особистісно-значущий зміст навчально-пізнавальної діяльності студента-іноземця.

Розроблено структуру пропедевтичної підготовки як цілісної системи, що побудована на взаємопов’язаній діяльності викладача і студента. Показана практична реалізація розробленої концепції на прикладі навчальної дисципліни “Хімія”. Педагогічний експеримент підтвердив ефективність запропонованої системи пропедевтичної підготовки іноземних громадян у технічному університеті.

Здобуті в процесі дослідження результати дають підстави для таких загальних висновків:

1. Нові соціально-економічні умови розвитку України зумовлюють потребу досліджувати теоретичні й методичні засади якісної підготовки фахівців для зарубіжжя. Вивчення історико-методологічних підходів до формування предметних знань мовою-посередником у представників з різних країн показало, що педагогічною наукою й практикою нагромаджено значний досвід. Визначено такі напрями дослідження:

обґрунтування оптимальних форм і засобів навчання;

удосконалення методики кількісної оцінки результатів навчання;

психолого-педагогічні особливості механізму формування навчальних груп;

удосконалення технології навчання української (російської) мови як іноземної.

Аналіз стану дослідження проблеми пропедевтичної підготовки іноземних громадян показав, що в науково-педагогічній і методичній літературі в основному наведено дані, щодо підготовки іноземців у період існування СРСР. Після 1990 р. кількість підготовчих факультетів значно зросла, але їх науково-методична й дослідницька робота фактично не висвітлювалась, а на багатьох “молодих” факультетах пропедевтична підготовка здійснювалась на основі суб’єктивно-інтуїтивного підходу. Тому на сучасному етапі розвитку професійної освіти в Україні особливого значення набувають пошуки ефективної, цілісної системи підготовки іноземних студентів для подальшого успішного навчання у вищих закладах освіти.

2. Сучасну пропедевтичну підготовку іноземних громадян у технічному університеті ми розглянули як підсистему системи вищої технічного освіти, що забезпечує засвоєння змістової і лінгвістичної інформації, необхідної для їхнього успішного навчання на першому курсі вищого навчального закладу. Існуючі суперечності між вхідним рівнем підготовки іноземних громадян, які прибувають на навчання, і необхідним рівнем знань з предмета, обсягом змістової інформації, рівнем володіння мовою предмета і терміном навчання зумовили пошук шляхів розв’язання виявлених суперечностей і створення цілісної системи пропедевтичної підготовки. Цей пошук спричинив виникнення ідеї створення освітньої системи за аналогом природної системи. З цією метою розглянуто закономірності функціонування природних систем у різних умовах і виявлено, що природні системи (від атомів до кристалів) - це відкриті системи, які мають механізм самоорганізації та прагнуть до стійкості, упорядкованості, поєднуючи гармонію внутрішніх частин із здатністю зростати в нестабільних умовах. Основними принципами формоутворення в природі є цілісність, симетрія, пропорційність, ритм, розвиток по спіралі, головне в цілому.

Виявлені закономірності й принципи функціонування різних природних систем дали змогу розглянути періодичну систему хімічних елементів Д.Менделєєва з позиції законів синергетики. З’явилась можливість подати її графічне зображення у вигляді спіралі й циклоїди для 218 елементів, простежити цілісність, циклічність, спроможність до самоускладнення, упорядкованість у нестабільних умовах і обґрунтувати як аналогову модель системи освіти.

Аналіз математичної єдності природних систем на прикладі атомів, молекули ДНК, періодичної системи хімічних елементів, показав, що різні рівні розвитку матерії знаходяться в єдиному ключі математичних констант і описуються числами 0,618 (1,618) – модуль Фібоначчі та 1,309 – вурф (W), і що ці числа є критеріями гармонії та впорядкованості будь-яких систем.

3. Розроблено і науково обґрунтовано концепцію цілісної системи пропедевтичної підготовки формування предметних знань на основі структурування навчальних дисциплін відповідно до законів природних систем і перетворення предметно-змістової складової в особистіснозначущий зміст навчально-пізнавальної діяльності студента-іноземця. В основу концепції покладено три складові:

принципи, що забезпечують вибір природної системи як аналогової моделі системи вищої технічної освіти;

принципи, що забезпечують формування змісту пропедевтичної підготовки і структуру змісту навчальних дисциплін, які входять до неї;

методи педагогічної комунікації, у тому числі форми, прийоми й засоби навчання з урахуванням специфічних особливостей пропедевтичної підготовки іноземних громадян.

Наведені складові дали змогу розробити модель трикомпонентної структури пропедевтичної підготовки, яка ґрунтується на взаємопов'язаній діяльності викладача-предметника й студента і в основі якої лежить мотиваційно-змістовий, процесуально-організаційний та результативно-оцінний компоненти, а також представити модель оптимальної організації навчального процесу як системи на основі єдності математичного опису учіння, навчання й навчальної діяльності іноземних студентів, спрямованої на активізацію їхньої пізнавальної діяльності і нагромадження знань в умовах психокорекції.

4. За допомогою аналогової моделі побудовано модель системи освітньо-кваліфікаційних рівнів. Ця модель показала місце пропедевтичної підготовки в освітній системі, дала змогу обґрунтувати її освітню функцію та виявити умови формування змісту пропедевтичної підготовки іноземних громадян у вигляді змішаних (гібридних) блоків: освітньо-наукового, освітньо-технічного, освітньо-гуманітарного. Для формування структури змісту в кожній навчальній дисципліні визначено на основі трикомпонентної системи філософських категорій загальне – особливе – часткове й розраховано оптимальний, варіативний і кількісний склад компонентів змісту. Оптимальність розрахунків підтверджена модулем Фібоначчі та вурфом.

5. За аналогією до періодичної системи хімічних елементів розроблено модель циклічної системи навчальних дисциплін вищої технічного освіти, яка зберігає ритмічність, упорядкованість, здатність до зростання й розвитку. Вона дає змогу:

виявити закономірність змісту будь-якої навчальної дисципліни залежно від місця в циклічній системі навчальних дисциплін;

виробити вимоги до стандартизації навчальних дисциплін згідно з місцем на будь-якому рівні навчання;

простежити просторово-часовий зв'язок у пізнавальному процесі безперервної освіти студентів-іноземців;

реалізувати наступність і міжпредметну координацію на всіх рівнях навчання.

6. Аналіз психолого-педагогічної літератури довів доцільність вивчення психічних і індивідуальних особливостей іноземних громадян для вироблення стратегії управління навчально-виховним процесом на підготовчому факультеті, посилення особистісно зорієнтованої діяльності викладача-предметника, спрямованої на активізацію пізнавальної діяльності й формування особистих якостей студента. Виявлено найхарактерніші регіональні й психічні особливості представників з різних країн; сформульовано загальні рекомендації викладачам предмета для формування особистісних якостей студентів, подолання стану когнітивного дисонансу, посилення мотивації, стимулювання навчання.

Доведено, що реалізація задач пропедевтичної підготовки в процесі учіння, навчання й навчальної діяльності студентів-іноземців досягається застосуванням сукупності засобів навчання з урахуванням таких об'єктивних умов, як рівень стартової підготовки, рівень володіння мовою предмета, термін навчання, і суб'єктивних чинників, як психологічні особливості групи, готовність викладача до роботи в аудиторії мовою-посередником, сумісність з групою тощо. Принципово важливим чинником, який впливає на розвиток особистості студента-іноземця, посилює його пізнавальну діяльність, особливо в період адаптації, є зміст навчального матеріалу, що розкривається за допомогою принципів науковості, посильної складності, доступності, послідовності, професійного спрямування.

Для управління навчальною діяльністю визначено необхідні принципи, а саме: опора на психічні й регіональні особливості студентів, орієнтація на суб’єкт-суб’єктні відносини між викладачем і студентом, єдність мети і мотивації навчання в рідній країні та на підготовчому факультеті, комбінування засобів і прийомів навчання, пріоритетність результатів зворотного зв’язку для коригування навчально-виховного процесу.

7. Розроблено методичну систему формування предметних знань та узагальнених умінь мовою-посередником, яка забезпечується реалізацією основних функцій викладача згідно з етапом навчання й поєднанням системно-структурованого, інформаційно-психологічного та суб’єктно-діяльнісного підходів. Єдність особистості, мотивації і діяльності є умовою успішного формування й систематизації предметних знань..

8. Показано можливість практичної реалізації розробленої концепції в навчальному процесі природничих дисциплін на прикладі хімії, а саме:

розраховано кількісний і якісний склад структури змісту предмета для навчання студентів-іноземців технічних спеціальностей з урахуванням гармонійного співвідношення загального – особливого - часткового;

розроблено комплект навчально-методичного забезпечення предмета з урахуванням реалізації змістового і лінгвістичного компонентів дисципліни;

розроблено комплект адаптивних навчально-контролюючих програм і тестових завдань для використання комп'ютерних технологій на початковому і подальших етапах навчання хімії;

доведено доцільність організації гнучкого навчального процесу з природничих дисциплін на основі комбінованих, адаптивних технологій, що ґрунтуються на використанні міжпредметних зв'язків, алгоритмізації подачі навчального матеріалу, контролі засвоєння предметних знань у поєднанні з мотивацією й активізацією пізнавальної діяльності студентів.

Ефективність експериментальної методики навчання хімії доведена позитивною динамікою засвоєння змістової і лінгвістичної складових навчальної дисципліни, що є результатом розв’язання завдань, які ставилися щодо розробки цілісної системи пропедевтичної підготовки іноземних громадян у технічному університеті як першого ступеня безперервної освіти.

Водночас проведене педагогічне дослідження не розв’язує всього комплексу проблем підвищення якості пропедевтичної підготовки іноземних громадян. Потребує подальшого дослідження проблема формування студентських груп з урахуванням національних і психологічних особливостей студентів. Актуальним є пошук шляхів мотивації та активізації представників з різних країн у процесі створення та впровадження комбінованих технологій у навчальний процес. Перспективною є розробка методики формування й систематизації предметних знань мовою-посередником на основі адаптивних навчально-контролюючих програм з усіх дисциплін природничого циклу, що дасть змогу реалізувати індивідуалізацію навчального процесу на підготовчому факультеті незалежно від терміну прибуття на навчання і стартового рівня підготовки іноземного громадянина. Доцільно розробити технологію використання природних аналогових моделей в інших видах навчальної підготовки у системі освіти.

Публікації автора:

Монографії

1. Булгакова Н.Б. Пропедевтическая подготовка в техническом вузе. Монографія. - К.:КМУГА, 1999. - 176 с.

  1. Булгакова Н.Б. Технології технічної освіти іноземних громадян. У кн. Педагогічні технології у неперервній професійній освіті: Монографія. -К.: ВІПОЛ, 2001. – С. 165 – 180.

Навчальні посібники

3. Булгакова Н.Б. Методика самостоятельной работы по химии для студентов-иностранцев. Учебное пособие. - К.:КИИГА, 1989. - 131с.

4. Булгакова Н.Б., Лузік Э.В. Рекомендации по формированию учебных планов в системе многоуровневой модели образования. Учебное пособие для слушателей ФПК. - К.:КМУГА, 1996. - 36 с.

5. Булгакова Н.Б., Сербина Р.В., Холодникова С.Н. Органическая химия. Учебное пособие для студентов-иностранцев. – К.: КМУГА, 2000. –103 с..

6. Булгакова Н.Б., Применко В.И. Получение, свойства и применение авиацонних полимеров. Учебное пособие. –К.: КИИГА, 1976. – 87 с.

7. Булгакова Н.Б. Вводный курс химии. Электронное учебное пособие. - К.:КМУГА, 1994, - 3 Мб.

8. Булгакова Н.Б. Периодическая система Д.И. Менделеева. Электронное учебное пособие. К.:КИИГА, 1992. - 3,5 Мб.

Брошури, наукові статті, авторські свідоцтва

9. Булгакова Н.Б. Естественная система элементов. Научно-методические материалы. - К.: КМУГА, 1996. - 24 с.

10.Булгакова Н.Б. “Золоті” числа атомів и молекул // Біологія і хімія в школі. –1999. -№5. С.41 –43.

11. Булгакова Н.Б. Квантовий підхід до розуміння математичної мови природи // Математика в школі. – 2000. - № 2. – С.46 – 49.

12. Булгакова Н.Б. Самостійна робота студентів-іноземців як фактор становлення особистості // Соціалізація особистості. - К.: 1999. Випуск спеціальний. – С. 126 – 131.

13. Булгакова Н.Б. Роль та цілі сучасної пропедевтичної підготовки іноземних громадян в багаторівневій системі неперервної технічної освіти // Проблеми загальної і професійної педагогіки. –Харків: Каравела, 2000. - С.84 – 90.

14. Булгакова Н.Б. Активізація пізнавальної діяльності іноземних студентів на основі суб’єкт-суб’єктних відносин // Педагогіка і психологія. – 1999. - № 4. – С. 105 – 111.

15. Булгакова Н.Б. Реалізація принципу безперервності при вивченні природничих дисциплін іноземними студентами // Теорія і практика педагогічного процесу. – Харків: Каравела, 2000. – С.12–19.

16. Булгакова Н.Б. Наступність у навчанні іноземних студентів у системі “пропедевтична підготовка – перший курс вищого навчального закладу” // Соціалізація особистості. – К.: Логос, 2000. вип. 2. – С. 104 – 111.

17. Булгакова Н.Б. Формування змісту пропедевтичної підготовки іноземних студентів в технічному університеті // Професійна підготовка бакалаврів у закладах другого рівня акредитації: Організаційне і науково-методичне забезпечення: – Харків: Каравела, 2000. – С. 55 – 64.

18. Булгакова Н.Б. Періодична система як аналогова модель динамічних відкритих систем // Біологія і хімія в школі. – 2000. -№ 4. – С. 14 – 16.

19. Булгакова Н.Б. Порядок у структурі природних систем // Фізика та астрономія в школі, 2000.- № 3. – С.43 – 45.

20. Булгакова Н.Б. Взаємозв’язок навчальних дисциплін в пропедевтичній підготовці іноземних громадян // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2000. - № 8. – С. 63 – 66.

21. Булгакова Н.Б. Формування предметних знань на мові-посереднику в іноземних громадян у процесі пропедевтичної підготовки // Соціалізація особистості. – К.: Логос, 2000. - Вип. 3. – С.171 – 178.

22. Булгакова Н.Б. Врахування регіональних особливостей іноземних студентів у процесі пропедевтичної підготовки // Педагогіка і психологія. - 2000. - № 2. – С. 99 – 105.

23. Булгакова Н.Б. Визначення ефективності засвоєння предметних знань іноземних студентів у процесі пропедевтичної підготовки // Проблеми особистісної орієнтації педагогічного процесу. – Харків: Каравела, 2000. – С.6 – 11.

24. Булгакова Н.Б. Концепція цілісної системи пропедевтичної підготовки іноземних громадян // Наука і сучасність. – К.: - 2000. Вип. 2. - Ч.1. –С. 34 – 42.

25. Булгакова Н.Б. Аналогова модель циклічної системи навчальних дисциплін у технічному університеті // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів.: -2000. - № 1. – С. 70 –78.

26. Булгакова Н.Б. Якість пропедевтичної підготовки іноземних громадян у сучасних умовах //Наукові записки Тернопільського державного університету. Серія: Педагогіка. – 2000. - № 9. – С. 14 – 17.

27. Булгакова Н.Б. Організація контролю предметних знань іноземних студентів у процесі пропедевтичної підготовки // Теоретико-методологічні аспекти дослідження проблем соціальної педагогіки. – Харків: Каравела, 2000. – С. 25 –31.

28. Булгакова Н.Б. Використання в педагогічній системі принципів розвитку природних систем // Педагогіка і психологія, 2000. -№3.- С. 72 –78.

29. Булгакова Н.Б. Дидактичні засоби у процесі пропедевтичної підготовки іноземних студентів //Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. №10. – 2000. – С. 152 – 156.

30. Булгакова Н.Б., Алябьева М.С. Активные методы обучения по курсу химии // Сб. Оптимизация учебно-воспитательного процесса студентов-иностранцев по естественным дисциплинам. - Иркутск.: ИГУ, 1989. - С.123-127 (авторський текст –3 с).

31. Булгакова Н.Б. Нова версія періодичної системи Д.І Менделєєва. Авторська довідка №638 від 12.03.1996. – К.: УФАМТ.

32. Булгакова Н.Б. Використання кодового числа для визначення стійкості динамічних систем. Авторська довідка № 634 від 15.02.1996. –К.: УФАМТ.

Навчально-методичні матеріали

33. Булгакова Н.Б., Иванова С.А., Капустян А.И., Табенская Т.В., Юманкулова И.Ф. Методическое руководство по химии. Ч.I. - К.:КИИГА, 1978. - 61с.

34.Булгакова Н.Б., Працюк Г.Х. Задание по химии для самостоятельной работы. - К.:КИИГА, 1979. - 26 с.

35. Булгакова Н.Б., Иванова С.А., Табенская Т.В., Холодникова С.Н., Юманкулова И.Ф. Методическое руководство по химии. Ч.II. - К.:КИИГА, 1980. - 39 с.

36.Булгакова Н.Б., Холодникова С.Н., Иванова С.А., Юманкулова И.Ф. Строение атома. - К.:КИИГА, 1981. - 36 с.

37. Булгакова Н.Б., Холодникова С.Н., Иванова С.А., Юманкулова И.Ф. Растворы. - К.:КИИГА, 1982. - 32 с.

38. Булгакова Н.Б., Холодникова С.Н., Иванова С.А Электрохимия. - К.:КИИГА, 1983. - 35 с.

39. Булгакова Н.Б. Задание по химии. - К.:КИИГА, 1987. - 23 с.

40. Булгакова Н.Б., Иванова С.А., Табенская Т.В., Холодникова С.Н. Методическая разработка по химии. - К.:КИИГА, 1987. - 44 с.

41. Булгакова Н.Б., Иванова С.А., Холодникова С.Н. Электрохимия. Металлы. - К.:КИИГА, 1988. - 32 с..

42. Барышовец П.П., Булгакова Н.Б., Карасев А.В., Калинина В.Г., Свиридова Н.Н. Естественные дисциплины. Методические указания для студентов-иностранцев подготовительного факультета. - К.:КИИГА, 1992. - 50 с..

43. Булгакова Н.Б. Общая химия. Опорные схемы. - К.:КМУГА, 1997. - 4 с.

44. Булгакова Н.Б. Органическая химия. Опорные схемы. - К.:КМУГА, 1997. - 4 с.

45. Булгакова Н.Б., Головская М.А. Методика самостоятельной работы по химии и русскому языку для студентов-иностранцев подготовительного факультета. - К.:КИИГА, 1989. - 38 с.

46. Булгакова Н.Б., Григорьева Л.А., Сербина Р.В., Стороженко М.П., Холодникова С.Н. Методические указания по химии для студентов-иностранцев подготовительного факультета (1-ый семестр). - К.: КИИГА, 1993 – 41с.

Матеріали конференцій, тези доповідей, звіти

47. Булгакова Н.Б. Реализация принципа непрерывности в преподавании естественных дисциплин ПФ для иностранных граждан //Сб. Заочное обучение. - М.: МГЗИПП, 1997. - С.62-63.

48. Булгакова Н.Б. Формирование предметных знаний на языке-посреднике у иностранных студентов в процессе пропедевтической подготовки // Тези доповідей міжнародної наукової конференції “Сучасні проблеми термінології та термінографії”. – Київ.: 2000. – С. 98 – 99.

49. Булгакова Н.Б. Методы совершенствования учебного процесса по химии // Материалы конференции: Проблеми багатоступеневої підготовки бакалаврів та фахівців з напрямку “Авіація та космонавтика”. – К.: КМУЦА, 1995. – С. 30 – 31.

50. Булгакова Н.Б. Реализация развивающихся целей в курсе химии // Тезисы докладов и сообщений на Х Всесоюзном совещании-семинаре физики и химии ПФ для иностранных граждан вузов СССР. – Полтава.: 1989. – С.62 .

51. Булгакова Н.Б. Координация курса химии с русским языком // Сб. Актуальные проблемы описания и преподавания русского языка и общенаучных дисциплин на начальном этапе обучения иностранных учащихся. – Харьков.: ХПИ, - 1988. – С. 164 –165.

52. Булгакова Н.Б. Анализ и методы интенсификации преподавания курса химии студентам-иностранцам подготовительного факультета // Тезисы УП Всесоюзного совещания-семинара преподавателей физики и химии ПФ для иностранных граждан. – Киев – Кишинев.: КГУ, -1982. – С.45.

53. Булгакова Н.Б. Разработка форм и методов осуществления межпредметных связей //Отчет НИР тема 1К-82ПФ № регистр. 01.86.0021213. - К.:КИИГА, 1985 - 36 с.

54. Булгакова Н.Б. Особенности дидактических методов реализации языкового аспекта вводного курса химии//Отчет НИР тема 3К-85ПФ № регистр. 01.85.0082920. - К.:КИИГА, 1986, раздел 1.31 - С.20-30.

55. Булгакова Н.Б. Исследование активных методов обучения и грамматических моделей по научному стилю речи //Отчет НИР тема 3К-85ПФ № регистр. 01.85.0082920. - К.:КИИГА, 1987, раздел 5 С.59-72, раздел 6.2 - С.75 -77.

56. Булгакова Н.Б. Рекомендации к использованию опорных схем в курсе химии //Отчет НИР тема 3К-85ПФ № регистр. 01.85.0082920. - К.:КИИГА, 1988, раздел 5 - С. 30 –58.

57. Булгакова Н.Б. Совершенствование учебно-познавательной деятельности в курсе химии //Отчет НИР тема 8К-85ПФ № регистр. 01.86.0021213. - К.:КИИГА, 1989 - С. 33 – 36.

58. Булгакова Н.Б. Активизация познавательной деятельности студентов-иностранцев при изучении химии на основе межпредметных связей //Отчет НИР тема 8К-85ПФ № регистр. 01.86.0021213. - К.:КИИГА, 1990 - С.40 – 45.

59. Булгакова Н.Б. Совершенствование познавательной деятельности в процессе реализации развивающих целей обучения с учетом экологических проблем //Отчет НИР тема 8К-85ПФ № регистр. 01.86.0021213. - К.:КИИГА, 1991 - С. 53 – 57.

60. Булгакова Н.Б. Разработка программно-педагогических средств обучения и контроля по химии //Отчет НИР тема 8К-85ПФ № регистр. 01.86.0021213. - К.:КИИГА, 1993 - С. 35 – 40.

61. Булгакова Н.Б. Организация и проведение рейтинговой системы контроля знаний студентов //Отчет НИР тема 8К-ПФ № регистр. 01.8.9031666. - К.:КИИГА, 1994 - С. 45 – 67.