Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Гудзь Тетяна Павлівна. Система раннього виявлення та подолання фінансової кризи підприємств : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Полтавський ун-т споживчої кооперації України. — Полтава, 2006. — 229арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 179-191.



Анотація до роботи:

Гудзь Т.П. Система раннього виявлення та подолання фінансової кризи підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2006.

У дисертаційній роботі розроблена система раннього виявлення та подолання фінансової кризи підприємств. Вона базується на обґрунтуванні взаємозв’язку етапів поглиблення та подолання фінансової кризи як самостійного об’єкту управління і включає: отримані економіко-математичні моделі прогнозування банкрутства підприємств різних галузей діяльності, систематизовані критерії ідентифікації глибини кризових явищ, класифікацію етапів розвитку фінансової кризи за фазами та стадіями, підсистему антикризових заходів.

Результати наукових розробок були впроваджені в діяльність підприємств з метою вирішення різнопланових завдань: складання планів санації, реструктуризації, бізнес-планів, оцінки фінансового стану, інвестиційної привабливості, кредитоспроможності, вартості бізнесу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та новий підхід до вирішення наукового завдання, важливого як з точки зору теорії, так і практики раннього виявлення та подолання фінансової кризи підприємств. Основні висновки та пропозиції, які є результатом проведеного дослідження, полягають у наступному:

1. Фінансову кризу можна розглядати як стимулюючий фактор до якісних перетворень в діяльності підприємства. Реалізація такої функції фінансової кризи ґрунтується на антикризовій стратегії, яка розроблена з урахуванням виявлених параметрів кризових процесів (глибини та швидкості) та ресурсного потенціалу підприємства. Часове обмеження для розробки та реалізації заходів фінансово-економічного оздоровлення пов’язане із своєчасністю розпізнавання кризових проявів. Цим обумовлюється необхідність та доцільність розробки системи раннього виявлення та подолання фінансової кризи підприємств як раціонального інструменту антикризового управління. Призначення такої системи полягає в ідентифікації причинно-наслідкових зв’язків кризових процесів та застосуванні до них превентивних або санаційних заходів з метою збереження самостійної ефективно функціонуючої господарської одиниці.

2. Результатом теоретичного дослідження кризових закономірностей стало розкриття взаємозв’язку етапів активного розвитку фінансової кризи та її локалізації як самостійного об’єкту управління для системи раннього виявлення та подолання. Комплексне дослідження вертикальних та паралельних кризових взаємозв’язків дозволило охарактеризувати фінансову кризу як складний процес послідовної активізації криз ліквідності, платоспроможності, прибутковості та загрози втрати фінансової стійкості, наслідком якого є банкрутство підприємства.

3. Застосування системного підходу до розкриття теоретичних засад системи раннього виявлення та подолання фінансової кризи дозволило визначити її як складну систему, елементами якої є дві самостійні і взаємозв’язані частини: перша – підсистема виявлення кризи – більш складна і важлива, оскільки забезпечує адекватне розв’язання завдань другої – підсистеми подолання кризи. Система раннього виявлення та подолання фінансової кризи виходить з того, що будь-яке управління у певній мірі повинне бути антикризовим. Звідси її роль у фінансовому менеджменті полягає в аналітичній характеристиці кризових процесів для кількісного обґрунтування рішень щодо їх подолання.

4. Запропонована підсистема виявлення фінансової кризи, орієнована на ідентифікацію її ранніх проявів, глибини та швидкості розвитку, включає:

отримані економіко-математичні моделі для прогнозування банкрутства підприємств п’яти галузей економіки: виробництва, торгівлі, сільського господарства, транспорту та будівництва;

обґрунтовану систему критеріїв розпізнавання стадії розвитку криз ліквідності, платоспроможності, прибутковості та загрози втрати фінансової стійкості;

розроблену класифікацію етапів поглиблення та локалізації фінансової кризи за фазами, стадіями і типом фінансового стану підприємства;

запропоновану типологію причин кризового стану для систематизації та оцінки причинно-наслідкових зв’язків фінансової кризи.

5. Підсистема подолання фінансової кризи використовує результати оцінки її параметрів для формування комплексу антикризових процедур, з урахуванням:

результату прогнозу банкрутства, який уточнює постановку мети: при відсутності загрози фінансового розорення реалізується мета прориву, за несприятливих перспектив ставиться мета виживання;

етапу життєвого циклу підприємства, який формує вид санаційної стратегії: захисну, наступальну або їх часткове поєднання;

глибини розвитку фінансової кризи, яка формулює ціль антикризової тактики: превентивну в рамках досудової санації або санаційну у судовому порядку. В якості шляхів досягнення цілей обирається група заходів реструктуризації у відповідності до антикризової стратегії та стадії життєвого циклу підприємства;

класифікованих інструментів фінансово-економічного оздоровлення підприємства за двома ознаками – стадією розвитку фінансової кризи та етапом життєвого циклу підприємства.

6. Розроблена підсистема подолання фінансової кризи дозволяє оперативно підібрати типовий каталог санаційних заходів, який підлягає уточненню на основі:

швидкості кризових процесів, яка визначає часові ресурси для здійснення антикризових заходів;

першопричин виникнення фінансової кризи, з урахуванням яких підприємство індивідуально добирає санаційні заходи.

7. Запропонований механізм впровадження системи раннього виявлення та подолання фінансової кризи на підприємстві є комплексом організаційних, інформаційних, методичних та управлінських процедур, призначених для розробки дієвої антикризової програми. Практична реалізація системи має універсальний характер і разом з тим є досить гнучкою. Це дозволяє адаптувати її в умовах конкретного підприємства з метою піднесення системи управління на якісно новий рівень, що забезпечуватиме передбачуваний розвиток діяльності і запобігатиме внутрішнім деструктивним процесам.

8. Проведені експериментальні розрахунки довели адаптованість системи раннього виявлення та подолання фінансової кризи для впровадження на вітчизняних підприємствах з метою вирішення різнопланових практичних завдань, а саме: проведення аналізу фінансового стану, розробка плану санації, бізнес-плану, оцінка кредитоспроможності, санаційної спроможності, ефективності антикризової програми, інвестиційної привабливості.

Публікації автора:

І. Статті у фахових виданнях:

  1. Гудзь Т.П. Індикатори кризи фінансової стійкості підприємства // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. – Вип. 17. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2004. – Т.3. – С. 39-47. (0,5 д.а.).

  2. Гудзь Т.П. Механізм діагностики фінансової кризи // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 196. – Дніпропетровськ: ДНУ. –2004. – Т.4. – С. 816-821. (0,4 д.а.).

  3. Гудзь Т.П. Практика застосування зарубіжних та вітчизняних методик діагностики банкрутства підприємств // Світ фінансів: Наук. журнал. – Вип. 3-4 (4-5). – Тернопіль: ТДЕУ. – 2005. – С. 111-121. (0,7 д.а.).

  4. Гудзь Т.П. Санаційний інструментарій системи раннього реагування та попередження фінансової кризи на підприємстві // Вісник Львівської комерційної академії. – Вип. 18. – Львів: ЛКА. – 2005. – Ч. 2. – С. 203-207. (0,3 д.а.).

  5. Ніколенко С.С., Губачов В.П., Гудзь Т.П. Діагностика в антикризовому управлінні // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 201. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Т.4. – С. 882-889. (0,5 д.а., з них авторських – 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача – обґрунтування функцій діагностики в антикризовому управлінні.

  6. Ніколенко С.С., Гудзь Т.П. Історія та перспективи розвитку інституту банкрутства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 189. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Т.1. – С. 259-266. (0,5 д.а., з них авторських – 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача – висвітлення інституту банкрутства в історичному та сучасному ракурсі.

  7. Ніколенко С.С., Гудзь Т.П. Система раннього реагування та попередження фінансової кризи на підприємстві // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 191. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Т.2. – С. 589-594. (0,4 д.а., з них авторських – 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача – формулювання визначення, мети, задач та етапів функціонування системи раннього реагування і попередження фінансової кризи на підприємстві.

  8. Ніколенко С.С., Гудзь Т.П. Удосконалення методичної бази діагностики банкрутства підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 190. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Т.3. – С. 849-859. (0,7 д.а., з них авторських – 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача – характеристика фінансового стану відкритих акціонерних товариств Полтавської області та пропозиції по удосконаленню методики діагностики банкрутства вітчизняних підприємств.

  9. Токар О.В., Гордєєва А.Г., Гудзь Т.П. Елементи формування механізму антикризового управління підприємства // Регіональні перспективи: Наук.-практ. журнал. – Кременчук: Асоціація «Перспектива». – 2003. – №2-3 (27-28). – С. 173-174. (0,1 д.а., з них авторських – 0,03 д.а.). Особистий внесок здобувача – обґрунтування взаємозв’язку ліквідності, платоспроможності, прибутковості та структури капіталу підприємства.

ІІ. Публікації в інших виданнях:

  1. Гудзь Т.П. Економіко-правові аспекти управління підприємством в кризовому фінансовому становищі // Матеріали І Міжнар. (ІІ Всеукр.) наук. конф. студентів та молодих вчених «Управління розвитком соціально економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання», Донецьк, 11-14 грудня 2001 р. – Донецьк: ДНУ. – 2001. – Ч.1. – С. 89-92. (0,2 д.а.).

  2. Гудзь Т.П. Прогнозування банкрутства торгівельного підприємства // Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. «Науковий потенціал світу 2004», Дніпропетровськ, 1-15 листопада 2004 р. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Т. 18. – С. 33-34. (0,1 д.а.).

  3. Гудзь Т.П. Прогнозування ймовірності банкрутства підприємства // Матеріали наук.-практ. конф. «Розвиток корпоративного управління в глобальному середовищі», Тернопіль, 22-24 жовтня 2004 р. – Тернопіль: ТАНГ. – 2004. – С. 175-178. (0,2 д.а.).

  4. Гудзь Т.П. Статистическая модель определения вероятности банкротства строительных предприятий // Материалы IV Междунар. науч.- практ. конф. «Теория и практика антикризисного менеджмента», Пенза, апрель 2006 г. – Пенза: НОУ «Приволжский Дом знаний». – 2006. – С. 61-63. (0,2 д.а.).

  5. Гудзь Т.П. Статистична модель оцінки ймовірності банкрутства виробничих підприємств // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти», Запоріжжя, 20 квітня 2005 р. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Т. 4. – С. 64-65. (0,1 д.а.).

  6. Токар О.В., Гудзь Т.П. Правове забезпечення діяльності підприємств-банкрутів // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ ст.», Полтава, 22-23 листопада 2001 р. – Полтава: ПДТУ ім. Ю. Кондратюка. – 2001. – Т.2. – С. 42-44. (0,1 д.а., з них авторських – 0,03 д.а.). Особистий внесок здобувача – характеристика судової процедури банкрутства згідно чинного законодавства України.