Піщалковська Марина Костянтинівна. Система роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників : Дис... канд. наук: 13.00.01 - 2007.
Анотація до роботи:
Піщалковська М.К. Система роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки. - Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України, Київ, 2007.
Дисертацію присвячено проблемі профільного навчання старшокласників в системі роботи загальноосвітнього навчального закладу. Проаналізовано стан дослідження проблеми у педагогічній теорії та практиці; розроблено та обґрунтовано: системну модель роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників, яка включає дві підсистеми (підготовчу та основну), спрямовані на забезпечення цілісності та неперервності профільного навчання старшокласників, формування їх свідомого професійного самовизначення і критерії ефективності системи роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників.
Визначено та обґрунтовано зміст профільного навчання учнів для профілів: лінгвістичного, філологічного, природничого, точних наук та форми роботи загальноосвітнього навчального закладу із забезпечення системного підходу до організації профільного навчання старшокласників.
Вдосконалено методику відбору до профільних класів та методику оцінки ефективності роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників.
Науковий аналіз проблеми організації профільного навчання старшокласників у загальноосвітніх навчальних закладах в Україні, вивчення навчальних планів та програм шкіл з базових загальних освітніх та профільних дисциплін дав змогу зробити висновок, що профільне навчання старшокласників має спрямовуватися на підготовку молодої людини до свідомого вибору подальшої професійної діяльності, що сприяє її адаптації до життя у швидкозмінному світі. Вивчення сучасного стану профільного навчання дозволило зробити висновок, що, незважаючи на високий рівень зацікавленості у профільному навчанні учнів, вчителів та батьків, стан готовності загальноосвітніх навчальних закладів не повністю задовольняє потреби учнів у профільному навчанні, що значною мірою зумовлено відсутністю системного підходу у роботі загальноосвітніх навчальних закладів до організації профільного навчання старшокласників. Теоретичний аналіз проблеми профільного навчання за рубежем показав, що в економічно-розвинених країнах, найпоширенішими напрямами профільного навчання в ліцеях та гімназіях є: академічний, технічний, гуманітарний та природничий профілі. Профільність навчання зменшує навантаження учнів і забезпечує підготовку достатньо вузької спеціалізації до навчання або робочої спеціальності, що в цілому позитивно впливає на процес отримання загальної, допрофесійної та професійної освіти молоді.
Розроблена та обґрунтована системна модель роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників включає підготовчу та основну підсистеми, визначає мету, завдання, напрями діяльності педагогічного колективу на різних етапах профільного навчання. Підготовча підсистема спрямована на первинне ознайомлення з професіями, ранню профорієнтацію, отримання, базових знань у початковій та неповній середній школі, профорієнтаційно-виховну роботу, що здійснюється через впровадження факультативних занять та гурткової роботи. Основна підсистема роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників спрямована на формування свідомого професійного самовизначення старшокласників, отримання ними профільної освіти як складової допрофесійної підготовки, тобто опанування теоретичними знаннями та практичними навичками професії за обраним профілем, підготовку до майбутнього навчання або роботи.
Розкрито зміст профільного навчання учнів підготовчої та основної підсистем; зміст програм профільних спецкурсів таких профілів: лінгвістичний, гуманітарний, природничий, точних наук. Підкреслюється роль психолого-педагогічної діагностики у формуванні профільних класів та груп профільного навчання старшокласників. Доведено, що широкий спектр профільних спецкурсів, їх інтеграція з базовими загальними та профільними дисциплінами, при методично досконалій організації профільного навчання в системі роботи загальноосвітнього навчального закладу забезпечує ефективність процесу профільного навчання та свідомого професійного самовизначення старшокласників.
Показано, що форми організації роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників можна класифікувати на: традиційні проведення всіх типів уроків, організація факультативних занять, гурткової роботи, виховних годин, індивідуальних консультацій, проведення батьківських зборів, конференцій, організації роботи педагогічних рад, Ради школи, методичних рад, засідань науково-методичних об’єднань вчителів, теоретично-практичних семінарів, робота творчих груп вчителів; інноваційні: використання учнями і педагогами можливостей мережі "Інтернет", комп’ютерної техніки та комп’ютерних технологій, участь у міжнародних проектах, обмін учнями та вчителями із закордонними загальноосвітніми навчальними закладами, співробітництво з колегами з інших країн, стажування за кордоном; сучасні практичні: стажування у науково-дослідних інститутах, укладання угод про співробітництво між загальноосвітніми навчальними закладами та вищими навчальними закладами з метою вступу випускників-старшокласників до означеного закладу на основі результатів зовнішнього тестування.
Доведена доцільність впровадження в систему роботи загальноосвітнього навчального закладу психолого-педагогічної служби, яка виключає фактор випадковості і невмотивованості професійного самовизначення старшокласників, їх подальшого профільного навчання; забезпечує добір учнів у профільні класи.
Визначено та обґрунтовано критерії ефективності роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання: описові критерії ефективності ранньої профорієнтаційної роботи з учнями (1-4 класи); описові критерії ефективності роботи школи з допрофільного навчання (7, 8 класи); критерій ефективності теоретичної та практичної профільної підготовки старшокласників; критерій задоволення потреб старшокласників у профільному навчанні (9-11 класи). Доведено, що системне використання цих критеріїв дає можливість оцінити ефективність функціонування системи роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників.
Результати педагогічного експерименту свідчать, що всі показники ефективності роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників в експериментальних групах вищі, ніж у контрольних. Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення щодо впровадження профільного навчання в систему роботи загальноосвітнього навчального закладу було покладено в основу змісту навчально-методичного посібника "Профільне навчання старшокласників: система роботи школи", в якому подані розробки навчальних програм та календарно-тематичного планування профільних спецкурсів та профільної дисципліни, методичні рекомендації з організації роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників.
Розроблені навчально-методичні матеріали (програми профільних спецкурсів за профілями: лінгвістичним, філологічним, природничим, точних наук та профільної дисципліни; комплекс методик та матеріали анкетування для формування профільних класів, а також оцінювання ефективності системи роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників) можуть бути використані в загальноосвітніх навчальних закладах всіх типів: середніх загальноосвітніх школах, спеціалізованих школах з поглибленим вивченням окремих предметів, гімназіях, ліцеях тощо для підвищення ефективності профільного навчання за різними напрямами.
Проведене дослідження не вичерпує проблеми організації системи роботи загальноосвітнього навчального закладу з профільного навчання старшокласників. Подальшого дослідження потребують такі її аспекти як: теоретичні і методичні засади використання комп’ютерних технологій у профільному навчанні старшокласників; розробка та впровадження інноваційних форм і методів ранньої профорієнтаційної роботи в школі; проблема спільної діяльності загальноосвітнього навчального закладу та професійно-технічного навчального закладу з організації профільного навчання старшокласників.
Публікації автора:
Піщалковська М.К. Профільне навчання старшокласників: система роботи школи: Навч. – метод. посіб. / За редакцією доктора пед. наук, професора, чл.кор. АПН України Сисоєвої С.О. – К.: Видавництво ТОВ «ХИК», 2007. – 256 с. – 9,93 авт.арк.
Статті у провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України
Піщалковська М.К. Ідеї трудового виховання школярів у працях видатних
педагогів // Неперервна професійна освіта: теорія і практика.– 2004.– Вип.1.– С. 114 – 118. – 0,3 авт.арк.
Піщалковська М.К. Теоретичні засади ранньої профорієнтації молодших учнів у початковій школі // Проблеми становлення інноваційних підходів в сучасній освіті: Зб. наук. пр. / За заг. ред. Г.Є. Гребенюка.– Харків: Стиль–іздат, 2004. – С.91 – 94. – 0,2 авт.арк.
Піщалковська М.К. Українські роздуми про шведську школу // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2005. – № 3. –С. 107 – 110. – 0,2 авт.арк.
Піщалковська М.К. Підготовка учнів початкової школи до профільного навчання в старших класах // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2005. – Вип.1. – С. 90 – 96. – 0,5 авт.арк.
Піщалковська М.К. Модель профільного навчання старшокласників у загальноосвітньому навчальному закладі // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2005. – Вип.2. – С. 61 – 67. – 0,5 авт.арк.
Піщалковська М.К. Система профільного навчання старшокласників: підготовчий етап // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2005. –Вип.3 – 4. – С.164 –169. – 0,4 авт.арк.
Статті в інших педагогічних виданнях
Піщалковська М.К. Рання професійна орієнтація учнів // Початкова освіта. –Київ, 2005. – № 15. – С. 10-12. – 0,6 авт.арк.
Піщалковська М.К. Демчина О.Н. Програма спецкурсу "Природа, цивілізація та людина" для учнів 10го класу // Хімія.Біологія. – 2005. – жовтень (№ 56). – С. 8 –11. – 0,5 авт.арк.
Піщалковська М.К. Профільне навчання: основні етапи // Директор школи. –2006. – липень (№ 7). – С. 50 – 56. – 0,4 авт.арк.
Піщалковська М. Програми спецкурсів для учнів 10–11 класів природничого профілю. "Формування навколишнього середовища", "Служба охорони середовища" // Біологія. – 2006. – грудень (№ 34). – C. 9 – 14. – 0,6 авт.арк.