Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Польова Ірина Миколаївна. Система залучення іноземних інвестицій в Україну в процесі глобальної сервісизації. : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Польова І.М. Система залучення іноземних інвестицій в Україну в процесі глобальної сервісизації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Тернопільський національний економічний університет. – Тернопіль, 2008.

Дисертація присвячена розробці моделі композиційно-фокусного залучення інвестицій в умовах трансформації та становлення сервісного сектора економіки. У роботі узагальнено теоретичні положення інвестиційної діяльності та окреслено визначальні тенденції структурних перетворень національного господарства в умовах глобальної сервісизації, систематизовано методики оцінки інвестиційної привабливості галузей сфери послуг, на основі чого здійснено оцінку потреби в інвестиціях та потенціалу адаптивності галузей сфери послуг до освоєння інвестиційних ресурсів.

З використанням економіко-математичних методів узагальнено тенденції розвитку вітчизняного інвестиційного ринку та виокремлено чинники, які визначають можливості комплексного, цілеспрямованого та системного залучення інвестицій, здійснено прогнозну оцінку надходження іноземних інвестицій. Запропоновано організаційно-економічні заходи активізації інвестиційної діяльності у сфері послуг, визначено напрями формування інституціонального забезпечення комплексного залучення інвестицій та стратегічні пріоритети інтеграції України у світовий інвестиційний ринок.

У дисертаційній роботі запропоновано нові підходи до розв’язання науково-прикладної задачі удосконалення системи залучення іноземних інвестицій в сферу послуг України в умовах формування глобального сервісного господарства. Основні науково-теоретичні, практичні та методичні результати, отримані у дослідженні, дозволяють зробити такі висновки:

1. Порівняльний аналіз альтернативних видів інвестиційної діяльності дає підстави стверджувати, що іноземні інвестори керуються різними мотивами залежно від мети і галузі інвестування й обирають стратегію поведінки, опираючись на сукупність факторів привабливості ринку (інституційно-правові, соціально-економічні, культурно-ментальні), на якому вони здатні максимально використати власні конкурентні переваги. Вибір раціональної форми інвестування здійснюється з врахуванням концепції діяльності, ступеня участі в управлінні, протекціонізму, рівня ризику та прибутковості, доступу до споживача. Транснаціоналізація світової економіки, розвиток науково-технічного прогресу та інформаційних технологій, лібералізація потоків капіталу посилюють конкуренцію на світовому інвестиційному ринку і, водночас, підвищують рівень ризику, нівелюванню якого сприяє активізація співпраці між національними та іноземними інвесторами, а також диференціація видів інвестиційних ресурсів.

2. Еволюція теорій іноземних інвестицій відображається у переході від парадигми меркантилізму до концепцій неокласичного синтезу, який визначає метою інвестування досягнення максимальної ефективності від використання переваг зарубіжної території у поєднанні з унікальними внутрішніми ресурсами згідно з моделлю Дж.Даннінга. Пасивне очікування капіталу не сприяє економічному зростанню, яке можливе при активному, цілеспрямованому і комплексному характері залучення інвестицій. Структурні зміни в економіці відбуваються внаслідок раціональної композиції екзогенних та ендогенних чинників за умов, що тиск перших на другі стимулює виникнення інвестиційних імпульсів, які пожвавлюють внутрішнє інвестування та активізують надходження іноземного капіталу.

3. Структурні трансформації у світовому господарстві полягають у посиленні ролі сфери послуг порівняно з сферою виробництва і відображаються у зростанні чисельності зайнятих, продуктивності праці, кількості підприємств, розширенні асортименту та покращанні якості послуг, збільшенні обсягів створення та експорту послуг, інвестицій та активізації інновацій у цій сфері. За результатами аналізу показників сфери послуг країн з посттрансформаційною економікою доведено, що вони володіють достатнім потенціалом (високий рівень відкритості сфери послуг, значний обсяг ринку і стабільні темпи зростання, наявність галузей-потенційних реципієнтів інвестицій) для використання його у конкурентній боротьбі за інвестиційні ресурси. Виявлені основні порівняльні переваги України у сфері послуг зосереджені у галузі транспорту, у тому числі продуктопровідного, послуг з ремонту і зв’язку на ринках Росії, Бельгії, Естонії, Мальти, Італії, Туркменістану, Данії, Греції, а у інвестиційній сфері - у співпраці з Німеччиною, Кіпром, Австрією, Нідерландами та Угорщиною. Проведене групування країн за показниками розвитку сфери послуг дозволило віднести Україну до групи з середнім та низьким рівнем розвитку. Водночас, доведено вагомий потенціал сфери послуг (позитивна динаміка внутрішніх та іноземних інвестицій, зайнятості, кількості підприємств, валової доданої вартості) і доцільність його використання для посилення конкурентоспроможності країни на світовому інвестиційному ринку.

4. Результати застосування сукупності методів економетричного аналізу (кластерного, регресійного аналізу, головних компонент) підтвердили вагомий вплив імпорту інвестицій на економічне зростання і дозволили виділити регіони з високим, середнім та низьким рівнем використання інвестиційного потенціалу. Оцінка ефективності реалізації регіонального інвестиційного потенціалу на основі інструментарію DEA дозволяє стверджувати, що високий рівень залучення іноземних та внутрішніх інвестицій не є визначальним фактором ефективності їх використання, що й зумовлює важливість комплексного використання наявних інвестиційних ресурсів шляхом оптимального поєднання видів інвестицій, організаційно-правових форм суб’єктів економічної діяльності та галузей сфери послуг.

5. Потрібно зважати, що орієнтація на максимізацію обсягів залучення іноземних інвестиційних ресурсів обмежується здатністю регіону чи галузі освоїти ці ресурси. За рівнем інвестиційної привабливості лідерами серед галузей сфери послуг України виступають оптова і роздрібна торгівля, операції з нерухомістю, здавання в оренду та послуги юридичним особам, транспорт і зв’язок. Найвищим потенціалом з огляду на перспективи розвитку характеризуються фінансові послуги, готельне і ресторанне господарство, будівництво, колективні, громадські та особисті послуги.

6. Активізація інвестиційної діяльності на світовому ринку повинна виходити із стратегічних пріоритетів національної економіки, наявних ресурсів та ефективних механізмів реалізації поставлених завдань. Стратегічні пріоритети інтеграції у світовий інвестиційний ринок включають збільшення обсягів залучення інвестицій у сферу послуг, удосконалення структури залучених інвестицій, активну інтеграцію національних суб’єктів економічної діяльності у світовий інвестиційний ринок.

7. Недосконалість інститутів підтримки інвестиційної діяльності, зокрема у сфері послуг, дублювання їх функцій та повноважень, відсутність чіткої ієрархії та координації в системі органів державної влади зумовлюють недостатнє виконання покладених на них функцій, ускладнюють роботу інвесторів, гальмують інтеграцію у світовий інвестиційний ринок. Систематизація та кодифікація інвестиційного законодавства, його гармонізація з вимогами СОТ та Спільного доробку ЄС, модифікація системи стратегічного планування та перегляд діючих програм залучення інвестицій, запропоновані у дисертації, сприятимуть підвищенню ефективності реалізації інвестиційного потенціалу сфери послуг вітчизняної економіки.

8. У роботі обґрунтовано доцільність визначення інвестиційних полюсів зростання та розробки секторальних проблемно-орієнтованих підпрограм розвитку сфери послуг на регіональному рівні, узгоджених з загальнодержавною та регіональними стратегіями соціально-економічного розвитку, зокрема як ефективні для комплексного розвитку територій на інвестиційній основі пропонуються галузі-«марки» та міста-«марки». Позитивний синергетичний ефект інвестування сфери послуг може бути забезпечений шляхом формування монопрофільних кластерів (туристичних, інформаційно-консультативних).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Польова І.М. Аналіз факторів впливу на процес інвестування туристичної галузі України (регіональний аспект) / І.М. Польова // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Сб. науч. тр. - Донецк: ДонНУ, 2005. – С. 592 - 597.

  2. Польова І.М. Інноваційно-інвестиційні аспекти реформування економіки Польщі в процесі євроінтеграції: досвід для України / І.М. Польова, О.А. Мокій // Вісник Львів. комерц. акад. – Сер. екон. – Вип. 18, Ч. 1. – Л.: Вид-во Львів. комерц. акад., 2005. – С. 269-273. (Особистий внесок - 0,2 д.а.: проаналізовано досвід Республіки Польща у реформуванні системи залучення інвестицій в посттрансформаційний період).

  3. Польова І.М. Інвестування туристично-рекреаційної індустрії як чинник економічного зростання регіону / І.М. Польова // Наук. вісник Чернів. торг.-екон. ін-ту КНЕУ.- Екон. науки. - Вип. IV, Ч.2. – Чернівці : АНТ Лтд, 2005. – С. 143 – 154.

  4. Польова І.М. Проблеми та засоби стимулювання інноваційно-інвестиційної активності у культурно-мистецькій сфері / І.М. Польова // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2005. - №6. – С. 88-97. (Особистий внесок - 0,3 д.а.: розроблено стратегічні заходи активізації інвестиційної діяльності в культурно-мистецькій сфері).

  5. Польова І.М. Інвестиційний та соціальний аспекти реструктуризації підприємств вугільної галузі Львівської області / І.М. Польова, І.О. Куревіна // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2005. - №7. – С. 27-35. (Особистий внесок - 0,3 д.а.: обґрунтовано доцільність стимулювання інвестиційної діяльності у сфері послуг для подолання соціально-економічних проблем монопрофільних шахтарських міст).

  6. Польова І.М. Інвестування туризму як ринковий механізм розв’язання екологічних проблем / І.М. Польова // Вісник Львів. комерц. акад. - Сер. екон. - Вип. 22. – Л.: Вид-во Львів. комерц. акад, 2006. – С. 128-132.

  7. Польова І.М. Фінансово-кредитна та інвестиційна підтримка малого підприємництва в регіоні / І.М. Польова, М.А. Вознюк, О.І. Масна // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Євроінтеграційний курс України: фінансовий вимір: зб. наук. праць : У 2-х ч. / НАН України. Ін-т регіональних дослідж. / відп. ред. М.І. Долішній. – Л., 2006. – Вип. 3 (LIX), Ч.2. – С. 172 - 179. (Особистий внесок - 0,1 д.а.: визначено напрями інвестиційного сприяння розвитку малого бізнесу).

  8. Польова І.М. Оцінка зарубіжного досвіду стимулювання і активізації інвестиційних процесів / І.М. Польова, М.І. Мельник // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи: ресурси і механізми ефективного управління: зб. наук. праць - Вип. 2(58) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; Відп. ред. М.І. Долішній. – Л., 2006. – С. 585-606. (Особистий внесок - 0,5 д.а.: проаналізовано політику сприяння іноземному інвестуванню у країнах Центральної і Східної Європи).

  9. Польова І.М. Аналіз світових інвестиційних процесів у сфері послуг та місце України в них / І.М. Польова // Вісник Львів. комерц. акад. – Сер. екон. - Вип.20. – Л: Вид-во Львів. комерц. акад., 2006. - С. 561-571.

  10. Польова І.М. Формування регіональної системи залучення іноземних інвестицій / І.М.Польова, В.В. Борщевський // Регіональна економіка. – 2006. - №4. - С. 41-48. (Особистий внесок - 0,3 д.а.: обґрунтовано пріоритети і напрями інвестиційної політики на мезорівні).

  11. Польова І.М. Стратегічні пріоритети посилення конкурентоспроможності України на світовому інвестиційному ринку / І.М. Польова // Вісник Львів. комерц. акад. – Сер. екон. - Вип. 23. – Л.: Вид-во Львів. комерц. акад., 2006. – С. 199-203.

  12. Польова І.М. Роль приватних трансфертів мігрантів у інвестиційному процесі в Україні / І.М. Польова // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ: Сб. науч. тр. – Т. 2. - Ливадия-Донецк: ДонНУ, 2007. - С. 723-728.

  13. Польова І.М. Структурний аналіз інвестиційної політики в польсько-українському транскордонному регіоні / І.М. Польова // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Міжрегіональне співробітництво: стан та перспективи: Зб. наук. праць. - Вип. 4(66) / НАН України. Ін-т регіональних дослідж.; Відп. ред. Бойко Є.І. – Л., 2007. - С. 190-196.

  14. Польова І.М. Методологічні засади оцінки потреби та потенціалу адаптивності сфери послуг України в інвестиційних ресурсах / І.М. Польова // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект : Сб. науч. тр. - Донецк: ДонНУ, 2008. – С. 775-783.

В інших виданнях:

  1. Польова І.М. Інвестиційна діяльність як важливий чинник підвищення конкурентоспроможності підприємств / І.М. Польова // Пр. 2-ої міжнар. ІІІ всеукр. наук. конф. студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». – Ч. 2. / Ред. кол. Ступін О.Б., Александров І.О. та ін. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – С. 309-311.

  2. Польова І.М. Становлення підприємництва в Україні в контексті глобалізації економіки / І.М. Польова // Сучасні технології ведення бізнесу в Україні: Матеріали І Всеукр. конф. студентів і аспірантів (Київ, 25-27 квітня 2002 р.) / Уклад. А.П. Білошапко, О.П. Корнута, О.В. Білоусов. – К.: Економіка і право, 2002. – С. 302-303.

  3. Полевая И. Участие Украины в интеграционных процессах в рамках СНГ / И.Н. Полевая // Страны СНГ в условиях глобализации: Материалы междунар. науч.-практ. конф. студентов, аспирантов и молодых учених (Москва, 28-30 марта 2002 г.). - М.:Экон-Информ, 2002. – С. 289-291.

  4. Польова І.М. Стримуючі фактори та потенційні можливості розвитку електронної комерції в Україні / І.М. Польова // Современные информационные системы и технологии в экономике: Тез. докл. ІІ Всеукраин. студенческой конф. – Запорожье, 2002. – С. 71-73.

  5. Полевая И.Н. Формы инвестирования на предприятиях // Проблемы эффективного функционирования предприятий в современных условиях / И.Н. Полевая: Материалы междунар. науч.-практ. конф. студентов, аспирантов и молодых учених. (Севастополь, 20-25 апреля 2003 г.) – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2003. – С. 101-102.

  6. Polova I. Investments in tourism as the market mechanism of ecological problems solving / I.Polova // Економіка для екології. Матеріали ХІ Міжнародної конференції. (Суми, 5-9 травня 2005 р.) – Суми, 2005. - С. 108-110.

  7. Польова І.М. Інвестування туристично-рекреаційної індустрії як чинник економічного зростання регіону / І.М. Польова // Наук. вісник Чернів. торг.-екон. ін-ту КНТЕУ. - Вип .ІІІ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – С. 262-266.

  8. Польова І.М. Інвестиційний аспект євроінтеграційної стратегії України / І.М. Польова // Міжнародна торгівля у контексті європейської інтеграції: проблеми теорії і практики : зб. матеріалів VIII міжнар. наук.-прак. конф., 27 травня 2005 р.– К.: УАЗТ, 2005. – С. 239-240.

  9. Польова І.М. Інвестиційна складова інноваційного розвитку сфери послуг / І.М. Польова // Розробка міської економічної стратегії для розвитку сфери високих технологій. – Л.: ЛвЦНТЕІ, 2005. - С. 39-42.

  1. Польова І.М. Інтенсифікація інвестиційної діяльності як об’єктивна умова активізації інтеграційних процесів в Україні / І.М. Польова // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: Тези доп. ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. студ., аспірантів і молодих науковців. (Луцьк, 18-19 травня 2006 р.): У 2-х т., Т. 2 / Уклад. В.Й.Лажнік, С.В. Федонюк. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – С. 130-133.

  2. Польова І.М. Інноваційно-інвестиційна активність у сфері мистецтва: засоби стимулювання та захисту прав інтелектуальної власності /І. М. Польова, О.А.Мокій // Midzynarodowe forum kultury i ekonomii «Yak odnie sukces rynkowy w dziaalnoci kulturlnej». – Stalowa Wola: Wysza szkoa ekonomiczna w Salowej Woli, 2006. – S. 97-115. (Особистий внесок - 0,5 д.а.: запропоновано напрями та механізм реалізації інвестиційної стратегії в сфері мистецтва).

  3. Польова І.М. Тенденції розвитку інвестиційного процесу в сфері міжнародних послуг: уроки для України / І.М. Польова // Кредоінвест. – 2006. - №3. – С. 26-27.

  4. Полевая И. Инновационно–инвестиционная модель развития сферы услуг Украины в условиях глобализации / И. Полевая, В. Топор // International Conference of Young Researches, nov. 9, 2007, 5 ed.: Book of abstracts. - Chisinau, 2007. - Р. 226. (Особистий внесок - 0,1 д.а.: окреслено заходи посилення рівня інвестиційної активності у сфері послуг).

  5. Польова І.М. Рекомендації щодо започаткування підприємницької діяльності / Т.С. Медвецький, О.М. Яйко, І.М. Польова. – Л.: НФВ «Українські технології», 2007. – 234 с. (Особистий внесок – 3,1 д.а.: проаналізовано особливості ліцензування діяльності окремих секторів сфери послуг, окреслено методологію та стадії бізнес-планування у сфері послуг).

  6. Польова І.М. Інституційна архітектоніка інвестиційної діяльності в Україні / І.М. Польова // Розвиток підприємництва в Україні: економіко-правове забезпечення: Матеріали Міжнар. наук.-практ.конф. (Львів, 13-14 грудня 2007 р.) / Відп. ред. О.Є. Кузьмін. – Л.: НВФ «Українські технології», 2007. - С. 225-230.