Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технічна естетика


Цой Микола Павлович. Систематизація та конструювання орнаментальних структур (на прикладі корейських національних орнаментів) : Дис... канд. наук: 05.01.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Цой М.П. Систематизація і конструювання орнаментальних структур (на прикладі корейських національних орнаментів).– Рукопис.

Дисертація на здобуття ученого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.01.03. Технічна естетика. Київський національний університет будівництва й архітектури, Україна, Київ, 2002 р.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню корейських національних орнаментів, їхній систематизації і конструюванню. В роботі об’єднується широкий спектр питань, які традиційно розрізнено вирішуються в сфері орнаменталістики. У роботі виконано комплексний історико-культурологічний огляд корейської орнаменталістики і досліджувано впливи культурологічних чинників на структуру, зміст і геометрію орнаментальних композицій. Встановлено, що розвиток орнаменталістики Кореї визначається трьома історичними періодами. Чинники, що визначають історичну приналежність деякого орнаменту, утворили комплекс символьных (змістовних) закономірностей, характерних винятково для орнаментів Кореи. Проведено детальний аналіз символізму, виявлені його роль і місце в орнаментальному мистецтві в цілому, визначені формотворні елементи і природа виникнення символьних мотивів. Виявлено і досліджувані гармонійні і композиційні закономірності корейських орнаментів. Проведено комплекс формально-графічних досліджень традиційних корейських орнаментів, встановлено особливості композиційного рішення орнаментів, співпідпорядкованість їхніх елементів, правила визначення акцентів і т.п. На основі зіставлення ознак запропонованої геометричної класифікації отримано набір матриць сумісності, що дозволяє регулювати поліваріантність процесу конструювання орнаменту за заданими вимогами або його відновлення по збереженому фрагменту. У рамках загальної методики розроблено геометричний й алгоритм формування чарунок складноструктурованих орнаментів із національною специфікою, що дозволяє управляти структурою орнаменту на стадії безпосереднього його сприйняття. Запропоновано методику формування орнаментальних полів, що дозволяють конструювати орнамент як в інваріантних (вільних), так і в національно-обумовлених постановках. Розроблені алгоритми декомпозиції і синтезу орнаментальних композицій для і конструювання і відновлення повної картини орнаментальної композиції по збереженому фрагменту. Дано рекомендації з питань конструювання і відновлення орнаментальних композицій. Подано приклади конструювання оригінальних орнаментів із заданою історичною і змістовною обумовленістю. Робота впроваджена в навчальний процес ряду вищих навчальних закладів на спеціальностях «Реставрація творів мистецтва» і «Дизайн».