94. Борткевич Олег Петрович. Системні і локальні ураження кісткової тканини та суглобового апарата у хворих на ревматичні захворювання суглобів, їх прогнозування та моніторинг: дис... д-ра мед. наук: 14.01.12 / АМН України; Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска. - К., 2004. , табл.
Анотація до роботи:
Борткевич О.П. Системні і локальні ураження кісткової тканини та суглобового апарата у хворих на ревматичні захворювання суглобів, їх прогнозування та моніторинг.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.12 – ревматологія. Інститут кардіології ім. акад. М.Д.Стражеска АМН України, Київ, 2004.
Дисертацію присвячено клініко-інструментальному дослідженню змін кісткової тканини (Ктк), суглобового апарата (СА) і функціональної недостатності суглобів (ФНС) у хворих на ревматичні захворювання суглобів (РЗС) - ревматоїдний артрит (РА), остеоартроз (ОА) та анкілозуючий спондилоартрит (АС), вивченню особливостей їх прогресування і розробленню прогнозу розвитку. Визначено вплив на ці зміни демографічних, клініко-лабораторних і інструментальних показників. Встановлено закономірності розвитку змін Ктк, СА, та розвитку ФНС у хворих на РЗС, визначено типи прогресування та розроблено моделі прогнозу цих процесів. Виявлені взаємозв’язки між системними і локальними змінами Ктк і їх прогресуванням зі ступенем ФНС хворих. Визначене місце ультразвукового дослідження (УЗД) в ранній діагностиці і оцінці прогресування локальних змін Ктк та СА при РЗС. На основі УЗД створені методи ранньої та диференційної діагностики РА, ОА та АС, та розроблені УЗ-критерії оцінки СА цих хворих. На основі рентгенографічного дослідження розроблені нові методики оцінки уражень суглобів та визначення їх прогресування у хворих на РЗС.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення результатів дослідження і досягнуто нове вирішення наукової проблеми ревматології, а саме – на основі вивчення локальних і системних змін кісткової тканини і функціональної недостатності хворих на РЗС і закономірностей їх прогресування створені моделі прогнозу несприятливого перебігу РЗС, розроблені методи ранньої діагностики і визначені темпи прогресування локальних і системних змін кісткової тканини і функціональної недостатності у хворих на РЗС, що сприяє своєчасному призначенню адекватної патогенетичної терапії і збереженню функціональної активності пацієнтів з РЗС.
Перебіг РА характеризується невпинним прогресуванням локальних деструктивних змін Ктк за даними рентгенографії, причому найбільші зміни відбуваються саме на ранній стадії – за 1 рік спостереження вони збільшились на 4,08% (р<0,01), в наступному – на 1,74-1,91%/рік (р>0,05) від максимально можливого ураження. Темпи кісткової деструкції в дрібних і великих суглобах при РА різнонаправлені: в дрібних суглобах кистей і стоп темпи деструкції зменшуються з перебігом хвороби, тоді як в колінних суглобах—збільшуються. Встановлено, що локальні деструктивні зміни Ктк суглобів при РА відбуваються за трьома основними типами: І тип (швидкий), ІІ тип (повільний), і ІІІ тип (невизначений).
Згідно створених прогностичних моделей при рРА незалежними предикторами прогресування локальних деструктивних змін Ктк є наявність ерозій на рентгенограмі в ранній стадії (до 2 років) РА, жіноча стать, титр РФ 1:40, артрит 3 та більше великих суглобів, початок базисної терапії через >12 міс. після появи перших ознак артриту. При рсРА незалежними предикторами локальних деструктивних змін Ктк суглобів є початковий ІЛ >25, і РФ 1:80 (дані статистично достовірні). Незалежними предикторами розвитку системних змін Ктк при рРА є кількість уражених великих суглобів 3 в дебюті хвороби, вік в дебюті хвороби 44 роки, жіноча стать (дані статистично вірогідні).
При рРА функціональний стан хворих визначається активністю процесу і не залежить від ступеню локальних деструктивних змін Ктк, тоді як при рсРА та пРА—залежить як від ступеню активності, так і від ступеню кісткової деструкції. Деструктивні зміни в великих суглобах за даними рентгенографії мають більший вплив на функціональну недостатність суглобів хворих на РА, ніж ступінь кісткової деструкції в дрібних суглобах.
Згідно створених прогностичних моделей при рРА незалежними предикторами ФНС є HAQ1 в дебюті РА, титр РФ1:80, артрит 3 великих суглобів. При рсРА незалежними предикторами функціональної недостатності хворих є титр РФ1:80, ураження 4 великих суглобів, початковий індекс HAQ1,35. У хворих на рРА незалежними предикторами індукування клінічної ремісії є індекс HAQ<0,7 балів і тривалість хвороби до початку базисної терапії 12 міс. (дані статистично достовірні).
Прогресування локальних змін в ТФО колінного суглобу у хворих на гонартроз характеризується звуженням РСЩ переважно медіального відділу, в ПФО – звуженням РСЩ в латеральному відділі і розширенням РСЩ в медіальному відділі. Больовий синдром за ВАШ у цих хворих залежить від ступеню звуження РСЩ, остеофітозу в ТФО та ПФО колінного суглобу, що вірогідно впливає на прогноз. Згідно створеної прогностичної моделі незалежними предикторами прогресування локальних змін Ктк при гонартрозі є персистування синовіту за даними УЗД, сполучене ураження медіального і латерального відділів ТФО, ІМТ 30 кг/м2 (дані статистично достовірні).
Кількісним діагностичним критерієм коксартрозу є висота РСЩ кульшового суглобу в точці максимального звуження 3 мм. Зниження висоти РСЩ в кульшових суглобах у хворих на коксартроз прогресує з швидкістю 0,23±0,2 мм/рік. Незалежними предикторами прогресування локальних змін Ктк кульшових суглобів у хворих на коксартроз є середнє щорічне звуження РСЩ кульшового суглобу 0,4 мм в минулому, атрофічний тип „кісткової відповіді”, супралатеральна міграція голівки стегнової кістки, вік в дебюті хвороби 60 років. Локальні зміни Ктк в ПМС і ДМС кистей за даними рентгенографії дисоційовані з клінічними проявами ОА (біль, порушення функції) та з наявністю і ступенем вираженості вузликових змін.
При РА і АС УЗ-ознаки випоту у великих суглобах знаходили виключно при наявності активності запального процесу, а при ОА – майже виключно при ІІ і ІІІ рентгенологічних стадіях. При гострому процесі випіт мав гомогенну анехогенну ехоструктуру, при персистуванні запалення – негомогенну, з наявністю включень різного розміру і ехо-щільності.
Для дебюту РЗС найбільш характерним при УЗД є теносиновіт сухожиль м'язів-згиначів і розгиначів пальців, що спостерігається в цілому, відповідно, у 74,5% і 58,2% випадків. УЗ-ознаки нечіткості («розпушення») кортикального шару кісткових суглобових поверхонь можуть служити предикторами розвитку ерозивних змін при РА й АС, а також продуктивних кісткових змін при АС; УЗ-ознаки нерівності кортикального шару – формування остеофітів у хворих з ОА; виявлення УЗ-ознак ентезитів є найбільш раннім вірогідним УЗ-симптомом АС.
Основними УЗ-ознаками прогресування уражень дрібних суглобів кистей при РА є: персистуючий синовіт в одному або декількох суглобах з потовщенням СО і змінами ехогенних властивостей синовіальної рідини, теносиновіт сухожиль м'язів-згиначів і розгиначів пальців кистей зі збільшенням кількості уражених сухожиль, а також виявлене в дебюті захворювання «розпушення» кортикального шару кісткових суглобових поверхонь.
При ОА системні порушення Ктк спостерігаються у 59,7% осіб (остеопенії – 41,6%, остеопороз – 18,1%. У хворих на ОА з залученням у процес багатьох суглобів (поліостеоартроз) МЩК вірогідно більш низька в порівнянні з хворими з моно- або олігоартрозами, в яких в 76,7% випадків МЩК значно вища за вікову норму. Прогресування зниження показників МЩК спостерігається у хворих з більш тривалим перебігом ОА (після 6 років захворювання).
При АС виявлене зниження МЩК в порівнянні зі здоровими особами (середній МЩК-Z -1,08±0,67, p<0,05), причому остеопенічний синдром виявлявся в 85% пацієнтів із тривалістю захворювання більше 1 року. Швидкість втрат Ктк мінерального компоненту найбільша в пацієнтів із залученням у процес периферичних суглобів (-12% у рік у губчастій речовині і -7,5% – у компактній), тоді як при переважно аксіальному ураженні ці показники складають, відповідно, -6% і +0,8%. Тенденція до підвищення МЩК характерна переважно для пацієнтів з тривалістю захворювання >10 років, вираженими рентгенологічними змінами в ККС і хребті, з наявністю синдесмофітів і значним ступенем ФНС (рентген-стадії III-IV).
Предикторами прогресування остеопенічного синдрому в хворих на АС є: персистуюче підвищення ШОЕ (відносний ризик 3,7/рік для персистуючих рівнів ШОЕ (30 мм/год.), тривалість захворювання до початку активної медикаментозної терапії, у тому числі і з застосуванням базисних засобів (відносний ризик 1,5/рік при тривалості нелікованого АС 3-6 міс).
Публікації автора:
Коваленко В.Н., Борткевич О.П. Остеоартроз. Практическое руководство.- К.: Морион, 2003.- 448 с. (Здобувач самостійно провів пошук та огляд літературних джерел, співставлення даних сучасної літератури з отриманими власноруч даними, узагальнив матеріали, брав участь у підготовці до друку).
Ревматоидный артрит. Диагностика и лечение / В.Н. Коваленко, Н.М. Шуба, Л.Б. Шолохова, О.П. Борткевич / Под ред. В.Н.Коваленко.- К.: МОРИОН, 2001.- 272 с. (особисто провів огляд літературних джерел, співставлення власних даних щодо діагностики та лікування ревматоїдного артриту та його ускладнень, в тому числі локальних і системних змін кісткової тканини, узагальнив отримані результати, брав участь у підготовці монографії до друку).
Ревматические болезни: номенклатура, классификация, стандарты диагностики и лечения / Коваленко В.Н., Шуба Н.М., Проценко Г.А., Борткевич О.П., Шолохова Л.Б. / Под ред. В.Н.Коваленко, Н.М.Шубы.- ООО «Катран груп», 2002.- 214 с. (самостійно опрацьовував літературні джерела та проводив порівняння існуючих в світовій ревматологічній практиці класифікацій з такими, які до останнього часу використовувались в Україні, брав участь у розробці стандартів та програм лікування ревматичних захворювань, які базуються на результатах, отриманих, в тому числі, самим автором, і відображених в публікаціях, готував монографію до друку).
Коваленко В.Н., Борткевич О.П., Зупанец И.А. Вторичный остеопенический синдром при ревматических заболеваниях // Остеопороз: эпидемиология, клиника, диагностика, профилактика и лечение: Монография.- Х.: Золотые страницы, 2002.- С. 380-409. (особисто провів огляд літературних джерел, дослідження хворих, результати якого увійшли в цей розділ, брав участь у підготовці розділу до друку).
Борткевич О.П. Вторичный остеопенический синдром при анкилозирующем спондилоартрите // Український ревматологічний журнал.- 2001.- № 2 (4).- С. 52-54.
Борткевич О.П. Остеоартроз коленных суставов: сравнительная рентгенологическая оценка локальных изменений в костной ткани // Український ревматологічний журнал.- 2002.- № 2 (8).- С. 39-43.
Борткевич О.П. Изменения в суставах стопы и крестцово-подвздошных суставах у больных с анкилозирующим спондилоартритом: сравнительная оценка данных рентгенологической и ультразвуковой диагностики // Український медичний часопис.- 2002.- № 6 (32) XI-XII.- С. 90-93.
Борткевич О.П. Прогресування локальних змін кісткової тканини суглобів у хворих на ранній ревматоїдний артрит і прогнозування його перебігу // Укр. ревматол. журнал.- 2003.- №3 (13).- С. 62-68.
Борткевич О.П. Клінічна та інструментальна оцінка тяжкості гонартрозу: дані порівняльного аналізу // Галицький лікарський вісник.- 2003.- Т.10, число 1.- С.27-29.
Борткевич О.П. Прогнозування прогресування системних змін в кістковій тканині і функціональної недостатності опорно-рухового апарату у хворих на ревматоїдний артрит на основі клініко-інструментального дослідження // Український медичний часопис.- 2003.- №6 (38) XI-XII. - С. 100-105.
Борткевич О.П. Системні та локальні зміни в кістковій тканині хворих на коксартроз // Галицький лікарський вісник.- 2003.- Т.10, число 3.- С. 14-16.
Борткевич О.П. Оцінка ураження суглобів кистей у хворих з ревматичними захворюваннями суглобів на ранніх стадіях їхнього розвитку за даними ультрасонографії // Вісник наукових досліджень.- 2003.- № 3.- С. 49-52.
Борткевич О.П., Клубова А.Ф. Клиническая систематизация генерализованного остеопенического синдрома у больных с ревматическими заболеваниями суставов // Буковинський медичний вісник.- 2002.- № 4.- С. 53-57. (узагальнив літературні дані з приводу генералізованого остеопорозу, самостійно визначив мету роботи, провів поглиблене клінічне обстеження пацієнтів, в тому числі ортопедичне, а також обробив отримані результати і підготував статтю до друку).
Коваленко В.М., Борткевич О.П., Проценко Г.О., Шолохова Л.Б. Шляхи оптимізації лікування остеоартрозу в старших вікових групах // Проблеми остеології.- 2002.- Т.5.- № 2-3.- С. 61-63. (самостійно провів клінічний та інструментальний моніторинг хворих на ОА на фоні проводимого лікування за запропонованими авторами схемами, обробив результати, узагальнив отримані дані, визначив критерії ефективності лікування остеоартрозу, сформулював висновки).
Клубова А.Ф., Борткевич О.П. Влияние фармакотерапии на развитие генерализованных изменений костной ткани у больных ревматоидным артритом // Ліки України.- 2002.- № 9.- С. 8-10. (Здобувачем самостійно проведене клінічне та інструментальне обстеження хворих, обробка результатів, зроблені узагальнення та висновки, написана стаття).
Коваленко В.Н., Борткевич О.П. Недифференцированный суставной синдром: прогнозирование течения на основе данных клинико-инструментального исследования // Український терапевтичний журнал.- 2002.- Т.4.- №4.- С. 53-56. (особисто визначені критерії відбору хворих для дослідження, проведені трирічний клініко-інструментальний моніторинг пацієнтів та обробка результатів, зроблені узагальнення та висновки).
Коваленко В.Н., Галицкая А.К., Клубова А.Ф., Борткевич О.П. Профилактика и лечение остеопороза при ревматических заболеваниях суставов с использованием препаратов кальция // Ліки України.- 2003.- № 1.- С. 21-23. (здобувач сформував досліджувані груп хворих на РЗС на основі проведеного власноруч клініко-інструментального, в тому числі денситометричного дослідження з встановленням діагнозу остеопорозу згідно сучасних критеріїв ВООЗ, узагальнив отримані результати, провів моніторинг ефективності фармакотерапії остеопорозу у хворих на РЗС, сформулював висновки).
Коваленко В.Н., Высоцкая Ж.М., Борткевич О.П., Гармиш Е.А. Влияние ингибиторов ЦОГ-2 на динамику клинико-инструментальных показателей и качество жизни у пациентов с ревматическими заболеваниями суставов // Український ревматологічний журнал.- 2003.- № 1 (11).- С. 10-14. (самостійно проводив клінічне обстеження хворих та ультразвукове дослідження опорно-рухового апарату, моніторинг побічних дій препаратів, статистичну обробку отриманих даних, узагальнення результатів дослідження, а також підготував статтю до друку).
Коваленко В.М. Борткевич О.П. Вплив віку на локальні зміни кісткової тканини у хворих на ревматоїдний артрит: результати 3-річного спостереження // Вестник неотложной и восстановительной медицины.- 2003.- Т.4.- №1.- С.17-21. (Здобувачу належить збір даних, аналіз результатів дослідження, підготовка статті до друку. Також здобувач самостійно провів трирічний моніторинг хворих з визначенням клінічних та інструментальних показників, в тому числі динаміки стану кісткової тканини в залежності від віку хворих).
Коваленко В.М., Борткевич О.П. Функціональний стан хворих на ревматоїдний артрит різної тривалості: вплив активності запалення і локальних змін кісткової тканини // Медичні перспективи.- 2003.- №2.- С. 29-33. (особисто провів тривалий клініко-інструментальний моніторинг хворих на РА, визначив ступінь функціональної недостатності суглобового апарата обстежених пацієнтів згідно сучасних критеріїв, провів статистичну обробку матеріалу та зробив висновки, підготував роботу до друку).
Шуба Н.М., Борткевич О.П., Мазуренко О.В., Гарміш О.О. Ураження кісткової та хрящової тканини суглобів у хворих на ревматоїдний артрит: порівняльна оцінка інструментальних методів дослідження // Збірник наукових праць співробітників КМАПО.- 2003.- Вип.12.-Книга 2.- С. 125-131. (Здобувачу належить визначення мети роботи, аналіз і відбір історій хвороб пацієнтів з РА, проведення клініко-інструментальних досліджень та співставлень інформативності та доцільності застосування МРТ та УЗД в оцінці локальних уражень Ктк та суглобового апарата на різних стадіях хвороби, узагальнення отриманих даних).
Бабій Я.М., Мазуренко О.В., Борткевич О.П., Гарміш О.О., Удовиченко В.В. Порівняльна оцінка магнітно-резонансної томографії та рентгенографії в діагностиці ревматоїдного артриту // Збірка наукових робіт: „Променева діагностика, променева терапія”.- Київ, 2003.- С. 243-249. (самостійно проведено клінічне обстеження хворих, аналіз історій хвороб пацієнтів, статистична обробка результатів, співставлення даних, отриманих за допомогою рентгенографії та магнітно-резонансної томографії (МРТ) та їх узагальнення, визначення місця застосованих в дослідженні інструментальних методів в ранній діагностиці РА).
Коваленко В.Н., Проценко Г.А., Гармиш Е.А., Борткевич О.П. Оценка эффективности и безопасности инъекционной и таблетированной формы мелоксикама у больных ревматоидным артритом и остеоартрозом // Український ревматологічний журнал.- 2003.- № 2 (12).- С.50-54. (Здобувач самостійно проводив клінічне та інструментальне обстеження хворих, моніторинг побічних дій препаратів, статистичну обробку отриманих даних, узагальнення результатів дослідження, а також сформулював висновки).
Шуба Н.М., Борткевич О.П., Мазуренко О.В. Оптимізація моніторингу перебігу ревматоїдного артриту на основі ультразвукового дослідження та магнітно-резонансної томографії // Український медичний часопис.- 2003- № 5 (37) IX-X.- С. 61-64. (самостійно проведені клінічне обстеження хворих та УЗД опорно-рухового апарату, статистична обробка результатів, співставлення даних УЗД з МРТ та їх узагальнення).
Коваленко В.М., Борткевич О.П. Сучасна хондропротекторна терапія: оцінка ефективності у хворих на остеоартроз // Ліки України.- 2003.- № 9.- С.41-42. (особисто провів огляд літературних джерел, відбір хворих для дослідження, клінічне та інструментальне обстеження пацієнтів на протязі дослідження, оформив висновки та підготував матеріали до друку).
Коваленко В.Н., Борткевич О.П. Значение клинических и инструментальных методов в диагностике энтезитов у пациентов с анкилозирующим спондилоартритом // Ортопедия, травматология и протезирование.- 2003.- № 4.- С.57-61. (Здобувач самостійно проводив клінічне та інструментальне обстеження хворих, статистичну обробку даних, узагальнення результатів дослідження, а також сформулював висновки).
Коваленко В.Н., Шуба Н.М., Борткевич О.П. Глюкокортикоид-индуцированный остеопороз: современные подходы к профилактике и лечению // Проблеми остеології.- 2000.- Т. 3.- № 1.- С. 36-50. (особисто проведені аналіз і узагальнення літературних даних, підготовка матеріалів до публікації).
Патент України № 30985 А Спосіб диференційної діагностики ревматоїдного артриту і остеоартрозу / Коваленко В.М., Шуба Н.М., Борткевич О.П., Головков Ю.Ж., Клубова Г.Ф. // Бюл. ПВ. № 2.- 2000 (самостійно провів дослідження, визначив ідею винаходу, провів аналіз і узагальнення результатів роботи, аналіз літературних даних з визначенням аналогів та прототипу винаходу, статистичну обробку).
Патент України № 63074 А Спосіб якісної діагностики прогресування остеоартрозу колінних суглобів / Коваленко В.М., Борткевич О.П., Гарміш О.О // Бюл. ПВ. №. 1. - 2004 (самостійно провів клінічне і рентгенологічне дослідження, визначив ідею винаходу, провів аналіз і узагальнення результатів роботи, аналіз літературних даних, статистичну обробку, запропонував власну скорингову систему, яка вигідно відрізняється від існуючих, в тому числі і за кордоном, аналогів).
Патент України № 63586 А Спосіб визначення прогресування ревматоїдного артриту / Коваленко В.М., Борткевич О.П., Шолохова Л.Б., Гарміш О.О. // Бюл. ПВ. №. 1. - 2004 (здобувач самостійно провів клінічне і рентгенологічне дослідження, визначив ідею винаходу, провів аналіз і узагальнення результатів роботи, аналіз літературних даних, статистичну обробку, запропонував власний спосіб оцінки перебігу РА та запропонував скорінгову систему, яка дозволяє вірогідно визначити індивідуальний прогноз для конкретного пацієнта).
Борткевич О.П. Состояние минеральной плотности костной ткани при остеоартрозе: данные фотонной абсорбциометрии // Променева діагностика, променева терапія.- 2000.- № 2.- С. 27-30.
Шуба Н.М., Іваницька Л.М., Борткевич О.П., Галицька А.К., Шолохова Л.Б. Нестероїдні протизапальні препарати при довготривалому застосуванні у хворих з ревматичними хворобами суглобів: порівняльна оцінка ефективності та безпечності // Врачебная практика.- 2000.- № 4.- С. 10-15. (Здобувачем самостійно зібраний клінічний матеріал, проведені денситометричні дослідження, проведена обробка результатів, зроблені узагальнення).
Коваленко В.М., Борткевич О.П. Вторинний остеопенічний синдром при вибраних ревматичних захворюваннях: погляд на проблему // Врачебная практика.- 2001.- № 4.- С. 22-30. (Здобувачем проведений аналіз та оформлення сучасних літературних даних з проблеми вторинних остеопенічних станів, які виникають на фоні ревматичних захворювань, обробка та узагальнення результатів власних досліджень з цієї проблеми, що увійшли в статтю, підготовка останньої до друку).
Kovalenko V.N., Shuba N.M., Golovatskiy I.V., Bortkevich O.P., Yasinskaya V.A. Estimation of efficacy of basic therapy of rheumatoid arthritis on the basis of systemic enzyme therapy: results of five-year monitoring // International Journal Immunotherapy.- 2001.- Vol. XVII.- No 2/3/4.- P. 129-133. (Участь здобувача полягає в аналізі історій хвороб пацієнтів, проведенні клініко-лабораторного та інструментального моніторингу активності ревматоїдного артриту та функціонального стану обстежених пацієнтів, узагальнення результатів та статистичної їх обробки, перекладі статті англійською мовою).
Борткевич О.П. Вторичный остеопенический синдром при анкилозирующем спондилоартрите // Матер. ІІІ Націон. Конгресу ревматологів України (Дніпропетровськ, 23-26 жовтня, 2001 р.). Укр. ревматол. журнал.- 2001. – Додаток.- С.21-22.
Борткевич О.П. Остеопенический синдром у больных остеоартрозом // Матер. Української наук.-практ. конф. „Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів”.- К.: Моріон, 2001.- С.147.
Борткевич О.П. Клинические проявления остеопороза на допереломной стадии у ревматологической группы больных // Тез. ІІІ Съезда ревматологов России.- Научно-практическая ревматология.- 2001.- № 3 –С.18.
Коваленко В.Н., Галицкая А.К., Борткевич О.П. Подходы к профилактике и лечению остеопороза у ревматологических больных // Матер. научных трудов Республиканской науч.-практ. конф. «Роль первичной и вторичной профилактики основных терапевтических заболеваний в улучшении качества жизни».- Харьков.- С.65-67. (особисто встановив діагноз остеопорозу на основі проведення денситометричного дослідження, провів клініко-лабораторний та інструментальний моніторинг хворих протягом застосування запропонованих схем фармакотерапії, статистичну обробка матеріалу та підготував роботу до друку).
Галицька А.К., Борткевич О.П. Значення кальцію цитрату в корекції вторинного остеопенічного синдрому у хворих ревматологічного профілю // Матер. ІІІ Націон. Конгресу ревматологів України.- Український ревматологічний журнал.- 2001. – Додаток.- С.55. (Здобувачу належить встановлення наявності у хворих вторинного остеопенічного синдрому, моніторинг хворих, аналіз результатів дослідження, їх статистична обробка, формулювання висновків).
Шуба Н.М., Казимірко В.К., Борткевич О.П., Галицька А.К., Іваницька Л.М. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) при довготривалому застосуванні у пацієнтів з ревматичними хворобами суглобів: порівняльна оцінка ефективності та безпеки // Матер. ІІІ Націон. Конгресу ревматологів України.- Український ревматологічний журнал.- 2001. – Додаток.- С.37. (власноруч провів клінічне та інструментальне дослідження хворих на початку і в кінці дослідження, статистичну обробку матеріалу та підготував роботу до друку).
Коваленко В.Н., Борткевич О.П. Остеопенический синдром при остеоартрозе // Тез. ІІІ Съезда ревматологов России.- Научно-практическая ревматология.- 2001.- № 3.- С.52. (провів обстеження хворих, аналіз результатів дослідження, їх статистичну обробку, сформулював висновки).
Коваленко В.Н., Борткевич О.П. Методология оценки состояния костной ткани у больных ревматоидным артритом // Тез. Конгресса ревматологов России.- Научно-практическая ревматология.- 2003.- № 2 (приложение).- С.60. (Здобувач обстежив в динаміці хворих клінічно та інструментально, провів статистичну обробку матеріалу, зробив висновки щодо доцільності та інформативності інструментальних методів визначення стану кісткової тканини та суглобового апарата (в тому числі МРТ та УЗД), в залежності від особливостей перебігу РА, оформив роботу).
Коваленко В.Н., Шуба Н.М., Мазуренко О.В., Борткевич О.П., Гармиш Е.А. Магнитно-резонансная томография и ультразвуковое исследование в ранней диагностике ревматоидного артрита: сравнительное исследование // Тез. Конгресса ревматологов России.- Научно-практическая ревматология.- 2003.- № 2 (приложение).- С.55. (особисто провів клінічне та ультразвукове обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, сформулював висновки та підготував роботу до друку).
Kovalenko V., Bortkevich O., Golovkov Yu. Evaluation of osteoporosis in rheumatic diseases and methods of correction // XIV European League Against Rheumatism Congress “Rheumatic diseases – from genes to therapy”.- Ann Rheum Dis.- Abstracts.- 1999.- P. 237. (Здобувач провів клінічне та денситометричне обстеження хворих, встановив у обстежених хворих наявність остеопенії чи остеопорозу у відповідності до критеріїв ВООЗ, проводив оцінку ефективності фармакотерапії, статистичну обробку матеріалу).
Kovalenko V.N., Bortkevich O.P. Osteopenia syndrome in osteoarthritis patients // Ann Rheum Dis.- 2002.- Vol. 61.- Suppl. 1.- P. 459. (Здобувачу належить збір даних, клінічне та денситометричне обстеження хворих на остеоартроз, аналіз і узагальнення результатів дослідження).
Kovalenko V.N., Bortkevich O.P., Galitskaya A.K. The early RA: estimation of corticosteroids’ influence on bone tissue state // Ann Rheum Dis.- 2002.- Vol. 61.- Suppl. 1.- P. 243. (провів самостійно оцінку стану кісткової тканини та співставлення останнього з клініко-лабораторними та інструментальними параметрами хворих на ранній РА, статистичну обробку матеріалу та здійснив підготовку роботи до друку).
Kovalenko V.M., Bortkevich O.P., Sholokhova L.B. Generalized and local changes in bone tissue of patients with hip osteoarthritis // Ann Rheum Dis.- 2003.- Vol. 62.- Suppl. 1.- P. 516. (Здобувач особисто обстежував хворих на ОА за допомогою як стандартних, так і запропонованих їм особисто методик, зробив висновки відносно співвідношення системних та локальних змін в Ктк та суглобовому апараті цих пацієнтів, встановив роль змін геометрії суглобів у хворих на коксартроз в прогресуванні захворювання, обробив отриманий матеріал та оформив роботу згідно з вимогами EULAR).
Kovalenko V.M., Mazurenko O.V., Bortkevych O.P., Garmish O.O. MRI and ultrasound changes in early rheumatoid arthritis // Ann Rheum Dis.- 2003.- Vol. 62.- Suppl. 1.- P. 515. (Здобувачу належить збір матеріалів, клінічне та ультразвукове дослідження хворих, порівняльний аналіз результатів дослідження, статистична обробка матеріалу та підготовка роботи до друку).