Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Електротехнічні комплекси та системи


Розов Володимир Юрійович. Системи автоматичної компенсації зовнішнього магнітного поля енергонасичених об'єктів : Дис... д-ра наук: 05.09.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Розов В.Ю. Системи автоматичної компенсації зовнішнього магнітного поля енергонасичених об’єктів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.09.03 – електротехнічні комплекси та системи. – Інститут електродинаміки НАН України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена подальшому розвитку теорії автоматичної компенсації магнітного поля енергонасичених об'єктів і створенню принципів побудови, алгоритмів і структур ефективних систем автоматичної компенсації зовнішнього магнітного поля автономних об'єктів та силового електрообладнання для вирішення проблем електромагнітної сумісності і магнітної екології.

Аналітично виявлені та експериментально підтверджені принципи побудови параметричних систем автоматичної компенсації, що здійснюють ефективне зменшення рівня складових зовнішнього магнітного поля об'єкта в необмеженій області простору при мінімальному негативному впливі на основні функціональні характеристики об'єкта.

Запропоновано структури й алгоритми параметричних систем, що здійснюють ефективну компенсацію магнітного поля об'єкта. Визначено принципи побудови високоефективних електромагнітних компенсаторів і високоякісних напівпровідникових джерел живлення.

Основні результати роботи знайшли практичне застосування для зменшення зовнішнього магнітного поля силового електрообладнання та маломагнітних суден.

У дисертаційній роботі розвинуто теорію автоматичної компенсації зовнішнього магнітного поля ЕНО та створено на цій основі ефективні системи автоматичної компенсації магнітного поля. Отримані в дисертації результати в сукупності складають суттєвий внесок у вирішення проблеми створення ефективних систем автоматичної компенсації зовнішнього магнітного поля складних автономних об’єктів і різноманітного силового електрообладнання.

1. Обгрунтовано необхідність подальшого розвитку теорії автоматичної компенсації магнітного поля ЕНО і доцільність створення систем автоматичної компенсації, що забезпечують ефективну компенсацію усіх складових зовнішнього магнітного поля різноманітних ЕНО для вирішення проблем їх магнітного захисту, магнітної сумісності з технічними засобами та оточуючим середовищем.

2. Запропоновано узагальнений алгоритм автоматичної компенсації зовнішнього магнітного поля ЕНО та узагальнене рівняння компенсації, що його описує і встановлює взаємозв’язок між магнітним полем, що компенсується, компенсуючим магнітним полем та похибкою компенсації. Уточнено поняття ефективності компенсації як безрозмірної величини, обернено пропорційної відносній похибці компенсації, що дозволяє виконувати оцінку та аналіз якості різних методів та засобів компенсації.

3. Досліджено системи компенсації як різновид систем автоматичного керування, що здійснюють автоматичну компенсацію зовнішнього магнітного поля у необмеженій області оточуючого об’єкт простору, й обгрунтовані переваги реалізації таких систем у розімкненій структурі.

4. Запропоновано параметричні системи автоматичної компенсації зовнішнього магнітного поля ЕНО, які реалізуються в розімкненій структурі, та визначено узагальнений алгоритм їх функціонування, що базується на слідкуванні за параметрами густини струму і намагніченості елементів об’єкта, або за функціонально пов’язаними з ними іншими незалежними параметрами. Показано, що використання параметричних систем автоматичної компенсації дозволяє досягти високої ефективності компенсації без істотного впливу на основні функціональні параметри об’єкта.

5. Розроблено та реалізовано метод селективної компенсації просторових гармонік магнітного поля ЕНО, який грунтується на виявленні і компенсації тільки головних просторових гармонік, що визначають рівень магнітного поля ЕНО у нормованій області простору. Використання методу дозволяє спростити практичну реалізацію параметричних систем автоматичної компенсації без істотного зменшення їх ефективності.

6. Теоретично встановлено та експериментально обгрунтовано, що головними просторовими гармоніками зовнішнього магнітного поля електрообладнання, рівень якого нормується в дальній області простору, є: дипольна гармоніка, викликана технологічною несиметрією конструкції, яка визначається за допомогою запропонованого імовірнісно-статистичного методу модельних груп; “власна” гармоніка, обумовлена порядком симетрії магнітної системи електрообладнання. На цій основі розроблено та реалізовано ефективні для електрообладнання метод загальної дипольної компенсації і метод компенсації власної гармоніки.

7. Встановлено, що головними просторовими гармоніками магнітного поля складних ЕНО в ближній області простору можуть виступати дипольні складові магнітного поля їх локальних елементів або їх локальних елементарних об’ємів. На цій основі розроблено та реалізовано метод локальної дипольної компенсації зовнішнього магнітного поля складних енергонасичених об’єктів, заснований на уявленні об’єкта протяжністю L у вигляді Q локальних об’ємів меншої протяжності , що характеризуються кратністю розбивки Q і дипольними магнітними моментами, і здійсненні індивідуальної компенсації цих дипольних магнітних моментів. Реалізація методу дозволяє за допомогою найпростіших дипольних компенсаційних джерел підвищити ефективність компенсації магнітного поля поблизу поверхні складного ЕНО з 10 до 30 разів з перспективою досягнення ефективності компенсації близько 80.

8. Встановлено основні складові похибки дипольної компенсації зовнішнього магнітного поля електрообладнання, якими є: похибка від вищих просторових гармонік, утворюваних об’єктом і системою компенсації; метрологічна похибка настроювання системи компенсації; інструментальна і методична похибки системи компенсації по формуванню компенсуючого магнітного моменту. Показано, що застосування розроблених параметричних систем автоматичної компенсації, які реалізують запропоновані методи селективної компенсації магнітного поля, дозволяє здійснити мінімізацію зазначених похибок і підвищити ефективність компенсації максимальних значень зовнішнього магнітного поля електрообладнання у дальній області простору з 10 до 30 разів з перспективою досягнення ефективності компенсації більше 100.

9. Одержано аналітичні співвідношення між основними розмірами конструктивних елементів електромагнітних компенсаторів систем автоматичної компенсації, виконаних на феромагнітних осердях із полюсними наконечниками, що дозволило оптимізувати їх питомі масоенергетичні характеристики і розробити типорозмірний ряд локальних електромагнітних компенсаторів.

10. Запропоновано та реалізовано структурні методи підвищення якості вихідної енергії напівпровідникових джерел живлення електромагнітних компенсаторів. Проведено розробку високоякісних джерел живлення потужністю до 30 кВт з коефіцієнтом пульсації вихідного струму на рівні 10-5, виконаних на основі запропонованих у дисертації багатоканальних структур, що реалізують ітераційні методи керування, а також застосування замкнених вибірних систем регулювання з комутаційними фільтрами в ланці зворотного зв’язку.

11. На основі результатів виконаних теоретичних досліджень проведено синтез ефективних параметричних систем автоматичної компенсації та їх високоякісних джерел живлення і електромагнітних компенсаторів, використання яких замість існуючих систем компенсації дозволяє істотно (у 3 рази і більше) зменшити рівень зовнішнього магнітного поля різноманітних ЕНО як у дальній, так і в ближній області оточуючого їх простору. Основні результати виконаних у дисертації досліджень і практичних розробок використані ВАТ«ЦКБ ШХУНА» (м. Київ) – при створенні комплексу магнітного захисту маломагнітних суден; ВАТ «Завод ПЕРЕТВОРЮВАЧ» (м. Запоріжжя) – у промисловому виробництві напівпровідникових перетворювачів типів ТПВ (В-ТПВ), ТПС, ПТС; ДКБ «Південне» (м. Дніпропетровськ) – при створенні виконавчих електромагнітів магнітних систем керування космічних апаратів.

12. Результати дисертаційної роботи рекомендовані для використання науковим і промисловим установам та організаціям, що виконують дослідження і розробку методів і засобів керування параметрами магнітного поля технічних об’єктів.

13. Достовірність і обгрунтованість наукових положень, висновків і рекомендацій дисертаційних досліджень підтверджуються використанням коректних методів досліджень, узгодженням розрахунків з експериментальними даними та раніше відомими з літературних джерел результатами, апробацією основних положень і результатів на представницьких наукових конференціях.

Публікації автора:

  1. Системи управління високоякісними джерелами постійного струму / Кузнецов Б.І., Богаєнко К.І., Грабовський Г.Г., Соляник В.П., Розов В.Ю., Ассуіров Д.А. – К.: Техніка, 1999. – 236 с.

  2. Заутнер Ф.Л., Пилюгина О.Ю., Розов В.Ю. Вероятностный метод прогнозирования электромагнитных полей электрооборудования в низкочас-тотном диапазоне // Технічна електродинаміка. – 1994. – №1. – С. 3–6.

  3. Розов В.Ю, Заутнер Ф.Л., Пилюгина О.Ю. Расчет магнитного поля трехфазных кабелей // Технічна електродинаміка. – 1994. – №3 – С. 7–11.

  4. Розов В.Ю. Математическая модель электрооборудования как источника внешнего магнитного поля // Технічна електродинаміка. – 1995. – №2. – С. 3–7.

  5. Розов В.Ю., Заутнер Ф.Л., Пилюгина О.Ю. Погрешность измерений магнитного поля, вызываемая массами активных материалов, расположенных вблизи источника // Технічна електродинаміка. – 1995. – №4. –
    С. 3–8.

  6. Шидловский А.К., Розов В.Ю. Системы автоматической компенсации внешних магнитных полей энергонасыщенных объектов // Технічна електродинаміка. – 1996. – №1. – С. 3–9.

  7. Розов В.Ю., Гетьман А.В., Кильдишев А.В. Пространственный гармонический анализ внешнего магнитного поля протяженных объектов в вытянутой сфероидальной системе координат // Технічна електродинаміка. – 1999. – №1. – С.7–11.

  8. Розов В.Ю., Волохов С. А., Ерисов А.В. Повышение эффективности размагничивающих устройств корабля // Технічна електродинаміка. Тематичний випуск “Проблеми сучасної електротехніки”. – 2000. – Ч.3. – С. 7–12.

  9. Розов В.Ю. Методы снижения внешних магнитных полей энергонасыщенных объектов // Технічна електродинаміка. – 2001. – №1 .– С. 16–20.

  10. Розов В.Ю. Особенности построения полупроводниковых источников питания электромагнитных компенсаторов магнитных полей // Технічна електродинаміка. – 2001. – №2. – С. 24–30.

  1. Розов В.Ю., Ассуиров Д.А. Синтез систем управления двухканальных источников питания электромагнитных компенсаторов магнитных полей // Технічна електродинаміка. – 2001. – №3. – С.20–24.

  2. Розов В.Ю., Волохов С.А. Влияние погрешности измерений на эффективность компенсации магнитных моментов оборудования // Праці Інституту електродинаміки НАН України. Енергоефективність. – 2001. – С. 6–13.

  3. Розов В.Ю., Пилюгина О.Ю. Система автоматической компенсации внешнего магнитного поля асинхронного электродвигателя // Праці Інституту електродинаміки НАН України. Електротехніка. – 2001. – С. 83–85.

  4. Розов В.Ю., Ассуиров Д.А. Метод синтеза систем управления многоканальными источниками питания при наличии параметрической взаи-мосвязи между каналами // Техніч. электродинаміка. Тематичний випуск. Силова електроніка та енергоефективність. – 2001. – Ч.1. – С. 55-58.

  5. Розов В.Ю., Лупиков В.С. Прогнозирование магнитного поля, создаваемого полупроводниковыми преобразователями // Вісник Національного Технічного університету “ХПІ”. – 2001. – №5. – С. 129–136.

  6. Розов В.Ю., Ерисов А.В. Система автоматической компенсации магнитного момента управляемого выпрямителя // Вісник Національного Технічного університету “ХПІ”. – 2001. – №14. – С. 339–348.

  7. Розов В.Ю., Волохов С.А., Ерисов А.В. Электромагнитный компенсатор магнитных полей технических объектов // Вісник Національного технічного університету “ХПІ”. – 2001. – №15. – С. 191–197.

  8. Розов В.Ю. Cелективная компенсация пространственных гармоник магнитного поля энергонасыщенных объектов // Технічна електродинаміка. – 2002. – №1. – С. 8–13.

  9. Розов В.Ю. Анализ эффективности параметрических систем автоматической компенсации внешнего магнитного поля энергонасыщенных объектов // Технічна електродинаміка. – 2002. – №2. – С. 3–10.

  10. Розов В.Ю. Построение систем автоматической компенсации внешних магнитных полей подвижных объектов, содержащих ферромагнитные массы // Технічна електродинаміка. Тематичний випуск “Проблеми сучасної електротехніки”. – 2002. Ч.2. – С. 9–14.

  11. Способ управления трехфазным мостовым выпрямителем для подавления на его выходе гармоник удвоенной частоты: А.с.1246272 СССР, МКИ Н 02 М 1/14. / Сунанто, А.А. Борщев, В.Б. Карпенко, Ю.И. Колесник, В.Ю. Розов – №3701760/24-07; Заявлено 17.02.84; Опубл.23.07.86, Бюл. №27. – 3 с.

  12. Преобразователь переменного напряжения в постоянное: А.с.1304152 СССР, МКИ Н 02 М 1/14. / Сунанто, А.А. Борщев, Ю.А. Розанов, Ю.И. Колесник, В.Ю. Розов, С.В. Петров, Д.А. Ассуиров – №3931986/24-07; Заявлено 19.07.85; Опубл.15 04.87, Бюл.№14. – 4 с.

  13. Способ регулирования выходного напряжения преобразователя переменного напряжения в постоянное: А.с.1504758 СССР, МКИ Н 02 М1/14. / Сунанто, А.А. Борщев, Д.А. Ассуиров, С.В. Петров, В.Ю. Розов – №4173279/24-07; Заявлено 15.12.86; Опубл.30.08.89, Бюл.№32. – 4 с.

  14. Пат. 14813А Україна, МКИ G 01 R 33/24. Спосіб визначення залишкової та індукованої складових компонента магнітної індукції статичного зовнішнього магнітного поля феромагнітного виробу / Ерісов А.В., Лупіков В.С., Розов В.Ю., Соколов О.О., Телічко В.В. – № 95125251. Заявл. 12.12.95; Опубл. 18.02.97. – 2 с.

  15. Розов В.Ю. Внешние магнитные поля силового электрооборудования и методы их уменьшения: Препр. / НАН Украины. Ин-т электродинамики; №772 – К.: 1995. – 42 с.

  16. Розов В.Ю., Волохов С.А., Ерисов А.В., Заутнер Ф.Л., Пилюгина О.Ю. Особенности снижения внешних магнитных полей электрических машин: Препр. / НАН Украины. Ин-т электродинамики; №778. – К.: 1996. –
    41 с.

  17. Розов В.Ю., Ерисов А.В., Лупиков В.С. Особенности снижения внешних магнитных полей распределительных устройств и полупроводниковых преобразователей: Препр. / НАН Украины. Ин-т электродинамики; №791. – К.: 1996. – 46 с.

  18. Розов В.Ю., Петров С.В., Ерисов А.В., Лупиков В.С. Пути снижения полей рассеяния вентильных преобразователей // Тез. докл. Всесоюз. науч-техн.конф. «Силовая полупроводниковая техника и ее применение в народном хозяйстве». – Запорожье. – 1985. – С. 25-26.

  19. Ассуиров Д.А, Петров С.В., Розов В.Ю. Применение коммутационных фильтров в замкнутых системах подавления низкочастотных неканонических гармоник тиристорных выпрямителей // Тез. докл. Междунар. научно-технической конференции «Силовая электроника в решении проблем ресурсо и энергосбережения». – Алушта. – 1993. – С. 165–169.

  20. Ерисов А.В., Кильдишев А. В., Розов В.Ю. Снижение помехоактивности статических преобразователей // Труды Междунар. научно-технической конф. “Силовая электроника в решении проблем ресурсо- и энергосбе-режения”. – Харьков: ХПИ. – 1993. – С. 316–318.

  21. Розов В.Ю., Заутнер Ф.Л., Пилюгіна О.Ю., Єрісов А.В., Лупіков В.С. Параметри системи автоматичної компенсації зовнішніх магнітних полів електроустаткування // Тез. доп. 1-ї Міжнар. науково-техн. конф. “Математичне моделювання в електротенхіці і енергетиці”. – Львів: Державний універитет “Львівська політехніка”. – 1995. – С. 236-237.

  22. Розов В.Ю., Кузнецов Б.И., Ассуиров Д.А. Синтез двухканальных итерационных систем управления тиристорными источниками постоянного тока с высоким качеством выходной энергии // Труды Междунар. научно-технической конф. “Системы управления, приборы и их элементы”. – Ковров: Ковровская госуд. технолог. академия. – 1996. – С.3.

  23. Ассуиров Д.А., Розов В.Ю., Кузнецов Б.И. Реализация алгоритмически инвариантной структуры двухканальной итерационной системы // Труды Междунар. научно-технической конф. “Системы управления, приборы и их элементы”. – Ковров: Ковровская госуд. технолог. академия. – 1996. – С.4.

  24. Розов В.Ю., Ассуиров Д.А., Петров С.В. Источники питания компенсаторов магнитных полей // Труды Междунар. научно-технической конф. “Силовая электроника в решении проблем ресурсо- и энергосбережения”. – Харьков: ОСНОВА. – 1996. – С. 40–42.

  25. Розов В.Ю., Пилюгина О.Ю. Многофункциональная система автоматической компенсации внешних магнитных полей электрооборудования // Труды Междунар. научно-технической конф. “Силовая электроника в решении проблем ресурсо- и энергосбережения”. – Харьков: ОСНОВА. – 1996. – С. 43–44.

  26. Розов В.Ю., Кузнецов Б.И., Ассуиров Д.А. Двухканальная итерационная система управления тиристорным источником постоянного тока с высоким качеством выходной энергии // Труды научно-технической конф. “Проблемы автоматизированного электропривода. Теория и практика”.– Харьков: ОСНОВА. – 1996. – С. 168–169.

  27. Розов В., Ерисов А., Волохов С. Стенд для измерения магнитных моментов изделий // Праці Міжнародної науково-технічної конф. “Метрологія в електроніці-97”. – Том.1.– Харків: ДНВО “Метрологія”. – 1997.– С.167–169.

  28. Rozov V., Lupikov V. Magnetic field prediction in semiconductor convertors (in Russian). Third Int. Scientific and Tech. Conf. On Unconventional Electromechanical and Electr. Systems UEES’97 Alushta, The Crimea, Ukraine, 19-21 Sept. 1997, vol. 2, pp.

  29. Розов В., Волохов С., Лупиков В., Кильдишев А., Ерисов А. Технология снижения внешних магнитных полей судового электрооборудования // Труды Второй международной научно-технической конф. по судостроению “ISC’98”. – Том 2. – С.-Петербург: ЦНИИ им. Акад. Крылова. – 1998. – С. 22-27.