Манько Володимир Васильович. Системи трансмембранного транспортування кальцію у секреторних клітинах слинних залоз личинки Chironomus plumosus Linnaeus : Дис... д-ра наук: 03.00.13 - 2008.
Анотація до роботи:
Манько В.В. Системи трансмембранного транспортування кальцію у секреторних клітинах слинних залоз личинки Chironomus plumosus Linnaeus. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.
У дисертаційній роботі проведено ідентифікацію та дослідження властивостей Са2+-транспортувальних систем секреторних клітин слинних залоз личинки Chiromomus plumosus. Встановлено, що у досліджуваних секреторних клітинах наявні потенціалкеровані Са2+-канали, Na+–Ca2+-обмінник, Са2+-помпа плазматичної мембрани і ендоплазматичного ретикулуму, Са2+-уніпортер мітохондрій, IФ3-чутливі та ріанодинчутливі Са2+-канали, P2Y- і P2X-рецептори. Na+–Ca2+-обмінник характеризується низькою специфічністю до одно- і двовалентних катіонів та каталітично регулюється цитозольним Са2+. Залужнення внутрішньоклітинного середовища спричиняє зменшення амплітуди струму Na+–Ca2+-обміну внаслідок порушення цієї каталітичної регуляції. В результаті закислення позаклітинного чи внутрішньоклітинного розчинів амплітуда струму Na+–Ca2+-обміну теж зменшується, а внаслідок залужнення позаклітинного розчину – навпаки, збільшується. Катіони перехідних d-елементів (La3+, Cd2+, Ni2+) по-різному впливають на Na+–Ca2+-обмін через плазматичну мембрану, що визначається їхньою здатністю до комплексоутворення з різними лігандами. Отримано переконливі докази важливої ролі SH-груп амінокислотних залишків молекули Na+–Ca2+-обмінника у підтриманні його функціональної активності. Спираючись на аналіз експериментальних даних запропоновано концепцію Са2+-функціональних одиниць. Кальмодулін одночасно стимулює, згідно запропонованого принципу «зміщених фаз», і пасивні, і активні Са2+-транспортувальні системи досліджуваних клітин. Їхніми ефективними регуляторами є також цАМФ, цГМФ і NO. На основі аналізу просторових властивостей секреторних клітин та властивостей різних Са2+-транспортувальних систем передбачається наявність трьох просторово окреслених кальцієвих доменів (базального, апікального та ядерного), які сформовані за участю плазматичної та внутрішньоклітинних мембран, мають різний набір Са2+-траспортувальних систем і виконують різне функціональне навантаження.
Використовуючи різні експериментальні та теоретичні підходи дослідження у секреторних клітинах слинних залоз личинки Chironomus plumosus відповідно до поставленої мети і завдань ідентифіковано потенціалкеровані Са2+-канали, Na+–Ca2+-обмінник, Са2+-помпу плазматичної мембрани і ендоплазматичного ретикулуму, Са2+-уніпортер мітохондрій, IФ3-чутливі та ріанодинчутливі Са2+-канали, P2Y- і P2X-рецептори, а також досліджено їхні властивості і особливості функціонування.
На основні аналізу отриманих результатів зроблено наступні висновки:
Na+–Ca2+-обмінник плазматичної мембрани секреторних клітин слинних залоз личинки Chironomus plumosus характеризується низькою специфічністю до одновалентних катіонів. Ряд спорідненості катіонзв’язуючого центру Na+–Ca2+-обмінника із зовнішнього боку плазматичної мембрани до одновалентних катіонів має такий вигляд: Cs+ NH4+ K+ > Na+ > OHNH3+ Li+ > NH2NH3+, де співвідношення між амплітудами вхідних струмів, що супроводжують функціонування Cs+–Ca2+- та Li+–Ca2+-обмінів, становить 2,91.
Максимальне значення амплітуди вхідних Na+–Me2+-обмінів зростають у послідовності Ca2+ Sr2+ Ba2+, отже специфічність Na+–Ca2+-обмінника до двовалентних катіонів теж не є високою. А значення коефіцієнта Хілла n і K0,5, навпаки, у названій послідовності суттєво зменшуються, що є свідченням наявності каталітичної регуляції Na+–Ca2+-обміну цитозольним Са2+.
Катіони перехідних d-елементів по-різному впливають на Na+–Ca2+-обмін через плазматичну мембрану секреторних клітин, що визначається їхньою здатністю до комплексоутворення з різними лігандами. Катіони Cd2+ за низької (фізіологічної) та високої [Ca2+]e стимулюють функціонування Na+–Ca2+-обмінника. Катіони Ni2+ за низької [Ca2+]e пригнічують Na+-залежне виведення Са2+ з К0,5 = 7,93 ммоль/л, n = 1,05, а за високої – стимулюють. Катіони La3+ пригнічують Na+–Ca2+-обмін як за низької (К0,5 = 0,28 ммоль/л, n = 0,33), так і за високої (К0,5 = 2,40 ммоль/л, n = 0,42) [Ca2+]e. Залежність спрямованості ефекту катіонів перехідних металів на струм Na+–Ca2+-обміну, а також констант напівінгібування та коефіцієнтів Хілла від [Ca2+]e свідчить про здатність цих катіонів витісняти Са2+ як з транспортувального, так і з каталітичного центру обмінника.
Важливу роль у підтриманні певної функціональної активності Na+–Ca2+-обмінника мембрани досліджуваних клітин відіграють SH-групи, оскільки сірковмісний протектор цих груп GSH внаслідок додавання до внутрішньоклітинного розчину у низьких концентраціях ( 1ммоль/л) стимулює, а у вищих – пригнічує Na+-залежне виведення Ca2+. Блокування SH-груп молекули Na+–Ca2+-обмінника із цитоплазматичного боку мембрани за допомогою ПХМБ супроводжується активацією Na+–Ca2+-обміну.
Залужнення внутрішньоклітинного середовища спричиняє зменшення амплітуди струму Na+–Ca2+-обміну, в основі чого може лежати порушення каталітичної регуляції обмінника. Причиною збільшення амплітуди струму Na+–Ca2+-обміну внаслідок залужнення позаклітинного розчину, а також зменшення амплітуди струму в результаті закислення позаклітинного чи внутрішньоклітинного розчинів є зміна процесів асоціації-дисоціації транспортованих катіонів з молекулою обмінника.
Між Na+–Ca2+-обмінником і Са2+-помпою плазматичної мембрани, з одного боку, та Na+–Ca2+-обмінником та потенціалкерованими Са2+-каналами, з другого, існують тісні функціональні зв’язки навіть за умов внутрішньоклітинної перфузії, тому ми маємо підстави говорити про наявність, в першу чергу, Са2+-функціональної одиниці плазматичної мембрани. Стан цієї Са2+-функціональної одиниці визначається також залежністю Na+–Ca2+-обміну від активності Na+–K+-помпи.
Друга – ендоплазматична Са2+-функціональна одиниця об’єднує Са2+-помпу ендоплазматичного ретикулуму, ІФ3-чутливі та рінодинчутливі Са2+-канали. Цей висновок підтверджується такими фактами: 1) додавання ріанодину до середовища інкубування залоз у субмікромолярній концентрації спричиняє збільшення вмісту Са2+ у їхній тканині; 2) стимуляція ІФ3-чутливих Са2+-каналів запобігає одночасній стимуляції ріанодинчутливих Са2+-каналів чи навпаки; 3) гепарин спричиняє збільшення вмісту Са2+ у тканині залоз, оброблених сапоніном, але лише за наявності у середовищі ріанодину в активуючій ріанодинчутливі Са2+-канали концентрації.
Можна виділити ще одну, ендоплазматично-мітохондріальну Са2+-функціональну одиницю, яка складається з каналів вивільнення Са2+ ендоплазматичного ретикулуму та Са2+-уніпортера мітохондрій, оскільки дія на вміст Са2+ у тканині слинних залоз ріанодину у наномолярній концентрації та рутенію червоного, а також ІФ3 та рутенію червоного за умови поєднання їх у середовищі інкубації є неадитивними.
Са2+-транспортувальні системи секреторних клітин слинних залоз личинки комара-дергуна є чутливими до кальмодуліну, який стимулює одночасно і системи активного, і системи пасивного транспортування Са2+. Зокрема, ефект блокатора кальмодуліну хлорпромазину на вміст Са2+ у тканині залоз в значній мірі реалізується через пригнічення Са2+-помпи, Na+–Ca2+-обмінника і потенціалкерованих Са2+-каналів плазматичної мембрани. Крім того, хлорпромазин запобігає активації вивільнення Са2+ з ріанодинчутливого та ІФ3-чутливого депо. Така односпрямованість регуляції кальмодуліном різноспрямованих Са2+-транспортувальних систем має, без сумніву, фізіологічну доцільність і відповідає принципу «зміщених фаз».
Екзогенний цАМФ впливає на функціонування різних Са2+-транспортувальних систем внутрішньоклітинних депо по-різному: у концентрації 1 мкмоль/л запобігає дії екзогенного ІФ3, але підсилює спонтанне вивільнення Са2+ з гепаринчутливого депо, а у концентрації 100 мкмоль/л –ріанодинчутливими Са2+-каналами. У концентрації 10 мкмоль/л цАМФ, який вводили екзогенно, а також при стимуляції аденілатциклази форсколіном, спостерігалося збільшення нагромадження Са2+ у гепаринчутливому депо або за рахунок стимуляції Са2+-помпи, або пригнічення ІФ3-чутливих Са2+-каналів. Екзогенний цГМФ пригнічує і спонтанну активацію ІФ3-чутливих та ріанодинчутливих Са2+-каналів, і Са2+-помпу ендоплазматичного ретикулуму.
Зареєстровано також суттєві зміни кальцієвого гомеостазу під впливом донора NO нітропрусиду натрію. Частково ці зміни реалізуються через модуляцію Na+–Ca2+-обміну через плазматичну мембрану. Причому, за низьких концентрацій донора NO стимулює функціонування обмінника як у фізіологічному, так і зворотному режимах, діючи на SH-групи його молекули. За високих концентрацій до реалізації ефекту NO залучаються інші внутрішньоклітинні сигнальні шляхи.
Таким чином, у досліджуваних секреторних клітинах функціонують не менше трьох просторово окреслених кальцієвих доменів, які сформовані за участю плазматичної та внутрішньоклітинних мембран, мають різний набір Са2+-траспортувальних систем і виконують різне функціональне навантаження. Кальцієва сигналізація у базальному кальцієвому домені здійснюється за участю Са2+-функціональної одиниці плазматичної мембрани і Са2+-уніпортера мітохондрій. У межах апікального кальцієвого домену кальцієва сигналізація реалізується ендоплазматичною та ендоплазматично-мітохондріальною Са2+-функціональними одиницями. Ядерний кальцієвий домен сформований Са2+-транспортувальними системами ядерної мембрани.
Публікації автора:
Клевець М.Ю., Дубицький Л.О., Гальків М.О., Манько В.В., Федірко Н.В. Na+-залежний транспорт кальцію у травних залозах // Вісник Київ. ун-ту ім. Тараса Шевченка. Інститут фізіології: Проблеми регуляції фізіологічних функцій. – Вип. 2. – 1996. – С. 3-10.
Клевец М.Ю., Манько В.В., Федирко Н.В. Зависимость тока натрий-кальциевого обмена через мембрану клеток слюнной железы личинки хирономуса от рН внеклеточного раствора // Нейрофизиология / Neurophysiology. – 1996. – Т. 28, № 4/5. – С. 193-196.
Манько В.В., Клевець М.Ю., Федірко Н.В. Методичні підходи для виявлення трансмембранного струму натрій-кальцієвого обміну // Нейрофизиология / Neurophysiology. – 1998. – Т. 30, № 4/5. – С. 275–278.
Манько В.В. Вплив катіонів перехідних металів на Na+–Ca2+-обмін плазматичної мембрани клітини // Укр. биохим. журн. – 1998. – Т. 70, № 6. – С. 3–12.
Король Т.В., Клевець М.Ю., Манько В.В. Вплив кофеїну на Ca2+-транспортні системи секреторних клітин слинної залози личинки Chironomus plumosus L. // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 1999. – № 4 (8). – С. 49-53.
Манько В.В., Клевець М.Ю., Федірко Н.В., Король Т.В. Вплив хлорпромазину на Са2+-транспортні системи плазматичної мембрани секреторних клітин слинної залози личинки Chironomus plumosus L. // Укр. біохім. журн. – 2000. – Т. 72, № 2. – С. 36-41.
Манько В.В., Король Т.В., Клевець М.Ю., Демків О.Т. Дослідження Сa2+-транспортних систем секреторних клітин екзокринних залоз з використанням хлортетрацикліну // Вісн. Харк. ун-ту, № 488. Біофізичний вісник. – 2000. – Вип. 6 (1). – С. 79-81.
Король Т.В., Манько В.В., Клевець М.Ю. Дослідження активного транспорту Са2+ у секреторних клітинах слинних залоз личинки Chironomus plumosus L. // Біологія тварин. – 2000. – Т. 2, № 1. – С. 92-97.
Larina O.A., Man’ko V.V., Klevets M.Yu. Effect of nitric oxide on secretion and accumulation of Ca2+ by the tissue of the salivary glands in Chironomus larvae // Нейрофизиология / Neurophysiology. – 2000. – Т. 32, № 3. – С. 185-186.
Клевець М.Ю., Манько В.В., Федірко Н.В., Король Т.В., Ларіна О.А. Кальцій і плазматична мембрана секреторних клітин екзокринних залоз // Вісник Київ. ун-ту ім. Тараса Шевченка. Фізіологія: Проблеми регуляції фізіологічних функцій. – 2000. – Вип. 6. – С. 9-13.
Манько В.В., Ларіна О.А., Клевець М.Ю. Залежність вхідного струму Na+–Ca2+-обміну плазматичної мембрани секреторних клітин від pH внутрішньоклітинного розчину // Біологія тварин. – 2000. – Т. 2, № 2. – С. 137-143.
Манько В.В., Клевець М.Ю., Ларіна О.А., Стельмах С.В. Слинні залози личинки Сhironomus plumosus як об’єкт для досліджень Са2+-транспортних систем секреторних клітин екзокринних залоз // Биологический вестник. – 2001. – Т. 5, № 1-2 – С. 133-136.
Федірко Н.В., Манько В.В., Клевець М.Ю. Вплив парахлормеркурійбензоату та дитіотреітолу на вміст Са2+ у тканині слинних залоз та секрецію ними загального білка // Фізіол. журн. – 2001. Т. 47, № 3. – С. 35-41.
Манько В. , Ларіна О. , Клевець М. Залежність струму Na+–Ca2+-обміну плазматичної мембрани екзокринних секреторних клітин від функціонування Na+-K+-помпи // Вісник Львів. ун-ту. Сер. біол. – 2001. – Вип. 27. – С. 218-224.
Ларіна О.А., Mанько В.В., Клевець М.Ю. Вплив нітропрусиду натрію на Na+–Ca2+-обмін через мембрану секреторних клітин слинних залоз личинки Chironomus plumosus L. // Біологія тварин. – 2001. – Т. 3, № 1. – С. 92-96.
Ларіна О.А., Манько В.В., Клевець М.Ю. Порівняння залежності вхідного та вихідного струмів Na+–Ca2+-обміну плазматичної мембрани секреторних клітин слинної залози від рH поза- та внутрішньоклітинного розчинів // Український медичний альманах. – 2001. – Т. 4, № 4. – С. 94-97.
Манько В.В., Стельмах С.В. Вплив рутенію червоного на вміст Са2+ у тканині слинних залоз личинки Сhironomus plumosus // Вісник Львів. ун-ту. Сер. біол. – 2002. – Вип. 29. – С. 171-176.
Манько В., Ларіна О. Роль SH-груп у функціонуванні Na+–Ca2+-обмінника секреторних клітин слинних залоз личинки Chironomus plumosu // Вісник Львів. ун-ту. Сер. біол. – 2002. – Вип. 31. – С. 203-211.
Бичкова С., Манько В., Клевець М. Вплив цАМФ на функціонування внутрішньоклітинних Са2+-транспортних систем секреторних клітин // Вісник Львів. ун-ту. Сер. біол. – 2003. – Вип. 32. – С. 222-228.
Бичкова С.В., Манько В.В. Ріанодиніндуковане вивільнення Са2+ у секреторних клітинах слинних залоз личинки Chironomus plumosus L. // Вісник Львів. ун-ту. Сер. біол. – 2004.– Вип. 35.– С. 244-250.
Манько В.В., Бичкова С.В., Клевець М.Ю. Ідентифікація каналів вивільнення Са2+ у секреторних клітинах слинних залоз личинки комара-дергуна // Укр. біохім. журн. – 2004. – Т. 76, № 1. – С. 65-71.
Бичкова С.В., Чорна Т.І., Манько В.В. Вплив хлорпромазину на канали вивільнення Са2+ секреторних клітин слинних залоз личинки комара-дергуна // Вісник Київ. нац. ун-ту ім. Т.Шевченка. Біологія. – 2004. – Т. 42-43. – С. 75-76.
Манько В., Великопольська О. Ідентифікація пуринових рецепторів у секреторних клітинах слинних залоз личинки комара-дергуна // Вісник Львів. ун-ту. Сер. біол. – 2005. – Вип. 40. – 134-139 с.
Манько В.В. Методологічні підходи до дослідження Na+–Ca2+-обміну в екзокринних секреторних клітинах // Укр. біохім. журн. – 2006. – Т. 78, № 1. – С. 43-62.
Бичкова С., Манько В., Клевець М., Кулачковський О. Роль мітохондрій у Cа2+-сигналізації секреторних клітин травних залоз // Вісник Львів. ун-ту. Сер. біол. – 2007. – Вип. 44. – С. 3-14.
Король Т., Манько В., Клевець М. Вплив блокаторів потенціалозалежних кальцієвих каналів на стимульований гіперкалієвою деполяризацією вхід Са2+ у клітини екзокринних залоз та їх секреторну відповідь // Галицький лікарський вісник. – 1998. – Т. 5, N3. – C. 46–48.
Fedirko N.V., Klevets M.Yu., Manko V.V. Modulation influence of p-chloromercuribenzoate on plasma membrane Na+-Ca2+ exchanger of the secretory cells of Chironomus larvae salivary gland // Advanced in experimental Medicine and Biol. – 2001. – Vol. 500: Biol. Reactive Intermediates VI. – P. 467–470.
Манько В.В. Використання рівняння Хілла для кінетичного аналізу Са2+-транспортувальних систем секреторних личинки Chironomus plumosus // Біологічні студії / Studiа Biologica. – 2007. – Т. 1, № 1. – С. 5-18.
Fedirko N.V., Klevets M.Yu., Manko V.V. Dependence of amplitude of Na–Ca exchange current (INaCa) of secretory cell membrane on pH of external solution // Abstract of 41st Annual Meeting of the Biophysical Society, New Orleans, Louisiana. – Biophys. J. – 1997. – Vol. 72, № 2, part 2. – P A413 (Th-Pos380).
Манько В.В., Клевець М.Ю., Федірко Н.В. Вплив катіонів нікелю і кадмію на амплітуду вхідного струму Na–Ca-обміну мембрани секреторних клітин екзокринних залоз // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 1997. – Т. 2. – С. 214-215.
Fedirko N.V., Klevets M.Yu., Manko V.V. Dependence of the Na–Ca exchange current on extracellular Na+ concentration // Biophysics of membrane transport, May 11–18 1997, Ladek Zdroj, Poland: Proceedings of the 13th School.– Cellular & Molecular Biology Letters. – 1997. – Vol. 2, suppl. 1, part II. – P. 221-222.
Korol T., Klevets M., Manko V. The arguments of potentialdependent calcium entry into salivary gland secretory cells of Chironomus larva // XXXIII International Congress of Physiological Sciences, St.Petersburg, June 30 – July 5 1997: Abstracts. – S.l., 1997. – P012.09.
Fedirko N., Klevets M., Manko V. Dependence of Na–Ca-exchange current amplitude of secretory cells membrane on extracellular Ca2+ concentration // 2nd European Biophysics Congress, July 15-19 1997, Orleans-France. – Europ. Biophys. J. with Biophys. Letters. – 1997. – Vol. 26, № 1. – P. 79 (5-30).
Клевець М.Ю., Манько В.В., Федірко Н.В. Струм Na–Ca-обміну мембрани секреторних клітин слинної залози личинки Chironomus plumosus L. // Матеріали XV з'їзду Українського фізіологічного товариства (Донецьк, 12-15 травня 1998 р.). – Фізіол. журн. – 1998. – Т. 44, № 3. – С. 160-161.
Fedirko N., Klevets M., Manko V. Modulation influence of Cd2+ and La3+ on Na-dependent Ca2+ influx in exocrine sectetory cells and secretory process // III International Congress of Pathophysiology, Lahti, Finland, 28 June – 3 July 1998: Abstract book. – Pathophysiology. – 1998. – Vol. 5, Suppl. 1, June. – P. 134.
Манько В.В., Ларіна О.А. Вплив протекторів SH-груп на амплітуду струму Na–Ca-обміну мембрани клітин слинної залози личинки Chironomus plumosus L. // Тези доповідей II з'їзду Українського біофізичного товариства, 29 червня – 3 липня 1998 р., м. Харків. – Харків, 1998. – С. 84.
Manko V., Klevets M., Larina O. Effect of intracellular solution alkalisation on Na-Ca-exchange current in secretory cells and its dependence on Na+ and Ca2+ gradients // Second FEPS Congress, June 30 - July 4, 1999, Prague, Chech Republic: Proceedings. - Physiol. Res. - 1999. - Vol. 48, Suppl. 1. - P. S46.
Манько В.В., Клевец М.Ю., Ларина О.А. Зависимость амплитуды тока Na+–Ca2+-обмена мембраны секреторных клеток от функциональной активности Са2+-насоса в условиях внутриклеточной перфузии // ІІ съезд биофизиков России, 23-27 августа 1999 г., Москва: Тезисы докладов. – Т. 2. – Москва, 1999. – С. 537-538.
Fedirko N., Manko V., Klevets M. Affinity of Na+-Ca2+-exchanger in secretory cell membrane to divalent cations // XIII International Biophysics Congress, September 19-24, 1999, New Delhi, India: Abstracts. – Journal of Biosciences. – 1999. – Vol. 24, Suppl. 1. – P. 131 (P281).
Fedirko N., Klevets M., Manko V. Modulation influence of p-chlormercuribenzoate (PHMB) on plasma membrane Na+-Ca2+ exchanger of the secretory cells of Chironomus larvae salivary gland // Sixth International Symposium on biological reactive intermediates “Chemical and biological mechanisms in susceptibility to and prevention of environmental diseases”, Paris, Universitй Renй Descartes, July 16-20, 2000. – S.l., 2000. – P. P-17.
Fedirko N., Klevets M., Manko V. Role of Ca2+ cations in the plasma membrane functioning of the secretory cell of exocrine glands // European Research Meeting “Calcium as a molecule for cellular integration”, Wye College, Kent, 21-24 July, 2000: Programme and abstract book. – S.l., 2000. – P. 34-35.
Manko V., Larina O., Klevets M.Yu. The effect of nitric oxide on Na+-Ca2+ exchange current in secretory cells // 3rd European Biophysics Congress, Mьnchen, Germany, September 9-13, 2000: Abstracts. – Europ. Biophys. J. with Biophys. Letters. – 2000. – Vol. 29, № 4-5. – P. 327 (4D-6).
Larina O.A., Manko V.V., Klevets M.Yu. The effect of SH-group protector on inward and outward currents of secretory cell Na+-Ca2+ exchange // Programme and Abstracts of International Symposium “Intracellular Signaling in Plant and Animal Systems (ISPAS)”, 9-14 September, 2001, Kyiv, Ukraine. – S.l., 2001. – P. 74.
Larina O., Manko V., Klevets M.Yu. The role of SH-groups of exocrine secretory cell Na+-Ca2+ exchanger molecule in its functioning in forward and reverse modes // 4th Young Physiologists` Meeting “Sensational Physiology”, 24th and 25th September, 2001. – S.l., 2001. – P. 28.
Манько В.В., Стельмах С.В., Ларіна О.А. Вплив рутенію червоного на Са2+-транспортні системи секреторних клітин слинної залози личинки Chironomus plumosus // Механізми фізіологічних функцій в експерименті та клініці: Тези доповідей конференції, присвяченої 100-річчю з дня народження заслуженого діяча науки України професора Я.П.Склярова. – Львів, 2001. – С. 36-37.
Манько В.В., Ларіна О.А., Клевець М.Ю. Ідентифікація вихідного струму Na+–Ca2+-обміну мембрани секреторних клітин травних залоз у відповідь на деполяризацію мембрани // Актуальні проблеми гастроентерології: Тези доповідей Всеукраїнської наукової конференції, Київ, 20-21 грудня 2001 р. – Київ, 2001. – С. 30.
Манько В.В., Ларіна О.А., Клевець М.Ю., Стельмах С.В. Вплив парахлормеркурійбензоату на Na+–Ca2+-обмін мембрани секреторних клітин у прямому та зворотному режимах // Матеріали XVI з’їзду Українського фізіологічного товариства, Вінниця, 28-30 травня 2002 р. – Фізіол. журн. – 2002. – Т. 48, № 2. – С. 137.
Стельмах С.В., Манько В.В., Клевец М.Ю. Влияние цАМФ на функционирование внутриклеточных Са2+-транспортных систем секреторных клеток // 6-я Пущинская школа-конференция молодых ученых "Биология – наука XXI века", Пущино, 20-24 мая 2002 г.: Сборник тезисов. – Т. 1. – Пущино, 2002. – С. 34-35.
Stelmakh S.V., Manko V.V., Klevets M.Yu. The identify of IP3-channels in salivary glands secretory cells of Chironomusplumosus larvae // Programme & Abstracts of 4th Parnas conference “Molecular mechanisms of cell activation: Biological signals and their target enzymes”, September 15-17, 2002, Wrocіaw. – S.l., 2002. – P. 110.
Манько В.В., Стельмах С.В., Ларіна О.А. Пермеабілізовані клітини слинних залоз личинки Chironomus plumosus як об’єкт для дослідження внутрішньоклітинних Са2+-транспортувальних систем секреторних клітин // Матеріали VIII Укр. біохім. з’їзду, 1-3 жовтня 2002 р., м. Чернівці. – Укр. біохім. журн. – 2002. – Т. 64, № 4а (додаток 1). – С. 59-60.
Стельмах С.В., Ларіна О.А., Манько В.В., Клевець М.Ю. SH-групи та функціонування IP3-чутливих Са2+-каналів секреторних клітин слинних залоз // Матеріали міжнародної конференції, присвяченої пам’яті професора Шостаковської Ірини Василівни, 11-12 жовтня 2002 р., м. Львів. – Львів, 2002. – С. 39.
Манько В.В., Ларіна О.А. Дослідження Nа+–Cа2+-обміну екзокринних секреторних клітин // Тези доповідей ІІІ з'їзду Українського біофізичного товариства, 8-11 жовтня 2002 р., м. Львів. – Львів, 2002. – С. 72.
Манько В.В. Са2+-транспортні системи внутрішньоклітинних депо секреторних клітин малоклітинних залоз. І. Ідентифікація // Матеріали міжнародної конференції, присвяченої пам’яті професора Шостаковської Ірини Василівни, 11-12 жовтня 2002 р., м. Львів. – Львів, 2002. – С. 28-33.
Бычкова С.В., Манько В.В., Клевець М.Ю. Комбинированное действие инозитол-1,4,5-трифосфата и рианодина на содержание кальция в пермеабилизированных клетках слюнных желез // Материалы 5-го Славяно-Балтийского научного форума «Санкт-Петербург – Гастро-2003» (10-12 сентября 2003 г.). – Гастроэнтерология Санкт-Петербурга. – 2003. – № 2-3. – С. 26.
Stelmakh S., Larina O., Manko V. SH groups and functioning of IP3-sensirive Са2+-channels of salivary gland secretory cells // Joint Meeting British Pharmalogical Society and the Physiological Society, University of Manchester, 9-12 September 2003: Abstracts. – P. 107P.
Manko V.V., Klevets M.Yu. Potential shifts and intracellular signaling in smooth muscle and exocrine cells: role of secretory potential (a working hypothesis) // Second international symposium “Smooth Muscle Physiology and Biophysics”, October 28-31, 2003, Kyiv, Ukraine. – Нейрофизиология/ Neurophysiology. – 2003. – Vol. 35, № . – P. 358.
Bychkova S.V., Man’ko V.V., Klevets M.Yu. InsP3Rs of secretory cells as target for regulation by cyclic nucleotides // Meeting the Physiological Society, University of Cambrige, 17-19 December 2003: Abstracts. – P. 129P.
Manko V., Velykopolska O., Bychkova S. The influence of ATP on Ca2+ content in the salivary gland tissue of Chironomus plumosus larvae // Установчий з’їзд Українського т-ва клітинної біології, Львів, 25-28 квітня 2004 р.: Тези доповідей. – S.l., 2004. – С. 391.
Bychkova S.V., Chorna T.I., Man’ko V.V. Regulation of Ca2+-released channels by calmodulin in Chironomus plumosus larvae // Abstract of the 29th Meeting oh the FEBS, Warsaw, Poland, 26 June – 1 July 2004. – EJB. – 2004. – Vol. 271, Suppl. 1. – P. 161. – P4.4-08.
Манько В.В. Са2+-транспортні системи внутрішньоклітинних депо секреторних клітин малоклітинних залоз. II. Особливості організації Са2+-сигналізації (на правах робочої гіпотези) // Матеріали міжнародної конференції “Клітинні і субклітинні механізми функціонування травної системи”, приуроченої до 80-ліття з дня народження проф. І.В. Шостаковської, 7-9 жовтня 2004 р., м. Львів. – Львів, 2004. – С. 46-47.
Manko V.V. The “shifted phases” principle in regulation of cellular Ca2+ transporting systems // 2nd International conference “Neural-humoral and cellular regulatory mechanisms of digestion processes”, October 5-7, 2005, Kyiv, Ukraine: Abstract book. – P. 13.
Манько В.В., Клевець М.Ю., Бичкова С.В., Великопольська О.Ю. Схема кальцієвої сигналізації секреторних клітин слинних залоз личинки Chironomus plumosus // Матеріали XVII з’їзду Українського фізіологічного товариства з міжнародною участю, Чернівці, 18-20 травня 2006 р. – Фізіол. журн. – 2006. – Т. 52, № 2. – С. 13-14.
Великопольська О.Ю., Манько В.В., Клевець М.Ю. Порівняння впливу АТФ та АДФ на вміст мембранозв’язаного Са2+ слинних залоз личинки комара-дергуна // Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології: Тези доповідей ІІІ Всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 70-річчю з дня народження Г.М. Чайченка, Київ, 4-6 жовтня 2006 р. – Київ, 2006. – С. 18-19.
Бичкова С.В., Манько В.В. Взаємозв’язок між мітохондріями та каналами вивільнення Са2+ у секреторних клітинах слинних залоз личинки комара-дергуна // IX Український біохімічний з’їзд, 24-27 жовтня 2006 року, Харків – 2006. – 1 С.
Манько В.В. Системи трансмембранного транспортування кальцію у секреторних клітинах слинних залоз личинки Chironomus plumosus Linnaeus // Механізми функціонування фізіологічних систем: Матеріали Міжнародної наукової конференції, приуроченої до 60-ліття новоствореної кафедри фізіології людини і тварин Львівського університету імені Івана Франка (8-11 листопада 2006 року, м. Львів). – Львів, 2006. – С. 95-100.
Манько В.В. Використання видозмінених координат Іді-Хофсті для розрахунку параметрів рівняння Хілла // IV з’їзд Українського біофізичного товариства, Донецьк, 19-21грудня 2006 р.: Тези доповідей. – Донецьк, 2006. – С. 73-74.
Bychkova S., Manko V., Klevets M. Changes in calcium release at ruthenium red presence in secretory cells of Chironomus plumosus larvae salivary gland // Abstract of the 6th Parnas Conferencce “Molecular Mechanism of cellular signaling”, Krakow, Poland, May 30th – June 2th, 2007. – Acta Biochimica Polonica. – 2007. – Vol. 54, Suppl. 2. – P. 11. – P1.4.