Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Гуцуляк Андрій Іванович. Тактика хірургічного лікування хворих на перфоративну виразку шлунка і дванадцятипалої кишки : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Івано-Франківський держ. медичний ун-т. — Івано-Франківськ, 2007. — 163арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 129-158.



Анотація до роботи:

Гуцуляк А.І. Тактика хірургічного лікування хворих на перфоративну виразку шлунка і дванадцятипалої кишки. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 хірургія Харківський національний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.

Дисертація присвячена удосконаленню комплексного хірургічного лікування хворих на перфоративну гастродуоденальну виразку, а також вивченню причин виникнення паравиразкових інфільтратів і їх роль при перфорації.

Робота грунтується на результатах лікування 135 хворих на перфоративну виразку шлунка та дванадцятипалої кишки. На основі морфогістологічних досліджень тканин на різній відстані від перфоративного отвору обгрунтовано причини, що сприяють виникненню параульцерозних інфільтратів і перфорації виразки, та встановлено розміри обсягу необхідного видалення тканин паравиразкової зони. Вивчено порушення стану білковосинтезуючої функції печінки, гуморального імунітету (Ig G, Ig А, Ig М), ферментів цитолізу гепатоцитів, перекисного окислення ліпідів і системи антиоксидантного захисту. Запропоновано висічення виразки в межах здорових тканин, з урахуванням не тільки макро- (інфільтрат), але й мікроскопічно пошкоджених зон з подальшою "медикаментозною ваготомією". Проведення комплексної дезінтоксикаційної та протизапальної терапії з використанням антибіотиків широкого спектру дії, антацидів, гепатопротекторів, дезагрегантів і раннього ентерального харчування забезпечило стійке загоєння й попередження рецидиву виразки та дозволило досягти видужання 95% хворих.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й вирішення наукової задачі, що направлена на встановлення особливостей хірургічної тактики у хворих на перфоративну виразку гастродуоденальної зони й здійснена шляхом розробки методики комплексного хірургічного лікування з урахуванням обсягу поширення морфогістологічних змін параульцерозних тканин та спрямована на запобігання розвитку гострої печінкової недостатності на ґрунті перитоніту.

1. При перфорації виразки шлунка та дванадцятипалої кишки спостерігається активація захисних імунних механізмів, що призводять до утворення лімфоїдно-плазмоцитарної інфільтрації, активації великих гранулярних лімфоцитів та тканинних базофілів, дегрануляції нейроендокриноцитів дифузної ентеральної APUD-системи, деструкції та тромбозів мікроциркуляторного русла з крововиливами в навколишні тканини. Ішемічні зміни ведуть до порушення інервації, некрозу всіх шарів стінки шлунка чи ДПК і виникнення перфорації.

2. При перфоративній виразці патологічні процеси також поширюються й на макроскопічно незмінені ділянки паравиразкової зони, і обсяг поширення цих змін залежить від величини параульцерозного інфільтрату: так, якщо він не перевищує 1,5см, то порушення спостерігаються ще на доважені 0,5 см, якщо інфільтрат становить від 2,0 до 3,0 см – довжиною 1,0 см, а якщо більше 3 см, то зміни поширюються до 1,5 см. Також ці зміни виявлено довжиною 0,2-0,5 см і при відсутності інфільтрату, що необхідно враховувати при оперативному втручанні.

3. У хворих на перфоративну виразку настає гіпопротеїнемія та гіпоальбумінемія, спостерігається різке збільшення природних інгібіторів протеаз 1-антитрипсину і 2-макроглобулінів, а в термінальній стадії перитоніту настає їх виснаження. У той же час 1-ліпопротеїни та кислі 1-глікопротеїни зменшуються вдвічі, а при прогресуванні перитоніту зникають. Металоферменти церулоплазмін та трансферин у перші фази перитоніту значно зростають, а в подальшому настає їх виснаження. Різко збільшується кількість фібриногену, що підвищує можливість виникнення ДВЗ-синдрому.

4. При перфорації виразки спостерігається високий вміст Ig G в крупнопористому гелі та у фракціях 27-24 дрібнопористого, що свідчить про активацію аутоімунних реакцій. При розвитку гнійного перитоніту кількість Ig G знижується, що пов'язано з його переміщенням у патологічне вогнище, з наступною фіксацією імунних комплексів на змінених тканинах. Зменшення вмісту Ig G в фракціях 23-21 свідчить про ослаблення імунітету патологічним процесом і операційною травмою. А зменшення кількості Ig А пов'язано з перетворенням його в стінці кишечнику в секреторний Ig А та переміщенням в патологічне вогнище черевної порожнини. Паралельно відбувається підвищення вмісту Ig М.

5. Підвищення рівня амінотрансфераз, аргінази й лактатдегідрогенази в 1,5-2 рази та зменшення вмісту холінестерази (60,3±3,3 мккат/л) свідчить про дисфункцію гепатоцитів та виникнення їх цитолізу. Збільшення рівня малонового альдегіду (4,674±0,23 нмоль/л) та дієнових кон’югат (2,01±0,06 у.о./в 1 мл) свідчить про посилення перекисного окислення ліпідів, а зниження активності трансферину, карбоангідрази, каталази та підвищення церулоплазміну, а також зменшення вмісту мікроелементів указує на напруженість антиоксидантної системи.

6.Обсяг та метод оперативного втручання при перфоративній виразці залежав від тяжкості стану хворого та наявної супутньої патології. У 81,5% хворих було проведено радикальне або умовнорадикальне хірургічне лікування, у 18,5% проведено зашивання перфоративного отвору. В випадках, коли з різних причин неможливо провести радикальне оперативне лікування методом вибору, який забезпечує стійке загоєння виразки та попередження рецидиву, є висічення виразки в межах здорових тканин, з урахуванням не тільки макроскопічних змін, але й мікроскопічно пошкоджених зон, з наступною "медикаментозною ваготомією".

7. Запропонована методика комплексного хірургічного лікування хворих на перфоративну гастродуоденальну виразку, яка включає відповідне стану хворого оперативне втручання, адекватну дезінтоксикаційну, антибактеріальну, дезагрегантну і противиразкову терапію, раннє енетеральне харчування та вчасну корекцію порушень гепато-біліарної та імунної систем, дозволила досягти видужання 95% хворих та зменшити летальність до 5%.

Публікації автора:

1. Шевчук А.Г., Федорченко В.М., Гуцуляк А.І. Хірургічна тактика і корекція метаболічних зрушень при проривних гастродуоденальних виразках // Галицький лікарський вісник. - 2002. - Т.9, №3. - С.288-289.

2. Василюк М.Д., Гуцуляк А.І. Порушення білковосинтезуючої функції печінки при перфоративній виразці шлунка та дванадцятипалої кишки // Науковий вісник Ужгородського університету. - 2003. - В.20. - С.170-172.

3. Гуцуляк А.І. Нейроваскулярні розлади у паравиразкових інфільтратах та засоби радикального хірургічного лікування при проривних виразках гастродуоденальної зони // Галицький лікарський вісник. - 2004. - Т.11, №3. - С.29-32.

4. Гуцуляк А.І., Дацун І.Г., Василюк М.Д., Шевчук А.Г. Морфогенез нейроваскулярних розладів паравиразкових інфільтратів у хворих на проривні виразки // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. Чернівці. - 2005. - Т.4, №2. - С.15-17.

5. Гуцуляк А.І. Раннє ентеральне харчування при хірургічному лікуванні проривної виразки шлунка та дванадцятипалої кишки // Клінічна хірургія. - 2006. - №4-5. - С.10.

6. Гуцуляк А.І. Вибір адекватної хірургічної тактики у хворих з проривною гастродуоденальною виразкою // Шпитальна хірургія. - 2006. - №2. - С.16-18.

7. Гуцуляк А.І. Вибір методу оперативного втручання при проривній гастродуоденальній виразці // Тези доповідей 71 студентської наукової конференції. - Івано-Франківськ, - 2002.- С.27.

8. Гуцуляк А.І., Дацун О.А. Патоморфологічні особливості при перфорації виразок шлунка і дванадцятипалої кишки // Тези доповідей 71 студентської наукової конференції. - Івано-Франківськ, - 2002.- С.31.

9. Гуцуляк А.І. Особливості оперативного лікування перфоративної гастродуоденальної виразки в старшому віці // Матеріали ІV Української конференції молодих вчених, присвяченої пам'яті академіка В.В. Фролькіса. - Київ, - 2003. - С.67-68.

10. Гуцуляк А.І. Сучасні аспекти морфологічних проблем патомеханізмів розвитку проривної виразки шлунка // Актуальні проблеми клінічної, експериментальної профілактичної медицини та стоматології (65 заключна конференція СНТ ім. М.Д. Довгайло). - Донецьк, - 2003. - С.9.

11. Гуцуляк А.І. Хірургічна тактика та корекція метаболічних зрушень при проривних гастродуоденальних виразках в осіб старшого віку // Матеріали V Української конференції молодих вчених, присвяченої пам'яті академіка В.В. Фролькіса. - Київ, - 2004. - С.42-43.

12. Гуцуляк А.І. Антибіотикотерапія при перфоративних гастродуоденальних виразках // ІХ з'їзд ВУЛТ. - Вінниця, 2007. - С.193.