Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Велігоцький Олексій Миколайович. Тактика хірургічного лікування обструктивних захворювань органів панкреатодуоденальної зони та їх ускладнень. : Дис... д-ра наук: 14.01.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Велігоцький О.М. Тактика хірургічного лікування обструктивних захворювань органів панкреатодуоденальної зони та їх ускладнень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Запорізька медична академія післядипломної освіти МОЗ України – Запоріжжя, 2007.

Проаналізовані результати хірургічного лікування 304 хворих на обструктивні захворювання органів панкреатодуоденальної зони, які дисертант об’єднав у єдину групу складних патологічних процесів, що обтурують протокові системи термінальних відділів холедоху, підшлункової залози та просвіт дванадцятипалої кишки. Розроблена робоча класифікація цих захворювань. Вивчені частота, структура та причини розвитку післяопераційних ускладнень при обструкції панкреатодуоденальної зони і произведена їх систематизація за допомогою додаткових лабораторних досліджень найбільш інформативних прогностичних факторів: цитокінів 1в, 2, 4, 6, 8, TNFб, онкомаркеру Са-19-9, антитіл до тканини підшлункової залози, еластази, а також морфологічних досліджень біоптатів підшлункової залози та печінки з виявленням ранніх ознак розвитку фіброзу в зоні обструкціі, а саме – зірчатих клітин (stellate сells).

Розроблено алгоритм прогнозу развитку післяопераційних ускладнень з вибором хірургічної тактики, алгоритм діагностики та хірургічного лікування обструктивних захворювань органів панкреатодуоденальної зони із застосуванням розроблених трьохетапної хірургічной тактики, малоінвазійних та органозберігаючих оперативних втручань, програми періопераційної профілактики післяопераційних ускладнень. Впровадження вказаних хірургічних методик та раціональна тактика дозволили скоротити кількість післяопераційних ускладнень від 43,3% до 24,1%, значно зменшивши їх тяжкість, а також знизити післяопераційну летальність від 9,9% до 4,5%.

Дисертаційна робота містить новий підхід до рішення складної наукової проблеми поліпшення результатів хірургічного лікування хворих на обструктивні захворювання органів панкреатодуоденальної зони та їх ускладнень шляхом обгрунтування етапної хірургічної тактики, визначення прогнозу розвитку до- і післяопераційних ускладнень за рахунок проведення додаткових клініко-лабораторних, імунологічних і гісто-морфологічних досліджень, наукового обгрунтування, оптимізації та розширення використання етапних, малоінвазійних і органошкодуючих технологій.

1. Необхідність об’єднання складних патологічних процесів, які обтурирують протокові системи термінальних відділів холедоху, підшлункової залози і просвіт дванадцятипалої кишки, в єдину групу обструктивних захворювань ПДЗ обгрунтована однотипними клінічними, анатомічними, патофізіологічними ознаками з розвитком тяжких ускладнень у виді механічної жовтяниці, деструктивного панкреатиту, поліорганної недостатності, що потребують складних і тривалих оперативних втручань, впровадження етапної хірургічної тактики, протокової декомпресії, детоксикації, імунокорекції та застосування спеціальних методів профілактики періопераційних ускладнень.

2. Розроблена класифікація захворювань ПДЗ дозволяє, з одного боку, узагальнити в єдину систему патологію органів ПДЗ, з іншого боку, ця класифікація дозволяє деталізувати патологічні процеси в цій зоні, виділити прогресуючі деструктивні та обструктивні процеси та на основі цього визначити показання до хірургічного лікування та вибору оптимального оперативного метода.

3. Діагностика обструктивних процесів ПДЗ повинна бути побудована на комплексному одночасному виконанні ЕРХПГ, УЗД і спіральної КТ з контрастним посиленням для більш чіткого визначення локалізації та розмірів патологічного процесу, визначення рівня обструкції, а також – на передопераційному застосуванні відеолапароскопії для вирішення питань операбельності, паліативної або етапної хірургічної тактики. При цьому протокову декомпресію у виді лапароскопічних або пункційних біліостомій і панкреатоцистостомій необхідно проводити обмежено за суворими показаннями. В інших випадках необхідно намагатися виконувати одноетапні операції.

4. При додаткових лабораторних дослідженнях у дослідних хворих на обструктивні захворювання ПДЗ встановлено, що цитокіни 1в, 2, 4, 6, 8, TNFб, онкомаркер Са-19-9, антитіла до тканини підшлункової залози, фермент підшлункової залози – еластаза є найбільш інформативними прогностичними факторами розвитку післяопераційних ускладнень запального, деструктивного, системного та поліорганного характера.

5. Знаходження зірчатих клітин (stellate сells) у біоптатах підшлункової залози і печінки у дослідних хворих свідчить про активацію процесу фібрілогенеза паралельно із запальними та онкологічними процесами при обструкції ПДЗ, що призводить до формування фіброзу у неушкодженій обструктивним процесом частині підшлункової залози. Морфологічні зміни в печінці та підшлунковій залозі з переважанням колагену 1 типу сопроводжуються значними змінами цитокінового профілю, що свідчить про зниження, а в низці випадків вичерпування, резервів адаптації, тим самим обумовлює розвиток післяопераційних ускладнень, в тому числі поліорганної недостатности у цієї групи хворих.

6. Наявність процесів прогресування фіброзу в органах ПДЗ при їх обструкції, підтверджене знаходженням зірчатих клітин, є важливим прогностичним фактором, що дозволяє більш активно проводити радикальні оперативні втручання на менш уразливій щодо хірургічного травмування тканині підшлункової залози. З іншого боку, прогресування процесів фіброзу у тканині підшлункової залози і печінки призводить до погіршення функції цих органів у післяопераційному періоді, сприяє розвитку таких патологічних процесів, як хронічний фіброзний панкреатит, хронічний гепатит, цироз печінки, ендо- та екзокринна недостатність підшлункової залози, що погіршує перебіг післяопераційного періода та якість життя у віддаленому періоді.

7. Виділення інформативних імунологічних, лабораторно-клінічних, морфологічних прогностичних факторів ризика розвитку післяопераційних ускладнень дозволяє виявити у хворих на обструктивні захворювання ПДЗ 4 ступеня ризику розвитку післяопераційних ускладнень низького, середнього, високого і максимального рівня, що є найбільш обгрунтованим підхідом до прогнозу їх розвитку та передопераційної підготовки хворих до оперативного втручання з диференційованим застосуванням у кожній групі ризику оптимальної програми періопераційної профілактики до- і післяопераційних ускладнень.

8. Проведена систематизація періопераційних ускладнень обструктивних захворювань ПДЗ і розроблений алгоритм прогнозу розвитку ускладнень дозволяє узагальнити ці ускладнення, деталізувати причини їх розвитку та визначити основні напрями їх діагностики, профілактики та лікування у до- та післяопераційному періодах. Розроблена програма періопераційної профілактики післяопераційних ускладнень дозволяє охопити хворих усіх груп ризика з урахуванням найбільш важливих прогностичних факторів розвитку цих ускладнень різного ступеню тяжкості для виробки методів їх доопераційної корекції, інтраопераційної хірургічної тактики, післяопераційного ведения хворих на обструктивні захворювання ПДЗ.

9. Етапна тактика із застосуванням малоінвазійних декомпресійних і сорбційно-детоксикаційних методик дозволяє підготувати тяжких хворих з вихідними системними та поліорганними ускладненнями до радикальних втручань, зменшити ризик післяопераційних ускладнень, прискорити період відновлення і поліпшити якість життя.

10. Розроблені модифікації ПДР, в тому числі парціальної ПДР, розширеної трансдуоденальної папілектомії у виді органошкодуючих хірургічних втручань на таких легко уразливих органах, як підшлункова залоза, дванадцятипала кишка та Фатеров сосок, дозволяє більш широко ставити показання до радикальних операцій у хворих у важкому соматичному стані з високим ризиком післяопераційних ускладнень.

11. Проведений аналіз комплексного хірургічного лікування дослідних хворих на обструктивні захворювання ПДЗ показав, що ранній прогноз і відповідна профілактика післяопераційних ускладнень на доопераційному етапі за допомогою запропонованих інформативних лабораторних критеріїв, з вибором хірургічної тактики в залежності від запропонованих груп ризика розвитку прогнозованих післяопераційних ускладнень, з включенням малоінвазійних і органозберігаючих технологій, дозволили знизити кількість післяопераційних ускладнень з 43,3% у групі порівняння до 24,1% у основній групі, значно зменшивши їх тяжкість, скоротивши ліжко-день і поліпшивши якість життя хворих дослідної групи у віддаленому післяопераційному періоді, скоротивши післяопераційну летальність з 9,9% у групі порівняння до 4,5% у хворих основної групи.

Публікації автора:

1. Сандомирський Б.П., Гальченко С.Є., Бизов В.В., Грищенко В.І., Мамонтова А.В., Велігоцький М.М., Велігоцький О.М. Заготівля, кріоконсервування та клінічне застосування фрагментів селезінки свиней та екстракту з них // Методичні рекомендації. - Харків. МОЗ України. - 2001. - 10 с. (Дисертант брав участь у дослідженні й отриманні клітинних препаратів,клінічному впровадженні методик).

2. Велигоцкий А.Н. Тактика хирургического лечения рака органов панкреатодуоденальной зоны в зависимости от риска возникновения послеоперационных осложнений // Клінічна хірургія. – 2006. – № 9 (додаток) – С. 11-14.

3. Велигоцкий А.Н. Хирургическое лечение обструктитвных заболеваний органов периампулярной зоны // Запорожский медицинский журнал. - № 6. – 2005. – С. 39-42.

4. Велигоцкий А.Н. Систематизация послеоперационных осложнений при обструктивных процессах панкреатодуоденальной зоны // Харківська хірургічна школа. – 2005. – № 2.1(17). – С. 47-50.

5. Велигоцкий А.Н. Программа периоперационной профилактики послеоперационных осложнений у больных с обструктивными процессами панкреатодуоденальной зоны. // Вісник морської медицини - № 2 (21) – 2003. – С. 67-72.

6. Велигоцкий А.Н. Программа профилактики послеоперационных осложнений при обструкции панкреатодуоденальной зоны // Анналы хирургической гепатологии – Т.8 - №2 - 2003 – С. 273-274.

7. Велигоцкий А.Н. Выбор хирургической тактики у больных механической желтухой с высоким риском развития полиорганной недостаточности // Вестник неотложной и восстановительной медицины – 2002. – Т.3. - № 2. – С.223-225.

8. Велигоцкий А.Н. Профилактика печеночной недостаточности до и после операций по поводу механической желтухи // Вicник морської медицини. – 1999. – № 2. – С. 144-145.

9. Велигоцкий Н.Н., Арутюнов С.Э., Велигоцкий А.Н., Маслов С.П., Горбулич А.В., Оклей Д.В., Шептуха А.А. Дифференцированный подход к выбору миниинвазивных эндоскопических технологий у больных с желчнокаменной болезнью, осложненной патологией внепеченочных желчных путей и большого сосочка двенадцатиперстной кишки // Харківська хірургічна школа. – 2006. – № 1 (20). – С. 148-152 (Дисертанту належить ідея дослідження, набір матеріалу, аналіз і написання статті).

10. Велігоцький М.М., Оклей Д.В., Велігоцький О.М., Арутюнов С.Е. Вибір метода хірургічного лікування хронічного панкреатиту, ускладненого псевдокистою підшлункової залози // Актуальні проблеми сучасної медицини – Т.6. - Вип. 1-2 (13-14). – 2006. - С. 38-39 (Дисертантом проведений аналіз результатів оперативного лікування, запропоновані заходи профілактики, написана стаття).

11. Велигоцкий Н.Н., Арутюнов С.Э., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В., Маслов С.П. Особенности лечения желчнокаменной болезни, осложненной поражением внепеченочных желчных путей и большого сосочка двенадцатиперстной кишки // Харківська хірургічна школа. – 2005. – № 2. – С. 21-25 (Дисертантом зібраний клінічний матеріал, проведений аналіз і написання статті).

12. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В. Профилактика послеоперационных осложнений при хирургическом лечении обструктивных заболеваний панкреатодуоденальной зоны // Клінічна хірургія. – 2003. - № 1. – С.12-13 (Дисертанту належить ідея впровадження методики профілактики, набір і аналіз матеріалу, написання статті).

13. Велігоцький М.М., Велігоцький О.М. Варіанти накладання панкреатоєюноанастомозу при панкреатодуоденальній резекції // Практична медицина. – 2003. – Т.9. - № 1. – С.89-91 (Дисертантом проведений патентний пошук, приймав участь у вдосконаленні методик панкреатоєюностомії).

14. Велігоцький М.М., Маслов С.П., Дмитрієва Л.Ю., Велігоцький О.М., Горбулич О.В., Оклей Д.В., Обуобі Р.Б. Роль ЕРХПГ у виборі методу лікування обструктивних захворювань панкреатодуоденальної зони // Практична медицина. – 2002. – Т.8. - № 2. – С.168-169 (Дисертант приймав участь в обробці результатів дослідження, їх аналізу, написанні статті).

15. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Обуоби Р.Б., Оклей Д.В., Маслов С.П., Комарчук В.В. Выбор хирургической тактики у больных механической желтухой с высоким риском развития полиорганной недостаточности // Клінічна хірургія. - 2001.- № 7.- С. 10-13 (Дисертанту належить ідея дослідження, запропоновані методики лікування, здійснений аналіз, написана стаття).

16. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Оклей Д.В., Маслов С.П. Хирургическое лечение обструктивных заболеваний панкреатодуоденальной зоны, осложненных механической желтухой // Вісник морської медицини. - 2001.- № 2. - С. 67-70 (Дисертантом проведений аналіз результатів оперативного лікування, запропоновані заходи профілактики, написана стаття).

17. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Обуоби Р.Б., Оклей Д.В. Актуальные вопросы хирургии заболеваний органов панкреатодуоденальной зоны // Харківська хірургічна школа. – 2001. – № 1. – С. 70-73 (Дисертантом проведений аналіз літератури, зібраний матеріал, написана стаття).

18. Лагода А.Е., Гринченко С.В., Петренко Г.Д., Береснев А.В., Зыбин В.М., Гарагатый И.А., Велигоцкий А.Н., Павличенко С.А., Свирепа П.В., Молотягин Г.Е., Петренко А.С. Применение эфферентных методов детоксикации и иммунокоррекции в комплексе лечения острого сепсиса // Клiнiчна хiругiя. – 1999. - № 10. – С. 12-13 (Дисертантом зібраний клінічний матеріал, проведений аналіз і написання статті).

19. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В. Выбор метода хирургического лечения рака панкреатодуоденальной зоны // Анналы хирургической гепатологии. - Т. 3. - № 3 – 1998. – С. 216-217 (Дисертантом зібраний клінічний матеріал, проведений аналіз і написання статті).

20. Береснев А.В., Велигоцкий А.Н., Сипливый В.А., Хабусев В.К., Гринченко С.В. Применение биосорбции у больных с перитонитом // Клiнiчна хiрургiя. - № 2-3. – 1996. – С. 9 (Дисертантом запропоновано методику лікування, зібраний матеріал, проведений аналіз, брав участь в оформленні статті).

21. Патент України на корисну модель № 20333 А61В 17/00. Спосіб холецистостомії у хворих на механічну жовтяницю / Велігоцький О.М. Заявлено 28.07.2006; Опубл. 15.01.2007. // Бюл. № 1.

22. Патент України на корисну модель № 20392 А61В 17/115. Спосіб локальної панкреатодуоденальної резекції / Велігоцький М.М., Велігоцький О.М. Заявлено 07.08.2006; Опубл. 15.01.2007. // Бюл. № 1 (Дисертантом проведений патентний пошук, розроблено методику, вивчені результати).

23. Патент України на корисну модель № 20334 А61В 17/00. Спосіб панкреатоєюностомії при панкреатодуоденальній резекції / Велігоцький М.М., Велігоцький О.М. Заявлено 28.07.2006; Опубл. 15.01.2007. // Бюл. № 1 (Дисертантом проведений патентний пошук, розроблено методику, вивчені результати).

24. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Комарчук В.В., Трушин А.С. Прогноз и тактика при обструкции протоков в панкреатодуоденальной зоне // Клінічна хірургія. – 2007. - № 2-3. – С. 67-68 (Дисертант забезпечував підбір літературних джерел та клінічне обстеження пацієнтів, брав участь в оперативному лікуванні хворих, проводив статистичну обробку та обгрунтування отриманних результатів).

25. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В. Профилактика послеоперационных осложнений при выполнении панкреатодуоденальной резекции // Клінічна хірургія. – 2005. - № 11-12. – С.68 (Дисертант забезпечував клінічне обстеження пацієнтів, брав участь в оперативному лікуванні хворих, проводив статистичну обробку та обгрунтування отриманних результатів).

26. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В., Зайцев А.М. Анализ хирургического лечения обструктивных заболеваний органов панкреатодуоденальной зоны // Харківська хірургічна школа. – 2005. – № 2.1(17). – С. 22-24 (Дисертант брав участь у клінічному обстеженні пацієнтів, в оперативному лікуванні хворих, проводив статистичну обробку та обгрунтування отриманних результатів).

27. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В., Арутюнов С.Э. Хирургическое лечение обструктивных процессов периампулярной зоны // Матеріали ХХІ з’їзду хірургів України. – Запоріжжя. - 2005. – Т. 2. - С. 132-134 (Дисератнтом проведений аналіз хірургічного лікування, написання статті).

28. Велигоцкий А.Н. Роль биосорбции в лечении больных с обструктивными заболеваниями панкреатодуоденальной зоны // Анналы хирургической гепатологии – Т.8 - №2 - 2003 – С. 273.

29. Велигоцкий А.Н. Тактика антибактериального лечения острого деструктивного панкреатита // Анналы хирургической гепатологии – Т.8 - №2 – 2003 – С. 274-275.

30. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В. Комплексное хирургическое лечение хронического панкреатита // Анналы хирургической гепатологии. – Т. 8. - № 2 – 2003. – С. 189 (Дисертантом проведений патентний пошук, брав участь у відборі матеріалу, аналізі й оформленні статті).

31. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н. Значение ЭРХПГ в выборе метода лечения обструктивных заболеваний панкреатодуоденальной зоны // Анналы хирургической гепатологии. – Т. 8. - № 2 – 2003. – С. 275-276 (Дисертант брав участь у впровадженні методик дослідження, збору й аналізу матеріала, написанні статті).

32. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н. Способ наложения панкреатоеюноанастомоза при панкреатодуоденальной резекции // Вісник морської медицини. – 2003. – № 2. – С. 72-74 (Дисертант забезпечував підбір літературних джерел та клінічне обстеження пацієнтів, брав участь у розробленні модифікованих методів виконання панкреатодуоденальної резекції).

33. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В. Опыт выполнения панкреатодуоденальной резекции // Клінічна хірургія. – 2003. - № 1. - С. 56-57 (Дисертантом проведено збирання матеріалу, аналіз результатів, написання статті).

34. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Маслов С.П., Оклей Д.В., Трушин А.С., Комарчук В.В. Операции II этапа при билиарно-панкреатической обструкции // Клінічна хірургія. – 2002. - № 5-6. – С. 34-35 (Дисертанту належить ідея етапного лікування на основі одержаних результатів, збирання матеріалу, написання статті).

35. Велигоцкий А.Н. Маслов С.П., Оклей Д.В., Трушин А.С. Хирургическое лечение обструктивных заболеваний панкреатодуоденальной зоны и их осложнений // Матеріали ХХ з'їзду хірургів України. – Тернопіль. – 2002. – Т. 2. – С. 144-146 (Дисертантом проведений аналіз хірургічного лікування, впроваджені заходи профілактики, аналіз і написання статті).

36. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Маслов С.П., Оклей Д.В., Трушин А.С., Комарчук В.В., Зайцев А.М. Возможности малоинвазивных методов в диагностике и хирургии билиарно-панкреатических обструкций // Харківська хірургічна школа. – 2002. – № 2 (3). – С. 37-38 (Дисертантом запропоновані методики лікування, здійснений аналіз, написана стаття).

37. Велігоцький М.М., Винниченко І.А., Велігоцький О.М., Лазуткіна О.А., Горбулич О.В., Оклей Д.В. Низькомолекулярні гепарини в профілактиці і лікуванні тромбоемболічних ускладнень при хірургічному лікуванні захворювань стравоходу і підшлункової залози // Практична медицина. – 2002. – Т. 8. - № 2. – С. 170-171 (Дисертантом проведений патентний пошук, вивчені результати, участь у написанні статті).

38. Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В., Обуоби Р.Б., Юнис И.А. Профилактика и лечение полиорганной недостаточности до и после операций по поводу механической желтухи различного генеза // Матеріали ХІХ з'їзду хірургів України. – Харків. – 2000. – С. 11-12 (дисертант запропонував методи лікування, здійснив аналіз матеріалу, написав статтю).

39. Veligotsky N.N., Datsenko B.M., Kramarenko K.A., Veligotsky А.N. Endoscopic drainage in cholanghitis and choledocholithiasis // Abstracts, 8th International Congress of Endoscopic Surgery. – Nice. – 2000. – P. 109 (Дисертантом зібраний клінічний матеріал, проведений аналіз і написання статті).

40. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В. Хирургическое лечение рака панкреатодуоденальной зоны // Материалы конференции "Актуальные вопросы торакоабдоминальной хирургии" – Харьков, 1999. – С. 41-44 (Дисертантом зібраний клінічний матеріал, проведений аналіз і написання статті).

41. Велигоцкий А.Н., Обуоби Р.Б., Юнис И.А. Малоинвазивные методы профилактики и лечения полиорганной недостаточности до и после операций по поводу механичсекой желтухи различного генеза // Материалы конференции "Актуальные вопросы торакоабдоминальной хирургии" – Харьков, 1999. – С. 75-77 (Дисертанту належить ідея дослідження, запропоновані методики лікування, здійснений аналіз, написана стаття).

42. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В., Юнис И.А., Обуоби Р.Б. Опыт хирургического лечения больных раком панкреатодуоденальной зоны // Матеріали наукового симпозіуму "Лiкування розповсюджених злоякiсних новоутворень пiдшлункової залози та заочеревинного простору" - Киiв, 1999. – С. 16-19 (Дисертантом проведений аналіз результатів оперативного лікування, запропоновані заходи профілактики, написана стаття).

43. Велигоцкий Н.Н., Велигоцкий А.Н., Трушин А.С., Комарчук В.В., Юнис И.А., Обуоби Р.Б. Профилактика послеоперационного панкреатита при хирургическом лечении онкозаболеваний органов панкреатодуоденальной зоны // Вicник морськоi медицини. – 1999. – № 2. – С. 70-72 (Дисертанту належить ідея дослідження, набір і аналіз матеріалу, написання статті).

44. Сипливий В.О., Береснєв О.В., Велігоцький О.М. Сорбцiйно-клiтинний спосiб лiкування хiрургiчних хворих // Матеріали науково-практичної конференції „Сучаснi аспекти невiдкладноi медичної допомоги”. - Львiв, 1997. – Книга І. – С. 159-160 (дисертанту належить ідея дослідження, запропоновані методики лікування, здійснений аналіз, написана стаття).

45. Велігоцький О.М., Береснєв О.В., Хабусєв В.К., Гринченко С.В. Поєднане застосування клітинних препаратів у хворих на перитоніт // Матеріали науково-практичної конференції „Сучаснi аспекти невiдкладноi медичної допомоги”. - Львiв, 1997. – Книга І. – С. 58-59 (Дисертантом зібраний клінічний матеріал, проведений аналіз і написання статті).

46. Береснев А.В., Велигоцкий А.Н., Гринченко С.В., К.Г.Михневич, Хабусев В.К. Сочетанное применение криоконсервированных срезов ксеноселезенки и плазмафереза в программе лечения больных сепсисом // Сборник научных работ „Новые технологии в хирургии”. – Киев, 1997. – С. 158 (Дисертантові належить ідея застосування методу лікування, зібраний клінічний матеріал, проведений аналіз і написання статті).

47. Береснев А.В., Сипливый В.А., Велигоцкий А.Н., Хабусев В.К. Сорбционно-клеточная детоксикация в программе интенсивной терапии больных сепсисом // Матеріали II конгресу анестезіологів України. – Харків – 1996. – С. 152 (Дисертант відбирав матеріал, брав участь в аналізі й оформленні статті).

48. Береснев А.В., Велигоцкий А.Н., Сипливый В.А., Гринченко С.В., Хабусев В.К. Биосорбция у больных с полиорганной недостаточностью // Там же. – С. 179 (%дисертантові належить ідея впровадження методу лікування, відбір хворих, участь в написанні статті).

49. Суббота Н.П., Велигоцкий А.Н. Сорбционно-клеточный метод лечения с использованием криоконсервированных клеток // Материалы IV международного хирургического конгресса "Раны, ожоги, повязки" - Тель-Авив, 1996. - С. 267-268 (Дисертантом запропоновані методики лікування, здійснений аналіз, написана стаття).

50. Береснев А.В., Гринченко С.В., Велигоцкий А.Н., Тарасов В.Ф. Применение перфузата фрагментов ткани криоконсервированной ксеноселезенки в лечении больных с гнойносептическими осложнениями // Матеріали науково-практичної конференції „Гнойно-септические осложнения в неотложной хирургии”. – Харьков, 1995. – С. 192-193 (Дисертант брав участь в діагностиці і лікуванні хворих, провів аналіз, написав статтю).

51. Береснев А.В., Гринченко С.В., Сипливый В.А., Велигоцкий А.Н., Тарасов В.Ф. Применение криоконсервированных ксеноспленоцитов в комплексном лечении больных с сепсисом // Там же. – С. 193-195 (Дисертант брав участь у відборі клінічного матеріалу, аналізі й оформленні статті).

52. Патент України на корисну модель № 20389 А61В 17/22. Спосіб розширеної трансдуоденальної папілектомії / Велігоцький М.М., Велігоцький О.М. Заявлено 07.08.2006; Опубл. 15.01.2007. // Бюл. № 1 (Дисертантом проведений патентний пошук, розроблено методику, вивчені результати).

53. Патент Ураїни на корисну модель № 19398 А61В 1/00. Спосіб діагностики дуоденохоледохеального рефлюкса / Велігоцький М.М., Арутюнов С.Е., Велігоцький О.М., Трушин О.С., Горбуліч О.В., Маслов С.П., Крамаренко К.А., Шептуха А.О. Заявлено 16.06.2006; Опубл. 15.12.2006. // Бюл. № 12 (Дисертантом проведений патентний пошук, розроблено методику, вивчені результати).

54. Патент України на винахід № 32058 А, А61/М 1/03. Спосiб екстракорпоральної бiосорбцiї / Велігоцький О.М., Кебкало А.Б., Субота Н.П. Заявлено 18.12.1998; Опубл. 15.12.2000. // Бюл. № 7-ІІ (Дисертантом розроблений спосіб, участь в оформленні заявки на винахід).

55. Патент України на винахід № 32062 А, А61/М 1/03. Спосiб гемосорбцiї / Велігоцький О.М., Кебкало А.Б., Субота Н.П. Заявлено 18.12.1998; Опубл. 15.12.2000. // Бюл. № 7-ІІ (Дисертантом розроблений і впроваджений спосіб).

56. Патент України на винахід № 10328 А, А61К 31/00. Спосiб iмуностимуляцiї / Береснєв О.В., Гарагатий I.А., Хабусев В.К., Тарасов В.Ф., Велігоцький О.М., Сипливий В.О. Заявлено 11.04.1996; Опубл. 25.12.1996. // Бюл. № 4 (Дисертанту належить ідея способу, здійснене його впровадження).

57. Велігоцький М.М., Велігоцький О.М., Комарчук В.В., Трушин О.С., Сєроштанов О.І. Сучасні технології детоксикації, біосорбції та хірургічного лікування захворювань гепатобіліарної і панкреатодуоденальної зони, ускладнених механічною жовтяницею з ризиком розвитку поліорганної недостатності (Реєстр № 124/16/02) // Реєстр галузевих нововведень. – 2002. – Випуск 16-17. – С. 67-68 (Дисертанту належать ідеї методик дослідження і лікування, аналіз результатів).