Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Матійчук Ольга Іванівна. Тарифікація і оплата праці в системі мотивації працівників сільськогосподарських підприємств. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Матійчук О.І. Тарифікація і оплата праці в системі мотивації працівників сільськогосподарських підприємств – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Львівський національний аграрний університет, Львів, 2008.

У дисертації розглянуто теоретичні, методичні та прикладні основи тарифікації і оплати праці в сільськогосподарських підприємствах. Уточнено суть категорій „оплата праці”, „заробітна плата”, „мотивація праці”.

Проведено аналіз рівня оплати праці та її зв’язку з продуктивністю праці і кінцевими результатами виробництва. Виявлено основні причини низького рівня оплати праці в сільськогосподарських підприємствах Львівської області. Виконано розрахунки і подано рекомендації щодо удосконалення акордно-преміальної системи оплати праці, оплати від розрахункового валового доходу, безтарифної системи оплати праці в сільськогосподарських підприємствах.

Обґрунтовано основні напрями удосконалення організації та підвищення рівня оплати праці на основі державного і договірного регулювання. Проведені розрахунки рівня оплати праці в сільськогосподарських підприємствах Львівської області на перспективу.

1. Оплату праці у системі мотивації доцільно розглядати як винагороду, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу, і яка є одночасно засобом спонукання працівника до підвищення результативності праці і способом задоволення його потреб. Основою організації оплати праці працівників і основними чинниками матеріальної і статусної мотивації є тарифна система, форми і системи оплати праці.

2. Оплата праці значною мірою визначає можливості повноцінного відтворення робочої сили, оскільки у структурі доходів домогосподарств у сільській місцевості займає найбільшу питому вагу. Негативні тенденції щодо рівня оплати праці у сільському господарстві Львівської області, який є найнижчим порівняно з іншими видами економічної діяльності і у 2006р. становив 90,4% прожиткового мінімуму, заважають посиленню матеріальної мотивації працівників і спричиняють низку економічних (відсутність мотивації до підвищення продуктивності праці та професійного росту, надмірні затрати праці в особистих селянських господарствах, бідність і низька платоспроможність сільського населення) та соціальних ( міграція, поглиблення демографічної кризи, низький рівень пенсійного забезпечення, деградація і занепад соціальної інфраструктури сіл, соціальне розшарування населення) проблем.

3. У локальних нормативно-правових актах, які повинні визначати особливості оплати праці працівників сільськогосподарських підприємств різних організаційно-правових форм часто відсутні норми і положення щодо організації оплати праці. Деякі підприємства взагалі не укладають колективні договори і не повною мірою забезпечують порядок, розміри і умови виплати основної і додаткової оплати, передбачені чинним законодавством, а це свідчить про те, що Закон України „Про колективні договори і угоди” не виконується. Основна увага у сільському господарстві звернена на те, щоб забезпечити мінімальний розмір оплати за виконану роботу і відпрацьований час і виділяється недостатньо коштів для матеріального стимулювання працівників сільськогосподарських підприємств за кінцеві результати виробництва у вигляді додаткової оплати.

4. В умовах ринкових відносин зменшується вплив державного регулювання і посилюється роль договірного, зокрема на основі колективних договорів і трудових угод (контрактів). Між роботодавцем і найманим працівником обов’язково слід укладати трудову угоду (контракт) у письмовій формі, з відповідним затвердженням органом управління підприємства та реєстрацією органами місцевого самоврядування, що зменшить тінізацію заробітної плати (виплату в конвертах) і захистить працівника від недобросовісного роботодавця, який не бажає сплачувати податки і відраховувати кошти до фондів соціального страхування.

5. Збільшення виробництва сільськогосподарської продукції і підвищення продуктивності праці залишаються основними чинниками економічного зростання та підвищення рівня заробітної плати працівників, зайнятих у сільському господарстві. Вивчення взаємозв'язку між продуктивністю й оплатою праці показало взаємозалежність цих показників. У середньому за 2001-2006 рр. у сільськогосподарських підприємствах області темпи зростання продуктивності праці дещо випереджають темпи зростання заробітної плати.

6. Значна диференціація середньомісячної номінальної заробітної плати найманих працівників у сільському господарстві в розрізі районів Львівської області вказує на відсутність єдиного підходу до тарифікації і організації оплати праці в сільськогосподарських підприємствах. Необхідно реформувати тарифну систему на основі єдиної тарифної сітки з єдиними методичними підходами до присвоєння тарифних розрядів працівникам і тарифікацією робіт. Розроблена модель єдиної тарифної сітки дає можливість уніфікувати тарифну систему й скоротити кількість тарифних ставок, за якими нараховуватиметься заробіток, охопити всіх працівників сільськогосподарських підприємств, яких розподілено за відповідними розрядами з врахуванням кваліфікації, розряду виконуваної роботи та виду діяльності.

7. Для забезпечення єдиного підходу до оцінки рівня кваліфікації працівників і присвоєння їм розрядів доцільно використовувати розгорнуті професійно-кваліфікаційні карти, в яких би містились кількісні показники з бальною оцінкою. Застосування бальної оцінки показників зменшить суб'єктивізм під час присвоєння (підвищення) тарифних розрядів і значно полегшить прийняття відповідних рішень кваліфікаційними комісіями.

8. Організація оплати праці в сільськогосподарських підприємствах буде ефективною, коли результати виробництва тісно пов'язуватимуться з рівнем оплати, частка фонду оплати праці у валових (операційних) витратах підприємства буде не меншою 30% і фонд оплати праці зростатиме не менше як на 1% за кожен відсоток збільшення обсягів виробництва. Умовою зростання фонду оплати праці сільськогосподарських підприємств є збільшення валового доходу і суми реалізації за рахунок зростання обсягів виробництва або у разі сталих обсягів виробництва – збільшення прибутку за рахунок ефективного використання ресурсів виробництва та зниження витрат на одиницю виробленої продукції.

9. Удосконалення форм і систем оплати повинно націлюватись на якість виконання робіт, економію ресурсів виробництва й досягнення кінцевих результатів. Удосконалення колективних форм організації і оплати праці слід здійснювати на основі розрахункового валового доходу та безтарифної системи заробітної плати з розподілом колективного заробітку відповідно до тарифних розрядів із застосуванням коефіцієнтів трудової участі. У сільськогосподарських підприємствах Львівської області доцільно використовувати розповсюджену у країнах з ринковою економікою відсоткову (комісійну) систему оплати праці, систему гнучкого тарифу, систему участі працівників в акційному капіталі через розпайовану землю і майно, а також стимулювання у формі окремих відрахувань на соціальні потреби та інші заходи, що посилить мотивацію працівників.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Матійчук О.І. Мотивація і стимулювання праці в аграрному секторі економіки / О.І. Матійчук // Вісник ЛДАУ : економіка АПК. – 2003.– № 10. – С.509-515.

  2. Матійчук О.І. Регулювання трудових відносин у фермерських господарствах / О.І. Матійчук // Вісник ЛДАУ : економіка АПК. – 2005. – № 12. – С. 430-434.

  3. Матійчук О.І. Удосконалення тарифної системи на основі єдиної тарифної сітки в галузях АПК / О.І. Матійчук // Україна: аспекти праці. – 2007. – №1. – С. 9-13.

  4. Матійчук О.І. Заробітна плата в системі мотивації працівників сільського господарства / О.І. Матійчук // Вісник ЛДАУ : економіка АПК. – 2007. – № 14(2). – С. 247-252.

  5. Матійчук О.І. Державне і колективно-договірне регулювання заробітної плати на сільськогосподарських підприємствах / О.І. Матійчук // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України. – 2008. – Вип. 18.4. – С.203-208.

  6. Матійчук О.І. Соціально-економічна роль заробітної плати та її регулювання / О.І. Матійчук // Вісник Дніпропетровської державної фінансової академії : економічні науки. – 2008. – №1 (19). – С.50-53.

В інших наукових виданнях:

  1. Матійчук О.І. Організаційно-правові основи оплати праці в реформованих сільськогосподарських підприємствах / О.І. Матійчук // Студентська молодь і науковий прогрес в АПК : матеріали міжнародної студ. конф. – Львів, 2001. – С. 105-107.

  2. Матійчук О.І. Регулювання заробітної плати в реформованих сільськогосподарських підприємствах / О.І. Матійчук, Міколяш Ф.Т. // Молодь за вирішення аграрних проблем ХХІ століття : матеріали міжнар. студ. наук. конф. – Ч.2. – Львів, 2001. – С. 150-153 (дисертантом узагальнено правове регулювання заробітної плати в сільськогосподарських підприємствах різних форм господарювання).

  3. Matiychuk O. Remuneration systems in reformed agricultural enterprises/ O. Matiychuk // Sixth Annual EERC International Academic Conference “The economic transition of Ukraine”, May 15-16, 2002/ National University “Kyiv-Mohyla Academy”. – K., 2002. – С. 184-190.

  4. Матійчук О.І. Удосконалення організації оплати праці в сільськогосподарських підприємствах / О.І.Матійчук // Формування конкурентноздатності підприємств АПК : міжнар. наук. практ. конф./ Полтав. держ. аграр. акад.. – Полтава, 2008. – С. 97-100.

  5. Матійчук О.І. Резерви та напрями вдосконалення оплати праці в сільськогосподарських підприємствах / О.І. Матійчук // Соціально-економічна політика та розвиток регіонів в умовах переходу до постіндустріального суспільства : міжнар. наук. практ. конф./ Дніпропетр. держ. фін. акад.. – Дніпропетровськ, 2008. – С. 296-297.