Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Жулин Ольга Володимирівна. Тарифікація послуг за проїзд платними дорогами України : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Жулин О.В. Тарифікація послуг за проїзд платними дорогами України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (автомобільний транспорт і дорожнє будівництво). – Національний транспортний університет, Київ, 2009.

Дисертацію присвячено комплексу питань, пов’язаних із організацією будівництва автомобільних доріг на концесійній основі і тарифікації послуг за проїзд платними дорогами України. Розроблено нові моделі концесійних угод, які передбачають нові форми розподілу повноважень та співпраці між суб’єктами концесій; запропоновано новий принцип розрахунку тарифів на проїзд платними дорогами, суть якого полягає у поєднанні витратного методу ціноутворення та методу визначення економічної вигоди споживача послуг; удосконалено методичні основи розрахунку економічної вигоди споживача від проїзду платною дорогою на основі розширення складових сумарної вигоди, а саме: суспільної економії коштів держбюджету на природоохоронні заходи від зменшення викидів в атмосферу та економії паливо-мастильних і інших витратних матеріалів; запропоновано систему державного регулювання та контролю за ціноутворенням на ринку платних автомобільних доріг; розроблено систему диференціації тарифів та систему надання пільг для споживачів; запропоновано модель спільного приватно-державного фінансування дорожніх концесійних проектів та концепцію впровадження платних доріг; класифікацію факторів, що впливають на формування тарифу за проїзд платними дорогами доповнено факторами економічної вигоди споживачів послуг; надано пропозиції щодо удосконалення нормативно-правового забезпечення концесійної діяльності у дорожній галузі.

У результаті проведеного дисертаційного дослідження щодо тарифікації послуг за проїзд платними дорогами зроблено такі висновки і пропозиції:

1. Транспортно-експлуатаційний стан автомобільних доріг і дорожніх об’єктів України сьогодні не забезпечує швидкого, комфортного, економічного і безпечного перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, що гальмує соціально-економічний розвиток держави. До того ж зниження фінансування з державного бюджету на розвиток і утримання мережі автомобільних доріг, збільшує кількість дорожньо-транспортних пригод та рівень смертності на них, зростання рівня забруднення атмосферного повітря автотранспортними засобами, що потребує негайного удосконалення мережі автомобільних доріг. Реалізація цих завдань вимагає залучення альтернативних джерел фінансування, зокрема концесій.

2. Аналіз світового досвіду впровадження концесій у дорожнє господарство визначив необхідність розроблення нових моделей концесійних угод з урахуванням національних особливостей. Натепер в Україні доцільно використовувати інтегровано-інфраструктурну модель покрокового партнерства, що передбачає нову форму розподілу повноважень та співпраці між партнерами, яка дозволить визначити комерційні інтереси концесіонера і держави та розподілити ризики. Щодо моделі фінансування концесійних проектів пропонується змішана модель гармонійного поєднання інтересів держави і концесіонера, за якої задовольняються потреби споживача. Її особливістю є гарантування концесіонеру державних компенсацій у разі низької інтенсивності руху, а окремим категоріям споживачів – отримання адресної допомоги.

3. Недосконала нормативно-правова база щодо концесій є основною перешкодою щодо реалізації концесій. Розроблені у роботі організаційно-методичні основи реалізації концесійних угод, зокрема зміни до Закону України “Про концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг” і методика визначення тарифів за проїзд платними дорогами дозволять усунути перешкоди щодо впровадження концесій.

4. Узагальнення закордонного досвіду показало, що жодна із методик розрахунку тарифів за проїзд платними дорогами не є досконалою, оскільки обмежує інтереси тих чи інших суб’єктів ринку платних автомобільних доріг. Тому у роботі розроблено комплексну методику розрахунку тарифів за проїзд платними автомобільними дорогами, яка гармонізує інтереси всіх суб’єктів ринку надання цих послуг. Розроблена комплексна уніфікована методика поєднує переваги витратного тарифоутворення та методу економічної вигоди споживача. Встановлені на її основі тарифи за проїзд передбачають широку диференціацію, орієнтовану на рівень доходів споживачів та економічну доцільність інвестування для концесіонера.

5. Розроблено механізм державного регулювання і контролю за ціноутворенням на ринку платних автомобільних доріг, який передбачає створення Національної комісії з розвитку концесійних автомобільних доріг, основними завданнями якої є розроблення стратегії розвитку дорожньої галузі, зокрема визначення і супровід концесійних проектів та формування тарифної політики на ринку платних автомобільних доріг. Крім того, визначено гнучкий механізм виділення пільгових категорій споживачів послуг серед населення та їх обліку, який буде реалізовуватись за допомогою карток пільгового проїзду, які можна буде придбати за зниженою вартістю. Компенсації концесіонер буде отримувати шляхом підвищення розрахункового тарифу на 10 – 15 % або за рахунок зниження концесійних платежів державі на відповідну суму. За умов високого соціально-економічного розвитку держави їх кількість значно знижується.

6. Згідно з проведеними розрахунками плата за проїзд Великою кільцевою автомобільною дорогою навколо міста Києва (74 км) буде становити від 18,50 до 65,12 грн залежно від типу автотранспортного засобу. Цей рівень плати нижчий, ніж у Росії і країнах Західної Європи, але вищий ніж у Білорусі. Тому дані розрахунки є адекватними і реальними для застосування в Україні за існуючих соціально-економічних умов.

Публікації автора:

Надруковані у фахових наукових виданнях:

  1. Базилюк А.В., Жулин О.В. Державне регулювання та контроль за тарифною політикою на ринку платних автомобільних доріг // Вісник Національного транспортного університету: В 2-х частинах: Ч.1. – К.: НТУ, 2007. – Вип. 15. – С. 168 – 174.

  2. Чубей О.В. Основні методи оцінки нерухомості в процесі нормування платного проїзду автобанами України // Вісник Національного транспортного університету. – К.: НТУ, 2008. – Вип. 8. – С. 405 – 411.

  3. Жулин О.В. Світовий досвід формування тарифів на проїзд платними дорогами України // Вісник Національного транспортного університету: В 2-х частинах: Ч.2.– К.: НТУ, 2006. – Вип. 13. – С. 177 – 184 .

  4. Жулин О.В. Проблеми впровадження та перспективи розвитку концесій у дорожній галузі України // Фінансова система України // Зб. наук. пр. – Острог: Вид-во “Національний університет “Острозька академія”, 2007. – Вип. 9, ч. 2. – С. 230 – 237.

  5. Жулин О.В. Концепція реформування фінансів дорожньої галузі України: задачі і методи реалізації // Управління проектами, системний аналіз і логістика: Наук. журн. К.: НТУ, 2008. – Вип. 5. – С. 288 – 292.

  6. Жулин О.В. Синергетичний ефект будівництва платних автомобільних доріг // Автомобільні дороги і дорожнє будівництво. – К.: НТУ, 2008. – Вип. 75. – С. 234 – 238.

  7. Жулин О.В. Ціноутворення на ринку платних автомобільних доріг // Економіка, фінанси, право. К.: 2008. – Вип. 12. – С. 18 – 22.

Тези доповідей на конференціях:

8. Жулин О.В. Аналітичні дослідження для створення механізму тарифікації послуг за проїзд платними дорогами України // Матеріали наук.-практ. конф. наук.-пед. працівників, асп., студ. та структурних підрозділів НТУ. – Київ, 2006. – С. .

9. Жулин О.В. Світовий досвід формування тарифів на проїзд платними дорогами // Матеріали наук.-практ. конф. наук.-пед. працівників, асп., студ. та структурних підрозділів НТУ. – Київ, 2007. – С. 267 – 268.

10. Жулин О.В. Методика формування тарифів на проїзд платними дорогами України // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми і перспективи розвитку підприємництва”. – Х.: Вид-во ХНАДУ, 2007. – Ч. 2. – С. 123 – 124.

11. Жулин О.В. Механізм державного регулювання ринку платних автомобільних доріг// Матеріали наук.-практ. конф. наук.-пед. працівників, асп., студ. та структурних підрозділів НТУ. – Київ, 2008. – С. 295.

12. Жулин О.В. Тарифотворення на ринку платних автомобільних доріг // Матеріали Міжнар. наук.-практ. семінару “Економіка і менеджмент на транспорті” – КДАВТ. – Київ, 2008. – С. 25 – 26.

13. Жулин О.В. Нормативно-правове забезпечення ціноутворення на ринку платних автомобільних доріг // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми і перспективи розвитку підприємництва”. – Х.: Вид-во ХНАДУ, 2007. – Ч. 2. – С. 14 – 15.