Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.01. – технологія неорганічних речовин. Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2004.
Дисертацію присвячено дослідженню технології виробництва та використання легкосуспендованих кристалічних комплексних добрив. Для стадій синтезу добрив та суспендування їх у споживача розроблені технологічні схеми та встановлені оптимальні параметри реалізації процесу. Досліджено вплив хімічного складу комплексного добрива та ступеню добавок бентоніту в його рецептуру на температуру початку кристалізації та загальну тривалість кристалізаційного періоду. Еспериментально встановлені особливості процесу суспендування для різних марок добрива. Розроблена математична модель суспендування та перевірена адекватність її реальному процесу. Визначено ступінь добавки бентоніту (1,5%) для забезпечення максимальної стабільності суспензії, приготовленої на основі добрива. Дослідженні аспекти застосування добрива у споживача. Основні результати дисертаційної роботи знайшли впровадження у проектуванні промислової установки синтезу легкосуспендованого кристалічного комплексного добрива.
Розроблено технологію синтезу легкосуспендованого кристалічного комплексного добрива та технологію приготування робочих розчинів на основі цього добрива у сільському господарстві.
Визначені 3 варіанти оптимального для сільського господарства складу легкосуспендованих кристалічних комплексних добрив (марки А, Б та В). Для цих варіантів встановлено склад сировинних компонентів (амофосної пульпи, амонію сульфату та калію хлориду), розроблено технічні умови на продукцію.
Встановлено можливість введення в склад легкосуспендованих кристалічних комплексних добрив мікроелементів (Цинку, Бору, Мангану, Міді Молібдену) та визначено стратегію введення цих мікроелементів в добриво.
Досліджено вплив на температурний режим кристалізації добрива вмісту в його складі сировинних компонентів та визначено оптимальний вміст цих компонентів, за якого температурний інтервал кристалізації добрива максимальний (у відношенні до маси амофосної пульпи 25-100% амонію сульфату та 100-150% калію хлориду).
Встановлено, що значно покращує технологію приготування та використання добрива введення в його склад бентоніту у кількості 1,5% до маси добрива. На стадії синтезу добрива цим шляхом розширюється температурний інтервал його кристалізації, на стадії використання добрива підвищується стабільність суспензії.
Досліджено можливість введення в склад добрива Міді, Цинку та Мангану шляхом адсорбції на бентоніті із відходів. Встановлено, що концентрація Цинку в бентоніті після завершення адсорбції із цинквмісних відходів досягає 1 мг-екв./г, Міді – 0,67 мг-екв./г, а Мангану – 0,58 мг-екв./г.
Встановлено експериментально особливість суспендування легкосуспендованих кристалічних комплексних добрив у воді. Розроблена математична модель процесу та доведена її адекватність реальному процесу. Коефіцієнт кореляції для експериментальних залежностей був не нижчий 0,9718 з достовірністю 95%. Встановлена залежність модифікованих комплексних коефіцієнтів кінетики суспендування від температури.
Досліджена стабільність суспензій добрива та встановлена її залежність від вмісту добавок бентоніту. Встановлено, що максимальний період стабільності добрива всіх трьох марок досягається за умови добавок бентоніту в склад добрива у кількості 1,5%.
Проведена економічна оцінка ефективності виробництва легкосуспендованих кристалічних комплексних добрив. Встановлено, що прогнозований річний прибуток за умови виробництва а об’ємі 20 000 т складе:
М.Мальований, Є.Дмитрієв, С.Вакал, О.Попович Виробництво та застосування легкосуспендованих кристалічних комплексних добрив//Хімія, технологія речовин та їх застосування: Вісник Нац.ун-ту “Львівська політехніка”.- 2003.- №488.- Львів.-С.263-265.
Мальований М.С., Дмитрієв Є.І., Вакал С.В., Нагурський О.А. Легкосуспендовані кристалічні комплексні добрива. Дослідження кінетики суспендування//Хімічна промисловість України.- 2003.- №6.-С.21-23.
Дмитрієв Є.І., Вакал С.В., Мальований М.С. Легкосуспендовані кристалічні комплексні добрива – перспективний шлях екологізації сільського господарства//Ринок інсталяцій.- 2003.- №8.-С.54-55.
Мальований М.С., Дмитрієв Є.І., Вакал С.В., Мальований А.М. Дослідження стабільності суспензій на основі легкосуспендованих кристалічних комплексних добрив//Ринок інсталяцій.- 2003.- №10.-С.41-42.
Мальований М.С., Дмитрієв Є.І., Вакал С.В., Попович О.Р. Комплексна технологія приготування та застосування екологічно безпечних мінеральних добрив// Сб.научн.тр. XI Международной научно-технической конф. “Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов”.- 2003.- Бердянськ.-С.1137-1140.
Євген Дмитрієв, Сергій Вакал, Мирослав Мальований Екологічна доцільність застосування легкосуспендованих кристалічних комплексних мінеральних добрив//Збірник наукових праць Дев’ятої наукової конференції “Львівські хімічні читання”.- 2003.- Львів.-С.А21.
Дмитрієв Є.І., Попович О.Р. Природоохоронний ефект в результаті застосування легкосуспендованого кристалічного комплексного добрива//Тези доповідей Восьмої міжнародної конференції “Проблеми управління якістю підготовки фахівців-екологів у світлі інтеграції освіти України в європейський простір та перспективні природоохоронні технології”.- 2003.- Львів.-С.55.
Мальований М.С., Дмитрієв Є.І., Попович О.Р., Вакал С.В. Енергозберігаюча технологія легкосуспендованих кристалічних комплексних добрив//Збірник наукових праць Міжн. Науково-практичної конф. “Комплексне використання сировини, енерго- та ресурсозберігаючі технології у виробництві неорганічних речовин”.- 2004.- Черкаси.-С.100-101.
Деклараційний патент 48717 А (Україна). 7 С05С1/00. Спосіб отримання мінеральних добрив/Дмитрієв Є.І., Зареченний В.Г., Вакал С.В., Буковський В.Є. та інш. – Опубл.15.08.2002.-Бюл.№8.