Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Токарева Валентина Іванівна. Теоретичні і практичні засади формування і розвитку механізмів державного регулювання підготовки управлінського персоналу в Україні : Дис... д-ра наук: 25.00.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Токарева В.І. Теоретичні і практичні засади формування і розвитку механізмів державного регулювання підготовки управлінського персоналу в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

У дисертації розкрито особливості сучасної організації підготовки управлінського персоналу в реальному секторі економіки; проаналізовано сучасний стан менеджмент-освіти в Україні; систематизовано зарубіжний досвід розвитку менеджмент-освіти і систем підготовки управлінського персоналу; визначено шляхи активізації інтеграційних процесів із європейською спільнотою в менеджмент-освіті; запропоновано концепцію багаторівневої адаптивної системи підготовки управлінського персоналу; обґрунтовано систему організації відносин у реалізації підготовки управлінського персоналу і на цій основі визначено засади формування і розвитку механізмів підготовки управлінського персоналу при ефективному поєднанні елементів державного регулювання і ринкового впливу.

У результаті досліджень розроблено науково-теоретичні засади формування і розвитку механізмів державного регулювання підготовки управлінського персоналу, на основі удосконалення менеджмент-освіти в Україні з урахуванням зарубіжного досвіду.

Проведені дослідження дають змогу зробити такі висновки:

  1. Підхід до управління, базований на теоретичній концепції людського капіталу, коли індивідуальні характеристики людини визнаються особливою формою капіталу, трансформує сутність сучасної управлінської діяльності. Зміст і засоби досягнення цілей професійними управлінцями залишаються сфокусованими на сфері посадових і владних прав, обов’язків, можливостей і відповідальностей, проте на перший план виходять навички керівництва приймати творчі нестандартні рішення, організовувати роботу в постійно змінних групах, знаходити способи мотивації підлеглих до творчості та самовдосконалення. Відбувається трансформація владних повноважень у владу авторитету, неформального лідерства. У зв’язку з цим підготовка управлінського персоналу в реальному секторі економіки вимагає відповідної державної політики, спрямованої на розбудову дійової розгалуженої і якісної системи підготовки управлінського персоналу, побудованої на принципах андрогогіки та навчання протягом усього життя.

  2. Застарілі, недостатньо гнучкі організаційні структури державного управління закладами вищої освіти, відсутність єдиної, концептуальної основи системи підготовки управлінського персоналу та сучасної методології її управління призводить до нескоординованої у своїх цільових спрямуваннях діяльності відповідних навчальних закладів, відставання реальних здобутків від проголошених намірів, гальмування ефективного розвитку системи підготовки управлінського персоналу в цілому.

Головними складовими концептуальних засад удосконалення сучасної системи освіти і професійного навчання повинна стати нова філософія у ставленні суспільства до освіти. У цьому зв’язку запропоновано теоретичні основи сучасної системи академічної (університетської) освіти і професійного навчання на основі осмислення і сприйняття вітчизняними вченими новітніх світових досягнень науки і техніки.

3. Практичною основою до визначення потреб у розвитку управлінського персоналу підприємства має стати оцінка його стратегії бізнесового розвитку, оскільки потреби в навчальних програмах є похідними від факторів, які найбільше впливають на ефективність діяльності підприємств. Запропонована методика дозволяє проводити попередню оцінку потреб управлінців різного рівня в навчальних програмах, зіставляти їх з потребами стратегічного розвитку, а потім розробляти конкретні програми навчання. На основі аналізу теорії і практики оцінної діяльності у сфері управління виробництвом узагальнена також модель оцінки результатів праці управлінського персоналу.

4. На сучасному етапі стан розвитку менеджмент-освіти в Україні можна охарактеризувати як такий, що переходить від етапу становлення до етапу підвищення якості своїх послуг. У зв’язку з тим, що розвиток менеджмент-освіти розглядається як фактор розвитку ефективного підприємництва і важливий напрямок розвитку національної економіки, запропоновано на державному рівні визначити менеджмент-освіту як окремий напрямок підготовки фахівців, відділити її від економічної освіти, підвищити якість змісту академічних програм та вивести їх на рівень розвинутих країн.

5. Зарубіжний досвід розвитку менеджмент-освіти та важливість значення менеджмент-освіти для стабілізації економіки показують необхідність віднести до менеджмент-освіти такі складові: бакалаврські програми; післядипломну освіту з отриманням ступеня – МВА; післядипломну освіту без отримання ступеня – тренінги і короткотермінові програми. Усі три напрямки є важливими і потребують розвитку.

Установлено, що поняття “менеджмент-освіта” узагальнює широке коло програм підготовки кадрів, перепідготовки і підвищення рівня кваліфікації, які пропонуються факультетами різних напрямків підготовки вищих закладів освіти (приватних та державних форм власності) в галузі бізнесу, підприємництва та менеджменту.

6. Існуюча модель економічного розвитку країни визначає можливі напрямки розвитку менеджмент-освіти та її зміст як на рівні держави, так і на рівні самих навчальних закладів. У зв’язку з цим запропоновано основні напрямки вдосконалення діяльності вищих закладів освіти, такі як: роль вищої школи в поступальному розвитку суспільства; взаємовідносини вищих навчальних закладів з органами державної влади; внутрішні механізми розвитку вищої школи та підготовки кадрів; зарубіжні зв'язки та зовнішньоекономічна діяльність.

7. Серед шляхів інтеграції закладів менеджмент-освіти в європейський освітній простір наголошується на важливості впровадження європейських стандартів та процедур акредитації освіти, які базуються на самооцінці навчального закладу (акцент робиться на питаннях стратегічного розвитку освітньої інституції як повноцінної організації-системи, а не окремих її сторонах діяльності). Розвиток менеджмент-освіти в Україні в напрямку європейської інтеграції вимагає поширення інформації про європейські стандарти менеджмент-освіти серед навчальних закладів; визначення необхідності запровадження системи акредитації, що базується на самооцінці навчального закладу, із залученням до вирішення цього питання Міністерства освіти та науки; створення в найближчій перспективі асоціації менеджмент-шкіл як впливової організації, що буде визначати та контролювати стандарти менеджмент-освіти.

8. Основою діяльності закладу, що реалізує програми підготовки управлінського персоналу, в сучасних умовах має стати інноваційна модель підприємницької поведінки. Така інноваційна модель підприємницької поведінки означає відхід від “масового” навчання, диференціацію своєї пропозиції. Інноваційна модель підприємницької поведінки може бути реалізована шляхом створення адаптивної багаторівневої системи підготовки управлінського персоналу, де кожний із рівнів розрахований на управлінців різної компетенції і відповідальності в прийнятті рішень. Рівні в системі підготовки управлінського персоналу мають відрізнятися змістом навчальних курсів, їх тривалістю, форматом проведення, інтенсивністю занять.

9. Система запровадження навчальних програм на підприємствах має сьогодні випадковий, незбалансований з потребами підприємств характер. Запропоновано для подальшого успішного розвитку українських підприємств перейти “від управління кадрами” до “розвитку людського потенціалу”, що передбачає розробку системи мотивації персоналу, яка має відбуватися не як реакція на сьогоденні нагальні потреби, а як невід’ємна складова довготривалої стратегії розвитку підприємства.

10. Ураховуючи ринкове спрямування системи підготовки управлінського персоналу, визначена необхідність запровадження системи соціального партнерства між державою, підприємствами, громадськістю, закладами управлінської освіти і на цій основі запропоновано теоретичні і практичні засади формування механізмів підготовки управлінського персоналу при ефективному поєднанні елементів державного регулювання і ринкового впливу.

Результати проведених досліджень дають змогу стверджувати, що за допомогою вдосконалення механізмів державного регулювання, ефективного використання важелів організаційно-правового та фінансово-економічного впливу управлінський персонал у реальному секторі економіки дістане потрібну підготовку, що буде необхідною основою забезпечення процесів подальшого економічного зростання в Україні.

Публікації автора:

Монографії

  1. Токарева В.І. Науково-теоретичні засади формування і функціонування системи підготовки управлінського персоналу в Україні / Монографія. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – 315 с.

Статті у фахових виданнях:

  1. Токарева В.І., Мазуров Р.В. Теоретические аспекты регионального управления // Зб. наук. праць ДонДАУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 3, вип. 17. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 163-167.

Особистий внесок автора: проаналізовано принципи регіонального управління з метою формулювання основних аспектів державного регулювання територіального розвитку.

  1. Токарева В.І., Устименко А.М. Регіональне планування в галузі освіти // Зб. наук. праць ДонДАУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 3, вип. 8. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 14-22.

Особистий внесок автора: сформульовано пріоритети щодо якісного складу педагогічних кадрів вищих навчальних закладів регіону, а також пріоритетні напрями щодо їх соціального захисту.

  1. Токарева В.І. Культурна діада “Україна – Росія” у становленні демократичної політичної культури майбутніх управлінців // Сб. науч. трудов ДонГАУ “Гуманитарные аспекты управления”: серия “Государственное управление”, т. 3, вип. 11. – Донецк: ДонГАУ, 2002. – С. 216-224.

  2. Токарева В.І. Впровадження української мови у навчально-виховний процес ДонДАУ: здобутки, проблеми та перспективи // Менеджер: Вестник ДонГАУ. – Донецьк: ДонГАУ, 2002. – №4(20). – С. 130-137.

  3. Токарева В.І., Адамов Б.І., Лобас В.М. Організаційні та економічні важелі державного регулювання підготовки управлінського персоналу // Зб. наук. праць ДонДАУ “Державне регулювання економіки і соціального розвитку територій та підприємств”: серія “Державне управління”, т. 3, вип. 14. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 54-60.

Особистий внесок автора: на основі партнерства в системі підготовки управлінського персоналу і використання інноваційної моделі підприємницької поведінки запропоновано механізми державного регулювання підготовки управлінського персоналу.

  1. Токарева В.І. Економічний зміст та значення бізнес-освіти // Менеджер: Вісник ДонДАУ. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – №4(26). – С. 174-177.

  2. Токарева В.І. Концепція людського капіталу в сучасній системи управління // Зб. наук. праць ДонДАУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 4, вип. 23. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С145-152.

  3. Токарева В.І. Зарубіжний досвід розвитку бізнес-освіти // Зб. наук. праць “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 4, вип. 24. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 253-263.

  4. Токарева В.І., Дорофієнко В.В. Аналіз особливостей сучасної організації підготовки управлінського персоналу в реальному секторі економіки України // Зб. наук. праць ДонДАУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 4, вип. 26. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 3-14.

Особистий внесок автора: проаналізовано прийнятий в Україні порядок ліцензування і акредитації навчальних програм з метою виявлення проблем, які заважають ефективній підготовці управлінського персоналу в реальному секторі економіки України.

  1. Токарева В.І., Лобас В.М. Законодавчо-нормативні засади підготовки кадрів для державної служби України // Зб. наук. праць ДонДАУ “Фінансовий механізм державного управління економікою України”: серія “Державне управління”, т. 4, вип. 28. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 138-148.

Особистий внесок автора: запропоновано основні напрями комплексного реформування державної служби на відповідній законодавчій базі.

  1. Токарева В.І., Лобас В.М. Контрактна система стимулювання наукової і науково-технічної діяльності працівників вищих навчальних закладів // Зб. наук. праць ДонДАУ “Державне регулювання економічного розвитку”: серія “Державне управління”, т. 4, вип. 29. – Донецьк, ДонДАУ, 2003. – С.11-18.

Особистий внесок автора: розроблено рекомендації щодо проведення методичної та науково-дослідної роботи на умовах погодинної оплати за контрактом в інших структурах, як комерційних, так і некомерційних.

  1. Токарева В.І. Соціологічні дослідження системи організації і контролю підготовки управлінського персоналу в реальному секторі економіки // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 5, вип. 30. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 283-291.

  2. Токарева В.І., Івлева А.В. Социальное восприятие профессионализма государственного служащего // Менеджер: Вісник ДонДУУ. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – №3(29). – С. 28-33.

Особистий внесок автора: проаналізовано психолого-педагогічні характеристики професіоналізму державних службовців.

  1. Токарева В.І., Лоскутова В.В. Деякі аспекти підготовки управлінського персоналу // Менеджер: Вісник ДонДУУ. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – № 3(29). – С. 179.

Особистий внесок автора: проаналізовано існуючу нормативно-правову базу підготовки управлінського персоналу в Україні.

  1. Токарева В.І. Аналіз інституційного забезпечення інтелектуальної власності працівників наукової і науково-технічної діяльності вищих навчальних закладів // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 5, вип. 31. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 186-192.

  2. Токарева В.І. Концепція розвитку бізнес-освіти в Україні в світлі сучасних програмних документів // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 6, вип. 44. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 56-61.

  3. Токарева В.І. Напрями вдосконалення державного управління менеджмент-освітою // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 6, вип. 51. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 214-223.

  4. Токарева В.И., Батченко Л.В., Степанова Е.А. Управление образованием: современные подходы в эпоху информационной экономики // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 6, вип. 52. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 283-295.

Особистий внесок автора: зроблено висновок, що вітчизняній вищій освіті необхідні фундаментальні управлінські, реорганізаційні та змістовні зміни.

  1. Токарева В.І. Аналіз особливостей навчального процесу в закладах бізнес-освіти // Зб. наук. праць ДонДУУ “Фінансовий механізм державного управління економікою України”: серія “Державне управління”, т. 6, вип. 49. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 317-325.

  2. Токарева В.І. Система організації контролю підготовки управлінського персоналу в реальному секторі економіки // Зб. наук. праць ДонДУУ “Проблеми управління природокористуванням”: серія “Державне управління”, т. 6, вип. 57. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 102-108.

  3. Токарева В.І. Методичні підходи до визначення потреб у підготовці управлінського персоналу у відповідності до стратегії бізнесового розвитку // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 4, вип. 45. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 139-155

  4. Токарева В.І. Особливості сучасного стану бізнес-освіти в Україні, методи та методика дослідження її розвитку // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 5, вип. 50. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 132-141.

  5. Токарева В.І., Поважний О.С., Остапчук В.В., Степанчук С.С. Роль держави у фінансуванні освіти: зарубіжний досвід // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць / Редкол.: С.М.Серьогін (голов. ред.) та ін. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 2(20). – С. 140-148.

Особистий внесок автора: проаналізовано стан і структуру фінансування витрат на освіту у країнах із розвинутою економікою.

  1. Токарева В.І. Стратегія регіональної політики в підготовці управлінського персоналу (на прикладі Донецького регіону) // Зб. наук. праць ДонДУУ “Фінансовий механізм державного управління економікою України”: серія “Державне управління”, т. 6, вип. 56. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 12-24.

  2. Токарева В.І. Система підготовки управлінського персоналу: закордонний досвід // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 7, вип. 61. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С. 158-171.

Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях

1. Токарева В.І., Тарасенко Л.М., Зайцева І.О. Проблемы информационного общества в современной системе образования // Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Менеджмент-освіти у вищих навчальних закладах України: підготовка, використання, роль і значення в соціально-економічному розвитку регіонів”, м. Слав’яногорськ // Менеджер: Вісник ДонДАУ. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – №5(21). – С. 226-227.

Особистий внесок автора: зроблено висновок, що система освіти повинна досягнути такого рівня розвитку навчально-виховного процесу, при якому буде стабільно формуватися цивілізоване, достовірно людське світосприйняття та світогляд.

  1. Токарева В.І., Ткаченко О.Г. Трансформація системи вищої освіти в умовах потреб ринку, що змінюються // Матеріали V Міжнародної наукової конференції “Людина і ринок”. – т. 2. – Люблін: Наукове товариство Люблінського університету, 2004. – С. 156-162.

Особистий внесок автора: враховуючи нестійкість та невизначеність ринкового середовищу, у якому доведеться здійснювати економічну діяльність випускникам ВНЗ, сформульовані відповідні критерії.

  1. Токарева В.І., Беганська І.Ю., Садовська Н.М. Формування соціальних настанов у російськомовному регіоні // Аналітично-інформаційний журнал “Схід”, червень 2004. – №4(62). – С. 52-54.

Особистий внесок автора: сформовано пропозиції щодо формування домінантного статусу української мови в регіоні.

  1. Токарева В.І., Батченко Л.В., Богданов О.В. Використання українознавства та етнопедагогіки як основи національного виховання і навчання управлінських кадрів нової ґенерації // Донецький вісник Наукового товариства ім. Шевченка. т. 6. – Донецьк: Східний видавничий дім. – 2005. – С. 189-205.

Особистий внесок автора: враховуючи специфіку регіону та навчального закладу, визначено найбільш актуальні напрями викладання мови, які базуються на цілісній інтеративній посткласичній науці про Україну та українство в часо просторових, ентонаціональних і культурно-інформаційних вимірах.

  1. Токарева В.І., Батченко Л.В., Богданов О.В. Українознавство та етнопедагогіка як основи національного виховання у вузі ( на прикладі регіону Донбасу) // Зб. наук. праць. “Проблеми сучасного підручника середньої і вищої школи” , вип. 3. – Донецьк: Східний видавничий дім, 2005. – С. 31-36.

Особистий внесок автора: сформульовано основні принципи методики викладання української мови в сучасних умовах, які трансформуються у загальні принципи використання мови як окремої навчальної дисципліни (кафедральний рівень) і як мови навчання в цілому (загальновузівський рівень).

  1. Дорофієнко В.В., Токарева В.І. Організаційно-економічні передумови для формування нових механізмів державного регулювання підготовки управлінців для ринкової економіки // Матеріали Четвертої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Роль менеджмент-освіти в контексті розвитку механізмів державного регулювання соціально-економічних процесів”, м. Святогірськ // Зб. наук. праць ДонДУУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 7, вип. 63. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С. 3-13.

Особистий внесок автора: зроблено висновок, що стосовно до закладів, які реалізують програми підготовки управлінського персоналу, має суттєво змінитися роль Міністерства освіти і науки України, оскільки вона не може обмежуватися функціями управління і регулювання, тому що роль регуляторів беруть на себе основні елементи ринкового механізму: попит, пропозиція, конкуренція.

Навчальні посібники:

1. Токарева В.І., Дорофієнко В.В., Комар С.Ю., Комар Ю.М. // Управління персоналом: Графічне моделювання. Навч.-метод. посібник. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – 276 с.

Особистий внесок автора: розробка науково-методичного забезпечення викладання і вивчення дисциплін за кредитно-модульною системою.