Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Логінов Михайло Іванович. Теоретичні основи селекції льону-довгунця на поліпшення прядивної здатності волокна та методи оцінки його якості при створенні високопродуктивних сортів. : Дис... д-ра наук: 06.01.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Логінов М.І. Теоретичні основи селекції льону-довгунця на поліпшення прядивної здатності волокна та методи оцінки його якості при створенні високопродуктивних сортів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. Інститут зернового господарства Української академії аграрних наук, Дніпропетровськ, 2008.

Обґрунтовані результати вивчення закономірностей успадкування ознак, які визначають господарсько цінні властивості і якісні показники волокна рослин льону-довгунця. Встановлено характер успадкування ознак якості волокна – його гнучкості, міцності і тонини (лінійної щільності), що дає можливість визначати якісні показники волокна на ранніх етапах селекції, коли виявляється більшість ефектів їх домінування. Вперше на рівні індивідуальних елітних рослин у гібридних популяціях визначені величина і характер взаємозв’язку між якістю волокна та іншими господарсько цінними ознаками льону-довгунця.

На основі багатофакторної залежності ознак створена емпірична формула і запропоновано метод оцінки якості волокна на перших етапах селекції за показником ВРН пряжі. Розроблені методи попередньої оцінки якості волокна за побічними ознаками – проколу-прочосу волокна, його укруткою і гігроскопічністю.

Розроблено спосіб підготовки в лабораторних умовах несучих посівних стрічок для сівби лункових селекційних розсадників перших етапів селекції і одержано патент на винахід.

Внаслідок теоретичного узагальнення наукових розробок з виявлення особливостей селекції льону-довгунця на підвищення урожайності і поліпшення якості волокна, встановлення успадкування, взаємозв’язку господарсько цінних ознак рослин, їх успадкування, взаємозв’язку, розробки методів визначення ознак якості волокна на ранніх етапах селекції створена „ Удосконалена методика селекції льону-довгунця”, яка дозволяє значно підвищити ефективність створення високопродуктивних сортів з високою прядивною здатністю волокна. Удосконалена методика розглянута та схвалена на координаційно-методичній Раді з НТП УААН „Луб’яні культури” 17 січня 2008 року, протокол № 4 і рекомендована для впровадження у всіх науково-дослідних установах, які займаються селекцією і первинним насінництвом льону-довгунця в Україні.

Створено метод оцінки селекційного матеріалу на ураження фузаріозом і антракнозом в умовах одного комплексного інфекційно-провокаційного розсадника, що дозволяє підвищити ефективність селекційної роботи на комплексний імунітет до основних хвороб і скоротити витрати на проведення польової оцінки номерів.

Створені високопродуктивні сорти льону-довгунця з високою прядивною здатністю волокна, занесені до державного Реєстру сортів рослин України: Глухівський ювілейний, Чарівний, Глінум, Глазур, Гладіатор і Глобус, які займають найбільшу серед вітчизняних сортів посівну площу в країні.

У дисертації наведено теоретично узагальнене і нове вирішення важливої наукової проблеми з виявлення особливостей селекції льону-довгунця на підвищення врожайності і поліпшення якості волокна шляхом встановлення прояву господарсько цінних ознак у сортів і гібридів льону-довгунця, визначення успадкування ознак, які зумовлюють показники якості волокна, взаємозв’язку з морфологічними та господарсько цінними ознаками рослин, розробки методів визначення цих показників на ранніх етапах селекції і підвищення ефективності доборів цінних форм. Створено високопродуктивні сорти з високою якістю волокна, що має суттєве значення в селекції льону-довгунця і для сільськогосподарського виробництва України.

На основі встановлених наукових положень можна зробити такі висновки.

1. Вперше в умовах північно-східної зони Полісся встановлено характер успадкування ознак, які визначають якість волокна льону-довгунця – гнучкості, міцності і тонини. При схрещуванні сортів з різною прядивною здатністю ефекти домінування ознак якості – у середньому за 1993 – 1995 роки спостерігались у 50,1 % гібридів, у 49,9 % проявилась депресія.

2. В залежності від гібридного покоління відмічається зменшення ефектів домінування і збільшується депресія. У другому поколінні гібридів домінування ознак якості волокна – (вмісту його у стеблі, гнучкості, міцності, тонини і РДП пряжі) складає 65,9 %, у третьому – 52,3% і четвертому – 31,7 %, а депресія, відповідно, становить 34,1; 47,7 і 68,3 %.

3. Встановлено середній негативний коефіцієнт кореляції вмісту волокна в стеблах з гнучкістю ( r = -0, 25 – -0,45), тониною ( r = -0, 29 – -0,70) та розрахунковою добротністю пряжі ( r = -0, 15 – -0,64).

Між гнучкістю волокна і його міцністю кореляція теж негативна ( r =- 0,25– -0,45), а з тониною і РДП пряжі – позитивна ( r = 0, 27 – 0,41 і 0, 16 – 0,85, відповідно). Встановлена середня позитивна кореляція між тониною та розрахунковою добротністю пряжі ( r = 0,41 – 0,71). Не встановлено стійкого взаємозв’язку міцності з жодною із ознак якості волокна.

4. Встановлений зворотній взаємозв’язок між вмістом волокна в стеблах і його якістю свідчить про те, що при схрещуванні сортів з високою якістю волокна, які, як правило, відрізняються низьким вмістом волокна у стеблах, з високоволокнистими знижується волокнистість гібридів. А оскільки однією з основних ознак при бракуванні селекційного матеріалу на перших етапах селекції є вміст волокна в стеблах, серед вибракуваних номерів неминуче опиниться велика кількість селекційних номерів з хорошою якістю волокна. Тому з підвищенням вмісту волокна і врожайності нових сортів можна прогнозувати неодмінне зниження якості волокна.

5. В селекційній роботі на підвищення якості волокна його оцінку доцільно визначати на ранніх етапах селекції – у другому і третьому поколіннях гібридів з тим, щоб виявити комбінації схрещувань, у яких більшою мірою проявилось успадкування ознак і в подальшому вести цілеспрямований селекційний процес у заданому напрямку з урахуванням морфологічних ознак рослин, вирощених в ідентичних умовах лункового селекційного розсадника

6. Розроблено нову оцінку за ознакою якості волокна при доборі – розрахункове відносне розривне навантаження (ВРН) пряжі (1993 – 1995 рр). На основі вивчення багатофакторної залежності ознак, які визначають якість волокна льону-довгунця, розроблено метод оцінки його в індивідуальних елітних рослинах. Створено емпіричну формулу визначення ВРН пряжі, яка базується на даних показників фізико-механічних властивостей волокна – його гнучкості і міцності. Внаслідок чотириразового добору гнучкість волокна збільшилась на 3,9 мм (9,2%), міцність – на 2,5 кГс (16,3%), тонина – на 33 мм/мг (29,3%) і добротність пряжі – на 1,32 км (12,8%), що свідчить про ефективність запропонованого методу.

7. Розроблено додатковий метод і створено прилад для оцінки якості волокна за величиною зусилля, яке виникає при проколюванні та прочісуванні волокна при імітації чесання його голками гарнітури. Даний показник має високу негативну кореляцію з гнучкістю (r = – 0,78 ± 0,03), тониною (r = – 0,35 ± 0,04) і РДП (r = – 0,69 ± 0,05). Це свідчить про те, що чим більш розщеплене і гнучке волокно індивідуальної рослини, тим менше зусилля опору виникає при дії на нього голками гарнітури, внаслідок чого при меншому зусиллі швидше здійсниться його прокол і прочіс.

8. Запропоновано (1990 – 1992 рр.) новий показник для оцінки прядивної здатності волокна індивідуальних рослин за визначенням величини його укрутки – ступеня укорочування довжини пасма волокна від початкової довжини при її скручуванні. Встановлено, що ознака укрутки волокна негативно пов’язана з тониною (r = – 0,59 ± 0,06), гнучкістю (r = – 0,49 ± 0,08) та розрахунковою добротністю пряжі (r = – 0,50 ± 0,07). Це пояснюється тим, що чим тонші і гнучкіші елементарні волокна, тим вони щільніше укладаються при скручуванні пасма, внаслідок чого зменшується відсоток їх укрутки.

9. Розроблено спосіб підготовки в лабораторних умовах несучих посівних стрічок для сівби селекційних розсадників першого і другого років селекції лунковим способом, що дозволяє у 10 – 12 разів скоротити час сівби цих розсадників навесні у польових умовах і провести її в оптимальні агротехнічні строки.

10. Внаслідок теоретичного узагальнення наукових розробок з виявлення особливостей селекції льону-довгунця на підвищення врожайності і поліпшення якості волокна, встановлення прояву господарсько цінних ознак рослин, їх успадкування, взаємозв’язку, розробки методів визначення ознак якості волокна на ранніх етапах селекції створена „Удосконалена методика селекції льону-довгунця”, яка дозволяє значно підвищити ефективність створення високопродуктивних сортів з високою прядивною здатністю волокна. Удосконалена методика розглянута та схвалена на координаційно-методичній Раді з НТП УААН „Луб’яні культури” 17 січня 2008 року, протокол № 4 і рекомендована для впровадження у всіх науково-дослідних установах, які займаються селекцією і первинним насінництвом льону-довгунця в Україні.

11. У процесі селекції відбуваються зміни взаємозв’язку господарсько цінних ознак рослин льону-довгунця в залежності від напрямків добору. Найважливішим з них для практичної селекції є такі:

– добір за високим вмістом волокна в стеблі веде до зниження висоти рослин, маси стебла та якості волокна (ВРН пряжі). Коефіцієнт кореляції між цими ознаками за три роки добору змінився від +0,02 до – 0,68; від – 0,22 до – 0,65 і від + 0,05 до – 0,55;

– добір за масою стебла веде до підвищення висоти рослин і маси волокна (r=від 0,78 до – 0,91 та r = від 0,79 до – 0,93), але при цьому знижується волокнистість селекційного матеріалу;

– добір за масою волокна також сприяє підвищенню висоти рослин і маси стебла (r = 0,30 – 0,77 та r = 0,70 – 0,93);

– при доборі за якістю волокна (ВРН пряжі) підвищується гнучкість волокна (r = 0,57), з іншими ознаками коефіцієнти кореляції були несуттєвими.

12. Створено метод оцінки селекційного матеріалу на ураження фузаріозом і антракнозом в умовах одного комплексного інфекційно-провокаційного розсадника, що дозволяє підвищити ефективність селекційної роботи на комплексний імунітет до основних хвороб і скоротити витрати на проведення польової оцінки номерів.

Публікації автора:

Статті в наукових виданнях

1. Логинов М.И. Характер наследования хозяйственно ценных признаков у гибридов первого поколения льна-долгунца / М.И. Логинов, Л.В.Пашина // Селекция, семеноводство и возделывание льна-долгунца . – Сб. науч. тр. – Торжок: ВНИИЛ, 1991 . – Вип. 26. – С. 13 – 19.

2. Логинов М.И. Устойчивость к фузариозу образцов мировой коллекции в условиях северо-восточного Полесья УССР / М.И. Логинов, В.И. Чучвага // Технология возделывания и обработки конопли . – Сб. науч. тр. – Глухов: ВНИИЛК, 1991. – С. 44–47.

3. Логинов М.И. Оценка качества волокна индивидуальных растений льна- долгунца на ранних этапах селекции / М.И. Логинов // Сб. науч. тр. ВНИИЛ: Селекция, семеноводство, возделывание и первичная обработка льна- долгунца. – Торжок, 1994. – Вып. 28 – 29. – С.70 – 74.

4. Чучвага В.І. Вивчення шкідливості фузаріозу льону-довгунця в умовах північно-східної зони Полісся України / В.І. Чучвага., М.І. Логінов // Селекція і первинна обробка конопель та льону. – Зб. наук. пр. – Глухів : ІЛК УААН, 1994. – С. 42 – 44. (авторська частка 50%)

5. Логінов М.І. Роль массового добору в селекції льону-довгунця на підвищення якості волокна/ М.І.Логінов, М.М.Сидоренко, В.І. Чучвага // Селекція і насінництво. – Харків, 1996. – Вип. 76. – С.40–44.

6. Тимонин М.А. Метод оценки качества волокна в индивидуальных растениях льна-долгунца на первых этапах селекции / М.А. Тимонин, М.И. Логинов // Сб. науч. тр. Томской гос.с-х. оп. ст. – Томск, 1997. – С. 50 – 53. (авторська частка 50%)

7. Логінов М І. Ручна селекційна сівалка для льону-довгунця / М.І. Логінов, А.М. Логінов // Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур УААН. – Глухів, 1997. – С.70 – 74.

8. Логінов М.І. Високоефективний сорт льону-довгунця / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, Л.В. Пашина // Аграрна наука виробництву. – К : Вид. ”Аграрна наука ”, 1999. – № 1. – С. 11.

9. Вировец В.Г. Перспективи селекції луб’яних культур. / В.Г. Вировец, Г.І. Сенченко, В.П.Ситник, М.І. Логінов, М.М. Орлов // Вісник аграрної науки. –2000 – № 12. – С. 66 – 67. (авторська частка 20%)

10. Мохер Ю.В. Вплив способів приготування трести на результати технологічної оцінки соломи льону-довгунця / Ю.В. Мохер, Р.Н. Гілязетдінов, М.І. Логінов // Вісник аграрної науки. – 2000. – № 6. – С. 21 – 22. (авторська частка 30%)

11. Логінов М.І. Спосіб сівби селекційних розсадників льону-довгунця на ранніх етапах / М.І. Логінов, А.М. Логінов // Зб. наук. пр. Інституту землеробства УААН (вип. 1). – К.: Нора прінт, 2000. – С. 147 – 150

12. Логінов М.І. До методики селекції льону-довгунця на підвищення продуктивності і якості волокна / М.І. Логінов, М.М. Сидоренко, Л.М. Козуб // Зб. наук. пр. Інституту землеробства УААН: – Київ, 2000. Вип. 1– С.156 – 162.

13. Логінов М.І. Історичні аспекти розвитку селекції льону-довгунця // Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур УААН ”Селекція, технологія виробництва та первинної обробки льону і конопель”. – Глухів, 2000. – С.17 –24.

14. Логінов М.І. Вивчення взаємозв’язку ознак якості волокна льону-довгунця в цілях селекції / М.І. Логінов // Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур УААН. – Глухів, 2001. – С. 34 – 37.

15. Логінов М.І. Досягнення і перспективи селекції та насінництва льону-довгунця в Україні / М.І.Логінов, І.П. Карпець, В.П. Динник, О.В. Динник, В.Б. Ковальов, І.І. Карпуніна, Г.П. Корнієнко // Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур УААН. – Глухів, 2001. – С.13 – 21.

16. Логінов М.І. Національна колекція льону-довгунця і ії використання в селекції / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, В.Ю. Муковоз, Л.М. Козуб // Зб.наук.пр. Інституту луб’яних культур УААН. – Глухів, 2001. – С.21 – 24.

17. Virovets V.G. The Ukrainian fibre flax сollection and related breeding aktivities. / V.G.Virovets., M.I. Loginov , V.Y. Mukovoz , L.N. Kozub // Flax Genetik Resourees in Europe: Ad hok meeting, 7 – 8 December 2001, – Prague, Chech Republic L.Maggioni, M.Pavelek, L.I.M. Van Soest and E.Lipman, compilers. –2002. – S. 66 – 69. (авторська частка 50%)

18 Логінов М.І. Результати селекції льону-довгунця / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, Л.М. Козуб, В.Ю. Муковоз // Зб.наук.пр. Інституту землеробства УААН, (спецвипуск). – Київ, 2003. – С.80 – 83.

19. Логинов М.И. Характер наследования и взаимосвязь признаков определяющих качество волокна льна-долгунца / М.И. Логинов // Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур УААН. – Глухів, 2004. – С.34 – 41.

20. Тимонін М.О. Розробка методу оцінки якості волокна в індивідуальних рослинах льону-довгунця на перших етапах селекції / М.О. Тимонін, М.І. Логінов // Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур УААН. – Глухів, 2004. – С.84 – 95. (авторська частка 40%).

21. Логінов М.І. Сорт льону-довгунця Чарівний (метод створення і характеристика) / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, В.Ю. Муковоз, Н.М. Кандиба // Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур УААН. – Глухів, 2004. – С.131 – 133. (авторська частка 40%)

22. Логінов М.І. Збереження генетичної чистоти сортів льону-довгунця в системі первинного насінництва / М.І. Логінов, В.П. Ситник // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Стан та перспективи розвитку насінництва в Україні ” – Харків, 2004 . – С. – 65 – 66.

23. Логінов М.І. Льон-довгунець сорт Глінум / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, Л.М. Козуб, В.Ю. Муковоз // Аграрна наука-виробництву. Науково-інформаційний бюлетень завершених наукових розробок. – № 3, 2004. – С.12 (авторська частка 30%).

24. Чучвага В.І. До питання про оцінку селекційного матеріалу льону-довгунця на комплексний імунітет / В.І. Чучвага, М.І. Логінов // Зб.наук.пр. – Глухів, 2004. – Вип.3. – С. 79 – 83.

25. Логінов М.І. Про можливість комплексної оцінки льону-довгунця на стійкість до основних хвороб / М.І. Логінов, В.І. Чучвага // Генетичні ресурси рослин. – Інститут рослинництва ім. В.Я.Юрьєва, 2005. – № 1. – С.43 – 46.

26. Логинов М.І. Генетична цінність сортозразків льону-довгунця Української національної колекції та її використання в селекції / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, Л.М. Кривошеєва, Н.М. Кандиба // Генетичні ресурси рослин. – 2006. – № 3. – С. 46 – 52.

27. Логінов М.І. Етапи розвитку та підсумки селекції льону-довгунця в Україні / М.І. Логінов // Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур УААН. – Глухів, 2007. – С.64 – 69.

28. Чучвага В.І. Створення зразків льону-довгунця, стійких до фузаріозу, та їх селекційна цінність / В.І. Чучвага, М.І. Логінов // Зб.наук.пр. – Глухів: ІЛК УААН, 2007. – С. 133 – 136.(авторська частка 50%).

29. Логінов М.І. Оцінка якості волокна селекційного матеріалу льону-довгунця за показником його гігроскопічності / М.І. Логінов, А.М. Логінов // Зб. наук. пр. – Глухів: ІЛК УААН, 2007. – Вип.4. – С.183 – 186.

Авторські свідоцтва та патенти

30. А.с.№ 459, Україна. Сорт льону-довгунця Глухівський ювілейний /М.І. Логінов, Л.В. Пашина ; Занесено до Реєстру сортів рослин України в 1996 р. (авторська частка 40 %).

31. А.с.№ 458, Україна. Сорт льону-довгунця Чарівний / М.І. Логінов, Л.В. Пашина, В.І. Чучвага, О.Г. Степченко; Занесено до Реєстру сортів рослин України в 1996 р. (авторська частка 40 %).

32. А.с. № 04136, Україна. Сорт льону-довгунця Глінум / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, В.Ю. Муковоз, Л.М. Козуб, О.Г. Степченко; Занесено до Реєстру сортів рослин України в 2004 р. (авторська частка 30 %).

33. А.с.№ 05149, Україна. Сорт льону-довгунця Глазур / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, В.Ю. Муковоз, Л.М. Козуб, О.Г. Степченко, А.М. Логінов; Занесено до Реєстру сортів рослин України в 2005 р. (авторська частка 30 %).

34. А.с. № 08146, Україна Сорт льону-довгунця Гладіатор / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, А.М. Логінов, Н.М. Кандиба, Л.М. Козуб, В.Ю. Муковоз; Занесено до Реєстру сортів рослин України в 2008 р. (авторська частка 30 % ).

35. А.с. № 08147, Україна Сорт льону-довгунця Глобус / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, А.М. Логінов, Н.М. Кандиба, Л.М. Козуб, В.Ю. Муковоз; Занесено до Реєстру сортів рослин України в 2008 р. (авторська частка 30 % ).

36. Пат. UA 25869 Україна Спосіб сівби насіння селекційних розсадників / М.І. Логінов, М.І. Хабрат, П.А. Голобородько, А.М. Логінов. – Заявл. 26.02.1999, Бюл. № 1. – 4с.(авторська частка 50%).

Брошури, матеріали наукових конференцій, методики

37. Логінов М.І. Каталог Української колекції льону-довгунця. (характеристика зразків за комплексом господарсько цінних ознак.) / М.І. Логінов, В.Г. Вировець, В.П. Динник, І.І. Карпуніна, В.І. Чучвага, А.М. Логінов, В.Ю. Муковоз.– Глухів, 1994. – Вип 1. – 17 с.

38. Вировець В.Г. Каталог Української колекції льону-довгунця. (характеристика зразків за комплексом господарсько цінних ознак.) / В.Г. Вировець, М.І. Логінов, В.І. Чучвага, М.Ю. Муковоз.– Глухів, 2000. – Вип. 2. – 69 с. (авторська частка 40%).

39. Вировець В.Г. Каталог Української колекції льону-довгунця. (характеристика зразків за комплексом господарсько цінних ознак.) / В.Г. Вировець, М.І. Логінов, В.І. Чучвага, М.Ю. Муковоз.– Глухів, 2005. – Вип. 3. – 17 с. (авторська частка 30%).

40. Вировець В.Г. Каталог Української колекції льону-довгунця. (характеристика зразків за комплексом господарсько цінних ознак.) / В.Г. Вировець, М.І. Логінов, В.І. Чучвага, Л.М. Кривошеєва, М.Ю. Муковоз.– Глухів, 2007. – Вип. 4. – 23 с. (авторська частка 30%).

41. Логінов М.І. Класифікатор ознак рослин виду Linum usitatissimum L / М.І Логінов, В.П. Динник, В.І. Чучвага, Р.Н. Гілязетдинов, В.Ю. Муковоз, Л.М, Кривошеєва, Н.М, Кандиба. – Глухів, 2007. –23 с.

42. Вировець В. Коллекция лубяных культур как источник создания новых сортов / В. Вировец, М. Логинов, Г. Кириченко, В. Муковоз, С. Сорока, Н. Кандыба // „ Проблемы мобилизации, инвентаризации, сохранения и изучения генофонда важнейших сельскохозяйственных культур для решения приоритетных задач селекции”. – Санки-Петербург, 2001. – С. 235 – 236. (авторська частка 40%).

43. Логінов М.І. Українська національна колекція льону-довгунця, її вивчення та використання в селекції / М.І. Логінов, В.І. Чучвага, В.Ю. Муковоз, Н.М. Кандиба, Л.М. Кривошеева // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Генетичні ресурси для адаптивного рослинництва: мобілізація, інвентаризація, збереження, використання”. – Оброшине: Інститут землеробства і тваринництва західного регіону УААН, 2005. – С. 45 – 47.

44. Логинов М.И. Экспериментальный мутагенез и его роль в создании сортов льна-долгунца с высоким качеством волокна / М.И. Логинов, А.М. Логинов, Н.Н. Кандыба, В.П. Дынник, А.В. Дынник. // Проблемы технологического качества льна-долгунца”. – Материалы международной научно-технической конференции (г.Торжок, 2-3 ноября 2004г.). – Торжок, 2005. – С. 116 – 122.

45. Логинов М.И. К вопросу о повышении эффективности селекционного процесса льна-долгунца / М.И. Логинов, В.И. Чучвага, А.М. Логинов, Н.М. Кандиба, Л.М. Кривошеева // Принципы и методы оптимизации селекционного процесса сельскохозяйственных растений: ”Материалы международной научно-технической конференции. – Минск : УП «ИВЦ Минфина»,– 2005. – С. 175 – 179.

46. Loginov M. Selection to the improvement of Fibre Quality.// Report of Flax genetik Resources Workshop meeding / M. Loginov, V. Virovets. – Brno, 8 – 10 November. –1994. – S. 52.

47. Virovets V. Study of long stalked Flax Collection in Ukraine / V. Virovets, M. Loginov, V. Mukovoz // Report of Flax Genetic Resources workshop second meeting. – Brno, 8-10 November, 1994. – S. 56.(авторська частка 50%).

48. Virovets V.G. The Ukrainian fibre flax сollection and related breeding aktivities. / V.G.Virovets., M.I. Loginov , V.Y. Mukovoz , L.N. Kozub // Flax Genetik Resourees in Europe: Ad hok meeting, 7 – 8 December 2001, – Prague, Chech Republic L.Maggioni, M.Pavelek, L.I.M. Van Soest and E.Lipman, compilers. –2002. – S. 66 – 69. (авторська частка 50%).

49. Логінов М.І. Селекція та первинне насінництво льону-довгунця (Методичні рекомендації) За редакціею П.А. Голобородька / М.І. Логінов, В.П. Динник, В.Б. Ковальов, В.І. Чучвага, В. П. Ситник, Л.М. Кривошеєва, Л.М. Козуб, Н.М. Кандиба, М.В. Слісарчук, М.А. Тимонін. – Глухів, 2008. – 61 с.