Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Савіна Олена Іванівна. Теоретичні основи та практика селекційного процесу тютюну (Nicotiana tabacum L.) : Дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут цукрових буряків УААН. — К., 2004. — 406арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 344-384.



Анотація до роботи:

Савіна О.І. Теоретичні основи та практика селекційного процесу тютюну (Nicotiana tabacum L.). – рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. Інститут цукрових буряків УААН. Київ, 2004.

Наведено теоретичне обґрунтування та експериментальну реалізацію нових підходів до вирішення проблеми підвищення продуктивності сортів тютюну, розширення асортименту запропонованої продукції, покращання технологічних властивостей та зниження їх токсичності. Визначено найбільш важливі ознаки і властивості, які виконують провідну роль у формуванні якості тютюну та забезпеченні адаптивного потенціалу, досліджена можливість комбінування їх при гібридизації. На основі детальних екологічних досліджень встановлено пороги потенційної продуктивності нових сортів і гібридів тютюну та шляхи її реалізації. Створений новий тип тютюну, морфологічні ознаки якого значно відмінні за посухостійкістю та стійкістю до хвороб, що служить джерелом цінних ознак в селекції. Науково обґрунтовано взаємозв’язок основних ознак, що покладено в основу моделі сорту в межах сортотипів та принципів добору на продуктивність.

На основі розробки принципів застосування індукованого апоміксису скорочено селекційний процес, вироблено метод закріплення гетерозису, та вдосконалено схему первинного насінництва з метою швидкого і якісного впровадження нових сортів і гібридів у виробництво.

Новизна розроблених автором методів селекції та створення сортів підтверджується 6 авторськими свідоцтвами на сорти тютюну та 9 свідоцтвами на цінні зразки, які зареєстровано в Національному фонді генетичних ресурсів рослин України.

  1. У дисертації наведено теоретичні узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає в обґрунтуванні і практичній реалізації селекційної програми, направленої на створення інтенсивних сортів тютюну з підвищеними адаптивними властивостями, низьким вмістом нікотину та високими дегустаційними якостями, із залученням явища апоміксису, що дало змогу створити сорти якісно нового типу із закріпленням ефекту гетерозису при скороченому селекційному процесі.

  2. У результаті ефективної сортозаміни встановлено тенденцію щодо покращення якісних і кількісних показників впроваджених сортів тютюну у напрямку зниження вмісту нікотину до 1,2 % (стандарт Соболчський 193 – 3,8 %), зменшення середньої жилки до 20,4 % (стандарт – 26 %) та покращення технологічної якості.

  3. Селекція на стійкість проти хвороб та високий потенціал базується на моніторингу сучасної гермоплазми інтродукованих сортів тютюну: Тріумф, Лехія, Венгерський огородній, Гостролист 2747, Бел-61-9, Толної Керті, Вірджинія американська та інші, завдяки яким створена вітчизняна колекція.

  4. Методом кластерного аналізу наявного вихідного та колекційного матеріалу виділено 7 груп, які характеризують рівень подібності створених сортотипів тютюну та принцип їх ранжування за морфологічними ознаками, що дозволило створити теоретичну базу для спрямованого добору та виявити біологічно нову групу сортів “Український”.

  5. Удосконалено класифікатор оцінки морфо-біологічних ознак для сортотипів, які культивуються в Україні, визначено оптимальні параметри моделі сорту за висотою рослин (160 – 170 см) та кількість технічних листків (25 – 30 шт.).

  6. У сортів сортотипу Берлей виявлено тісний кореляційний зв’язок між врожайністю та висотою рослин (r=0,85±0,18), довжиною та шириною листка (r=0,83±0,20), висотою рослин та кількістю технічних листків (r=0,71±0,25), а також обернений зв’язок між товарною якістю та вмістом нікотину (r=-0,91±0,14). Аналогічно встановлено кореляційні зв’язки для інших сортотипів, що дозволило зменшити терміни процесу селекції шляхом спрямованого добору.

  7. Основною умовою при ідентифікації тютюнової висушеної сировини на відповідність до сортотипів є стабільність ознак, які не змінюються під впливом абіотичних і біотичних факторів. Для всіх сортотипів стабільними були форма і основа листка; менш стабільними, але дуже важливими є розмір листка та співвідношення його параметрів, матеріальність і колір сухого листка. Виведено рівняння регресії в цілому по культурі для визначення площі листової поверхні (Z) в залежності від довжини (X) та ширини (Y) листка: . Подібні закономірності встановлено для усіх сортотипів, що покращує процес їх ідентифікації.

  8. При селекції на продуктивність і якість запропоновано схему конвергентних схрещувань за принципом трансгресивної рекомбінації із залученням вихідних форм різних сортотипів, з урахуванням материнського ефекту у прояві кількісних ознак, запилювача - генеративних ознак, застосуванням зворотних схрещувань для збереження характерних ознак сортотипу, добір форм з ознаками, які корелюють з якістю (кут кріплення листка до стебла ) та продуктивністю (прояв характерних ознак для кожного сортотипу).

  9. Теоретично обґрунтовано та практично реалізовано метод селекції на адаптивність, який базується на доборі вихідних форм з різною адаптивністю до умов вирощування, високопродуктивною материнською формою, із застосуванням паралельно-насичуючих схрещувань з переривчастим насиченням з метою закріплення стійкості проти білої строкатості. Відпрацьований метод множинного схрещування із залученням пилку 4-5 сортів в межах сортотипу дає можливість скоротити схему схрещувань та одержати форми з високою адаптивністю.

  10. Селекція на посухостійкість сортів тютюну базується на вперше відпрацьованій методиці визначення цієї ознаки польовим і лабораторним методом у розсадниках константних форм, доборі за ознаками, що тісно корелюють з посухостійкістю. Виділені генетичні донори посухостійкості (Гостролист 24, Бактянський 4, Берлей 320А, Тенесі 19 та Берлей 6) є цінним надбанням селекції тютюну на посухостійкість та сприяють результативності селекційного процесу в даному напрямку.

  11. Розроблений метод одноразового реципрокно-рекурентного добору з врахуванням особливостей домінування скоростиглості від материнської форми та добору форм за ознаками, що корелюють із скоростиглістю дозволив подолати негативні кореляції між продуктивністю і скоростиглістю. За такою схемою одержано сорт СВ-13.

  12. Вперше доведено механізм індукції диплоїдного регулярного факультативного апоміксису на основі розробки методу диференційованого забарвлення при цитоембріологічних дослідженнях явища апоміксису та виявлено високий рівень апоміктизації при наявності різних форм аномалій квітки. Із застосуванням індукованого апоміксису скорочено селекційний процес на 4-6 років, вироблено метод закріплення гетерозису, та відпрацьовано схему застосування апоміксису у селекції тютюну із використанням морфоз.

  13. Встановлено кореляційні залежності продуктивності та кількості опадів у травні (r=0,76) і за вегетаційний період (r=0,71), що дозволяє прогнозувати рівень урожайності з урахуванням елементів погоди регіону.

  14. Виявлено, що потенціал сорту значною мірою залежить від технологічного фактора. Так, пізні строки садіння знижують продуктивність сорту на 25 – 30 %, зменшення густоти висадки рослин – на 9 – 10 %.

  15. Удосконалена схема первинного насінництва полягає у одночасному проведені контрольного та полінійного вивчення нового сорту, що дозволило прискорити впровадження нових сортів у виробництво.

  16. Розроблені теоретичні основи та впровадження їх у селекційний процес сприяло створенню 6 нових сортів, які занесено до Реєстру сортів рослин України: Соболчський 33, СВ-13, Вірджинія 27, Жовтолистий 36, Символ 4 та ВМС 24. До Національного центру генетичних ресурсів рослин України занесено 9 цінних зразків: Соболчський 17, Соболчський 194, Американ 311. С-11, Крупнолистий 6, Гостролист 10, Стійкий 3, Калоі 56 та Крупнолистий 17.

  17. Впровадження нових сортів у виробництво дало змогу забезпечити приріст урожайності на 50 % (1985 р. 7,3 ц/га, 2000 р. 13,8 ц/га), розширити асортимент запропонованої продукції та підвищити рівень рентабельності до 35 % у виробничих умовах.

Публікації автора:

1. Чопик В.К., Савіна О.І. Шляхи покращання вітчизняної тютюнової сировини // Цукрові буряки. – 2000.– № .2 – С.20-21.

2. Савіна О.І., Чопик В.К. Стратегія розробки підходів у селекції тютюну сортотипу Соболчський // Збірник наукових праць Інституту цукрових буряків. – 2000. – Вип.3. – С.85-90.

3. Савіна О.І., Василів Т.В. Основні результати селекції і насінництва тютюну в Україні // Селекція і насінництво. – 2000. – №84. – С. 62-67.

4. Чопик В.К., Савіна О.І. Якість вітчизняного тютюну засвідчує міжнародна експертиза // Цукрові буряки. – 2001. – №1. – С.19.

5. Савіна О.І. Параметри фізіологічної моделі сорту тютюну для рентабельного ведення галузі // Цукрові буряки. – 2001. – №1. – С.20-21.

6. Савіна О.І., Чопик В.К., Пащенко В.І. Абіотичні фактори як чинник формування продуктивності тютюну // Вісник аграрної науки. – 2002. – №1. – С.33-36.

7. Савіна О.І., Роїк М.В., Білогородська-Чередничок С.П. Апоміксис у тютюну // Вісник аграрної науки. – 2002. – №9. –С.40-45.

8. Балян А.В., Савіна О.І., Берегсасі С.С. Стан та перспективи розвитку тютюнництва в Україні // Збірник наукових праць Інституту землеробства. – 2002. – Вип.3-4. – С.134-139.

9. Савіна О.І., Чопик В.К. Теоретичні і практичні аспекти формування високого потенціалу продуктивності сортів тютюну // Науковий вісник національного аграрного університету. – 2003. – Вип.63. – С.56-61.

10. Савіна О.І., Чопик В.К. Технологічний фактор підвищення потенціалу сортів тютюну // Збірник наукових праць Інституту цукрових буряків. – 2003. – Вип.5. – С.225-233.

11. Савіна О.І. Селекція тютюну на підвищення адаптивного потенціалу // Вісник аграрної науки. – 2003. – №4. – С.44-48.

12. Савіна О.І., Роїк М.В., Білогородська-Чередничок С.П. Редукція квіток у тютюну при апоміксисі // Вісник аграрної науки. – 2003. – №5. – С.40-42.

13. Савіна О.І. Методи визначення посухостійкості сортів тютюну // Науковий вісник національного аграрного університету. – Київ. – 2003.– № 64.– С.71-77.

14. Савіна О.І. Сорт як чинник підвищення технологічної якості тютюнової сировини // Селекція і насінництво / Міжвідомчий тематичний науковий збірник Інституту рослинництва ім. Юр’єва. – Харків. – 2003. – № 87. – С. 210-218.

15. Савіна О.І. Результати селекції сортів тютюну на високу продуктивність // Збірник наукових праць Інституту землеробства УААН. – Київ. – 2003. – № 4. – С.93-99.

16.Савіна О.І. Моніторинг шкодочинних хвороб тютюну // Захист і карантин рослин. Збірник наукових праць Інституту захисту рослин. – Київ. – 2003. – Вип.49. – С.187-192.

17. Савіна О.І. Апоміксис у селекції тютюну на закріплення гетерозису // Вісник аграрної науки. – 2004. – №1. – С.47-50.

18. Савіна О.І. Дегустаційна оцінка селекційного матеріалу тютюну // Цукрові буряки. – 2004. – №1 – С. 20-21.

19. Савіна О.І. Селекція тютюну на скоростиглість // Цукрові буряки. – 2004. – № 2. – С.20-21.

20. Савіна О.І. Моніторинг гермоплазми тютюну // Вісник аграрної науки. – 2004. – №3. – С. 47-50.

21. А.с. на сорт рослин №739. Україна. Сорт тютюну Вірджінія 27 / Савіна О.І., Василів Т.В., Солонько М.П., Матієга О.О. (Україна). – №94019003; Заявлено 01.11.94; Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України в 1999.

22. А.с. на сорт рослин №740. Україна. Сорт тютюну СВ-13 / Савіна О.І., Солонько М.П., Василів Т.В., Матієга О.О. (Україна). – №94019006; Заявлено 01.11.94; Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України в 1999.

23. А.с. на сорт рослин №1331. Україна. Сорт тютюну Жовтолистий 36 / Савіна О.І., Василів Т.В., Солонько М.П. (Україна). – №97019001; Заявлено 09.10.97; Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України в 2001.

24. А.с. на сорт рослин №47. Україна. Сорт тютюну Соболчський 33 / Савіна О.І., Солонько М.П., Василів Т.В. (Україна). – №9105964; Заявлено 23.10.90; Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України в 1995.

25. Свідоцтво про авторство на сорт рослин №0467. Україна. Сорт тютюну ВМС-24 / Савіна О.І., Василів Т.В., Матієга О.М. (Україна). – Заявка №02019002.

26. Свідоцтво про авторство на сорт рослин №47. Україна. Сорт тютюну Символ-4 / Савіна О.І., Матієга О.М., Василів Т.В. (Україна). – Заявка №02019001.

27. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №16. Сорт тютюну Американ 311. / Солонько М.П., Савіна О.І., Василів Т.В. (Україна). – Запит №000051 від 20.03.98; Видано 01.06.2000.

28. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №17. Сорт тютюну Соболчський 194. / Солонько М.П., Савіна О.І., Василів Т.В. (Україна). – Запит №000044 від 20.03.98; Видано 01.06.2000.

29. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №18. Сорт тютюну Соболчський 17. / Солонько М.П., Савіна О.І., Василів Т.В. (Україна). – Запит №000040 від 20.03.98; Видано 01.06.2000.

30. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №19. Сорт тютюну Крупнолистий 6. / Савіна О.І., Василів Т.В., Боровець Г.В. (Україна). – Запит №000019 від 11.11.97; Видано 01.06.2000.

31. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №20. Сорт тютюну Гостролистий 10. / Савіна О.І., Василів Т.В., Боровець Г.В. (Україна). – Запит №000010 від 11.11.97; Видано 01.06.2000.

32. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №21. Сорт тютюну С-11. / Савіна О.І., Василів Т.В., Боровець Г.В. (Україна). – Запит №000005 від 11.11.97; Видано 01.06.2000.

33. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №120. Сорт тютюну Стійкий 3. / Савіна О.І., Василів Т.В., Боровець Г.В. (Україна). – Запит №000004 від 11.11.97; Видано 11.11.2003.

34. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №121. Сорт тютюну Калоі 57. / Савіна О.І., Василів Т.В., Боровець Г.В. (Україна). – Запит №000012 від 11.11.97; Видано 11.11.2003.

35. Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №122. Сорт тютюну Крупнолистий 17./ Савіна О.І., Василів Т.В., Боровець Г.В. (Україна). – Запит №000022 від 11.11.97; Видано 11.11.2003.

Матеріали наукових конференцій

  1. Василів Т.В., Савіна О.І. Особливості сортів тютюну типу Вірджинія у Закарпатті // Тези допов. на конференції молодих учених “Проблеми сільськогосподарського виробництва Карпатського регіону”. – Бакта. – 1992. – С.5.

  2. Василів Т.В., Савіна О.І. Знизити нікотин у тютюновій сировині // Тези допов. на конференції молодих учених “Наукові розробки агропромислового комплексу”. – Н.Ворота. – 1993. – С.58-59.

  3. Савіна О.І., Василів Т.В., Наукове забезпечення виробництва тютюну в Закарпатській області // Тези допов. на конференції молодих учених з нагоди 90-річчя з дня організації науково-дослідної установи. – Н.Ворота. – 1994. – С.40-41.

  4. Савіна О.І. Особливості добору родинних пар при селекції тютюну на групову стійкість до хвороб // Тези допов. міжнародної науково-практичної конференції “Селекція, насінництво і технології вирощування польових культур”. – Чернівці. – 1996. – С.88.

  5. Савіна О.І., Матієга О.О. Василів Т.В. Принцип підбору сортів тютюну селекції Закарпатського інституту при включенні до генофонду рослин України // Матеріали міжнародного симпозіуму “Методологічні основи формування, ведення колекцій генетичних ресурсів”. – Харків, 1996. – С.164.

  6. Науменко С.А., Виноградов В.А., Погорелый И.И., Савина Е.И., Василив Т.В. Реакция сортов табака типа Вирджиния на поражение пероноспорозом и у-вирусом картофеля в России и Закарпатье // Современное состояние табачной отрасли и усиление ее научного обеспечения в Российской Федерации и странах СНГ. – Краснодар, 2000. – С.139-140.

  7. Савина Е.И. Научное обеспечение табачной отрасли Украины // Доклад на международной научно-практической конференции “Когда табачники едины”. – Табак ревю. – 2002. – С.44-48.

  8. Савіна О.І. Підвищення продуктивності сортів тютюну в сучасному землеробстві //Стабілізація землекористування та сучасні агротехнології / Матеріали науково-практичної конференції 24-26 листопада 2003р. – Чабани. – 2003. – С.82-83.

Методичні рекомендації, в розробці яких автор приймав безпосередню участь

  1. Рекомендація по технології вирощування і збирання тютюну в Закарпатській області. – Ужгород. – 1989. – 38 с.

  2. Програма стабілізації та подальшого розвитку агропромислового комплексу Закарпатської області до 2020 року. – В.Бакта. – 1997. – 48 с.

  3. Програма стабілізації та подальшого розвитку тютюнництва в Україні. – В.Бакта. – 1998. – 24 с.

  4. Балян А.В., Василів Т.В., Савіна О.І. Рекомендації щодо вирощування, збирання та сушіння тютюну. – В.Бакта. – 1998. – 27 с.

  5. Балян А.В., Савіна О.І. Рекомендації щодо впровадження сортів тютюну в Закарпатській області. – В.Бакта. – 2001. – 6 с.

  6. Савіна О.І., Матієга О.О., Невмержицький І.П. Ведення базової та спеціальної колекції тютюну і махорки вітчизняних та інтродукованих сортів. – Бакта. – 4 с.

  7. Балян А.В., Савіна О.І., Матієга О.О. ГСТУ 46.077-2003 “Насіння тютюну.Технічні умови”.

  8. Балян А.В., Савіна О.І., Василів Т.В. ДСТУ (проект) “Листя тютюну висушене. Технічні умови”.

  9. Балян А.В., Савіна О.І., Василів Т.В. ДСТУ (проект)”Листя тютюну ферментоване. Технічні умови”